Yohimbin

Yohimbin – neprávom zakázaný?

Yohimbin je alkaloid, ktoré sú charakteristické svojím aktívnym fyziologickým účinkom na ľudí a živočíchy. Ide o alkaloid z afrického stromu Pausinystalia yohimbe (konkrétne z jeho kôry). Kôra tohto stromu obsahuje ešte asi 10 ďalších alkaloidov, ktoré sa viac či menej podieľajú na fyziologickom účinku na človeka.

Obsah článku

  1. Výskyt
  2. Upozornenie

Látka Yohimbin je oficiálne a s doloženými účinkami využívaný vo veterinárstve, kde sa používa hlavne na zvrátenie sedácie u psov. U ľudí sa vo veľkom začína využívať pri liečbe erektilnej dysfunkcie, ale ako pri mnohých iný preparátoch, zatiaľ  neboli oficiálne dokázané je účinky na človeka, resp. na liečbu impotencie . Ďalej je využívaný aj v mnohých preparátoch na podporu chudnutia.

yohimbin

Yohimbin – ako sa používa?

V  tradičnej medicíne, hlavne v minulosti, bol využívaný ako silné afrodiziakum. Časom sa začali skúmať jeho účinky a ako bolo spomenuté, oficiálne sa používa ako účinné liečivo vo veterinárskej oblasti. Pri liečbe erektilnej dysfunkcie ho síce nezaraďujeme medzi oficiálne liečivá, avšak účinky na impotenciu sú minimálne pozoruhodné. Istý výskum dokázal významný rozdiel medzi účinkami Yohimbinu a placebo efektu, teda nepriamo dokázal jeho pozitívny účinok na liečbu ochorenia a tým lepší sex.

Pri pálení kôry z tohto stromu sa dostaví silný halucinogénny účinok, ktorý bol podobne ako afrodiziakum využívaný hlavne v minulosti. Pri požití má však pozitívny vplyv na stimuláciu nervovej sústavy a taktiež vo významnej miere rozširuje cievy.

Kde ho nájdeme?

Yohimbin sa v praxi využíva v dvoch stavoch, teda v dvoch formách. Jedna je vo forme čistého Yohimbinu (chloridu) a druhá forma je tzv. sumárny suchý extrakt, pri ktorom sa tvrdí, že má lepšie účinky.

V Amerike bol po čase zakázaný predávať ako liek na liečbu erektilnej dysfunkcie, zato v afrodiziakách a v doplnkoch na podporu erekcie a libida je využívaný takmer všade. V európe sa krajiny, pokiaľ EÚ nenariaďuje inak, riadime vlastnými zákonmi. U nás síce nie je zakázaný na liečbu či už impotencie alebo obezity, ale je chránený lekárskym predpisom.

Aktuálne ale Yohimbin zakazuje Európska únia!

Yohimbin a užívanie

Doporučená denná dávka vo forme chloridu sa pohybuje na úrovni 10mg, pri suchom extrakte sa povoľuje až 1 gram.

Upozornenie

Účinná látka Yohimbín má nielen fyziologické ale aj psychologické účinky a je možné sa predávkovať, preto neprekračujte odporúčané dávkovanie.

Pri vysokých dávkach môže byť byť vyvolaná silná úzkosť. Ďalej pôsobí ako inhibítor monoaminoxydázy. Tentoinhibítor spôsobuje vážne nežiaduce reakcie pri kombinácií s inými potravinami obsahujúcimi tyramin (napr. syr, červené víno) a ďalej s niektorými voľnopredajnými liekmi, ktoré obsahujú fenylopropanolamin.

Túto látku by taktiež  nemali konzumovať ľudia s nízkym krvným tlakom, s ochoreniami srdca, s poruchami obličiek a pečeňou. 

Vysoké dávky a teda nadmerný príjem sa prejavuje zväčša opačným účinkom ako bežne a to slabosťou, vyčerpaním a následnou paralýzou. Vo výnimočný prípadoch môže dôjsť až k usmrteniu.

Najčastejšie vedľajšie účinky sú: potenie, búšenie srdca, bolesti brucha, závrate, slabosť, rapídny pokles tlaku.

Ak máte s Yohimbínom skúsenosti, podeľte sa s nimi v diskusii s ostatnými čitateľmi. Diskusia je plne anonymná. 

 

Yohimbin
3.2 (64.62%) 13 votes

Zanechaj nám svoj názor