Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia

Predčasná ejakulácia je bežným, ale nepríjemným problémom. Podľa Amerického urologického združenia 1 z 3 mužov vo veku od 18- 59 rokov trpmá skúsenosť s predšasnou ejakuláciou. Pozrieme sa na príčiny a spôsoby liečby tohto stavu.

Čo je predčasná ejakulácia?

Predčasná ejakulácia znamená, keď ejakulácia prichádza príliš skoro a je to jeden z najčastejších mužských pohlavných problémov.

Predčasná ejakulácia je považovaná za triviálnu vec, ale v skutočnosti to môže byť príčinou veľkého utrpenia človeka. Taktiež aj partner môže byť predčasnou ejakuláciou extrémne frustrovaný. Tento faktor môže byť významným faktorom pri rozpade manželstva.

Predčasná ejakulácia je sexuálna dysfunkcia. Muž nie je schopný ovládať svoj výron semena v dostatočne dlhom čase aby uspokojil svoju partnerku, ak samozrejme ona netrpí inou sexuálnou chorobou. Termín ejaculatio ante portas hovorí o veľmi ťažkej predčasnej ejakulácii, kedy partner ejakulujepred vniknutím do partnerky. Zvyčajne muži ejakulujú približne do jednej minúty po vniknutí do partnerky, pričom u nej nedochádza k dostatočnému sexuálnemu uspokojeniu.

Ako hlavné príčiny predčasnej ejakulácie sa zvyknú udávať dlhodobá pauza v sexuálnom živote, krátka uzdička a zápal močových ciest.

Info
Trpíte predčasnou ejakuláciou? Je Váš sex iba rýchlovka bez potrebného pôžitku? Vimax je prírodný liek vytvorený na liečbu tohto chúlostivého problému! Prečítať si o Vimaxe  

Ako často sa vyskytuje?

V prieskume ktorý sa robil vo Veľkej Británii, sa zistilo, že približne 10% mužov má často tento problém, alebo sa niekedy počas života stretlo s týmto problémom. Zistili sme, že je to najčastejšie u mladých mužov – čo nie je prekvapujúce, pretože je tu sklon k tomu, že sa to vekom zlepší. Muži získavajú väčšiu kontrolu nad ejakuláciou práve ako starnú a naberajú skúsenosti.

Avšak prieskum robený v Európe v roku 2004 ukázal, že mnoho mužov stredného veku stále má tento problém. Našťastie existujú rôzne spôsoby ako to vyriešiť, pre všetky vekové skupiny.

Definícia

Je takmer nemožné získať presnú definíciu predčasnej ejakulácie, pretože to čo niektoré páry považujú za uspokojivú dĺžku pohlavného styku, iní považujú za nedostatočné.

V roku 2006 sa v prieskume zistilo že:

 • priemerná doba ejakulácie pri mužoch s predčasnou ejakuláciou bola 1,8 minúty
 • v prípade normálnych mužov trvala v priemere 7,3 minúty

Ale boli tam aj muži, ktorý tvrdili, že majú problém s predčasnou ejakuláciou, ale ich pohlavný styk pred vyvrcholením trval 25 minút. To jasne ukazuje, že ľudia majú diametrálne odlišné predstavy o tom, čo je normálne.
Súčasne sa v prieskume zistilo, že 2,5% mužov nevydrží dlhšie ako 90 sekúnd vo vnútri vagíny, čo je nepochybne problém s predčasnou ejakuláciou.

Skúsenosti hovoria, že existuje mnoho párov, ktoré považujú pohlavný styk, ktorý trvá menej ako 20 minút za neuspokojivý a každá ejakulácia, ktorá prichádza za menej ako 10 minút sa považuje u nich za predčasnú.

Ako definícia pre predčasnú ejakuláciu sa používa, že je to stav keď vy alebo váš partner pociťuje, že k orgazmu prichádza príliš skoro.

Záleží na tom?

