vazektomia logo

Vazektómia – radikálne, ale účinné riešenie

Vazektómia je považovaná za trvalý spôsob kontroly pôrodnosti. Vazektómia  bráni uvoľneniu spermií, keď muž ejakuluje . Po tomto zákroku sa z muža stáva impotent v zmysle mať deti. Nie v schopnosti mať erekciu či ejakuláciu.

Priebeh vazektómie

Počas vazektómie sa semenovody z každého semenníka zablokujú alebo inak uzavrú. Tým sa zabráni spermiám zamiešať so semenom, ktoré je ejakulované z penisu. Vajíčka nemôžu byť oplodnené, ak nie sú k dispozícii žiadne spermie v ejakuláte. Semenníky naďalej vyrábajú spermie, ale tie sú reabsorbované v tele. (To sa zhodou okolností deje aj s ostatnými spermiami bez ohľadu na to, či muž absolvoval vazektómiu alebo nie.) Vzhľadom na to, že rúrky sú blokované pred semennými vačkami a prostatou, stále je ejakulované rovnaké množstvo tekutiny.

Zvyčajne trvá niekoľko mesiacov po vazektómii, kým sú všetky zostávajúce spermie, ktoré majú byť ejakulácii vypudené, vstrebané v tele. Je nutné použiť inú metódu antikoncepcie, kým nebudete mať vzorku testovaných spermií na nulovom počte. V opačnom prípade sa môže stať, že vaša partnerka aj napriek podstúpenej vazektómií otehotnie.

Čo sa deje počas zákroku vazektómie

vazektomia

 1. Semenníky a miešok sa antisepticky očistí a niekedy aj oholí.
 2. Môže byť  podaný ústne alebo intravenózne (IV) liek na zníženie úzkosti a na spôsobenie ospalosti.
 3. Každý semenovod sa nájde dotykom ruky.
 4. Lokálne anestetikum sa vstrekuje do požadovaného priestoru.
 5. Váš lekár urobí jeden alebo dva malé otvory vo vašom miešku. Otvorom sú narezané obe semenovodné trubice
 6. Oba konce semenovodu sú zviazané, zašité alebo zapečatené. Elektrokauterizácia môže byť použitá na utesnenie koncov s teplom. Zjazvené tkanivo z operácie pomáha blokovať rúrky.
 7. Semenovodu sa potom nahradí vnútri miešku a koža sa uzavrie stehmi, ktoré sa rozpúšťajú a nemusia byť odstránené.

Procedúra trvá asi 20 až 30 minút a môže byť vykonané ambulantne alebo na klinike. Vykonáva ju napríklad urológ alebo chirurg.

Bez-skalpelová vazektómia

Je to technika, ktorá využíva malé svorky so špicmi na konci. Namiesto použitia skalpelu na rozrezanie koži je svorka vložená cez kožu do miešku. Medzi výhody tohto postupu patrí menšie krvácania, menšia rana v koži a celkovo menej komplikácií. Bez-skalpelová vazektómia je rovnako účinný ako tradičný postup.

Čo očakávať po vazektómií

Váš miešok bude otupený po dobu 1 až 2 hodín po vazektómii. Aplikujte si studené zábaly do tejto oblasti a ležte čo najviac na chrbte aspoň jeden deň. Nosením priliehavého oblečenia alebo suspenzoru môžete eliminovať nepríjemné pocity a zvýšiť svoje pohodlie.

Ešte niekoľko dní po operácii môžu byť viditeľné opuchy alebo menšie bolesti v miešku. Ak nie je vaša práca je namáhavá, budete sa môcť vrátiť do práce už do 2 dní. Vyhnite sa však zdvíhaním ťažkých bremien aspoň počas 1 týždňa.

Sexuálny styk môžete začať praktizovať už približne po prvom týždni od operácie. Treba si však uvedomiť, že ste stále plodný a vaša partnerka môže otehotnieť. Je nutné preto použiť inú metódu antikoncepcie, kým nebudete mať následný test na počet spermií 2 mesiace po zákroku na 0.Taktiež by mala byť splnená podmienka aspoň 10-20 ejakulácií po vazektomií. Akonáhle je váš počet spermií na nule, žiadna iná metóda antikoncepcie je nutná.

Väčšina mužov sa vracia na testy do ambulancie ale existuje aj domáci test na odhalenie počtu spermií.

Vazektómia nebude mať vplyv na vašu sexuálnu túžbu, schopnosť mať erekciu, pocit orgazmu, alebo schopnosť ejakulovať. Môžete mať ale občasné mierne bolesti vo svojich semenníkoch počas pohlavného vzrušenia ešte niekoľko mesiacov po operácii.

Prečo vazektómia?

Vazektómia je trvalá metóda antikoncepcie. Túto metódu antikoncepcie berte do úvahy iba v prípade, že ste pevne rozhodnutý už nikdy nemať potomstvo.

Úspešnosť

Vazektómia je veľmi účinný (99,85%) spôsob antikoncepcie. Iba 1 až 2 ženy z 1000 budú mať neplánované tehotenstvo v prvom roku po operácií.

Riziko neúspechu

Tehotenstvo môže nastať po vazektómiiu, pretože

 • nebol otestovaný počet spermí v dobe, keď začal prebiehať sexuálny styk bez ochrany
 • nastalo spontánne obnovenie prepojenia semenovodov

Možné komplikácie

 • Krvácanie pod kožu, čo môže spôsobiť opuch alebo modriny.
 • Infekcia v mieste rezu. V zriedkavých prípadoch, sa infekcia vyvíja vo vnútri miešku.
 • Unikajúce spermie so semenovodu môžu vytvoriť granulóm
 • Zápal trubiek, ktoré sa pohybujú spermie zo semenníkov (kongestívne epididymitídy).
 • V zriedkavých prípadoch, semenovodu rast zase dohromady (rekanalizácii), takže muž sa stáva opäť plodný.

