zensky orgazmus

Ženský orgazmus

Posledná aktuálizácia prebehla 10. mája 2022 by silviab

Ženský orgazmus má nespočetne veľa podôb aj je možné ho dosiahnuť mnohými spôsobmi. Má mnoho benefitov, ako napríklad to, že pomáha žene relaxovať, znižuje  stres, má pozitívne účinky na imunitný a srdcovocievny systém. Kto by ho teda nechcel zažívať pravidelne? V podstate tu nie sú žiadne negatíva. Avšak existujú situácie, kedy žena orgazmus nevie alebo nemôže dosiahnuť. Ak vás táto téma zaujíma a chcete sa o ženskom orgazme dozvedieť niečo viac, ste na správnom mieste.

V rámci tohto článku vám ponúkneme pár tipov a trikov, ako dosiahnuť jednotlivé typy ženských orgazmov, aké ochorenia môžu negatívne ovplyvniť dosiahnutie orgazmu, ale aj napríklad to, aký je rozdiel medzi ženským orgazmom a tým mužským.

Čo je to orgazmus?

Toto slovo má grécky pôvod (orgasmos) a znamená  „vzrušenie, opuchnutie“ alebo „sexuálny vrchol“ . Orgazmus všeobecne môžeme definovať ako náhle uvoľnenie nahromadeného sexuálneho napätia v tele, počas ktorého dochádza ku rytmickým sťahom svalov panvového dna a pohlavných orgánov. Orgazmus ako taký je kontrolovaný autonómnym nervovým systémom a nie je ovládateľný vôľou.

Asi väčšina žien (aj mužov) vie ako vyzerá orgazmus. Jedná sa o pocit uvoľnenia, ktorý sa šíri vo vlnách buď v oblasti pohlavných orgánov alebo vyžaruje do celého tela. Počas refraktérnej periódy, ktorá nasleduje po dosiahnutí orgazmu o oboch pohlaví  pocit uvoľnenia a relaxácie pokračuje, pretože dochádza ku vyplavovaniu hormónov hlavne oxytocínu a prolaktínu , ktoré sa niekedy označujú ako aj endorfíny.

Ženský orgazmus je možné dosiahnuť mnohými spôsobmi. Najčastejšie a najrýchlejšie je to cestou klitoriálnej stimulácie. A potom ďalší pomerne obľúbený a častý je aj vaginálny orgazmus. Alebo kombinácia týchto dvoch. Žena môže orgazmus dosiahnuť  svojpomocne počas masturbácie stimuláciou bodu G alebo klitorisu pomocou prstov alebo erotickej hračky . Ďalšiu možnosť predstavuje pohlavný styk alebo orálny sex.

Zdravotné benefity orgazmu

Okrem toho, že vám orgazmus prináša uvoľnenie, pôsobí blahodárne na telo aj inými spôsobmi. Napríklad:

 • Zlepšuje kvalitu pleti – podporuje tvorbu estrogénu a kolagénu, ktoré robia pleť viac žiarivou a plnšou.
 • Vylepšuje náladu – odbúrava stres, pomáha telu uvoľniť sa a aspoň na chvíľku si pripadáte o pár rokov mladší.
 • Pomáha zregulovať váš menštruačný cyklus – aj keď sa to nezdá, ale orgazmus môže pomôcť upraviť a stabilizovať vaše každomesačné trápenie. Presný mechanizmus, akým sa to deje ešte nie je úplne známy, ale predpokladá sa tam úprava hormonálnej aktivity.
 • Zvyšuje fertilitu – kontrakcie svalstva vagíny a maternice pomáhajú transportovať spermie do vajíčkovodov, kde dochádza ku oplodneniu. Takže milé ženy, pokiaľ sa snažíte otehotnieť, určite neklamte o svojich orgazmoch!
 • Podporuje imunitný systém – každá pomoc v boji proti rôznym infekciám sa ráta!
 • Zmierňuje bolesť – takže výhovorka „dnes nie, bolí ma hlava“ nie je taká pravdivá.
 • Znižuje riziko rozvoja srdcovocievnych ochorení – pomáha hlavne pri vysokom krvnom tlaku a rýchlom búšení srdca.
 • Znižuje stres! – asi najčastejší benefit spájaný s orgazmom.
 • Predlžuje život – keď sa všetky vyššie zmienené benefity spoja dokopy, tak sa naozaj zdá, aj podľa rôznych štúdií, že pravidelné orgazmy predlžujú život.

