ranna erekcia

Ranná erekcia

Posledná aktuálizácia prebehla 10. mája 2022 by silviab

Muži, ruku na srdce, koľkí z vás ste sa ráno zobudili s tým, že váš ,,tátoš“ je vzpriamený? Takmer každý muž si už erekciou prešiel. Ale prečo má môj penis práve ráno neposlúcha? Prečo je stoporený? Som zdravý? Je to prirodzené? Zvyčajne nie je dôvod na paniku, milí páni. Ranná erekcia, alebo slovami lekárov penilná tumescencia, je fenomén, ktorý je úplne prirodzenou súčasťou mužského života. A dokonca ju zdravý muž môže zažiť až 4-5-krát, až kým sa ráno nezobudí do nového dňa.

Čo je to ranná erekcia?

Mužov často chytá panika, keď sa ráno zobudia do krásneho dňa, no zistia, že majú erekciu. Nájdeme však aj inú skupinu drsnejšieho pohlavia. Títo chlapi majú na druhej strane obavy o svoje zdravie z dôvodu absencie ranného stoporenia. Ranná erekcia, teda stoporenie penisu po spánku, je normálnym javom, ktorý bežne zažívajú muži v mladšom i v staršom veku. Aby sme boli úplne korektní, zvyknúť by sme si mali skôr na pojem ,,nočné erekcie“. Prečo je tomu tak?

Napriek tomu, že sa muž ráno zobudí so stoporeným údom, vôbec to neznamená, že erekcia nastala iba ráno. Mužské telo spravidla začne svoju robotu už v noci, kým muži (sladko) spia. Stoporenie môže nastať až 4-5-krát. Ranná erekcia dokonca nie je ani výsledkom šteklivých erotických snov s vašimi partnerkami. Dokonca nemá nič spoločné ani s vaším večerným sexom, ktorý ste si užili ako nikdy predtým. Ak za rannou erekciou nie sú sexuálne fantázie, a ani stimulácia vášho prirodzenia partnerkou, tak čo potom?

Viac o tom čo je to erekcia

Ranná erekcia – jej príznaky a vznik

Ako často mávate erekciu v ranných hodinách? Ako odlíšim rannú erekciu od tej, na ktorú som zvyknutý pri sexuálnych aktivitách s mojou partnerkou? Pomôžeme vám zorientovať sa vo svojom mužskom sexuálnom zdraví. Pomocou nasledovných príznakov rannej erekcie:

 • reflexívne (nevôľové) stoporenie penisu
 • výskyt nielen ráno, ale pravidelne aj v noci (približne 4-5-krát)
 • vznik bez zásahu sexuálnych chúťok a predstáv
 • vznik bez sexuálnej stimulácie partnerkou
 • doba trvanie jednej erekcie – približne 20 – 30 minút

Ľudský organizmus je fantastický mechanizmus, ktorý pracuje až neuveriteľne premyslene a detailne. O tom svedčí aj vznik ,,rannej“ erekcie. Vyvedieme vás z omylu, ak ste boli doteraz silno presvedčení o tom, že počiatok tohto fenoménu treba hľadať ráno. Nie je tomu veru tak. Ranná erekcia vzniká v tzv. REM fáze spánku mužov. Za štart cyklu ranných, alebo lepšie povedané nočných erekcií, zodpovedajú tzv. parasympatické nervy.

Každá jedna takáto erekcia trvá a následne samovoľne zaniká. Tento cyklus sa v noci (zvyčajne) opakuje niekoľkokrát. Starších pánov tento jav môže postihnúť aj v inej fáze spánku. Všeobecne však platí (pre väčšinu mužského pokolenia) – spánková fáza REM je ako ,,hnací motor“ následných pravidelných erekcií.

Mýty a príčiny rannej erekcie

Určite to poznáte. Keď sa dá dokopy viac (veľa) hláv, nie vždy to dopadne najlepšie. Všetci sa občas môžu mýliť – laici aj odborníci. V prípade rannej erekcie a jej príčin tomu nie je inak. Mnohé vedecké tvrdenia boli bombardované ďalšími tvrdeniami – až z toho vzišli aj nejaké mýty. Samozrejme, z dnešného pohľadu. Poďme sa spolu pozrieť lepšie na koreň veci.

5 (ne)potvrdených príčin, ktoré budú aj vás zaujímať:

Odborníci i laická verejnosť si za tie roky vymenili dosť tvrdení a domnienok, z ktorých sa časom stali iba mýty a polopravdy. Ktoré však zostali platné?