Vazektómia a jej výhody

Je trvalá metóda antikoncepcie. Akonáhle Váš ejakulát nebude obsahovať spermie, nie je nutné používať žiadnu inú antikoncepciu.

Vazektómia je bezpečnejšie, lacnejšia a bez väčších komplikácií pri porovnaní s vyviazaním vajíčkovodov u žien.

Hoci sa zdá, že vazektómia je nákladný zákrok, v horizonte nasledujúceho obdobia je táto investícia vysoko návratná s porovnaním napr. kondómov, spermicídnych gélov, antikoncepčných piluliek u žie a pod. Cena sa pohybuje okolo 300 eur a vyššie.

Nevýhody

Vazektómia nechráni pred pohlavne prenosných infekcií , vrátane infekcií s vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti (HIV). Kondómy sú najúčinnejší spôsob prevencie pohlavne prenosnými chorobami. Ak chcete chrániť seba a svojho partnera pred pohlavne prenosnými chorobami, používajte kondóm zakaždým, keď máte sex.

Ostatné úvahy

Ak uvažujete o vazektómii, musíte si byť absolútne istí, že už nikdy nebudete chcieť byť otcom dieťaťa.

Vazektómia sa zvyčajne neodporúča pre mužov, ktorí uvažujú o uskladnení spermií v banke pre prípad, že sa neskôr rozhodnú mať deti. Diskutovať o ďalších možnostiach so svojím partnerom je pre Vaše zdravie veľmi dôležité.

Je to zvrátiteľné?

Chirurgia vazektómie je pomerne jednoduchý proces. Ale zvrátiť ju je dosť náročné. Niekedy lekár môže odstrániť spermie zo semenníka u mužov, ktorí mali vazektómiu alebo sa pokúsili o zvrat, ktorý chirurgicky nevyšiel. Spermie potom môžu byť použité pre in vitro fertilizáciu. Oba procesy, či už oplodnenie in vitro alebo zvrat vazektómie môže byť náročné, nákladné a nemusí to poisťovňa hradiť.

Niektoré štúdie boli zamerané na to, či vazektómia má vplyv na vznik rakoviny. Výsledky boli neisté ale je tu predpoklad, že tu malé riziko naozaj je. Preto tento lekársky zákrok treba naozaj zvážiť.

Niektorí lekári, ale aj zákony vyžadujú určitú čakaciu lehotu od oznámenia, že chcete podstúpiť tento zákrok. To dáva priestor na dôkladné premyslenie celého procesu.

Vedci študujú ďalšie mužské antikoncepčné metódy, ako je napríklad reverzibilná vazektómia (umožňuje tento proces zvrátiť) alebo rôzne hormonálne metódy.  Hormonálne metódy zahŕňajú tabletky alebo injekcie aby sa zabránilo produkciu spermií. Doteraz nebola vyvinutá pre mužov žiadna efektívna, lacná a bezpečná antikoncepcia.

Ďaľšie otázky o vazektómii

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Prebieha spermatogenéza aj po vazektómii?

Samozrejme, zastaví sa len priechodnosť semenovodov, čo neznamená, že sa zastaví aj tvorba spermií. Spermie sa budú naďalej tvoriť v semenníkoch muža, pričom im nebude umožnené dostať sa do ejakulátu. Spermie putujú do nadsemenníkov, kde sa rozložia a následne ich absorbuje lymfatický systém.

Vazektómia – aká je cena?

Cena za zákrok vazektómie môže byť rôzna, pričom zohráva úlohu aj to, ktorú kliniku si vyberiete. Mali by ste však rátať s tým, že cena tohto zákroku sa môže pohybovať v rozmedzí 300-500 €. Suma zahŕňa aj potrebnú kontrolu u lekára, ktorá je po zákroku dôležitá. V cene však nie sú zahrnuté žiadne vyšetrenia, ktoré je potrebné podstúpiť vopred.

Existujú aj nejaké riziká?

Nie vždy sa zákrok vazektómie vydarí tak, ako sa predpokladá. Po operácii môžu u muža nastať rôzne komplikácie, ako napríklad opuchy a modriny, infekcie, prítomnosť granulómu, zápaly a podobne. Zákrok nemusí byť vždy úspešný – štatisticky neplánovane otehotnie 1-2 ženy z 1000 prípadov. V zriedkavých prípadoch môže nastať obnova prechodu semenovodov.

Je možné aj dočasné, teda nie trvalé, riešenie?

Na Slovensku nie je možné podstúpiť zákrok, ktorý by predstavoval akúsi formu dočasnej vazektómie, avšak v zahraničí sa takýto zákrok na klinikách praktizuje. Ide o zabránenie priechodnosti semenovodov pomocou špeciálnych klipov, ktoré zadržia spermie a zabránia im v tom, aby boli prítomné v ejakuláte. Opäť však existujú aj riziká spojené s týmto zákrokom, napr. poškodenie krvného prívodu a iné.

Podstúpili ste vazektómiu alebo sa chystáte? Podeľte sa anonymne s čitateľmi o Vaše cenné skúsenosti.

3.7/5 - (78 votes)

8 komentárov

 1. olesnanik 24. septembra 2016
  • Pavel 26. februára 2017
   • Redakcia sexuálne zdravie 5. marca 2017
 2. Milan 21. februára 2018
  • Ján Horváth 15. novembra 2018
 3. mir 15. novembra 2018
  • Ján Horváth 15. novembra 2018
 4. Juraj 13. apríla 2020

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+