Orgazmus je prirodzenou súčasťou života ženy, ktorá by nemala byť zatracovaná a už vôbec nie tabuizovaná. Okrem zdravotných benefitov dokáže „podporiť ducha“. Pravidelné orgazmy u mnohých žien vedú ku spokojnejšiemu životu, takéto ženy majú bližší vzťah ku svojím partnerom ale aj samy ku sebe.

Špecifiká ženského orgazmu

Líši sa ženský orgazmus od toho mužského? Dá sa povedať, že aj áno, aj nie. Začnime najskôr s rozdielami.

Prvým a azda najjasnejším rozdielom sú pohlavné orgány. U žien stimulujeme hlavne klitoris a pošvu, u mužov hlavne penis. Existujú samozrejme aj ďalšie erotogénne zóny, ale tieto sú tie najčastejšie stimulované. Ďalším rozdielom je dĺžka orgazmu. Samozrejme, závisí to aj od toho, čo stimulujete, akí ste citliví a od mnohých ďalších faktorov. Avšak všeobecne platí, že ženám trvá priemerne orgazmus zhruba 20 sekúnd a u mužov 3-10 sekúnd. Čo nás zároveň privádza k ďalšiemu rozdielu – ženský orgazmus je zriedkavejší. Na základe výsledkov výskumov sa zistilo, že počas pohlavného styku 95% mužov dosiahne orgazmus, zatiaľ čo ženy len v 69%. Takisto podstatný rozdiel je aj v poslednej fáze orgazmu a to je refraktérna perióda. Ženy ju majú kratšiu, preto ľahšie dosiahnu tzv. viacpočetný orgazmus. Môžu ho dosiahnuť aj muži, ale u nich je to komplikovanejšie.

A posledným rozdielom, ktorý tu uvedieme, je účel samotného orgazmu. U mužov ma zjavný účel – pokiaľ je spojený s ejakuláciou, tak podporuje reprodukciu a rozmnožovanie ľudskej rasy. U žien tento účel chýba, aj keď je pravda, že kontrakcie svalov pošvy a maternice pomáhajú transportovať spermie až do vajíčkovodov, kde prebieha oplodnenie.

Ak by ste sa radi dozvedeli o rozdieloch niečo viac.

Čo sa týka podobností, tak tých je tu tiež pár. Ženy aj muži opisujú orgazmus rovnako. Majú podobné pocity uvoľnenia, ktoré sa im rozlieva po celom tele. Dokonca bolo zistené, že počas dosiahnutia orgazmu sú stimulované rovnaké časti mozgu u muža aj ženy. Ďalšia podobnosť je, aj keď je to trochu neuveriteľné, práve v pohlavných orgánoch. Aj keď vyzerajú rozdielne, správajú sa rovnako. To čo je penis u mužov, to je klitoris u žien. Oba tieto orgány sa plnia krvou, zväčšujú sa a stávajú sa viac citlivými na dotyk. A v neposlednom rade je to reakcia samotného tela na orgazmus – u žien aj u mužov je rovnaká. Počas dosiahnutia vrcholu sa zrýchľuje frekvencia srdca, dýchanie, človek sa potí a môže sa triasť.

