Zväčšená prostata v mladom veku

Zväčšená prostata v mladom veku

Posledná aktuálizácia prebehla 10. mája 2022 by silviab

Časté nutkanie na močenie, častejšie budenie v noci kvôli močeniu a pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Vážení páni, hovorí vám to niečo? Pokiaľ nie, pravdepodobne je vaša prostata v poriadku a nerobí Vám žiadnu šarapatu.

Zväčšená prostata v mladom veku je pomerne zriedkavá záležitosť. Avšak to neznamená, že sa u nich nemôže vyskytnúť vôbec. V mladom veku môžu byť muži  náchylnejší na rozvoj zápalu prostaty. Podstatne menej často sa u nich objaví benígna hyperplázia prostaty alebo jej malígne ochorenie. Máte však menej ako 40-50 rokov a napriek tomu vám vaša prostata spôsobuje problémy? Čítajte ďalej, možno v tomto článku nájdete odpoveď.

Objavuje sa zväčšená prostata aj v mladom veku?

V prvom rade by sme Vám radi v skratke vysvetlili, čo to vlastne tá prostata je. Pravdepodobne ste už o tomto malom orgáne uloženom tesne pod močovým mechúrom muža čo-to počuli. Prostata za normálnych okolností produkuje sekrét, ktorý je súčasťou semennej tekutiny a v podstate tvorí priaznivé prostredie pre vývoj spermií a uľahčuje ich preniknutie  do pošvy, maternice a vajíčkovodov a tým napomáha oplodneniu.

Akým spôsobom môže teda táto pomerne malá žľaza znepríjemniť mužovi život? V podstate jednoducho. Starnutím muža a pôsobením mužského pohlavného hormónu, testosterónu, sa prostata zväčšuje. A keďže cez ňu prebieha močová rúra, tá je vďaka tomuto procesu utláčaná a spôsobuje u muža typické príznaky zväčšenia prostaty. Avšak všetky tieto informácie sa môžete dočítať v článku o zväčšenej prostate.

Zväčšená prostata je problém, ktorý trápi mužov v staršom veku, hlavne po 50-tke. Avšak existujú niektoré ochorenia, ktoré vedú ku zväčšeniu prostaty aj mladšom veku. Poďme sa teda na ne pozrieť.

Čo je príčinou zväčšenia?

Existuje niekoľko príčin, pre ktoré dôjde ku zväčšeniu prostaty u muža. Aj u mladého. Medzi tie častejšie patria:

 • Zápal prostaty – jedná sa o ochorenie, kedy sa do prostaty dostanú baktérie a spôsobia jej infekciu a zápal. Následkom toho sa prostata zväčší a začne stláčať močovú trubicu, čím sa rozvinú klasické príznaky, ako je časté nutkanie na močenie, vymočenie malého objemu moču alebo častejšie nočné močenie. Plus sa k tomu ešte pridávajú  príznaky infekcie – horúčka, triaška, bolesť svalov, únava, bolesti v podbrušku alebo v okolí krížovej chrbtice. Existuje viacero typov zápalu prostaty, ale u mladých mužov (pod 35 rokov) sa najčastejšie vyskytuje akútny bakteriálny zápal prostaty.
 • Nádorové ochorenie prostaty – menej častá príčina zväčšenia prostaty u mladých mužov. Častejšie sú postihnutí muži vo veku 60-70 rokov u mužov mladších ako 40. rokov je ich výskyt raritný. Ale existujú určité rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja karcinómu prostaty aj u mladších mužov. Medzi ne patrí etnická príslušnosť, keďže rôzne štúdie potvrdili, že častejšie a v mladšom veku sú postihnutí práve hispánci a afroameričania. Ďalším rizikovým faktorom sú genetické mutácie. Niektoré z nich sú zodpovedné za to, že nádorové ochorenie prostaty sa u muža rozvinie v mladšom veku. Tieto genetické mutácie sú veľmi často dedičné, preto, ak sa v rodine vyskytne u nejakého muža karcinóm prostaty a navyše v mladom veku, je potrebné tomu venovať zvýšenú pozornosť a možno častejšie preventívne prehliadky.
 • Benígna hyperplázia prostaty – je to nenádorové ochorenie, kedy dôjde k zmnoženiu a zväčšeniu tkaniva prostaty a to spôsobí útlak močovej trubice a rozvoj charakteristických príznakov. Prostata u muža začína intenzívnejšie rásť zhruba po 30-40-tom roku života. Ale v tomto období sa nejako prejaví naozaj raritne. Preto týmto ochorením trpia hlavne muži po 50-roku života. Za jej rast je zodpovedný hlavne mužský pohlavný hormón testosterón, ktorý je produkovaný hlavne v semenníkoch. Niektoré štúdie preukázali, že ak boli mužovi v mladom veku odstránené semenníky (napríklad kvôli nádorovému ochoreniu), tak sa uňho hyperplázia prostaty nerozvinula.

Aká je prevencia a prípadná liečba?

