Saw palmetto

Saw palmetto je mal├í kr├şkovit├í rastlina podobn├í palme, ktor├í m├í dlh├ę rozvetven├ę listy a ─Źerven├ę bobulovit├ę plody. T├íto rastlina poch├ídza z Ameriky, kde patr├ş medzi najobl├║benej┼íie pr├şrodn├ę sp├┤soby┬ána lie─Źbu hyperpl├ízie prostaty a ne┼żelen├ęmu rastu ochlpenia. Saw palmetto b├Żva ve─żmi ┼żiadanou zlo┼żkou v r├ímci v├Ż┼żivov├Żch doplnkov pre p├ínov na zlep┼íenie prostaty a erekcie.

Saw palmetto – odkia─ż poch├ídza?

Saw palmetto nákres

Za─Ź├şna to by┼ą pravidlom, ale aj za t├Żmto bylinn├Żm afrodiziakom stoja americk├Ż indi├íni. U┼ż okolo roku 1700 bol ho za─Źali pou┼ż├şva┼ą na lie─Źbu mo─Źov├Żch probl├ęmov u mu┼żov. Za─Źiatkom 19. storo─Źia si botanik John Lloyd v┼íimol, ┼że zvierat├í, ktor├ę konzumuj├║ Saw palmetto vyzeraj├║ zdrav┼íie ako in├ę. Prv├ş americk├ş osadn├şci si ten efekt v┼íimli e┼íte sk├┤r a palmetto pou┼ż├şvali k zv├Ż┼íeniu hmotnosti, celkovej sily a reproduk─Źnej schopnosti. V USA ho prv├Ż kr├ít ofici├ílne zdokumentovali v roku 1879 v ┼ít├íte Georgia. J. B. Read publikoval ─Źl├ínok, v ktorom spom├şnal ┼íirok├ę vyu┼żitie Saw palmetta a jeho pozit├şvnych ├║─Źinkov na zdravie.

Obsah ─Źl├ínku

  1. Pozit├şvva
  2. Pre mu┼żov
  3. Pre ┼żeny
  4. Dávkovanie
  5. Ved─żaj┼íie ├║─Źinky

Prv├ę ofici├ílne lie─Źiv├í za─Źala vznika┼ą po roku 1900 a sl├║┼żili najm├Ą na lie─Źenie mo─Źov├Żch ciest. Okolo roku 1920 za─Źalo pomal├ę upadanie pou┼ż├şvanie pr├şrodn├Żch liekov a na ├║stupe bolo aj pou┼ż├şvanie Saw palmetta. V Eur├│pe nast├íval v┼íak opa─Źn├Ż jav a pr├şrodn├ę lieky boli vyu┼ż├şvan├ę ─Źoraz viac.

Pozit├şvne ├║─Źinky Saw palmetta

Video je v angli─Źitne

 • ├║─Źinkuje proti prostatick├Żm ┼ąa┼żkostiam
 • neguje men┼ítrua─Źn├ę bolesti, bolesti a z├ípaly vaje─Źn├şkov
 • u─Źinkuje proti nadmern├ęmu rastu ochlpenia
 • z├írove┼ł zabra┼łuje aj vypad├ívaniu vlasov
 • zlep┼íuje tr├ívenie
 • detoxikuje pe─Źe┼ł aj hrub├ę ─Źrevo
 • posil┼łuje libido
 • zvy┼íuje sexu├ílnu aktivitu
 • o─Źis┼ąuje poko┼żku aj mlie─Źne ┼żlazy u ┼żien
 • ├║─Źinkuje ako liek na bronchitit├şdu

Vplyv na mu┼żov

Saw palmetto m├í preuk├ízan├ę ├║─Źinky na mu┼żov hlavne v sexu├ílnej oblasti a ├║strojenstva s n├şm spojen├Żch. Ide predov┼íetk├Żm o choroby mo─Źov├Żch ciest ─Źi neschopnos┼ą mo─Źenia, preto┼że t├í bylina m├í siln├ę mo─Źopudn├ę ├║─Źinky. Z├írove┼ł ako chr├íni mo─Źov├ę cesty, o┼íetruje aj zv├Ą─Ź┼íen├║ prostatu, s ktorou m├í mnoho ─żud├ş vo vy┼í┼íom veku probl├ęmy. ─îasto b├Żva ozna─Źovan├ę aj ako afrodiziakum, lebo m├í siln├Ż vplyv na schopnos┼ą dosahova┼ą orgazmus a celkov├ę zlep┼íenie v├Żkonu aj libida.