Predčasná ejakulácia

Vo väčšine prípadov na predčasnej ejakulácii záleží, pretože to robí ľudí nešťastnými a frustrovanými. Vo vážnych prípadoch predčasná ejakulácia môže ohroziť alebo dokonca zničiť vzťah – jednoducho preto, že kazí život oboch partnerov. Niekedy je problém taký vážny, že muž nemôže mať sex, pretože ejakuluje ešte predtým ako vnikne do vagíny. Toto môže byť priam devastujúce pre mužské sebavedomie. Taktiež je to frustrujúce a nepríjemné pre partnera, najmä v prípade ak sa snažia otehotnieť.

Predčasná ejakulácia – Čo ju spôsobuje?

Veľa rokov odborníci tvrdia, že predčasná ejakulácia  je spôsobená skorým začiatkom sexuálneho života. Inými slovami muž sa v skorom veku bál odhalenia, alebo prichytenia a preto musel ejakulovať príliš skoro. Avšak prieskumy hovoria, že mnoho mužov ktorí majú predčasnú ejakuláciu svoje prvé sexuálne skúsenosti nemali skoro.

Je potrebné však poznamenať, že z evolučného hľadiska muži s rýchlym vyvrcholením mali s väčšou pravdepodobnosťou deti. Inými slovami ak ste boli jaskynný muž a vyvrcholili ste veľmi rýchlo, mali ste väčšiu šancu, že svoju ženu oplodníte a zväčšíte svoj kmeň.

Niektorí ľudia majú tento problém už od začiatku svojho sexuálneho života, dokonca sme sa stretli s prípadmi, že ich otcovia boli rovnakí. Z toho dôvodu sa domnievame, že tendencia k rýchlemu dosiahnutiu orgazmu  môže byť aj dedičnou záležitosťou.
V neposlednom rade aj pochyby a úzkosť, alebo nervy zohrávajú veľkú úlohu v mnohých prípadoch predčasnej ejakulácie. Preto veľa mužov siaha po malom množstve alkoholu, ktorý eliminuje stres a tak nedochádza k predčasnej ejakulácii.  My však alkohol ako liečbu neodporúčame. 

Čo možno urobiť pri predčasnej ejakulácii?

Predčasná ejakulácia a jej liečba v miernych prípadoch : ak máte miernu predčasnú ejakuláciu, to znamená že vydržíte 6 minút a chceli by ste 10 – nemá zmysel aby ste kvôli tomu navštevovali lekára. Tento stav sa dá jednoducho vyriešiť použitím rôznych oddialovacích techník na rozptýlenie. To znamená sústrediť myseľ na niečo iné, keď cítite , že vrchol je už blízko. Napríklad môžete premýšlať nad niečím úplne iným, čo nemá nič spoločné so sexom , alebo sa môžete uštipnúť. V Amerike je celkom bežné, že chlapi rozmýšľajú nad basebalom.

Lokálny anestetický gél

Niektorí ľudia sa snažia tento problém liečiť použitím gélu s anestetickými účinkami, ktorý je aplikovaný na penis tesne pred pohlavným stykom. Tento výrobok je propagovaný ako dobrý spôsob ako utlmiť sexuálne pocity v penise. My však neodporúčame použitie tohto gélu, pretože lokálne anestetikum, môže otupiť sexuálne pocity aj u vášho partnera. Taktiež môžete chytiť alergickú reakciu, ktorá je sprevádzaná svrbením, začervenaním a bolestivosťou.

Kondómy

pepino-long-actionNemecký vedci prišli s trošku odlišným prístupom, ktorý nespôsobuje podráždenie vagíny. Hovorí sa tomu kondómy  na dlhú lásku, ktoré obsahujú anestetikum benzokaín alebo lidokaín. Tieto druhy kondómov sa predávajú v mnohých krajinách pod rôznymi obchodnými názvami.

Niekoľko mužov uviedlo, že vydrží dlhšie pomocou týchto kondómov, avšak stále tu existuje riziko alergickej reakcie na látky , ktoré kondóm obsahuje.

Liečba vo vážnejších prípadoch

Ak predčasná ejakulácia spôsobuje značné problémy najlepší spôsob je konzultovať to s odborníkom, ktorý následne nastaví liečbu.

