semeno

Semeno – Všetko, čo potrebujete vedieť

semeno

Semeno/ejakulát je bielosivá telesná tekutina, ktorá sa vylučuje z pohlavných žliaz samcov. Tá v sebe prenáša spermie, fruktózu a ďalšie enzýmy, ktoré pomáhajú spermiám prežiť a jej cieľom je tiež uľahčiť úspešné oplodnenie.

Belavé až biele zafarbenie je spôsobené obrovským množstvom proteínov, ktoré semeno obsahuje.

Tip pre Vás
Hľadáte preparát na zlepšenie sexuálnej výkonnosti? Erexan je jeden z najlepších produktov na trhu! Chcem si prečítať o Erexane

Kvalita semena v minulosti a dnes

Z vedeckých prieskumov je viac ako zrejmé, že kvalita spermií u mužov výrazne klesá. Nielenže sa v ,,dnešných” ejakulátoch nachádza výrazne menej spermií, ale taktiež sú spermie menej pohyblivé, akoby ,,lenivé”. Podľa štatistík svetovej zdravotníckej organizácie WHO z roku 2000 obsahoval 1 ml ejakulátu približne 40 miliónov spermií, pričom v 80.tych rokoch sa hovorilo o 100 miliónoch. Štatistiky z roku 2010 hovoria už iba o 15 miliónoch, čo dokazuje nezastaviteľný pokles, ktorý v mužských semenníkoch nastáva.

Okrem iného klesá aj pohyblivosť spermií, čo spôsobuje to, že páry sa môžu snažiť o dieťa aj dlhé roky, kým sa objaví spermia s dostatočnou pohybovou vytrvalosťou. V roku 2000 sa hovorilo o mobilite spermií v pomere 50%, pričom dnes je štandardom (možno dokonca aj nadpriemerom) ,,krásnych” 30%.

Aká je príčina?

 • Životný štýl ľudí sa výrazne mení z roka na rok, pričom sa ľudstvo uberá tým zlým smerom. Rýchle občerstvenie, málo fyzickej aktivitu, nedostatok spánku, obezita a stres – to všetko vedie k nepriaznivému vývoju samotnej civilizácie. U mužov sa tieto negatívne fenomény prejavia na kvalite ejakulátu, ktorý je v porovnaní s minulosťou veľmi ,,chudobný” na kvalitu. Taktiež sa pod zníženú kvalitu môže podpísať aj nosenie úzkeho oblečenia – semenníky prichádzajú do kontaktu s telom, čo ohrieva spermie, ktoré sú potom ,,lenivšie”.

Proces ejakulácie

Semeno sa uvoľňuje počas procesu ejakulácie. Predtým je vyrábané v semenných vačkoch.

Ako dochádza k ejakulácii?

Ejakulácia je proces riadený centrálnom nervovom systéme a vzniká vtedy, ak prebieha trenie na pohlavných orgánov a iných foriem sexuálnej stimulácie. Podnety vedú impulzy, ktoré sú odosielané do miechy a do mozgu.

Dve fázy ejakulácie

Ejakulácia má dve fázy:

 • Fáza 1: emisie, v ktorom semenovody (rúrky, ktoré ukladajú a transportujú spermie zo semenníkov) vytláčajú spermie smerom k žaluďu cez prostatu a močovú trubicu. Semenné vačky uvoľnuju svoju časť spermií, ktoré kombinujú s ejakulátom. Ejakulácia je nezastaviteľný proces v tejto fáze.
 • Fáza 2: ejakulácia, v tejto fáze prichádzajú už nezastaviteľné kontrakcie svalov, ktoré relatívne rýchlo vytláčajú ejakulát a spermie von z močovej trubice. Nastavajú aj kontrakcie mechúra aby ejakulát nezmenil svoj smer na spätný chod.

Semeno a jeho zloženie

V rámci procesu ejakulácie sa priemerne u dospelého muža uvoľní približne 2-6 ml semena. V takejto priemernej dávke sa vyskytuje cca v 1 ml asi 50-80 miliónov spermií.

V semenných vačkoch sa produkuje viskózna tekutina bohatá na fruktózu a v tejto fáze obsahuje približne 65-70% zo semena.

Biela farba spermií sa vytvára v dôsledku sekrécie z prostaty, ktorá obsahujú enzýmy, kyselinu citrónovú, lipidy, a kyslá fosfatázu. Toto tvorí zhruba 25-30% semena v tejto fáze.

