pysky

Pysky ohanbia – dozveďte sa viac o svojich genitáliach

Posledná aktuálizácia prebehla 9. mája 2022 by silviab

Ženské vonkajšie primárne pohlavné orgány (lono) sú často nezrozumiteľné a cudzie aj svojim majiteľkám. Či za to môže fakt, že ich vidíme len keď si nezabudneme vziať do kúpeľne malé zrkadielko alebo kresťanská nátura Slovákov s mottom, že všetko sexuálne okrem plodenia detí je hriech, a teda poznať svoje intímne partie je nečisté, už nevedno. My si ale myslíme, že by sme svoje telá mali poznať aj v tých najmenších a najneviditelnejších detailoch. Pysky ohanbia sú práve tým detailom hodným našej pozornosti. Aj keď názov skôr vyvoláva pocity zahanbenia a nekomfortu, skúsme na chvíľku prekusnúť sociálne stigmy a osobné predsudky, a vrhnime sa do hlbín poznania ženských tiel v ich najzraniteľnejšej rovine.

Prehľad pojmu a základné informácie

Pysky ohanbia sú takým prvotným znakom, ktorý si na genitáliách všimnete aj keď žena nemá nohy celkom od seba. Sú to výbežky kože, ktoré sú popredkávané množstvom nervových zakončení a  zakrývajú ostatnú komplikovanú sústavu pohlavných orgánov. Rovnako sú výrazné aj ochlpením, ktoré závisí od veku a genetických daností. Ich veľkosť sa odvíja od dedičnosti, a tak niektoré ženy majú pysky vytočené skôr von a iné dovnútra. Pre ich zmenšenie sa vykonáva labioplastika – chirurgický zákrok, ktorý má pomôcť ženám s nadmerne veľkými pyskami ohanbia tak, aby im nezavadzali pri pohlavnom styku alebo pri športe, či pri vizuálnom sebaobraze.

Funkcie:

 • ochrana vnútorných pohlavných orgánov
 • podpora reprodukčných a sexuálnych aktivít
 • citlivosť na sexuálne vzrušenie
 • premazávanie vonkajších pohlavných orgánov

Niečo málo k veľkým pyskom ohanbia

Veľké pysky ohanbia (lat. labia majora) alebo veľké stydké pysky, sú dva  výrazné oválne kožné záhyby , ktoré tvoria bočné hranice ženských genitálií. Každý z týchto výstupkov je vyplnený prevažne tukovým tkanivom a má dva povrchy: vonkajší, pigmentovaný je pokrytý silným ochlpením; a vnútorný, hladký, obsahujúci mazové folikuly. Zaujímavosťou je, že sú homogénne s mužským mieškom (napríklad, po puberte stmavnú, rastie na nich ochlpenie atď.)

Niečo viac k malým pyskom ohanbia

Malé pysky ohanbia (lat. labia minora)  alebo malé stydké pysky, sú dva  malé kožné záhyby dlhé 3–4 cm , ktoré sa nachádzajú vo vonkajšej oblasti primárnych pohlavných znakov ženy (medzi ktoré ďalej patria aj veľké pysky ohanbia, klitoris, venušin pahorok, predsieň pošvy a predsieňové žľazy). Malé pysky ohanbia sú bohaté na mazové žľazy, spojivové tkanivo a vaskulárne erektilné tkanivo so značným počtom zakončení a receptorov senzorických nervov.

Labioplastika – chirurgické zmenšenie pyskov

Je to nová chirurgická metóda, ktorá zabezpečuje zmenu tvaru pyskov ohanbia, či už z praktických príčin alebo z tých estetických. Zahŕňa zmenšenie malých pyskov ohanbia, tvarovanie pyskov ohanbia do plnosti, zmenšenie a odstránením nadbytočného tuku, korekcia po úraze a odstránenie genetických deformácií, odstránenie zmien po pôrode alebo v dôsledku starnutia. Operácie prebieha amputáciou prevísajúceho tkaniva pomocou skalpelu alebo lasera a následným zašitím reznej rany.