Fázy ženského orgazmu

Ženský orgazmus môžeme rozdeliť na niekoľko fáz:

 • Vzrušenie – pokiaľ je žena sexuálne stimulovaná, tak dochádza ku rozšíreniu ciev v pošve, čo vyústi do jej zväčšenia, jej svaly sú poddajnejšie a zároveň sa zvyšuje produkcia vaginálneho sekrétu. Žena začína rýchlejšie dýchať, stúpa jej tlak a rozširujú sa cievy aj inde v tele, čo sa prejaví následným začervenaním.
 • Plató – jedná sa o akúsi prípravnú fázu na orgazmus. Prsia sa zväčšujú a bradavky sa vzpriamujú a stávajú sa citlivejšími.
 • Orgazmus – prejavuje sa kontrakciami vaginálnych a maternicových svalov. Ako sme písali vyššie, táto fáza trvá u žien dlhšie (13-51 sekúnd) ak u mužov. A narozdiel od mužov majú ženy menšiu refraktérnu periódu, preto ak je žena stimulovaná ďalej, tak môže dosiahnuť ďalší orgazmus. Avšak nedá sa to robiť do nekonečna, pretože s každým ďalším orgazmom sa ženské telo stáva citlivejšie až jednoducho ďalšiu stimuláciu neznesie.
 • Rezolúcia – telo sa upokojí, frekvencia srdca aj dýchania klesá, krv odteká z pohlavných orgánov, ktoré sa dostávajú na svoju pôvodnú veľkosť.

Kedy majú ženy problém dosiahnuť orgazmus?

kedy maju zeny problem dosiahnut orgazmus

Existuje celá rada zdravotných ťažkosti ktoré môžu viesť k tomu, že žena nedokáže dosiahnuť orgazmus. Takisto na príčine môžu byť aj psychické problémy, traumy z minulosti, alebo jednoducho nesprávna technika dráždenia alebo aj nezáujem o pohlavný styk.

Medzi tie najčastejšie príčiny patria:

 • Gynekologické ochorenia – ako sú rôzne typy zápalov, infekcie spôsobené sexuálne prenosnými patogénami,  nádorové ochorenia, prípadne operácie, ako napríklad hysterektómia (odstránenie maternice). Zvyčajne tieto stavy okrem neprítomnosti orgazmu sprevádzajú aj bolesti, krvácanie z pošvy mimo menštruačného cyklu, výtok z pošvy alebo bolestivý pohlavný styk.
 • Ochorenia, ktoré nepatria medzi gynekologické – nielen gynekologické ťažkosti môžu spôsobiť, že žena nedokáže dosiahnuť orgazmus. Typickým príkladom je cukrovka, kedy dochádza ku poškodeniu nervov a tým pádom aj ku zníženiu citlivosti rôznych oblastí tela, medzi ktoré patria aj erotogénne zóny.
 • Lieky – niektoré lieky používané pri vysokom krvnom tlaku, niektoré antihistaminiká, antidepresíva môžu mať ako svoj negatívny účinok práve neschopnosť dosiahnuť orgazmus alebo znižujú sexuálnu túžbu u žien.
 • Alkohol, fajčenie a nesprávny životný štýl – nadmerné užívanie alkoholu, nesprávna životospráva a prílišné fajčenie môžu viesť k neschopnosti dosiahnuť orgazmus. V niektorých prípadoch to môže byť spôsobené nedostatočným prekrvením pohlavných orgánov.
 • Starnutie – ako starneme my, tak starnú aj naše orgány. S postupujúcim vekom sa znižuje ich funkcia, zhoršuje sa ich zásobenie krvou a tým pádom sa aj predlžuje čas, za ktorý sa žene podarí dosiahnuť orgazmus. Okrem toho, ženy okolo 50. roku života prechádzajú pomerne veľkou zmenou, ktorá sa nazýva menopauza. Dochádza ku hormonálnym zmenám, znižuje sa hladina estrogénu, čo má za následkom okrem iného aj zníženie sexuálnej túžby. Typickými príznakmi menopauzy je nadmerné potenie, časté zmeny nálad, čo takisto môže prispieť k tomu, že sa u ženy rozvinie sexuálna dysfunkcia.
 • Psychické problémy – veľká skupina najrôznejších stavov a ochorení, ktoré sa vo veľkej miere podieľajú na ovplyvňovaní sexuálneho života ženy. Ženský orgazmus je pomerne ťažko dosiahnuteľný, ak žena trpí napríklad depresiou, úzkosťami, má veľký stres, alebo si v minulosti prežila traumu či už sexuálneho alebo iného charakteru.