├Ü─Źinky na ┼żeny

Pri ┼żen├ích m├┤┼żeme jeho vplyv rozdeli┼ą na dve ─Źasti.

 

T├í prv├í sa venuje sexu├ílnej oblasti. Pozit├şvne ovplyv┼łuje komplikovan├Ż syst├ęm dosiahnutia ┼żensk├ęho orgazmu, zvy┼íuje u ┼żien chu┼ą aj t├║┼żbu vykon├íva┼ą aktivity spojen├ę so sexom.

Druh├í ─Źas┼ą vplyvu sa zameriava na regul├íciu ochlpenia, Saw palmetto ovplyv┼łuje regul├íciu horm├│nov a hlavne testoster├│nu u ┼żien, ktor├Ż m├í priamy vplyv na tvorbu ochlpenia – hlavne na tv├íri.

 

Dávkovanie

V tradi─Źnej medic├şne sa d├ívka ust├ílila na 320mg Saw palmetta. T├íto d├ívka bola pova┼żovan├í za dostato─Źn├║ pri lie─Źbe hyperpl├ízie (teda zv├Ą─Ź┼íenej prostaty). T├íto d├ívka m├í rovnak├Ż ├║─Źinok aj pokia─ż bola rozdelen├í na polovicu. Pozit├şvny vplyv bol preuk├ízan├Ż aj na zni┼żovanie 5-alfa-redukt├ízy, ─Ź├şm sa redukovalo vypad├ívanie vlasov.

 • denn├í d├ívka je odporu─Źen├í do 2g zo su┼íen├Żch plodov
 • pri tinkt├║re z├şskanej z plodov by nemala d├ívka prekro─Źi┼ą 4 ml
 • Saw palmetto m├┤┼że by┼ą pod├ívan├Ż aj ako ─Źaj z plodov a┼ż 3x denne

Saw palmetto – ved─żaj┼íie ├║─Źinky

Vo v├Ą─Ź┼íine zdrojov sa uv├ídza ┼że Saw palmetto nem├í ved─żaj┼íie ├║─Źinky. Nie je to v┼íak celkom pravda, skoro pri ka┼żdej rastline pri vysok├Żch d├ívkach m├┤┼że d├┤js┼ą k pred├ívkovaniu.

V odborn├Żch publik├íci├ích sa hovor├ş najm├Ą o t├Żchto ved─żaj┼í├şch ├║─Źinkoch:

 • zvracanie
 • ┼ąa┼żoba od ┼żal├║dka a┼ż nevo─żnos┼ą
 • bolesti ┼żal├║dka a pri─żahlej oblasti
 • hna─Źky
 • z├ípacha
 • probl├ęmy s d├Żchan├şm

Pre zamedzenie bolest├ş ┼żal├║dka sa odpor├║─Źa konzumova┼ą s jedlom alebo po jedle. ─Żudia ─Źo trpia na choroby ┼żal├║dka, pe─Źene, srdca ─Źi p─ż├║c by mali by┼ą zvl├í┼ít opatrn├Ż pri jeho u┼ż├şvan├ş. Hoci je to paradoxom, Saw palmetto je upodozrievan├Ż pri malom po─Źte mu┼żov, ┼że sp├┤sobil erektiln├║ dysfunkciu (paradoxom preto, lebo sa u┼ż├şva pr├íve kv├┤li zn├ş┼żenej schopnosti dosahova┼ą erekciu) . Tento fakt zatia─ż ale nebol vedecky ani potrvden├Ż ani vyvr├íten├Ż.

Tehotn├ę a doj─Źiace ┼żeny

S├║ osobitou skupinou takmer pri v┼íetk├Żch prepar├ítoch a ani pri Saw palmette tomu nie je inak. T├íto bylina m├í vplyv na regul├íciu hladiny horm├│nov, preto sa ve─żmi neodpor├║─Źa.

Saw palmetto
4 (80%) 8 votes

One Response

 1. Tomas 6. septembra 2016

Zanechaj nám svoj názor