Master-Johnsonová metóda

master-johnson-metoda

Táto metóda lieči drvivú väčšinu mužov, za predpokladu, že obaja partneri majú záujem spolupracovať. Metóda je založená na pevnom stlačení, ktorú vyvinuli americký sexuológovia Masters a Johnson. Je to spôsob ktorý sa používa na prevýchovu a trvá niekoľko týždňov až mesiacov.
Tento špeciálny chmat, stlačenie rušia túžbu po vyvrcholení, takže ak ju na základe presných inštrukcií používajú páry po dobu niekoľkých týždňov, predĺži sa tým doba kedy dochádza k vyvrcholeniu. Samozrejme, že treba brať na vedomie, že nemôžete čakať zázraky hneď po prvom dni.

Čo to obnáša?

Každé sedenie pozostáva s presnej inštruktáže ako postupovať. Vaša partnerka položí ruku tak,, že jej palec je na jednej strane stoporeného penisu (keď ste oproti nemu, tak palec je bližšie k vašej strane). Stredné prsty sú na druhej strane. Ukazovák je tesne nad hrebeňom žaluďa, zatiaľ čo prostredný prst je tesne pod hrebeňom.
Keď muž cíti, že je blízko pred vyvrcholením, povie to svojej partnerke a tá potom stisne jeho penis pevne medzi palcom a ostatnými dvoma prstami. Nebojte sa je to bezbolestné.

Funguje to?

Videli sme mnoho mužov s predčasnou ejakuláciou, ktorí nevydržali dlhšie ako 30 sekúnd a po niekoľko mesačnom tréningu boli schopní vydržať dlhšie ako 30 minút.  Ak to však nebudete robiť pravidelne a trénovať, účinné to nebude.  Rovnako to nefunguje keď sa o to budete pokúšať sami, ide tu o spoluprácu oboch partnerov. Najlepšie je ak vám túto techniku ukážu odborníci, pretože veľa párov ktorí sa to snažili naučiť z internetu alebo z knihy to nerobili správne a predčasná ejakulácia nezmizla.

Naša rada: navštívte profesionála. Napríklad vo Veľkej Británii existuje mnoho organizácií, ktoré sa týmto zaoberajú. Na slovensku Vám môže pomôcť sexuológ.

Výživový doplnok

Vimax

vimax 1Vimax je výživový doplnok zameraný na zlepšenie erekcie a predĺženie pohlavného styku, teda aj liečbu predčasnej ejakulácie. Na trhu je už 15 rokov a mnoho mužov s ním má pozitívnu skúsenosť.

Vimax sa užíva pravidelne na dlhodobú reguláciu problému s erekciou či predčasnou ejakuláciou. V jednom balení nájdete až 30 tabliet, čo je presne dávka na jeden mesiac. 

Zloženie Vimaxu:

 • Paprika Cayenne, Avena Sativa
 • Ginko biloba, Saw Palmetto

Pokiaľ netrpíte ťažkou formou predčasnej ejakulácie, Vimax vám môže priniesť predĺženie styku až o niekoľko minút.

Antidepresíva

V posledných rokoch sa ukázalo, že v prípade ak si niekoľko hodín pred pohlavným stykom dáte antidepresíva pomáha to pri riešení problému s predčasnou ejakuláciou. Skupina antidepresív ktoré sa používajú na tieto účely sú selektívne inhibítory spätného vstrebávania serotonínu.

Použitie týchto liekov sa Vám môže zdať zvláštne, avšak práve oddialenie vyvrcholenia je jedným z vedľajších účinkov pri týchto liekoch. Pre väčšinu mužov je tento vedľajší účinok nechcený, ale pre mužov s predčasnou ejakuláciou, je vysoko žiaduci.

Antidepresíva, ktoré sa bežne používajú na tento účel obsahujú klomipramín (anafranil), fluoxetin (prozac) a sertralín (lustral). Dávajte si však pozor, lebo všetko sú to silné lieky, které sa nachádzajú vo vašom tele dlhú dobu a majú celý rad možných vedľajších účinkov.   Predtím než sa rozhodnete pre túto alternatívu prediskutujte to so svojím lekárom.

