problémy penisu

Problémy penisu – aké nás mužov postihujú?

Tie najčastejšie a ako si s nimi poradiť

problémy penisu

Ak ste muž, pravdepodobne sa im nevyhnete. Problémy penisu majú rôzne podoby, príznaky, následky, ale aj spôsoby liečby, prípadne riešenia. V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, s  čím sa v živote môžete stretnúť, prípadne ste sa už stretli ako sa s nimi vysporiadať.  

Pre prehľadnosť sme jednotlivé problémy penisu rozdelili do viacerých kategórií, aby ste mali čo najlepší prehľad.

Choroby a deformity penisu

Prvou podskupinou problémov, na ktoré môžete naraziť, sú choroby a deformity, za ktoré muž nemôže a nespôsobil si ich svojim vlastným pričinením. Týkajú sa priamo penisu ako pohlavného údu.

Peyronieho choroba

Peyronieho choroba je stav, pri ktorom sa v penise začne tvoriť zjazvené tkanivo a vďaka nemu je erekcia bolestivá a penis je zahnutý. Ku vzniku choroby dochádza postupne, niekedy trvá aj mesiace, kým sa preukáže. U niekoho sa nedostane až do takého štádia, v ktorom by potreboval problém riešiť alebo liečiť. V mnohých prípadoch je však liečba potrebná.

Liečba: V niekoľkých prípadoch sa Peyronieho choroba “vylieči” sama od seba, teda sa stav zlepší aj bez akýchkoľvek zásahov. Ak však potrebujete nutne zákrok, máte niekoľko možností.

Jednou z nich sú lieky a injekcie do postihnutej oblasti. Je však možné, že tieto zákroky nebudú účinné. V tom prípade treba podstúpiť chirurgický zákrok. Je odporúčané počkať aspoň 12 mesiacov, či nepríde k samostatnému zlepšeniu.

Rakovina penisu

Rakovina, alebo aj karcinóm penisu začína nenápadne, ako malá hrča/ hrče na penise. Časom sa však začnú hrčky rozširovať po celom penise. Našťastie,  rakovina penisu nie je tak rozšírená a je skôr vzácna. 

Liečba: V prvom rade dbajte na prevenciu. Ak spozorujete akúkoľvek zmenu na svojom penise, vyhľadajte lekára. Nemusí ísť hneď o rakovinu, avšak radšej byť opatrný. Ak je to skutočne rakovina, ideálnu liečbu vám nariadi lekár.

Dvojitý penis

Takmer zázračne znejúce ochorenie. Ide o vrodenú vadu, kedy má muž až dva pohlavné údy. Niekedy sa môže dokonca stať, že sú oba funkčné. Pravdepodobnosť je malá, ale akokoľvek neuveriteľne to znie, stáva sa to.

Liečba: Ak niekto má dva penisy a má s nimi problém, jediným riešením je chirurgický zákrok. Existujú ale aj prípady, ktoré sa s dvoma penismi naučili žiť.

Fimóza/ Parafimóza

Jedná sa o stav, keď si muž nemôže prevliecť predkožku cez žaluď penisu. To konkrétne je fimóza. Ak ju cez žaluď prevlečiete a nemôžete dať späť, jedná sa o parafimózu.

Liečba: Najjednoduchšie je podstúpiť frenuloplastiku alebo aj obriezku. Vďaka frenuloplastike už nebude mať muž problém s predkožkou.

Problémy penisu spôsobené vlastným pričinením alebo vonkajšími vplyvmi

Tu nájdete problémy, ktoré sa v niektorých prípadoch môžu vyskytnúť “samé od seba”, ale môžu vzniknúť aj následkom konania postihnutej osoby alebo vplyvom okolností, napríklad počas sexu, úrazu alebo operácie.

Priapyzmus

Počas tohoto problému môže trvať erekcia aj niekoľko hodín. Vznká väčšinou miešaním alkoholu, drôg a liekov na erekciu, napríklad s Viagrou. Môže sa zdať, že je to dobré, ale nie je. Je to problém, ktorý sa musí okamžite riešiť. Funguje opačne ako erektilná dysfunkcia. Krv neprúdi z penisu a ostáva v ňom uväznená.

Liečba: Pohotovosť, hneď. Nečakajte. Ak erekcia nezmizne sama po ejakulácií, môže dôjsť k najhoršiemu: k amputácií penisu.

