Testosterón

Testosterón: aké sú jeho účinky a vplyv na mužské telo?

Dalo by sa povedať, že základom každého muža je testosterón. Alebo inak, bez testosterónu nie je muž mužom.

Obsah článku

 1. O čo sa jedná
 2. Funkcia
 3. Testosterón a ženy
 4. Účinky
 5. Vplyv testosterónu
 6. Jeho zdroje
 7. Produkty s testosterónom

Čo je to

Testosteron zloženie vzorec

Ide o mužský pohlavný hormón, ktorý je prirodzenou zložkou mužského tela. Jeho tvorbu zabezpečujú semenníky a čiastočne nadobličky. O jeho produkciu a vylučovanie sa stará zase iný hormón – luteinizačný, ktorý sa nachádza v adenohypofýze. Testosterón môžeme považovať za jeden zo základných rozdielov medzi mužom a ženou.

Funkcia a vplyv

Ovplyvňuje a pôsobí na primárne aj sekundárne znaky muža ako veľkosť pohlavného orgánu, rast svalovej hmoty, zarastanie a pod. U mužov sa vyskytuje v malých množstvách aj estrogén. Rovnako je to s testosterónom u žien.

V posledných desaťročiach môžeme považovať za najväčší objav vzhľadom funkci a vplyvu testosterónu to, že neovyplvňuje len vzhľadové črty muža, ale má zásadný vplyv aj na jeho myslenie.

Jeho tvorba najviac narastá v období puberty, kedy ovplyvňuje vonkajšie znaky. Znaky myslenia už od tehotenstva.

Ako je to s testosterónom u žien

Základný hormón pre sexuálny vývoj je u žien tzv. estrogén. Ide o hormón, ktorý vzniká vo vaječníkoch z tzv. vačkov. Malé množstvo estrogénu sa nachádza aj u mužov.

Teraz však naspäť k tomu, ako je to s testosterónom u žien. Jeho vysoký výskyt u nežného pohlavia spôsobuje prakticky iba problémy.(rovnako je to aj s estrogénom u mužov)

U žien vyvoláva zarastanie, akné, narúša menštruáciu a dokonca v extrémnych prípadoch môže viesť až k neplodnosti a smrti.

V skratke, aký je prospešný mužom, tak je škodlivý ženám.

Účinky

Ako vyplýva z predchádzajúcej časti, muži sú vďaka testosterónu tým, čím naozaj sú. Môžete si prečítať tie najzásadnejšie zmeny, ktoré u nás dostatok tohto hormónu vyvoláva.

 • rozdielne myslenie od žien
 • viac logiky ale menej zdravého strachu
 • veľkosť pohlavného orgánu
 • zarastanie
 • rast svalovej hmoty
 • viac sily a fyzickej energie
 • psychická pohoda
 • sexuálna chuť a dominancia
 • pevnejšia a dlhšia erekcia
 • väčšia produkcia spermií
 • menej závažných ochorení

Vplyv na erekciu

Testosteron zloženie

Keď hovoríme o testosteróne a erekcii jeho vplyv je viac ako len kľúčový. Potrebu po vysokej resp. optimálnej hladine môžeme rozdeliť na dve obdobia, a to buď v puberte alebo následne počas celého sexuálneho života. Ako bolo spomenuté, vekom jeho hladina klesá a tým aj chuť na sex, schopnosť dosahovať erekciu a orgazmus.

Zdroje testosterónu

Z rôznych dôvodov môže byť u mužov hladina tak dôležitého hormónu pre ich mužnosť nižšia. Či už to je vekom, zdravotným stavom alebo je potrebné ju zvýšiť z iného dôvodu.

Je ale niekoľko zdrojov a foriem, odkiaľ môžete testosterón čerpať.

 • Prírodný testosterón

Tento typ môžeme získať z rôznych rastlín vyskytujúcich sa v prírode. Tou najznámejšou je pravdepodobne Tribulus terretris, teda Kotvičník zemný. Bolo množstvom vedeckých výskumov dokázané, že požívanie tejto rastliny má zásadný vplyv na tvorbu a množstvo (zvýšenie až o 20-30%) testosterónu u muža. Táto rastlinka býva aj základom prírodných výživových doplnkov na erekciu.(Napríklad Erexan či Zerex) . Môže byť vo forme tabliet či prášku. Teda buď samostatne alebo je čiastočnou zložkou  v produkte.

