ženšen

Ženšen – sila prírody v praxi

Posledná aktuálizácia prebehla 8. januára 2020 by Ján Horváth

Liečivá sila Ženšenu

Ženšen, resp. koreň Ženšenu , nazývaný ajkoreň života“, ktorý je medzi odbornosťou známy skôr ako Všehoj ázijský, patrí k najznámejším liečivým rastlinám. Využíva sa na  posilnenie imunitného systému, liečbu ženskej a mužskej neplodnosti a podporu výkonnosti, ako aj potlačenie nádorových ochorení.  

Ženšen, nazývaný aj „Panax Ginseng“ má mnoho odrôd. Medzi tie svetovo známe patrí hlavne Ženšen kórejský, Ženšen čínsky a Ženšen pravý. Rastie prevažne v severovýchodnej Číne, na východe Ruska a v horských oblastiach Severnej Kórei. Narastá do výšky približne 30 až 60 cm, má zložené listy, jeden list pozostáva z 3 alebo z 5 lístkov, preto sa nazýva aj Ženšen pätilistý. Kvety sú malé asi 3 milimetrové a usporiadané do vrcholíku. Plodom sú červené kôstkovice. Pre liečivé účinky sa však nezbierajú a nespracúvajú plody, ale koreň Ženšenu. 

Tip pre Vás
Hľadáte preparát na zvýšenie sexuálnej výkonnosti?, tvrdšiu erekciu a zdravé semeno? Pozrite si teda hlavne produkty Zerex✔️, eJoy✔️ alebo Erexan✔️ a vaša erekcia bude ako nikdy predtým .

Odporúča sa aj pri liečbe kašľa, chrípky zažívacích problémov, cukrovky a na zvýšenie krvného tlaku. Stimulačne pôsobí na centrálny nervový systém, zlepšuje pozornosť, potláča chronickú únavu, depresie, podporuje srdcovú činnosť a peristaltiku čriev, znižuje obsah tuku a cukru v krvi, zlepšuje funkcie pohlavných orgánov a lieči impotenciu, revitalizuje imunitný systém …

Je považovaný za jeden z najlepších liekov východnej medicíny.

Udávané vlastnosti látok Ženšenu – Panax ginseng:

 • Súbor účinných látok, ktoré sa nachádzajú v koreni sa súhrnne volajú ginsenosidy.
 • štandardizované extrakty-výťažky zo Ženšenu
 • Zodpovedá približne 6 násobku komerčného prípravku, s obsahom sušených zomletých listov alebo koreňa zo Ženšenu.

Účinky

Ženšen je jednou z najpredávanejších rastlín, pretože má mnoho pozitívnych účinkov na telo človeka. Využívajú ho muži a aj ženy na rozličné zdravotné problémy, ale aj na chudnutie, lepší spánok a samozrejme pri sexuálnych problémoch. 

Medzi najdôležitejšie účinky ženšenu patrí:

 • zlepšuje poruchy erekcie,
 • stimuluje nervový systém,
 • stimuluje tvorbu hormónov,
 • podporuje plodnosť, 
 • zvyšuje libido,
 • zlepšuje metabolizmus,
 • zlepšuje hojenie rán,
 • tlmí bolesť,
 • zmierňuje problémy s menopauzou a s menštruačnými komplikáciami,
 • prispieva ku kvalitnému spánku, 
 • u onkologických pacientov tlmí únavu a úzkosti,
 • u onkologických pacientov inhibuje tvorbu metastáz nádorov,
 • pôsobí podobne ako antibiotiká – má antibakteriálne účinky,
 • upravuje hladinu krvného cukru, glykémiu,
 • znižuje cholesterol,
 • uľahčuje zvládanie stresu,
 • očisťuje telo od toxínov a zabraňuje vzniku a šíreniu voľných radikálov,
 • adaptogén = má omladzujúci účinok, nazýva sa aj rastlina nesmrteľnosti,
 • normalizuje krvný tlak a mnohé ďalšie…

Zloženie:

Obsahuje množstvo účinných látok. Medzi podstatné zložky patria antioxidanty, polysacharidy, peptidy, saponíny, uhĺohydráty, glukózu, fruktózu, tiamín …

 • antioxidantov obsahuje hlavne maltol, kyselinu salicylovú, kyselinu vanilovú, ktoré majú omladzujúci efekt na bunky, znižujú riziko vzniku nádorových ochorení, pôsobia ako detoxikácia tela. 
 • polysacharid ginsan, ktorý výrazne stimuluje imunitný systém, pôsobí proti únave tak, že telu dodáva energiu a vitalitu.
 • saponínynajvýznamnejší je saponín ginsenosid, ktorý disponuje protizápalovými účinkami hlavne v oblasti močovej sústavy a zlepšuje stav pohlavného systému. Ginsenosid je jeden z najdôležitejších saponínov vôbec a nachádza sa výlučne len v Ženšene pravom. 