 1.  Nervový systém:  Začíname vedeckým tvrdením, ktoré má najväčšiu oporu medzi odborníkmi. Kľúčom k objasneniu rannej erekcie je fáza REM spánku u muža. Počas nej môžeme vidieť aktivitu parasympatického a sympatického nervového systému. Táto aktivita sa strieda, čoho následkom je nervový signál vedúci k zahájeniu erekcie. Aktivizuje sa reflex, ktorý nie je vôľový.
 2.  Testosterón:  Testosterón je alfou a omegou každého zdravého muža. Mužský hormón, o ktorom počúvame z každej strany, hrá významnú úlohu pri stoporení. Vedeli ste, že skoro ráno je hladina testosterónu v obrovských (maximálnych) výškach? Vysoké hladiny hormónu mužnosti teda priamo podporujú nervové systémy vyvolávajúce reflex rannej erekcie. V tomto prípade teda naozaj platí pravidlo: ,,čím viac, tým lepšie“!
 3.  Lieky:  Navštívili ste už niekedy urológa? Zdôverili ste sa mu so svojím intímnym problémom s nedostatočnou erekciou? Medicína často rieši problémy s účinnými liekmi, ktoré však majú aj svoje menej svetlé stránky. Nimi sú práve vedľajšie (nežiaduce) účinky. Máme mysli hlavne lieky na erekciu (na jej podporu a zlepšenie). Súvis medzi vedľajšími účinkami týchto liekov a vplyvom na rannú erekciu sa (v kruhu odborníkov) nepotvrdil.
 4.  Únik moču:  Ako (ne)súvisí únik moču s rannou erekciou? Nájdete aj takých mužov, ktorí si myslia, že za ich stoporený penis ráno môže obranný reflex tela voči úniku moču v nočných hodinách. Na prvý pohľad vcelku rozumnú vysvetlenie. Nie však pravdivé.
 5.  Erotické fantázie a sny:  Milí páni, ani tento dôvod nebude za tým, že váš úd je ráno pevný ako skala. Ide o mýtus, ktorý sa postupom času zakorenil v mysliach mnohých mužov. Toto laické tvrdenie popierajú tí najerudovanejší odborníci.

Ako si zlepšiť rannú erekciu?

Ranná erekcia, ktorá je pravidelná, je zdravá. Ak si ňou ráno priveľmi často neprechádzate, nemusíte ihneď zúfať. Katastrofické scenáre nie sú namieste. Skúste najprv začať so zmenou životného štýlu, na ktorý ste doteraz boli zvyknutí. Kamkoľvek nás cesty zavejú, ponáhľame sa. Práca, nákupy, rodina a opäť práca. Točíme sa v kolobehu stresu. Dokonca i svoj voľný čas s rodinou si častokrát nevieme naplno vychutnať, keďže sme už mysľou v práci. Duševná nepohoda výrazne ovplyvňuje náš pracovný, súkromný a, áno, aj sexuálny život a pohlavnú sústavu.

Nepravidelná ranná erekcia má svoje špecifiká, ktoré nemá menej kvalitné stoporenie pri vzrušujúcom sexuálnom akte. Na druhej strane sú si tieto 2 druhy erekcie mimoriadne podobné. Ale čím? Jednoducho spôsobom, akým ich môžeme podporiť a skvalitniť.

Začnite zmenou životosprávy:

 • veľké STOP! fajčeniu (zhoršuje prekrvenie ciev a pohlavného údu)
 • obmedzte alkohol (negatívne vplýva nielen na fyzické, ale aj duševné zdravie)
 • posilňujte si svoje duševné zdravie (viac a dlhšie regenerujte, doprajte si kvalitný a dostatočný spánok a obmedzte stres)
 • dbajte na fyzickú aktivitu (častejšie športujte, hýbte sa a prechádzajte sa)
 • vyvážená a zdravá strava s dostatkom živín (občas si doprajte aj bylinky s afrodiziakálnymi účinkami)

Zmenou životosprávy ešte rozhodne nič nekončí. Aby bola táto zmena efektívnejšia, vyskúšajte overené výživové doplnky, ktoré vám zdvihnú nízku hladinu testosterónu. Testosterón je ,,elixírom“ pre zdravú a kvalitnú (nielen) rannú erekciu. Váš sexuálny život sa s jeho dostatkom rapídne zlepší.

Čo hovorí veda na rannú erekciu

Už sme spomenuli, že vedeckých dôkazov a štúdii na príčiny rannej erekcie sú v minimálnom počte. Na čo sa však pomocou vedy prišlo :

 • Štúdia, ktorá len potvrdila domnienku, že ranná erekcia a erekcia spôsobená vzrušením sa líšia. Taktiež sa podľa štúdie dá domnievať, že v prípade, že muž pociťuje počas rannej erekcie bolesť, nemusí ju pociťovať aj v obyčajne (1).