Lipofilling – zväčšenie a omladenie pyskov vlastným tukom

Táto operačná technika je tu už s nami viac ako 100 rokov a spočíva v odobratí malého množstva tuku z jednej časti tela (najčastejšie brucho/podbruško) pomocou injekčných striekačiek. Následne sa odsatý tuk v laboratóriu upraví, vyčistí a v konečnom kroku vstrekne malými intervalmi do oblasti veľkých pyskov ohanbia. Výsledkom je vyplnenie a zväčšenie veľkých pyskov ohanbia, ktoré potom pôsobia mladším a zdravším dojmom. Množstvo vstrieknutého tuku je individuálne a keďže sa časť  neho vstrebe do tela, zákrok je možné opakovať opäť po niekoľko mesačnom časovom odstupe. Samotná operácia trvá okolo jednej hodiny a vykonáva sa pod celkovou alebo len čiastočnou anestéziou. Po operácií je rekonvalescencia v dĺžke jedného až dvoch týždňov, takže zákrok je pomerne dobre zvládnuteľný a neinvazívny.

Hygiena

Ako si môžete prečítať v našom článku o zápale močových ciest, rovnaké zásady správneho utierania platia aj v tomto prípade. Ženy by sa teda mali utierať v smere spredu dozadu – teda od klitorisu po konečník. Predchádza sa tak nechcenej infikácií baktériou E.coli z análneho otvoru do reprodukčných orgánov a močovej trubice. Rovnako sa neodporúča používať klasické mydlo, ale špeciálne prípravky na intímnu hygienu, prípadne čistá voda. Pri nedostatočnej hygiene sa baktérie a plesne usadzujú práve vo výbežkoch kože pyskov ohanbia a v iných častiach genitálií, a potencionálne môžu spôsobiť nepríjemné zápaly a infekcie.

Časté nepríjemnosti a možné poruchy

 • Synechia – zrast malých pyskov – je čiastočné prilepenie protiľahlých pyskov, ktoré je spôsobené nedostatočnou hygienou a smegmou (bielym mazom za predkožkou klitorisu). Práve tak sa vytvára malá blanka, ktorá keď sa neošetrí a nevyčistí, začína sa proces zrastenia, ktorý trvá 7 až 14 dní.
 • Opuch po podráždení alebo alergickej reakcií – najčastejšie sa táto nepríjemnosť vyskytne po použití nevhodného prípravku (krém, deodorant, pena do kúpeľa, mydlo a iné) na intímne partie, ktorý je buď veľmi preparfúmovaný alebo svojím zložením je vysoko chemizovaný a nevhodný na jemnú pokožku ženských genitálií. Môže sa to stať aj s prípravkami, ktoré používate už veľa rokov, no zhodou okolností vaše telo na ne začalo nepríjemne reagovať až nedávno. Riešením je buď úplné vysadenie prípravkou na nejaký čas, prípadne podrobné odsledovanie reakcií vášho tela na jednotlivé prípravky a ich postupná korekcia.
 • Opuch po sexuálnom styku – je často spôsobený odretím jemnej pokožky na pyskoch, prípadne alergickou reakciou na latex alebo na partnerove spermie. V hre môže byť aj pohlavná choroba, ktorú váš potenciálny partner alebo partnerka môže mať. Odporúčanie znie sledovať zdroj opuchu, skúsiť vysadiť latexové kondómy a používať viac lubrikantu, prípadne iné druhy lubrikantov. Ak opuchy pretrvávajú, je na mieste navštíviť lekára alebo lekárku.
 • Mykóza (mykotická infekcia) – primárnym prejavom je hustý biely výtok z otvoru pošvy, ktorý môže byť hrudkovitý. Sprievodným príznakom je opuch pyskov ohanbia. Mykózu spôsobuje nosenie nepriedušného a tesného spodného prádla, môže byť získaná zo sexálneho styku, nadmernou konzumáciou cukrov/alkoholu/bieleho pečiva a celkovo nezdravým životným štýlom. Je liečiteľná doma pomocou voľno predajných prípravkou alebo správnej stravy, prípadne po konzultácií s gynekológom alebo gynekologičkou silnejšími liekmi.
 • Bakteriálna vaginóza – je tiež identifikovateľná pomocou opuchu pyskov ohanbia a abnormálnym výtokom z pošvy. Ženy s touto infekciou trpia neustálym svrbením a bolesťami počas pohlavného styku a močenia. Je liečiteľná antibiotikami, ale aj prírodnými liečivami.