Typy ženských orgazmov

Žena môže orgazmus dosiahnuť niekoľkými spôsobmi.

Klitoriálny orgazmus

Tým najčastejším a najtypickejším ženským orgazmom je práve klitoriálny orgazmus. Klitoris je orgán, ktorý ma veľké množstvo nervových zakončení, čo ho robí nesmierne citlivým. Preto správnymi dotykmi je možné dosiahnuť tento typ orgazmu pomerne rýchlo. Žena to zvládne aj sama počas masturbácie, či už pomocou hračky alebo prstov, ale takisto je možné ho dosiahnuť aj počas pohlavného styku (najmä polohe so ženou na vrchu, na psíka alebo ak žena sedí v partnerovom lone, prípadne ak jej muž stimuluje klitoris prstami). Takisto efektívny je aj orálny sex.

Vaginálny orgazmus

Druhým typom je vaginálny orgazmus, kedy sa stimuluje bod G. Jedná sa o oblasť na prednej ploche pošvy, ktorá môže byť dráždená buď hračkou, prstami alebo penisom pri pohlavnom styku.  Tento typ orgazmu je o niečo náročnejšie dosiahnuť ako klitoriálny orgazmus, ale zato býva intenzívnejší a trvá dlhšie. Pre tento typ ženského orgazmu najlepšie fungujú polohy ako je napríklad poloha na psíka, z boku alebo opäť, poloha kovbojky.

Cervikálny orgazmus

Veľmi intenzívny, ale jeden z tých ťažšie dosiahnuteľných. V podstate sa jedná o stimuláciu krčku maternice, ktorá môže byť pre niektoré ženy príjemná a doviesť ich ku nezabudnuteľnému vrcholu rozkoše, ale pre iné zase ani nie. Preto je v tomto prípade (ale platí to všeobecne v rámci sexuálneho života) veľmi dôležitá komunikácia! Cervikálny orgazmus možno dosiahnuť len pri dostatočne hlbokej penetrácii, preto prsty väčšinou nie sú dostatočné. Avšak môžete stále skúsiť hračky, ako sú napríklad vibrátory alebo dildá. Najlepšia sexuálna poloha pre dosiahnutie tohto typu ženského orgazmu je poloha na psíka.

Análny orgazmus

Nepatrí medzi najčastejšie, ktoré ženy vyhľadávajú, ale na druhú stranu tie, ktoré ho zažili ho opisujú ako intenzívny zážitok, ktorý im vo väčšine prípadov obohatil ich sexuálny život. Základné pravidlo análneho sexu znie: nezabudnite na lubrikačný gél! A venujte dostatočný čas príprave a predohre. A takisto, pokiaľ budete chcieť zmeniť análny sex na ten vaginálny, nezabudnite na hygienu! Análny orgazmus je možné dosiahnuť buď penetráciou análneho otvoru penisom, hračkou alebo prstami, ale takisto aj stimuláciou jeho okolia, keďže sa tu nachádza pomerne dosť veľa nervových zakončení.

Viacpočetný orgazmus

Je to niečo, čo je zväčša typické práve pre to nežnejšie pohlavie. Ženy majú oveľa kratšiu refraktérnu periódu ako muži. Čo to v praxi znamená? Žena po dosiahnutí orgazmu môže byť stimulovaná ďalej a môže dosiahnuť ďalší orgazmus. Preto sa napríklad veľmi často kombinuje vaginálny a klitoriálny orgazmus. Avšak netrvá to donekonečna. Po istom čase sú stimulované oblasti ( najčastejšie klitoris) natoľko senzitívne, že už žena neznesie ďalší dotyk týchto partií.