Erektilná dysfunkcia

Problém, ktorý postihuje čoraz viac mužov po celej planéte. Erektilná dysfunkcia je strašiak, ktorý postihuje nie len mužov v staršom veku, ale čoraz viac mladých. Uponáhľaný životný štýl, stres, nesprávna životospráva, zvýšená konzumácia alkoholu a drog. Muži si často neuvedomujú, že problém s erekciou si spôsobujú sami.

Liečba: Ak si za neprávne fungovanie erekcie môžete svojím vlastným pričinením, pomôže zmena životného štýlu. Prestať fajčiť, piť alkohol a mnoho ďalších “obmedzení”, ktoré vám nakoniec zachránia sexuálny život.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí žijú zdravo a správne a stále si k nim erektilná dysfunkcia našla cestu, pomôcť vám môžu lieky a prípravky na lepšiu erekciu. Na trhu ich je množstvo, treba si vybrať tie, ktoré vám budú fungovať najlepšie a nenechať sa nalákať na príliš pozitívne reklamy, ktoré sa snažia predať podvodný produkt.

Vyberte si liek alebo výživový doplnok na základe početných recenzii. Mnohé môžete nájsť aj na našom webe TU.

Fraktúra penisu

Počas sexu sa stávajú rôzne zranenia. Môže ísť o obyčajné škrabance, modriny alebo odreniny. Niekedy sa však počas sexuálneho styku stávajú omnoho vážnejšie zranenia. Napríklad zlomeniny. Nakoľko ale penis v sebe nemá žiadne kosti, zlomiť sa nemôže. Môže ale prísť k fraktúre penisu. Príčinou je neprirodzený pohyb, následkom čoho sa vnútorné časti penisu poškodia.

Aké sú následky záleží od závažnosti fraktúry. Vo väčšine prípadov je to ale veľká bolesť.

Liečba: Pohotovosť. Nemali by ste sa hanbiť povedať pred doktorom, čo ste robili, aby vás vedel poriadne vyšetriť. Zdravie je dôležitejie ako možný pocit viny.

Lymfangioskleróza

Tento názov vám zrejme nič nehovorí, avšak ide o nepríjemný stav, pri ktorom sa zväčšia lymfatické cievy v penise. Tie zapríčinia bolesť pri sexe alebo pri masturbácií. Okrem bolesti sa prejavuje aj výraznou žilou. Stať sa to môže napríklad pri silnom sexe.

Liečba: Našťastie, lymphangioskleróza bežne nepotrebuje špeciálny zákrok na jej odstránenie alebo ošetrenie. Stačí tomu dať čas a problém by mal zmiznúť sám o niekoľko dní. Stačí byť s penisom opatrný a používať lubrikant na zjemnenie odporu.

Zachytenie pudendálneho nervu

Môže sa vyskytovať aj u žien, ale u mužov pôsobí aj na penis. Okrem chronickej bolesti v oblasti penisu môže spôsobovať aj znecitlivenie a problémy pri erekcii a ejakulácii. ZPN nie je bežné a spôsobujú ho väčšinou zle vykonané operácie alebo nehody. V skratke je to zaseknutie nervu v panvovej oblasti. Stav sa zhoršuje sedením.

Liečba: Ak trpíte ZPN, máte na výber viacero možností: fyzioterapiu, operáciu alebo medikáciu liekmi. 

(Pomerne) neškodné problémy penisu

Tieto problémy nie sú také závažné, avšak môžu skomplikovať život jedinca, u ktorého sa vyskytnú.

Retrográdna ejakulácia

Jej následkom je takzvaná “suchá ejakulácia“. Pri ejakulácii teda z penisu nevyjde žiadne semeno. To končí v močovom mechúre. Samo o sebe to nebezpečné nie je, ale časom môže muž ostať neplodný. 

Liečba: Existujú rôzne liečivá, ktoré by mali s daným problémom pomôcť. Nie vždy však sú úplne účinné. To isté platí aj pre operáciu. Môžu sa vyskytnúť rôzne komplikácieAntidepresíva sú jednou možnou alternatívou. Aj s nimi prichádzajú vedľajšie efekty. 

Vyrážky, pupáčiky a bodky na penise

Ak máte na penise, najmä v oblasti okolo spodnej časti žaluďa malé biele bodky, nemusíte mať strach. Ide o neškodné pupienky podkožného tuku. Vyskytnúť sa môžu aj červené pupienky na miešku, ktoré tiež nie sú škodlivé vašemu zdraviu. Sú malé, priemerom merajú približne 1-5 milimetrovnie sú nákazlivé.