Ako sa vyhnúť bežným problémom s pyskami ohanbia?

 • nepoužívajte chemické prípravky, parfumy a farbivá
 • pri sexuálnom styku používajte lubrikant
 • pri výtoku a mykotickej infekcií odporúčame navštíviť gynekológa alebo gynekologičku, aby vám stanovila primeranú liečbu
 • nenoste obtiahnuté a neprevzdušné spodné prádlo, hlavne počas športových aktivít
 • pri opuchu skúste pysky schladiť
 • pri hocijakých iných nepríjemnostiach spojenými s pyskami ohanbia, ktoré vám znepríjemňujú bežný život – navštívte svojho gynekológa alebo gynekologičku

Pýtate sa nás :

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo sú pysky ohanbia?

Pysky ohanbia sú takým prvotným znakom, ktorý si na genitáliách všimnete aj keď žena nemá nohy celkom od seba. Sú to výbežky kože, ktoré sú popredkávané množstvom nervových zakončení a  zakrývajú ostatnú komplikovanú sústavu pohlavných orgánov.

Akú majú funkciu?

Veľké pysky ohanbia sú dva výrazné oválne kožné záhyby, ktoré tvoria bočné hranice ženských genitálií. Každý z týchto výstupkov je vyplnený prevažne tukovým tkanivom a má dva povrchy: vonkajší, pigmentovaný je pokrytý silným ochlpením; a vnútorný, hladký, obsahujúci mazové folikuly. Malé pysky ohanbia, sú dva malé kožné záhyby dlhé 3–4 cm, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšej oblasti primárnych pohlavných znakov ženy. Sú bohaté na mazové žľazy, spojivové tkanivo a vaskulárne erektilné tkanivo so značným počtom zakončení a receptorov senzorických nervov.

Čo robiť, ak ma pysky svrbia?

V prípade akútneho svrbenia pyskov ohanbia ide pravdepodobne o bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu. Pri dlhšom trvaní svrbenia je dobré navštíviť gynekológa alebo gynekologičku.

Aké choroby môžu postihnúť pysky ohanbia?

Môže ísť napríklad o synechiu, čo je zrast malých pyskov – je čiastočné prilepenie protiľahlých pyskov, ktoré je spôsobené nedostatočnou hygienou a smegmou (bielym mazom za predkožkou klitorisu). Často je prítomný aj opuch po podráždení alebo alergickej reakcií  alebo opuch po sexuálnom styku, ktorý je často spôsobený odretím jemnej pokožky na pyskoch, prípadne alergickou reakciou na latex alebo na partnerove spermie. V hre môže byť aj pohlavná choroba, ktorú váš potenciálny partner alebo partnerka môže mať.

Kedy je potrebné zájsť k lekárovi?

Lekárku alebo lekára odporúčame navštíviť pri výraznej a dlhotrvajúcej zmene vzhľadu pyskov ohanbia.

Dajú sa pysky zmenšiť?

Áno. Proces zmenšenia alebo úpravy pyskov ohanbia sa nazýva labioplastika. Je to nová chirurgická metóda, ktorá zabezpečuje zmenu tvaru pyskov ohanbia, či už z praktických príčin alebo z tých estetických. Zahŕňa zmenšenie malých pyskov ohanbia, tvarovanie pyskov ohanbia do plnosti, zmenšenie a odstránením nadbytočného tuku, korekcia po úraze a odstránenie genetických deformácií, odstránenie zmien po pôrode alebo v dôsledku starnutia. Operácie prebieha amputáciou prevísajúceho tkaniva pomocou skalpelu alebo lasera a následným zašitím reznej rany.

Použité zdroje:

Každý hlas je cenný :)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+