Yohimbin

Yohimbin – nepr├ívom zak├ízan├Ż?

Yohimbin je alkaloid, ktor├ę s├║ charakteristick├ę svoj├şm akt├şvnym fyziologick├Żm ├║─Źinkom na ─żud├ş a ┼żivo─Ź├şchy. Ide o alkaloid z africk├ęho stromu┬áPausinystalia yohimbe (konkr├ętne z jeho k├┤ry). K├┤ra tohto stromu obsahuje e┼íte asi 10 ─Ćal┼í├şch alkaloidov, ktor├ę sa viac ─Źi menej podie─żaj├║ na fyziologickom ├║─Źinku na ─Źloveka.

Obsah ─Źl├ínku

  1. V├Żskyt
  2. Upozornenie

L├ítka Yohimbin je ofici├ílne a s dolo┼żen├Żmi ├║─Źinkami vyu┼ż├şvan├Ż vo veterin├írstve, kde sa pou┼ż├şva hlavne na zvr├ítenie sed├ície u psov. U ─żud├ş sa vo ve─żkom za─Ź├şna vyu┼ż├şva┼ą pri lie─Źbe erektilnej dysfunkcie, ale ako pri mnoh├Żch in├Ż prepar├ítoch, zatia─ż  neboli ofici├ílne dok├ízan├ę je ├║─Źinky na ─Źloveka, resp. na lie─Źbu impotencie . ─Äalej je vyu┼ż├şvan├Ż aj v mnoh├Żch prepar├ítoch na podporu chudnutia.

yohimbin

Yohimbin – ako┬ása pou┼ż├şva?

V ┬átradi─Źnej medic├şne, hlavne v minulosti, bol vyu┼ż├şvan├Ż ako siln├ę afrodiziakum. ─îasom sa za─Źali sk├║ma┼ą jeho ├║─Źinky a ako bolo spomenut├ę, ofici├ílne sa pou┼ż├şva ako ├║─Źinn├ę lie─Źivo vo veterin├írskej oblasti. Pri lie─Źbe erektilnej dysfunkcie ho s├şce nezara─Ćujeme medzi ofici├ílne lie─Źiv├í, av┼íak ├║─Źinky na impotenciu s├║ minim├ílne pozoruhodn├ę. Ist├Ż v├Żskum dok├ízal v├Żznamn├Ż rozdiel medzi ├║─Źinkami Yohimbinu a placebo efektu, teda nepriamo dok├ízal jeho pozit├şvny ├║─Źinok na lie─Źbu ochorenia a t├Żm lep┼í├ş sex.

Pri p├ílen├ş k├┤ry z tohto stromu sa dostav├ş siln├Ż halucinog├ęnny ├║─Źinok, ktor├Ż bol podobne ako afrodiziakum vyu┼ż├şvan├Ż hlavne v minulosti. Pri po┼żit├ş m├í v┼íak pozit├şvny vplyv na stimul├íciu nervovej s├║stavy a taktie┼ż vo v├Żznamnej miere roz┼íiruje cievy.

Kde ho nájdeme?

Yohimbin sa v praxi vyu┼ż├şva v dvoch stavoch, teda v dvoch form├ích. Jedna je vo forme ─Źist├ęho Yohimbinu (chloridu) a druh├í forma je tzv. sum├írny such├Ż extrakt, pri ktorom sa tvrd├ş, ┼że m├í lep┼íie ├║─Źinky.

V Amerike bol po ─Źase zak├ízan├Ż pred├íva┼ą ako liek na lie─Źbu erektilnej dysfunkcie, zato v afrodiziak├ích a v doplnkoch na podporu erekcie a libida je vyu┼ż├şvan├Ż takmer v┼íade. V eur├│pe sa krajiny, pokia─ż┬áE├Ü nenaria─Ćuje inak, riadime vlastn├Żmi z├íkonmi. U n├ís s├şce nie je zak├ízan├Ż na lie─Źbu ─Źi u┼ż impotencie alebo obezity, ale je chr├ínen├Ż lek├írskym predpisom.

Aktuálne ale Yohimbin zakazuje Európska únia!

Yohimbin a u┼ż├şvanie

Doporu─Źen├í denn├í d├ívka vo forme chloridu sa pohybuje na ├║rovni 10mg, pri suchom extrakte sa povo─żuje a┼ż 1 gram.

Upozornenie

├Ü─Źinn├í l├ítka Yohimb├şn m├í nielen fyziologick├ę ale aj psychologick├ę ├║─Źinky a je mo┼żn├ę sa pred├ívkova┼ą, preto neprekra─Źujte odpor├║─Źan├ę d├ívkovanie.

Pri vysok├Żch d├ívkach m├┤┼że by┼ą by┼ą vyvolan├í siln├í ├║zkos┼ą. ─Äalej p├┤sob├ş ako inhib├ştor monoaminoxyd├ízy. Tentoinhib├ştor sp├┤sobuje v├í┼żne ne┼żiaduce reakcie pri kombin├íci├ş s in├Żmi potravinami obsahuj├║cimi tyramin (napr. syr, ─Źerven├ę v├şno) a ─Ćalej s niektor├Żmi vo─żnopredajn├Żmi liekmi, ktor├ę obsahuj├║ fenylopropanolamin.

T├║to l├ítku by taktie┼ż  nemali konzumova┼ą ─żudia s n├şzkym krvn├Żm tlakom, s ochoreniami srdca, s poruchami obli─Źiek a pe─Źe┼łou. 

Vysok├ę d├ívky a teda nadmern├Ż pr├şjem sa prejavuje zv├Ą─Ź┼ía opa─Źn├Żm ├║─Źinkom ako be┼żne a to slabos┼ąou, vy─Źerpan├şm a n├íslednou paral├Żzou. Vo v├Żnimo─Źn├Ż pr├şpadoch m├┤┼że d├┤js┼ą a┼ż k usmrteniu.

Naj─Źastej┼íie ved─żaj┼íie ├║─Źinky s├║: potenie, b├║┼íenie srdca, bolesti brucha, z├ívrate, slabos┼ą, rap├şdny pokles tlaku.

Ak m├íte s Yohimb├şnom sk├║senosti, pode─żte sa s nimi v diskusii s ostatn├Żmi ─Źitate─żmi. Diskusia je plne anonymn├í.┬á

 

Yohimbin
3.3 (66.67%) 9 votes

Zanechaj nám svoj názor