saw-palmetto logo

Saw palmetto – podporuje rast vlasov aj zdravú prostatu

Saw palmetto je malá kríkovitá rastlina podobná palme, ktorá má dlhé rozvetvené listy a červené bobulovité plody. Táto rastlina pochádza z Ameriky, kde patrí medzi najobľúbenejšie prírodné spôsoby na liečbu hyperplázie prostaty a neželanému rastu ochlpenia. Saw palmetto býva veľmi žiadanou zložkou v rámci výživových doplnkov pre pánov na zlepšenie prostaty a erekcie.

Saw palmetto – odkiaľ pochádza?

Saw palmetto nákres

Začína to byť pravidlom, ale aj za týmto bylinným afrodiziakom stoja americkí indiáni. Už okolo roku 1700 bol ho začali používať na liečbu močových problémov u mužov. Začiatkom 19. storočia si botanik John Lloyd všimol, že zvieratá, ktoré konzumujú Saw palmetto vyzerajú zdravšie ako iné. Prví americkí osadníci si ten efekt všimli ešte skôr a palmetto používali k zvýšeniu hmotnosti, celkovej sily a reprodukčnej schopnosti. V USA ho prvý krát oficiálne zdokumentovali v roku 1879 v štáte Georgia. J. B. Read publikoval článok, v ktorom spomínal široké využitie Saw palmetta a jeho pozitívnych účinkov na zdravie.

Prvé oficiálne liečivá začala vznikať po roku 1900 a slúžili najmä na liečenie močových ciest. Okolo roku 1920 začalo pomalé upadanie používanie prírodných liekov a na ústupe bolo aj používanie Saw palmetta. V Európe nastával však opačný jav a prírodné lieky boli využívané čoraz viac.

Čo všetko obsahuje?

Saw Palmetto alebo sorenoa plazivá je bohatá na mnohé dôležité látky, ktoré majú blahodarné vplyvy na ľudský organizmus. Poďme sa spolu pozrieť na zloženie tejto magickej rastliny s obrovským množstvom priaznivých účinkov.

 • mastné kyseliny

Exotická rastlina sorenoa plazivá je známa svojím bohatým zložením, v ktorom sa nachádzajú voľné aj esterifikované mastné kyseliny. Čo to znamená? Táto bylina podporuje zdravý rast a vývin ľudského organizmu, pričom nešetrí ani na účinkoch na kardiovaskulárnu sústavu, a teda zabezpečuje aj zdravé prekrvenie, ktoré je nevyhnutné na kvalitnú erekciu.

 • fytosteroly

S pojmom fytosteroly sa môžete stretávať v súvislosti s cholesterolom, pretože sú zodpovedné za znižovanie jeho hladiny. Okrem iného nám fytosteroly pomáhajú aj v oblasti skvalitnenia erekcie, konkrétne tým, že zlepšujú priechodnosť krvných ciev.

 • flavonoidy

Na čo sú dobré? Okrem antioxidačného účinku sa flavonoidy vyznačujú skvalou schopnosťou boja proti vírusom a zápalom a taktiež prispievajú k nakopnutiu obranyschopnosti nášho organizmu.

 • polysacharidy

Tieto látky predstavujú základný stavebný kameň ľudského organizmu. Prispievajú k fyzickej vitalite a tiež hrajú úlohu zdroja energie.

 • triglyceridy

Ide o substancie, ktoré zaraďujeme z biochemického hľadiska medzi lipoproteíny. Tieto látky sa síce v rastline Saw Palmetto nachádzajú len v malej miere, pričom ich hlavnou úlohou v rámci ľudského organizmu je slúžiť ako zásoba energie v tkanivách.

Pozitívne účinky Saw palmetta

Video je v angličitne

 • účinkuje proti prostatickým ťažkostiam
 • neguje menštruačné bolesti, bolesti a zápaly vaječníkov
 • účinkuje proti nadmernému rastu ochlpenia
 • zároveň zabraňuje aj vypadávaniu vlasov
 • zlepšuje trávenie
 • detoxikuje pečeň aj hrubé črevo
 • posilňuje libido
 • zvyšuje sexuálnu aktivitu
 • očisťuje pokožku aj mliečne žlazy u žien
 • účinkuje ako liek na bronchititídu

Kvapky Saw Palmetto

saw palmetto kvapky

 • ✔️Najsilnejší extrak vo forme kvapiek
 • ✔️Podporuje močovú sústavu
 • ✔️Zlepšuje zdravie prostaty
 • ✔️Podporuje rast vlasov

Kvapky z obchodu prezdravie.sk je aktuálne najlepší dostupný preparát Saw palmetto. Je u neho vyššia cena (27,30 eur) ale obsahuje skutočné palmetto. Vyššia cena je hlavne kvôli tomu, že minulý rok bola veľmi nízka úroda a vzniká veľa falzifikátov. Rozhodne ODPORÚČAME!