Čo sa týka liečby, je na tom veda o čosi lepšie :

 • U mužov s hypogonadizmom, ktorý bráni plnohodnotnému fungovaniu sexuálnych orgánov, došlo po liečbe testosterónom k zlepšeniu rannej erekcie (2).
 • Kvalita spánku človeka môže ovplyvniť frekvenciu rannej erekcie. Ak osoba nemá dobrý spánok a vstupuje do cyklu REM, nemusí následne ráno zažiť erekciu (3).

3 prípady, keď je čas navštíviť lekára

Lekár je veľkým strašiakom mnohých (nielen) mužov po celom svete. Väčšinou sa utiekame k menej ráznym krokom – ako napríklad k zmene životosprávy. Ak už nič nezaberie, potom je namieste vyhľadať odbornú lekársku pomoc. Kedy je však ten moment? Vyskúšali ste rady a tipy, ktoré sme vám ukázali vyššie? Áno? Zabrali? Ak áno, tak sme veľmi radi. Nie všetci však môžu mať to šťastie.

Zvážiť návštevu lekára z dôvodu rannej erekcie by ste mali najmä v týchto troch prípadoch:

 • pokles pravidelnosti
 • pocity bolesti
 • trvanie aj 1 hodinu po prebudení

Často je problémom aj tzv. priapizmuserekcia pretrváva aj 4 hodiny, čo môže spôsobiť problémy so sexuálnou funkciou penisu.

Výbornou fintou, ako zistiť, či je vaša ranná (nočná) erekcia v úplnom poriadku, je postup s poštovými známkami. Skúste svoj nestoporený penis obmotať celým radom poštových známok. Keď sa ráno zobudíte, zistíte, či sa pretrhol. Ak áno, počas noci ste mali zdravú (pravidelnú) erekciu.

Odhalili sme tie najväčšie domnienky a pravdy o rannej erekcii mužského pokolenia. Veríme, že mýty sme raz a navždy poslali do zabudnutia a pravdivé (potvrdené) informácie vám pomôžu lepšie sa zorientovať vo vašom sexuálnom zdraví.

Pýtate sa nás

Mala by byť ranná erekcia pravidelná?

Áno. Ranná erekcia nie je niečo nezvyčajné u zdravých mužov. Dôležitá je pravidelnosť. A varovným signálom je náhly pokles pravidelnosti rannej erekcie. Tu pomôže zmena životosprávy, ale aj lekár, ktorý pomohol už stovkám mužov s podobným problémom.

Nemávam rannú erekciu, mám erektilnú dysfunkciu?

Nemusíme hneď maľovať čerta na stenu. To, že vám momentálne absentuje ranná erekcia, môže, ale i nemusí byť príznakom erektilnej dysfunkcie. Sledujte, či sa vám náhodou ,,cyklus“ opäť nevráti do normálu. Ak vás tento problém trápi dlhodobo, navštívte lekára.

Ako mladší som mal rannú erekciu častejšie – je to problém?

Potešíme vás. Problém to v žiadnom prípade nie je. Erekcia je bytostne spätá s hladinou testosterónu, a keďže u starších pánov jeho hladina klesá, aj frekvencia rannej erekcie je logicky nižšia. Treba si však odsledovať opakovanosť erekcie vo vašom konkrétnom prípade.

Prečo sa mi dá močiť, práve keď mám rannú erekciu?

Ranná erekcia a močenie sú v tomto prípade navzájom prepojené. Súvisia spolu. Plný mechúr totižto pozitívne vplýva na zosilnenie erekcie (ovplyvňuje pôsobenie nervového systému). Ak máte teda ráno kvalitné stoporenie, môžete mať plný mechúr. Vyprázdnite ho a uvidíte, že erekcia zmizne.

Použité zdroje:

(1)  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC5693397/

(2) https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/13685538.2016.1230602?scroll=top&needAccess=true

(3) https://www.jsm.jsexmed.org/article/S1743-6095(18)30812-9/fulltext

 • https://www.afrodiziakum.sk/ranna-erekcia/#kedy-kvoli-tomu-navstivit-lekara
 • https://www.erekciablog.sk/ranna-erekcia/
 • https://www.erekciablog.sk/lieky/lieky-na-erekciu/
 • https://health.clevelandclinic.org/men-get-morning-erections-5-answers-questions/
 • https://www.healthline.com/health/mens-health/morning-wood

 

Každý hlas je cenný :)
Tags:

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+