Urol├│gia – ako funguje ?

urol├│gia

Urol├│gia lie─Źi  poruchy ┼żensk├ęho mo─Źov├ęho ├║strojenstva a mu┼żsk├ęho urogenit├ílneho traktu.  Lie─Źi a diagnostikuje poruchy obli─Źiek, mo─Źovodov, mo─Źov├ęho mech├║ra, prostaty a mu┼żsk├Żch reproduk─Źn├Żch org├ínov.

Obsah ─Źl├ínku

 1. O urol├│govi
 2. Postupy
 3. Zameranie

Urol├│g – povaha pr├íce

Urol├│govia s├║ chirurgovia, ale ve─ża z ich pr├íce zah┼Ľ┼ła tie┼ż lie─Źenie a lek├írske z├ísahy, pri ktor├Żch nie je potrebn├Ż chirurgick├Ż z├íkrok. Pracuj├║ s pacientami v┼íetk├Żch vekov├Żch kateg├│ri├ş od batoliat a det├ş a┼ż po star┼í├şch ─żud├ş.
Ich pacienti naj─Źastej┼íie prich├ídzaj├║ s probl├ęmamy ako:

 • Poruchy mo─Źov├ęho mech├║ra ako kamene, n├ídory, vroden├ę poruchy, inkontinencia u ┼żien a mu┼żov, erektiln├í disfunkcia
 • Poruchy mo─Źovej trubice a prostaty: n├ídory, ob┼ítrukcie a infekcie
 • Poruchy mu┼żsk├Żch pohlavn├Żch org├ínov: impotencia, n├ídory, vroden├ę poruchy, infekcie, steriliz├ícia a mu┼żsk├í neplodnos┼ą

Urol├│gia bola prv├í chirurgia, ktor├í pou┼żivala minim├ílne invaz├şvne techniky, ako je endoskopia. Urol├│gia je tie┼ż v ─Źele v├Żvoja v robotickej chirurgii.

Urol├│govia pou┼ż├şvaj├║ iba tenk├Ż osvetlen├Ż n├ístroj, tie┼ż zn├ímy ako cystoskop, pomocou ktor├ęho sk├║maj├║ mo─Źov├Ż mech├║r a mo─Źov├║ trubicu. Niektor├ę pr├şpady tie┼ż rie┼íia pomocou endoskopick├Żch postupov, vr├ítane odtra┼łovania n├ídorov mo─Źov├ęho mech├║ra a lie─Źbu mo─Źov├ęho mech├║ra a obli─Źkov├Żch kame┼łov.

V├Ą─Ź┼íina urologick├Żch z├íkrokov je volite─żn├Żch a urologick├ę mimoriadne situ├ície s├║ pomerne vz├ícne. Samozrejme aj rie┼íenie pr├şpadov ako ak├║tna infekcia obli─Źiek a retencia mo─Źu je niekedy s├║─Źas┼ąou ich ka┼żdonennej pr├íce.

Naj─Źastej┼íie postupy/z├ísahy

Medzi naj─Źastej┼íie chirurgick├ę z├íkroky patria:

 • Odtr├ínenie mo─Źov├ęho mech├║ra, obli─Źiek, prostaty pri lie─Źbe rakoviny
 • Ostr├ínenie obli─Źkov├Żch kame┼łov
 • Rekon─Źtrukcia me─Źov├ęho mech├║ra po jeho odstr├ínen├ş
 • Vazekt├│mia
 • Obriezka
 • Tvorba st├│mie, odklonenie mo─Źu do vaku

─îiastkov├ę chirurgick├ę z├íkroky

 • Endurol├│gia prostaty, mo─Źov├ęho mech├║ra a obli─Źiek, vr├ítane obli─Źkov├Żch kame┼łov a mal├Żch n├ídorov mo─Źov├ęho mech├║ra, lie─Źenie pomocou techniky zvanej k─ż├║─Źov├í dierka
 • Urologick├í onkol├│gia: prostaty, mo─Źov├ęho mech├║ra, obli─Źiek, semenn├şkov a rakovina penisu
 • Funk─Źn├í urol├│gia: vy┼íetrenie a lie─Źenie sympt├│mov mo─Źov├ęho mech├║ra a inkontinencia a neurologick├ę poruchy, ako je roztr├║sen├í skler├│za a poranenia miechy
 • Androl├│gia: mu┼żskej plodnosti a sexu├ílne zdravie
 • Rekon┼ítruk─Źn├í urol├│gia: opravy a renov├ície doln├Żch mo─Źov├Żch ciest a obzvl├í┼í┼ą mo─Źovej trubice

─îo je zameran├şm urol├│gie?

Urol├│gia sa zaober├í ochoren├şm mo─Źov├Żch/reproduk─Źn├Żch org├ínov u mu┼żov a mo─Źov├Żch ochoren├ş u ┼żien. Aj ke─Ć je to chirurgia, len 15-20% pacientov si skuto─Źne vy┼żaduje vykonanie chirurgick├ęho z├íkroku. Tak┼że ste dostali odporu─Źenie na n├ív┼ítevu urol├│ga, neznamen├í to, ┼że automaticky budete musie┼ą podst├║pi┼ą oper├íciu.

Ako sa dosta┼ą k urol├│govi?

Ak potrebujete nav┼ít├şvi┼ą urol├│ga, je potrebn├ę, aby ste dostali odporu─Źenie od svojho praktick├ęho lek├íra. Preto ak m├íte nejak├Ż urologick├Ż probl├ęm je potrebn├ę aby ste najsk├┤r nav┼ít├şvili svojho praktick├ęho lek├íra a on/ona n├ísledne rozhodn├║, ─Źi je vhodn├ę alebo potrebn├ę urol├│ga nav┼ít├şvi┼ą.

Ako sa dosta┼ą do ambulancie?
Potom, ─Źo v├ís v├í┼í praktick├Ż lek├ír po┼íle k urol├│govi, je potrebn├ę aby ste sa k nemu objednali. Tam n├ísledne podst├║pite nieko─żko testov, aby sa diagnostikoval v├í┼í probl├ęm. V niektor├Żch pr├şpadoch ur─Źit├ę kliniky maj├║ plne vy┼íkolen├ę zdravotn├ę sestry, ktor├ę vy┼íetrenie vykonaj├║ a tak sa nebudete musie┼ą na prv├Żkr├ít stretn├║┼ą rovno s urol├│gom. Na Slovensku je to v┼íak v├Żnimo─Źn├Ż postup.

─îo robi┼ą, ak m├íte obavy?

Ak sa ob├ívate, ┼że v├í┼í stav je pr├şli┼í v├í┼żny a tento proces je pre v├ís a┼ż pr├şli┼í zd─║hav├Ż, kontaktujte svojho praktick├ęho lek├íra rovno so ┼żiados┼ąou, aby v├ím dal v├Żmenn├Ż l├şstok. V├í┼í praktick├Ż lek├ír v├ím tie┼ż m├┤┼że poradi┼ą v z├ívislosti od naliehavosti v├í┼ího stavu.

M├íte s urol├│gom alebo urologi─Źkou sk├║senosti, o ktor├ę by ste sa chceli podeli┼ą s ostatn├Żmi ─Źitate─żmi? M├┤┼żete tak urobi┼ą v diskusii pod ─Źl├ínkom, ktor├í je ├║plne anonymn├í.┬á

Urol├│gia – ako funguje ?
3.7 (73.33%) 3 votes

Zanechaj nám svoj názor