Panax Ginseng alias Ženšen


zensen-tabletyŽenšen
od slovenského výrobcu Benevit je špičková forma prírodného Ženšenu v podobe tabliet. Napĺňa všetky požiadavky, ktoré sa vyžadujú od kvalitného preparátu.

Obsahuje až 100 tabliet, približne 600 mg Ženšenu, teda 6-krát viac ako konkurenčné preparáty. Dvojbalenie získate vo výhodnej cene za 30,20 euro. Jedna tabletka tak vychádza iba na neuveriteľných 0,30€

Zloženie:

 • Stopercentne prírodný Ženšen

[wp-svg-icons icon=“checkbox-checked“ wrap=“i“] Získajte aj zľavu! V obchode zelenyzivot.sk vložte do poznámky zel5 a získate zľavu 2 eurá. Akcia platí na všetky produkty pri objednávke nad 30 eur!

Vo forme kávy

Žijeme v ére trhovej ekonomiky a tá nám ponúka pestrú ponuku rôznych výrobkov. Výnimkou nie je ani ženšen a ten v súčasnosti môžete prijímať už aj vo forme kávového nápoja. Táto forma je dobrou variantou pre milovníkov kávy. Kombinácia zosilní povzbudzujúce účinky a vy sa budete po rannej káve cítiť svieži ako ešte nikdy.

Ženšen čaj

Koreň Ženšena môžete užívať v rozličných formách, okrem tabletiek, ho môžete aj piť vo forme čaju, ktorý je prospešný pre celkovú životnú vitalitu. Okrem toho, že je silným antioxidantom, disponuje povzbudzujúcimi účinkami. Môžete si ho zakúpiť v lekárni alebo v predajniach zameraných na čaje, ako sypaný alebo porcovaný  čaj a to z extraktu Ženšenu alebo v kombinácii s inými bylinkami (často v spojitosti so zeleným čajom).  Cena sa však za 100 gramové balenie pohybuje od 12 €.

Ženšen tinktúra – pripravte si doma

Jednou z veľmi silných a účinných foriem Ženšenu je tinktúra. Môžete si ju kúpiť v lekárni alebo cez internet, ale ak si ju pripravíte sami doma, máte istotu, čo sa v nej nachádza. Recept je jednoduchý. Potrebujete suchý koreň Ženšenu, ktorý pomeliete v mlynčeku, napr. v tom na kávu. Odoberiete 1 lyžicu prášku a zalejete ho s kvalitným silným alkoholom (400 ml). Mesiac nechajte odstáť na tmavom mieste, izbovej teploty. Dávkuje sa 20 kvapiek denne, po dobu 1 mesiac. Ak ste odporcom alkoholu alebo šoférujete, namiesto alkoholu môžete poučiť vodu (1 l).

Odporúčame: Tinktúra je veľmi silná, preto sa pred užívaním radšej poraďte so svojim lekárom.

Káva 4v1 Káva 4v1
Panay ginseng v podobe kávy dáva rannému osvieženiu úplne novú podobu. Táto varianta 4v1 v sebe obsahuje kávu, ženšen, trstinový cukor a smotanu a kúpite ju iba za 15,90 eur.
Káva 2v1 Káva 2v1
Druhá varianta všehoja v podobe kávového nápoja má v sebe ešte viac ženženu ako v predchádzajúcej podobe. Zloženie je 2v1 a ide o kávu a panax v cene 17,90 eur.

Afrodiziaká s obsahom Ženšenu

PreparátRecenziaObsah ŽenšenuObchod
1, VimaxPrečítať recenziu50 mg?Nakúpiť v obchode
4, VigraxPrečítať recenziu100 mg✔️Nakúpiť v obchode
3, ElixirmanPrečítať recenziu30 mg?Nedostupný
2, MaxxesPrečítať recenziu60 mg?Nedostupný

Ako dávkovať Ženšen?

Dávkovanie Ženšenu samozrejme závisí od formy. Ženšen a produkty z neho, ktoré ste si zakúpili majú dávkovanie a užívanie uvedené na obale. Väčšinou sa užívajú 2 tabletky denne, optimálna dávka čaju sú 2 až 3 šálky denne. Pokiaľ si však čaj pripravíte sami doma, neprekračujte 1 šálku za deň. Kávu by ste mali piť v maximálnom množstve 3 šálky, ale nie vo večerných hodinách. Tinktúra sa dávkuje 20 kvapiek raz za deň a to tak, že po mesiaci si dáte od nej istý čas pauzu a následne pokračujete v terapii. 