Mokrý orgazmus

Tento typ ženského orgazmu je takisto náročnejší na dosiahnutie, ale s trochou experimentovania a skúseností sa to dá. Mnohé ženy ho obľubujú a dokáže im priniesť veľkú rozkoš. Pokiaľ sa rozhodnete, že chcete skúsiť dosiahnuť tento typ orgazmu, tak sa v prvom rade uvoľnite a spravte si príjemnú atmosféru či už s partnerom alebo sama so sebou. Mokrý orgazmus sa najlepšie dosahuje kombináciou vaginálnej a klitoriálnej stimulácie. Dá sa to pomocou prstov alebo erotickej hračky ako je vibrátor alebo dildo. Alebo pokiaľ ste s partnerom, tak aj pomocou penisu a súčasného dráždenia klitorisu.

Správna cesta ku dosiahnutiu ženského orgazmu

Každá zo žien je iná a každej vyhovuje a páči sa niečo iné. Niektoré potrebujú k dosiahnutiu orgazmu súčasnú vaginálnu aj klitoriálnu stimuláciu, iným stačí len jedno z týchto dvoch. Iné sú zase náročnejšie a rady experimentujú, preto pre nich to pravé orechové je napríklad práve análny sex. A niektoré zase počas pohlavného styku alebo masturbácie rady stimulujú svoje erotogénne zóny, ako sú bradavky, krk alebo vnútorná časť stehien.

Avšak existuje niekoľko univerzálnych rád, ktorými určite nič nepokazíte a naopak vám môžu pomôcť dostať seba (alebo ak toto čítajú partneri, ktorý chcú svoje partnerky potešiť) alebo vašu partnerku do „nálady“.

 • Venujte dostatočný čas predohre! – pomáha to nielen k uvoľneniu a navodeniu správnej atmosféry, ale takisto aj to podporuje relaxáciu svalov pošvy a tvoru vaginálneho sekrétu, ktorý následne slúži ako lubrikant.
 • Rozprávajte sa – niečo sa vám páči? Alebo naopak, nepáči? Chceli by ste niečo skúsiť s partnerom? Povedzte mu o tom. Základom každého dobrého vzťahu je komunikácia. Predídete takto nedozumeniam, nezhodám a možno sa dozviete niečo nové o sebe navzájom.
 • Poznajte samú seba – vy sama najlepšie viete, ktoré miesta sú citlivejšie ako tie druhé. Viete, čo sa vám páči, čo nie, prípadne môžete sama so sebou experimentovať a zisťovať nové veci o sebe.
 • Vyskúšajte erotické pomôcky – na trhu je ich nespočetné množstvo. Existujú vibrujúce aj nevibrujúce hračky, také, ktoré vám stimulujú len bod G alebo aj také, ktoré vám vedia súčasne stimulovať aj klitoris.
 • Venujte pozornosť partnerke! –  pokiaľ máte pohlavný styk, tak existujú polohy, ktoré sú výhodnejšie pre ženu. Medzi ne patrí napríklad poloha na kovbojku, kde žena môže plne kontrolovať rýchlosť, intenzitu aj hĺbku penetrácie. Ďalšia je poloha na psíka, ktorou je možné dosiahnuť hneď niekoľko typov orgazmov. A v neposlednom rade je to poloha v partnerovom lone. Ste si bližší a partnerka stále môže kontrolovať hĺbku aj intenzitu penetrácie.

Použité zdroje :

 • https://www.insider.com/orgasm-health-benefits-2018-11
 • http://thescienceexplorer.com/brain-and-body/male-vs-female-orgasms-which-better
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Orgasm#Health
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/232318#causes
 • https://www.everydayhealth.com/mens-health/female-orgasm-secrets.aspx
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anorgasmia/symptoms-causes/syc-20369422

 

 

Každý hlas je cenný :)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+