Vplyv na mužov

Saw palmetto má preukázané účinky na mužov hlavne v sexuálnej oblasti a ústrojenstva s ním spojených. Ide predovšetkým o choroby močových ciest či neschopnosť močenia, pretože tá bylina má silné močopudné účinky. Zároveň ako chráni močové cesty, ošetruje aj zväčšenú prostatu, s ktorou má mnoho ľudí vo vyššom veku problémy. Často býva označované aj ako afrodiziakum, lebo má silný vplyv na schopnosť dosahovať orgazmus a celkové zlepšenie výkonu aj libida.

Saw Palmetto a testosterón

Ak sa pýtate, ako súvisí testosterón s touto exotickou rastlinou, tak vám to radi vysvetlíme. Saw Palmetto dokáže vplývať na hladinu mužského hormónu – testosterónu. Keď je testosterónu v tele príliš veľa, začína sa tento hormón meniť na DHT (5-alfa-dihydrotestosterón), ktorý je zodpovedný za zväčšovanie prostaty a spôsobuje aj ťažkosti s močením. Ďalším nepriaznivým účinkom je vypadávanie vlasov a zhoršenie zdravotného stavu vašej pokožky.

Saw Palmetto je teda schopné zabrániť výskytu ,,zlého” DHT testosterónu v mužskom tele, ktorý je zodpovedný za mnohé nepríjemnosti, s ktorými si muži často nevedia dať rady. Pre ujasnenie, serenoa plazivá je zodpovedná za zastavenie rozpadu ,,klasického” testosterónu na spomínaný dihydráttestosterón, ktorý dokáže narobiť poriadne problémy. Nejde teda o znižovanie hladiny testosterónu, práve naopak, zastavuje sa iba rozpad testosterónu na neprospešnú látku, ktorou je práve DHT. Týmto spôsobom bojuje proti nadmernému padaniu vlasov, udržuje zdravú pokožku a eliminuje riziko zväčšenej prostaty či výskytu problémov s močením.

Účinky na ženy

Pri ženách môžeme jeho vplyv rozdeliť na dve časti.

 

Tá prvá sa venuje sexuálnej oblasti. Pozitívne ovplyvňuje komplikovaný systém dosiahnutia ženského orgazmu, zvyšuje u žien chuť aj túžbu vykonávať aktivity spojené so sexom.

Druhá časť vplyvu sa zameriava na reguláciu ochlpenia, Saw palmetto ovplyvňuje reguláciu hormónov a hlavne testosterónu u žien, ktorý má priamy vplyv na tvorbu ochlpenia – hlavne na tvári.

 

Dávkovanie

V tradičnej medicíne sa dávka ustálila na 320mg Saw palmetta. Táto dávka bola považovaná za dostatočnú pri liečbe hyperplázie (teda zväčšenej prostaty). Táto dávka má rovnaký účinok aj pokiaľ bola rozdelená na polovicu. Pozitívny vplyv bol preukázaný aj na znižovanie 5-alfa-reduktázy, čím sa redukovalo vypadávanie vlasov.

 • denná dávka je odporučená do 2g zo sušených plodov
 • pri tinktúre získanej z plodov by nemala dávka prekročiť 4 ml
 • Saw palmetto môže byť podávaný aj ako čaj z plodov až 3x denne

Podpora pre prostatu

prostalex

 • 12,99€/balenie
 • 60 tabliet
  ☑️-Podpora zdravia prostaty
  ☑️-Normálne funkcia močových ciest
  ☑️-Ochrana mechúra
 • 📢+Zľava 30%
  (Pôvodná cena 18,49 eur)

 • 24€.9/balenie
 • 60 kapsúl
  ☑️-normalizovanie funkcie prostaty
  ☑️-optimálna podpora močového ústrojenstva
  ☑️-podporuje rast vlasov
 • 📢+Zľava 5%
  (Vložte kupón DOG5 do poznámky pri nákupe)
prostalex

 • 38€/dve balenia
 • Eregma Max 120 + Maca 100 tabletiek
  ☑️-podpora močového ústrojenstva a prostaty
  ☑️-zvýšenie libida
  ☑️-sexuálna výkonnosť
 • 📢+Ušetríte 12 eur
  (Bežná cena produktov je spolu 51,2 eur.)