Náš komentár:

Ženšen, podobne ako Maca, je overený tisíckami rokov využívania starými čínskymi medikmi. Nie nadarmo sa považuje ako jeden z najefektívnejších liečiv východnej medicíny, ktorý neustále dokazuje, že svojím všestranným využitím má stále čo ponúknuť. Jeho silný účinok je napríklad aj s koreňom Maca vhodný na liečbu erektilnej dysfunkcie. Niekoľko násobne väčšie obsiahnutie aktívnych látok v Panax ginseng predurčuje na maximálne využitie liečivých síl Ženšenu, a to ako pre mužov tak pre ženy.

Ženšen a upozornenie:

Ženšen je prírodný produkt a nepodlieha povinnosti registrácie liekov, je teda dostupný aj bez receptu.

Negatívne účinky

 • Ak užívate dlhodobo iné lieky, hlavne tie na stres a srdce, poraďte sa s lekárom.
 • Negatívne účinky sa môžu prejaviť v kombinácii s kofeínom a Guarany = problémy so srdcom, 
 • Väčšími dávkami pri dlhodobom užívaní = búšenie srdca, nespavosť …
 • Na zašiatku užívania sa môžu vyskytnúť ťažkosti s trávením, bolesť hlavy, problémy so spánkom. Mali by postupne vymiznúť. 
 • Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, pretože môže vyvolať predčasný pôrod. Pri dojčení by sa povzbudzujúce látky kardiovaskulárneho systému Ženšenu mohli dostať do tela dieťatka, kde by spôsobili búšenie srdca.

Diabetici by mali užívanie Ženšenu vopred konzultovať s lekárom, pretože Ženšen môže mierne znižovať hladinu cukru v krvi. Osoby užívajúce antikoagulanciá (lieky proti zrážanlivosti krvi, najznámejší je Warfarín) a diuretiká (lieky na zvyšovanie vylučovanie vody) by mali tiež užívanie Ženšenu vopred konzultovať s ošetrujúcim lekárom. 

V CZ: Ženšen

Výrobca: Benevit s.r.o.

Najčastejšie otázky na tému Ženšen

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Čo je to Ženšen a na čo je?

Ženšen je jedna z najznámejších rastlín na celom svete. Známa je hlavne pre svoje liečivé účinky v reprodukčnej oblasti muža aj ženy a ako životný budič, keďže je výborným energetickým dopingom. Podporuje prekrvenie intímnych oblastí, dráždi libido, zlepšuje erekciu a sexuálny život, telu dodáva energiu a vitalitu, podporuje trávenie a metabolizmus, je silným antioxidantom a posilňuje imunitný systém.

Kde kúpiť Ženšen?

Ženšen si dnes už prakticky môžete kúpiť kdekoľvek. V kamennej lekárni, v drogériách, v čajovniach, a samozrejme aj na internete, kde nájdete rozličné formy a aj prijateľné ceny.

Aká je cena Ženšenu?

Cena Ženšenu je rôzna. Závisí od toho, o aký Ženšen ide. Či je to extrakt, či je to čaj, či sú to tabletky. Väčšinou sa predáva ako súčasť tabletiek na podporu plodnosti a erekcie v kombinácii s ďalšími prírodnými látkami (eJoy, Zerex).

Aký Ženšen je najlepší?

Najlepší Ženšen je ten, ktorý je kvalitný. Kvalita Ženšenu sa klasifikuje podľa obsahu ginsenosidy. Znamená to, že nezáleží ani tak na množstve, koľko mg Ženšenu obsahuje daný výživový doplnok, ale o množstvo ginsenosidov (saponín Ženšenu). Za najlepší Ženšen sa pokladá Ženšen pravý C.A. Meyer, ktorý sa zbiera až po 4 či 6 rokoch. 

Ako pestovať Ženšen?

Pestovanie je náročné, ale nie nemožné. Rastlina miluje teplo, takže budete potrebovať skleník a veľa veľa slnka. Odpodrúča sa tak 21 až 25 °C a pôda by mala byť vlhká tak na 10%, pH pôdy 5,5 až 6,5. Používajte organické hnojivá a látku na ničenie húb (fungicíd).

Môžu Ženšen užívať tehotné a dojčiace ženy?

Užívanie Ženšenu počas tehotenstva alebo kojenia sa neodporúča, pretože môže spôsobiť predčasný pôrod a narušiť vývin dieťaťa, ale dôležité je túto otázku prekonzultovať s vyšetrujúcim lekárom.

Pokiaľ máte skúsenosti s podpornými látkami Ženšenu, budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch. Komunikácia je samozrejme anonymná.

3.6/5 - (22 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+