Starnutie a proces zväčšovania prostaty sú bohužiaľ javy, ktorým sa nedá predísť a vyskytujú sa v živote skoro každého muža. Niektoré ochorenia sa však dajú skorou diagnostikou podchytiť a včasná liečba zabráni ich zhoršeniu a vytvoreniu komplikácií. Takisto niektorým ochoreniam, ako sú napríklad zápaly prostaty, vieme úspešne predísť. Ako? V nasledujúcom odseku Vám ponúkneme pár rád a trikov.

Čo sa týka liečby, závisí od daného ochorenia. Benígnu hyperpláziu prostaty možno liečiť liekmi, ktoré znižujú tlak na uretru alebo zastavujú jej rast. Pokiaľ sa stav nelepší, je možná chirurgická terapia. Pokiaľ sa jedná o karcinóm prostaty, tak na základe štádia ochorenia sa lekár môže rozhodnúť pre aktívne sledovanie (pravidelné kontroly), chirurgické odstránenie prostaty alebo rádioterapiu. V prípade bakteriálneho zápalu prostaty sú najčastejšie najčastejšie používané antibiotiká.

Ako predísť zápalu prostaty?

Podstata spočíva, ako inak, v úprave a zlepšení životného štýlu. Užívanie nejakých prípravkov alebo liekov v rámci prevencie veľmi nepomôže. Tu je pár základných bodov:

 • Dostatočne dobrá hygiena – pravidelné a dôkladné umývanie penisu výrazne zníži riziko vzniku a prestupu infekcie ďalej dovnútra tela.
 • Pravidelný pohyb – dlhodobé sedenie spôsobuje tlak na prostatu a môže podporiť rozvoj zápalu v nej.
 • Dostatočný príjem tekutín, zeleniny a ovocia – jednak podporíte imunitný systém a takisto voda zrieďuje moč a zvyšuje jeho produkciu, čo podporuje vyplavovaniu baktérií, ktoré sa možno v močovom trakte nachádzajú.
 • Obmedziť korenisté jedlá, alkohol a kofeín – zvyšujú dráždenie močového traktu a môžu zhoršiť príznaky už vzniknutej prostatitídy.
 • Zredukovať stres! – podobne ako aj u iných ochorení, zhoršuje ich priebeh a všeobecne oslabuje náš imunitný systém.
 • Praktizovanie bezpečného sexu – v tomto prípade postačia len tri slová: sexuálne prenosné ochorenia. Pokiaľ sexuálny partner má nejakú infekciu, pri nechránenom pohlavnom styku sa baktérie môžu dostať do močovej trubice, vycestovať hore a prestúpiť do prostaty.

Ako znížiť riziko rozvoja BHP a karcinómu prostaty?

V tomto prípade neexistuje príliš veľa možností prevencie. Napriek tomu nezaškodí, ak sa muž začne viacej hýbať a zdravšie jesť. Takisto môže pomôcť zníženie príjmu tekutín tesne pred spaním a úplné vyprázdnenie močového mechúra.

Dôležité: pokiaľ sa objavia problémy s močením, krv v moči, bolesti v podbrušku, krížovej oblasti chrbtice, bolestivá erekcia či ejakulácia, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. Môže sa totižto jednať o obyčajnú benígnu hyperpláziu prostaty ale takisto to môže byť aj karcinóm.

Aké sú prírodné možnosti pomoci?

V rámci liečby prostatitídy alebo benígnej hyperplázie prostaty je možné využiť výživové doplnky, ktoré obsahujú extrakty z niektorých byliniek. Príkladom môže byť  serenoa plazivá, mätonoh, slivka africká a podobne. Sú voľno predajné, nemajú nežiadúce účinky, avšak figurujú len ako podporná liečba a určite by nemali predstavovať náhradu vyšetrenia a následnej terapie danej lekárom.

Pýtate sa nás

Problémy s prostatou v mladom veku – aké sú príčiny?

Mladí muži obvykle problémy s prostatou nemajú. Avšak môže sa stať, že nedostatočnou hygienou, oslabenou imunitou alebo nechráneným pohlavným stykom môže dôjsť ku rozvoju bakteriálnej infekcie prostaty s následným vznikom zápalu prostaty. Toto je pravdepodobne najčastejšia príčina zväčšenia prostaty u mladých mužov. Podstatne menej často to je karcinóm prostaty alebo benígna hyperplázia prostaty.

Prostata a alkohol – predstavuje alkohol rizikový faktor zväčšovania prostaty?

Alkohol môže spôsobiť dráždenie močového traktu a vyvolávať nutkanie na častejšie močenie, čím môže zhoršiť príznaky už existujúceho ochorenia prostaty.

Použité zdroje :

 • https://www.webmd.com/men/guide/prostate-problems#2
 • https://www.webmd.com/men/prevent-prostatitis#2
 • https://www.webmd.com/men/prostate-enlargement-bph/can-i-prevent-bph#2
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/prostatitis/diagnosis-treatment/drc-20355771

 

 

Každý hlas je cenný :)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+