V rámci každej ejakulácii obsahuje ejakulát cca 200 až 500 miliónov spermií.

Pohlavné žlazy vylučujú sekrét, ktoré pomáhajú spermiám v pošve a v krčku maternice prežiť a zlepšujú taktiež rýchlosť ich pohybu. Sekrécia žliaz prispievajú menej ako 1% na celkové zloženie ejakulátu.

Semeno sa skladá:

 • fruktóza
 • kyselina askorbová
 • zinok
 • cholesterol
 • proteín
 • vápnik
 • chlór
 • antigény krvných skupín
 • kyselina citrónová
 • DNA
 • Horčík
 • vitamín B12
 • fosfor
 • sodík
 • draslík
 • kyselina močová
 • kyselina mliečna
 • dusík
 • iných živín

Detailnú analýzu semena si viete pozrieť aj na stránke https://www.britannica.com/science/semen .

Zlepšite kvalitu semena

Erexan

erexan1

Erexan patrí medzi trojicu najlepších prípravkov na posilnenie erekcie. Ide o výživový doplnok, ktorý sa zameriava na udržanie sexuálnej výkonnosti a sily.

Účinok Erexanu sa prejavuje do 60 minút od užitia tabletky. V jednom balení nájdete až 15 kapsúl. Denne by ste ali užiť maximálne 2 tabletky erexanu.  Cena jedného balenia je iba 24,9 eur. Pri nákupe viacerých produktov jeho cena výrazne klesá. Jeho obsah a zloženie je výhradne prírodného pôvodu:

 • Maca, Tribulus terrestris,
 • L-citrulín, L-arginín, L-ornitín  a L-lyzín

Erexan je na trhu už niekoľko rokov, a jeho účinky si vyskúšalo už tisíce zákazníkov na celom Slovensku.

Semeno a jeho vlastnosti

Ejakulácia je zložitý proces a a celková charakteristika semena zaleží od rôznych vlastností ale v princípe je daná druhom zvieraťa, v rámci ktorých si všímame hustotu, farbu, množstvo, ph a podobne.

Pre tých zvedavejších, chuť semena sa dá do istej miery ovplyvniť. Nakoľko je kvalita podmienená stravovaním a životným štýlom muža, môže v podstate “vylepšiť” jeho príchuť. Ak je strava pána bohatá na sladké ovocie, napríklad ananás, semeno bude sladšie. Ak je strava skôr mäsitá, odrazí sa to na vyššej slanosti semena.

Kvalitu spermií a zloženie semena môže ovplyvniť vo veľkej miere každý jedinec sám. Otrepaným ale funkčným klišé je zdravá životospráva, hlavne kvalitná strava a častý pohyb u muža zabezpečí aj pohyb u jeho spermií. Nedostatok určitých živín v potrave môžeme ľahko nahradiť výživovými preparátmi, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu nielen erekcie ale aj samotného semena. Za spomenutie určite stojí napríklad Erexan.

Poruchy a ochorenia spojené so semenom

Najčastejšou príčinou neplodnosti u mužov sú poruchy a ochorenia spojené so spermiami. Aby sme boli konkrétnejší, spermia sa nedokáže dostať k vajíčku a oplodniť ho. Problém teda nastáva niekde uprostred tohto procesu, pričom na vine môže byť viacero faktorov od semenníkov cez močovú rúru až po ženské partie. My sa dnes pozrieme na problémy týkajúce sa spermií.

 • poruchy ejakulácie – ide o problém, pri ktorom nedokáže semeno ,,normálne” precestovať k vajíčku, pričom problém je v oblasti mužských genitálií. Jednoducho semeno nedokáže opustiť penis.
 • problémy s vývinom a tvorbou spermií – porucha týkajúca sa spermatogenézy je asi najčastejším problémom týkajúcim sa spermií u mužov. Znamená to, že vaše semenníky, prípadne semenovody, nepracujú tak, ako by mali. Podiel spermií v ejakuláte je v takýchto prípadoch malý a to znižuje vašu schopnosť plodnosti.
 • poruchy mobility spermií – podľa výskumov pohyblivosť spermií u mužov štatisticky stále klesá, čo vedie k neschopnosti oplodniť partnerku. Málo pohyblivé spermie sa častokrát nedokážu predrať cestou až k vajíčku.
 • nerovnomerné hormonálne hladiny – testosterón, známy aj ako mužský hormón, je vo veľkej miere zodpovedný za plodnosť muža, pričom ovplyvňuje aj tvorbu spermií. Čím menej máte testosterónu, tým menej sa vám tvorí spermií.
 • alergické reakcie na spermie – v tomto prípade hovoríme skôr o probléme týkajúcom sa žien. Alergia na spermie môže spôsobovať neplodnosť žien, pričom ich telo reaguje na spermie imunitnou reakciou, ktorú môžu, ale aj nemusia prekonať.

