Sex – čo to vlastne je ?

Čo je sex?

sex dvojica

Ľudia definujú sex rôznymi spôsobmi. Môže to zahŕňať vaginálny, orálny, análny sex a dalšie aktivity. Vaginálny, análny a orálny sex v sebe nesú viac rizík (ako je tehotenstvo alebo šírenie pohlavne prenosných chorôb) ako iné sexuálne aktivity. Ak sa chystáte mať akýkoľvek druh sexu, je dôležité sa uistiť, že vy aj váš partner sa cítite obaja byť pripravení a chrániť sa pred nechceným otehotnením a pohlavne prenosnými chorobami.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že za sex sa počíta len ked penis vnikne do pošvy, ale to nie je pravda. Existuje veľa názorov, čo všetko sa pokladá za sex:

  • vaginálny sex (vniknutie penisu do pošvy)
  • orálny sex (kontakt s genitáliami prostredníctvom úst)
  • análny sex ( vniknutie penisu do análu)
  • masturbácia
  • prstovanie
  • vzájomné trenie genitálií

Väčšina sexuológov sa zhoduje na tom, že definícia sexu zahŕňa niektoré alebo všetky z vyššie spomenutých aktivít. Nech už ho definujete akokoľvek, k sexu s inou osobou by ste mali pristupovať zodpovedne. Predtým než budete mať sex, premyslite si, ktoré z aktivít vám budú príjemne a zvážte aj možné následky ako sú pohlavne prenosné choroby a tehotenstvo. Rovnako pamätajte, že ak aj začnete niečo robiť a v strede činnosti zmeníte názor, lebo vám to nie je príjemné môžete kedykoľvek prestať. Či už budete robiť vaginálny, orálny alebo análny sex a rôzne polohy je dôležité aby ste so svojím partnerom hovorili o tom akým spôsobom sa budete chrániť. V prípade ak sa rozhodnete pre vaginálny sex, je dôležité si uvedomiť riziko nechceného tehotenstva a používať antikoncepciu alebo kondóm.

Čo je orgazmus?

Orgazmus je príjemné uvoľnenie svalového napätia, ktoré nastáva po akejkoľvek sexuálnej stimulácii. Orgazmus sa tiež niekedy nazýva aj vrchol. Muži majú tendenciu dosiahnuť orgazmus rýchlejšie a ľahšie ako ženy aj ked to tak nemusí byť vo všetkých prípadoch. U žien je viac pravdepodobné, že dosiahnu orgazmus stimuláciou klitorisu ako vaginálny.

Počas orgazmu pociťujete teplo, váš tep vám stúpa, dýcha sa vám ťažšie a máte svalové kŕče. Je to veľmi intenzívny pocit po ktorom sa cítite naozaj dobre.

Muži zvyčajne ejakulujú pri orgazme. Niektoré ženy  počas sexuálnej aktivity ejakulujú tiež. Ľudia niekedy ženskú ejakuláciu nazývajú ako „striekanie“.Tekutina, ktorá prichádza pri ženskej ejakulácii nie je moč, aj ked to tak môže vyzerať. Väčšina žien neejakuluje avšak je to úplne normálne. Aj ked mnoho ľudí si myslí, že cieľom je dosiahnuť orgazmus, existuje mnoho sexuálnych aktivit, ktoré nám prinášajú potešenie aj bez dosiahnutia orgazmu. V skutočnosti ak ste až příliš zameraný na to aby ste dosiahli , alebo priviedli partnera k orgazmu, môže vás to znervózniť a urobiť to sex menej kvalitným.

Čo je orálny sex?

orálny sex

Vyfajčiť niekomu aj to je výraz, ktorým sa v hovorovej reči označuje orálny sex. Je to spôsob kedy sa k stimulácii genitálií používajú ústa.

Niektorí ľudia majú radi orálny sex iní zase nie. Niektorí ľudia radi robia orálny sex, ale nemajú radi ked to niekto robí im, a niektorí zase sú radi ked im niekto orálny sex robí, ale oni ho neradi robia. To všetko je úplne v poriadku a záleží len na vás, aby ste sa rozhodli čo vám vyhovuje. Aby bol váš sexuálny život čo najlepší, je dôležité aby ste hovorili o tom, aké druhy sexu Vám vyhovujú a aké nie. Rovnako ako aj v prípade análneho sexu je dôležité aby ste vedelil, čo považujete za dobré a čo nie.  Z orálního sexu nemôžete otehotnieť, ale nechránený orálny sex so sebou prináša hrozbu pohlavných chorôb. Aj ked tu je menšia pravdepodobnosť ako pri vaginálnom alebo análnom sexe, bezpečnost je vždy lepšia. Preto je dobré pri orálnom sexe používať kondóm.

Čo je análny sex?

análny sex

Análny sex znamená vniknutie penisu do análneho otvoru. Mnohí ľudia si análny sex užívajú a veľa ľudom sa tento druh sexu zase nepáči. Či je to tak, alebo onak je to v poriadku. Ak sa vám nepáči alebo ho nechcete ani len skúsiť, nenechajte nikoho aby vás doňho tlačil. Sex by mal byť pre vás niečím čo vám prináša dobrý pocit, a má byť bezpečný a pohodlný pre vás oboch.

Análny sex vám môže ublížiť ak nepoužívate lubrikant a nie ste dostatočne uvoľnený. Análny otvor prirodzene nevytvára mazivá ako je to v prípade pošvy, preto je dôležité aby ste použili lubrikačný gel, ktorý aj chráni kondóm pred pretrhnutím. Nepoužívajte nič čo obsahuje olej, vazelínu, krém alebo detský olej, ktorý môže poškodiť kondóm. Bezpečné lubrikanty si môžete zakúpiť v drogérii alebo obchode s potravinami.

Hlavne počúvajte svoje telo. Ak análny sex (alebo sex) vám spôsobuje bolesť, prestaňte s ním a informujte o tom svojho partnera. Pohlavný styk ktorý je pre vás bolestivý a nepríjemný by nemal pokračovať a váš partner by vás mal rešpektovať.

Z análneho sexu nemôžete otehotnieť, ale je tu veľká šanca nakazením sa pohlavnou chorobou, vrátane HIV. Preto je dôležité používať kondomy a lubrikanty počas análneho sexu, aby ste znížili riziko prenosu pohlavných chorôb.

Mali by sme hovoriť o sexe so svojími rodičmi?

Ak vám nie je nepríjemne hovoriť so svojími rodičmi o sexe, urobte to. Iste, môže to byť trochu trápne, ale rozhodne to stojí za to aby ste začali s nimi konverzáciu na túto tému. Mnohí rodičia a další dospelí vám môžu poskytnúť skvelé informácie a rady o sexe, zdraví a ako zostať v bezpečí.

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť trápnosti je dať vaším rodičom otázku čo si myslia o sexe a ukázať im, že respektujete ich názor. Dalo by sa začať napríklad tým že poviete: „Niektorí z mojich priateľov majú sex“. Čo si o tom myslíte? Alebo: „Ako ste sa prvý krát dozvedeli o sexe“?

Klásť im otázky typu aké to bolo ked oni boli vo vašom veku, alebo kedy mali svoj prvý sex, je skvelý spôsob ako získať ich dôveru a zároveň sa dozvedieť nejaké vtipné a milé príbehy z ich minulosti. Vaši rodičia budú určite radi, že ste k nim otvorení a radi vám pomôžu nájsť informácie a zdroje ktoré potrebujete.

Sex – čo to vlastne je ?
4.9 (97.5%) 8 votes

Zanechaj nám svoj názor