Urológia – ako funguje ?

urológia

Urológia lieči  poruchy ženského močového ústrojenstva a mužského urogenitálneho traktu.  Lieči a diagnostikuje poruchy obličiek, močovodov, močového mechúra, prostaty a mužských reprodukčných orgánov.

Obsah článku

 1. O urológovi
 2. Postupy
 3. Zameranie

Urológ – povaha práce

Urológovia sú chirurgovia, ale veľa z ich práce zahŕňa tiež liečenie a lekárske zásahy, pri ktorých nie je potrebný chirurgický zákrok. Pracujú s pacientami všetkých vekových kategórií od batoliat a detí až po starších ľudí.
Ich pacienti najčastejšie prichádzajú s problémamy ako:

 • Poruchy močového mechúra ako kamene, nádory, vrodené poruchy, inkontinencia u žien a mužov, erektilná disfunkcia
 • Poruchy močovej trubice a prostaty: nádory, obštrukcie a infekcie
 • Poruchy mužských pohlavných orgánov: impotencia, nádory, vrodené poruchy, infekcie, sterilizácia a mužská neplodnosť

Urológia bola prvá chirurgia, ktorá použivala minimálne invazívne techniky, ako je endoskopia. Urológia je tiež v čele vývoja v robotickej chirurgii.

Urológovia používajú iba tenký osvetlený nástroj, tiež známy ako cystoskop, pomocou ktorého skúmajú močový mechúr a močovú trubicu. Niektoré prípady tiež riešia pomocou endoskopických postupov, vrátane odtraňovania nádorov močového mechúra a liečbu močového mechúra a obličkových kameňov.

Väčšina urologických zákrokov je voliteľných a urologické mimoriadne situácie sú pomerne vzácne. Samozrejme aj riešenie prípadov ako akútna infekcia obličiek a retencia moču je niekedy súčasťou ich každonennej práce.

Najčastejšie postupy/zásahy

Medzi najčastejšie chirurgické zákroky patria:

 • Odtránenie močového mechúra, obličiek, prostaty pri liečbe rakoviny
 • Ostránenie obličkových kameňov
 • Rekončtrukcia mečového mechúra po jeho odstránení
 • Vasektómia
 • Obriezka
 • Tvorba stómie, odklonenie moču do vaku

Čiastkové chirurgické zákroky

 • Endurológia prostaty, močového mechúra a obličiek, vrátane obličkových kameňov a malých nádorov močového mechúra, liečenie pomocou techniky zvanej kľúčová dierka
 • Urologická onkológia: prostaty, močového mechúra, obličiek, semenníkov a rakovina penisu
 • Funkčná urológia: vyšetrenie a liečenie symptómov močového mechúra a inkontinencia a neurologické poruchy, ako je roztrúsená skleróza a poranenia miechy
 • Andrológia: mužskej plodnosti a sexuálne zdravie
 • Rekonštrukčná urológia: opravy a renovácie dolných močových ciest a obzvlášť močovej trubice

Čo je zameraním urológie?

Urológia sa zaoberá ochorením močových/reprodukčných orgánov u mužov a močových ochorení u žien. Aj keď je to chirurgia, len 15-20% pacientov si skutočne vyžaduje vykonanie chirurgického zákroku. Takže ste dostali odporučenie na návštevu urológa, neznamená to, že automaticky budete musieť podstúpiť operáciu.

Ako sa dostať k urológovi?

Ak potrebujete navštíviť urológa, je potrebné, aby ste dostali odporučenie od svojho praktického lekára. Preto ak máte nejaký urologický problém je potrebné aby ste najskôr navštívili svojho praktického lekára a on/ona následne rozhodnú, či je vhodné alebo potrebné urológa navštíviť.

Ako sa dostať do ambulancie?
Potom, čo vás váš praktický lekár pošle k urológovi, je potrebné aby ste sa k nemu objednali. Tam následne podstúpite niekoľko testov, aby sa diagnostikoval váš problém. V niektorých prípadoch určité kliniky majú plne vyškolené zdravotné sestry, ktoré vyšetrenie vykonajú a tak sa nebudete musieť na prvýkrát stretnúť rovno s urológom. Na Slovensku je to však výnimočný postup.

Čo robiť, ak máte obavy?

Ak sa obávate, že váš stav je príliš vážny a tento proces je pre vás až príliš zdĺhavý, kontaktujte svojho praktického lekára rovno so žiadosťou, aby vám dal výmenný lístok. Váš praktický lekár vám tiež môže poradiť v závislosti od naliehavosti vášho stavu.

Máte s urológom alebo urologičkou skúsenosti, o ktoré by ste sa chceli podeliť s ostatnými čitateľmi? Môžete tak urobiť v diskusii pod článkom, ktorá je úplne anonymná. 

Urológia – ako funguje ?
3.7 (73.33%) 3 votes

Zanechaj nám svoj názor