Liečba: Nakoľko ide o neškodnú záležitosť, liečba nie je potrebná. Ak vám však prekážajú z vizuálneho hľadiska, môžete navštíviť urológa.

Sexuálne prenosné choroby

Nedá sa poriadne zvýrazniť, aké je dôležité používať pri sexe ochranu. Najmä, ak často striedate partnerov a partnerky. Ak sa nebudete chrániť, môžete skončiť so sexuálne prenosnou chorobou, z ktorých môže mať niekoľko vplyv aj na váš penis. Tu sú niektoré z nich:

  • genitálny herpes- začína sa horúčkou a pokračuje vytváraním pľuzgierov, ktoré následne praskajú. Je to veľmi nepríjemné a bolestivé, 
  • syfilis- prvým príznakom je bezbolestný tvrdý vred na penise. Časom sa však začne rozširovať po celom tele a robiť škody na orgánoch,
  • genitálne bradavice- ružovkasto-biele až hnedé vredy v tvare karfiolu, ktoré sú najčastejšie na žaludi, ale môžu sa vyskytovať aj po celom penise, na miešku, okolo konečníku a okolo úst,
  • mužská kvasinková infekcia- v prípade mužov sa jedná o sexuálne prenosnú infekciu, ktorá sa prejavuje červenkastou svrbiacou vyrážkou na žaludi. Dá sa liečiť napríklad masťou proti pliesňam.

Ako sa vyhnúť rôznym problematickým stavom?

Základom je pravidelná a dostatočná hygiena v intímnych partiách, na ktorú množstvo ľudí často nekladie dôraz. Takýmto spôsobom môžete predísť rôznym ekzémom, infekciám, páleniu či svrbeniu. Taktiež vhodnou prevenciou je používanie kondómov, ktoré chránia nielen vás, ale aj vašu partnerku. Mnohokrát býva problémom, že jeden z partnerov má infekciu, ktorá sa môže preniesť aj na intímne partie toho druhého.

Z hľadiska úrazov je vhodné praktizovať sexuálne aktivity tak, aby sa váš penis čo najmenej ohýbal a aby ste sa tak vyhli zlomeninám či rôznym iným poškodeniam, ktoré vám môžu spôsobovať veľké bolesti. Okrem toho nezabúdajte na prevádzkovanie zdravého životného štýlu, ktorý zahŕňa pravidelné cvičenie pre správne prekrvenie celého tela i penisu, a dostatok vitamínov a minerálnych látok. Takto sa do budúcna môžete vyhnúť napríklad erektilnej dysfunkcii. V každom prípade nezabúdajte na kvalitnú duševnú hygienu, aby ste dosiahli harmóniu v sexuálnom živote.

Otázky na problémy penisu

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Aké problémy s penisom môžu nastať?

Intímne partie sú veľmi citlivou oblasťou, o ktorej zvyčajne neradi hovoríme, no ak nastanú problémy, je nutné sa s nimi zveriť blízkej osobe alebo odborníkovi. Problémy môžeme deliť na tie, ktoré nemôžeme ovplyvniť a na tie, ktoré sa ovplyvniť dajú. Prvá menovaná skupina predstavuje rozličné poruchy a vrodené ochorenia, ktoré pomôže riešiť váš lekár, pričom druhá skupina problémov vzniká v dôsledku nedostatočnej hygieny, nesprávnej životosprávy či nesprávneho praktizovania sexuálnych aktivít.

Dajú sa problémy penisu aj liečiť?

Áno, v drvivej väčšine prípadov je možné všetky problémy vyriešiť, a to buď samoliečbou alebo zásahom odborného lekára. Samoliečba v tomto prípade znamená zmena životného štýlu, starostlivosť o duševnú hygienu a výživové doplnky na prírodnej báze, ktoré sú určené na celkové skvalitnenie vášho sexuálneho života.

Kto mi s problémami penisu pomôže?

Niekedy si dokážete pomôcť aj sami, no občas je potrebná pomoc odborníka. Navštívte urológa alebo sexuológa, ktorý vás nasmeruje na tú správnu cestu a zvolí to najlepšie riešenie pre vaše konkrétne problémy.

Liečba: Ak ste zanedbali prevenciu a skončili ste so sexuálne prenosnou chorobu, je nutné ísť k doktorovi a čo najskôr sa začať liečiť. 

 

2.2/5 - (25 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+