Tipy na kvalitnejšie semeno

 1. Konzumujte zinok! Zinok je pre plodnosť mužov veľmi dôležitou živinou, ktorá priaznivo vplýva na spermatogenézu a zároveň zachováva optimálnu hladinu testosterónu.
 2. Dostatočný prísun vitamínu D. Vitamín D má taktiež významný vplyv na hladinu testosterónu, pričom tiež pozitívne ovplyvňuje pohyblivosť spermií. V lete preto pekne von na slniečko!
 3. Pravidelná fyzická aktivita. Cvičenie vám nielen vyplaví množstvo endorfínov, ale taktiež vám udrží ideálnu hladinu testosterónu. Pravidelný šport podporuje aj plodnosť. Ak cvičíte kardio, bonusovým účinkom je priaznivý účinok na zdravú erekciu.
 4. Pozor na to, čo jete! Výrazným faktorom v kvalite spermií je aj strava. Nezdravé rýchle občerstvenia ako hamburgery, vyprážané jedlá či vysokokalorické pokrmy výrazne znižujú kvalitu spermií.
 5. Stop alkoholu a cigaretám! Vedeli ste, že nikotín obmedzuje pohyblivosť spermií, čím im sťažuje schopnosť oplodniť vajíčko? Viete, čo robí alkohol? Znižuje testosterón v krvi a k tomu znižuje plodnosť.
 6. Každodenný sex. Viaceré svetové výskumné inštitúcie sa zhodujú na tom, že každodenná ejakulácia napomáha pri zachovávaní zdravej DNA spermií.

Čo ste o ejakuláte nevedeli

Medzi 15. a 60. rokom života telo muža vyprodukuje 30-50 litrov semena.

Najkvalitnejšie spermie majú Fíni. Až 90% z nich produkuje semeno najvyššej kvality.

Zvieratá ako žrebec a diviak vyprodukujú enormné množstvo ejakulátu v porovnaní s človekom. Pričom bežný muž vypudí približne 1 čajovú lyžičku semena, spomínaní samci vylúčia až pol litra.

Ejakuláty v spermobankách sú uskladnené pri teplote až -196 stupňov.

Každým dňom bez sexu sa zvyšuje hustota spermií v semenníkoch.

V Nemecku zaznamenali až 60 prípadov alergie na spermie.

Aby sa jedna spermia mohla pohnúť o 1 cm dopredu, musí až 800-krát švihnúť svojím chvostíkom.

Spermie boli po prvýkrát vedecky objavené v roku 1677.

Otázky na tému semeno

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Čo je to semeno?

Semeno predstavuje bielu tekutinu tekutej konzistencie, pričom je tvorené spermiami a tekutinou vylúčenou z prostaty. Semeno slúži na oplodnenie partnerky počas pohlavného styku a preto je jeho funkcia reprodukčná. Po oplodnení partnerky sa v jej maternici začne vyvíjať plod.

Kde sa tvorí?

Miestom, kde sa semeno tvorí a kde je v podstate aj ,,skladované”, sú semenníky. Odtiaľto semeno pri vyvrcholení putuje cez močovú rúru von a opúšťa penis. Zvyčajne sa jedná o výstrek bielej tekutiny, ktorá putuje buď k vajíčku (oplodnenie partnerky) alebo je jednoducho vylúčená penisom von.

Ako zistím, či mám kvalitné semeno?

Ak vás zaujíma v akej kondícii a v akom stave sa vaše spermie nachádzajú, určite navštívte urológa alebo andrológa. Nechajte si vykonať vyšetrenie zvané spermiogram. Nejde o nič komplikované, dôležité je pár dní pred návštevou abstinovať od sexu, aby bola vzorka relevantná. Zistíte všetko, čo ste chceli vedieť o svojich spermiách.

4.9/5 - (15 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+