 • Chemický testosterón

testosterón svaly

Je získaný chemickým postupom, jeho koncentrácia je samozrejme vyššia ako v prírodných zložkách. Kto potrebuje vysoké a akútne dávky, je pre neho vhodnejší. Naopak, ak si chce len niekto zlepšiť svoj stav v určitej oblasti, treba siahnuť po prírodnom. Takýto testosterón je možné získať iba u lekára na predpis.

Produkty na zvýšenie hladiny

Prírodné výživové doplnky na tvorbu testosterónu sa aktuálne tešia veľkej obľube u mužov. Prírodné produkty môžeme v zásade rozdeliť do dvoch skupín.

 1. skupina je priroritne zameraná na zvýšenie tvorby testosterónu a stým spojené výhody, ktoré vyššia hladina v krvi prináša (Primulus)
 2. skupina, je zameraná na iný problém, ktorý ale súvisí aj s nízkou hladinou testosterónu. Ide napríklad o produkty na erekciu a zvýšenie libida. Tieto doplnky mávajú často v obsahu rastliny ako Tribulus či Maca, ktoré majú priami vplyv na zvýšenie jeho hladiny a  tým zlepšujú sexuálny výkon, silu erekcie či dĺžku pohlavného styku.

Primulus

primulus

Výživový doplnok Primulus je aktuálna novinka zo susednej Českej republiky. Tento výživový preparát je špeciálne navrhnutý pre mužov. Ide o komplex vitamínov, minerálov a bylinných zložiek na zlepšenie mužskej sily, pohlavnej chuti, zlepšenie zdravotného stavu ale hlavne na zvýšenie tvorby testosterónu. Patrí do prvej skupiny opísanej vyššie.

Ide o absolútne unikátny preparát, ktorý svojím zložením nemá u nás konkurenciu. Obsahuje až 150 mg Tribulusu v jednej tablete.

Užívanie je úplne jednoduché, stačia 2 tablety na deň a vďaka tomu, že obsahuje až 60 tabliet, vydrží Vám bez problémov 1 celý mesiac

Zloženie:

 • Tribulus terrestris, Fengreek, Extrakt z čierneho korenia
 • Vitamíny C, D3 a B6
 • Zinok a Horčík

Primulus stojí iba 21 eur, čo je úplne bežná cena, dokonca väčšina výživových doplnkov nevydrží ani dva týždne!

Predaj a cena testosterónu

Ako sme spomínali, sú dve možnosti ako sa k nemu dostať. Jedna cesta je prostredníctvom lekára a receptu. Lekár Vám však určite nepredpíše testosterón len preto že chcete mať napr. väčšie svaly.

Druhá varianta je ho kúpiť v menších dávkach. Môže byť predávaný vo forme injekcií alebo tabletkách.

Cena sa pohybuje od 3 aj do 100 eur.

Podpora libida cez testosterón

Ďalšie dva produkty patria do druhej skupiny prírodných doplnkov. Sú vhodné pre tých, ktorý svoj testosterón potrebujú zvýšiť hlavne kvôli lepšej erekci alebo celkovej schopnosti mať sex, a hlavne ho chcú mať častejšie.

Ejoy Ejoy
Najnovší prípravok eJoy, ktorý je vyrobený v Anglicku, Vás okamžite nakopne k sexuálnym výkonom. Prečítať si o prípravku eJoy 
Zerex Zerex
Zerex je na Slovensku dlhoročný reprezentant silnej erekcie a zvýšeného libida. Prečítať si o prípravku Zerex 

Pre mužov je život s testosterónom proste lepší! Ak máte navyše podned na diskusiu, prípadne nejakú otázku, podeľte sa o ňu vo fóre pod článkom. Môžete odpovedať už na položenú otázku a pomôcť ostatným. Diskusia je plne anonymná. 

Testosterón
3.6 (72.22%) 18 votes

One Response

 1. IGI 20. mája 2017

Zanechaj nám svoj názor