Saw palmetto – vedľajšie účinky

Vo väčšine zdrojov sa uvádza že Saw palmetto nemá vedľajšie účinky. Nie je to však celkom pravda, skoro pri každej rastline pri vysokých dávkach môže dôjsť k predávkovaniu.

V odborných publikáciách sa hovorí najmä o týchto vedľajších účinkoch:

 • zvracanie
 • ťažoba od žalúdka až nevoľnosť
 • bolesti žalúdka a priľahlej oblasti
 • hnačky
 • zápcha
 • problémy s dýchaním

Pre zamedzenie bolestí žalúdka sa odporúča konzumovať s jedlom alebo po jedle. Ľudia čo trpia na choroby žalúdka, pečene, srdca či pľúc by mali byť zvlášť opatrný pri jeho užívaní. Hoci je to paradoxom, Saw palmetto je upodozrievaný pri malom počte mužov, že spôsobil erektilnú dysfunkciu (paradoxom preto, lebo sa užíva práve kvôli zníženej schopnosti dosahovať erekciu) . Tento fakt zatiaľ ale nebol vedecky ani potvrdený ani vyvrátený.

Tehotné a dojčiace ženy

Sú osobitou skupinou takmer pri všetkých preparátoch a ani pri Saw palmette tomu nie je inak. Táto bylina má vplyv na reguláciu hladiny hormónov, preto sa veľmi neodporúča.

Aká je cena?

Cena prípravkov na báze rastliny Saw Palmetto je veľmi variabilná, keďže trh je plný rôznych typov. Najčastejšie sa môžme stretnúť s tabletami / kapsulami obsahujúcimi výťažky z tejto rastliny. Efektívnym prípravkom je však aj extrakt vo forme kvapiek, ktoré boli spomenuté už vyššie.

Tablety s obsahom Saw Palmetto zakúpite už od približne 5 € ( 50 kusové balenie). Venujte pozornosť aj informáciám o konkrétnom doplnku, ktorý sa chystáte kúpiť, pretože doplnky stravy sa môžu líšiť nielen počtom kusov tabliet, ale tiež obsahom účinného extraktu z rastliny.

Kvapky s obsahom byliny Saw Palmetto sú o niečo drahšou záležitosťou. Fľaštičku obsahujúcu 50 ml si zaobstaráte približne od 38 €.

Pri kúpe tohto typu produktov je potrebné prečítať si niekoľko relevantných recenzií, aby ste zistili, ktorý z produktov je overeným a ktorý má najlepšie účinky. Urobte si obraz o viacerých prípravkoch a zvážte, ktorý bude pre vás ten správny.

Saw Palmetto – recenzie

Na trhu nájdete množstvo výživových doplnkov a prípravkov s obsahom rastliny Saw Palmetto, či už je rastlina obsiahnutá samostatne alebo v kombinácii sinými prospešnými bylinami a látkami. Rovnako tak sa dá dopracovať k mnohým recenziám a spraviť si obraz o tom, na čo Saw Palmetto naozaj pomáha.

Dopátrali sme sa k tomu, že ľudia majú veľmi dobré skúsenosti s prípravkami obsahujúcimi serenou plazivú, pričom najčastejšie sa recenzenti odvolávali na tabletovú formu. Muži vyzdvihovali hlavne vysoko priaznivý vplyv na zdravie prostaty, detoxikačné účinky či podporu fyzickej vitality. Čo sa týka ženských účinkov, dámy podčiarkujú najmä pomoc pri bolestivej menštruácii a účinok proti nadmernému rastu ochlpenia.

Dôležité je dať do pozornosti aj účinok podporujúci rast vlasov, ktorý ocenili viacerí konzumenti.

4.1/5 - (9 votes)

One Response

 1. Tomas 6. septembra 2016

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+