V poslednej dobe sa rozšíril predaj antidepresív v baroch a na ulici. Naozaj Vám neodporúčame zaobstarať si lieky týmto spôsobom.
Antidepresíva sú lieky viazané na lekárksy predpis, práve preto, že by Vám mohli potenciálne ublížiť.

Lieky podávané nosovou inhaláciou

tramadol-

V roku 2008 sa vo Veľkej Británii rozbehli veľké diskusie, pretože firma začala používať veľké reklamné tabule, ktoré hovorili o zázraku na potlačenie predčasnej ejakulácie prostrednníctvom nosového spreja.

V skutočnosti išlo len o to, že prostredníctvom spreja sa liečivá dostávajú rýchlejšie do krvného obehu, ako pri liekoch podávaných orálne.
Liečivo, ktoré je obsiahnuté v týchto sprejoch sa nazýva klomipramín – ktorý sa nachádza tiež v antidepresívach. Objavili sa aj správy o sexuálnych klinikách, ktoré používajú ako liečivo tramadol, látka ktorá sa používa najmä proti bolesti.

Myslíme si, že toto nie je veľmi dobrý nápad najmä s ohľadom na vedľajšie účinky lieku, ktoré zahŕňajú bolesť brucha a psychické problémy.
Tramadol je liek príbuzný morfínu a je široko zneužívaný ľuďmi, ktorí majú problémy s drogami. Je silno návykový. Tramadol ADC číselníku.

Špeciálne zariadenie na zúženie penisu

V roku 2000 klinika pre liečbu predčasnej ejakulácie uverejnila v tlači nové zariadenie na potlačenie ejakulácie.
Bolo vyvinuté v nemocnici svätého Juraja v Londýne a je to krúžok na zúženie, ktorý sa dáva pod hlavičku penisu po dobu 30 minút každý deň. Toto zariadenie má za následok, že penis sa stáva menej citlivým.

Bohužial vynálezcom sa doteraz nepodarilo zverejniť výsledky skúšok vo väčšom meradle. Hlavne sa nepokúšajte o akékoľvek zužovanie na vlastnú päsť. Takýto spôsob liečby by mal byť predpísaný iba odborníkom.

Spustenie novej tabletky do obehu

dapoxetin

Na lekárskej konferencii v roku 2004, bol oznámený vývoj novej tabletky na potlačenie predčasnej ejakulácie, ktorý sa mal začať predávať v roku 2005.
Avšak ani do roku 2013 nebol licencovaný a uvedený do predaja vo Veľkej Británii. V roku 2014 sa nakoniec stal dostupným pre zdravotníctvo, ale v USA stále nebol schválený úradom pre kontrolu potravín a liečiv.

 • Tento liek sa nazýva Dapoxetín. Jeho obchodný názov vo Veľkej Británii je Priligy. V podstate je to liek, ktorý patrí do skupiny antidepresív – ktoré ako bolo uvedené vyššie, majú schopnost predĺžiť čas medzi sexuálnym vzrušením a vyvrcholením. Užíva sa orálne vo forme tabliet. Dávka je bud 30mg alebo 60 mg.
 • Dávkovanie záleží najmä od vašej telesnej hmotnosti.
 • Je však dôležité, aby ste si uvedomili, že priligy nie je pilulka, ktorá skutočne lieči predčasnú ejakuláciu.
 • Tabletku si zoberiete niekoľko hodín predtým, ako plánujete mať pohlavný styk. S trochou šťastia vám účinok možno vydrží dlhšie ako len jeden deň.
 • V niektorých článkoch uverejnených v Britských novinách sa v roku 2010 uviedlo, že je to účinné v 70% prípadoch, avšak táto informácia nie je veľmi pravdivá.
 • Výsledky hodnotenia naznačujú, že v skutočnosti iba 40% mužov uviedlo, že liek im dal kontrolu nad ejakuláciou. Rovnako liek má mnoho vedľajších účinkov ku ktorým patria závraty,sucho v ústach, nevoľnosť, nespavosť, bolesti hlavy a hnačka.

Avšak ak máte problémy s predčasnou ejakuláciou, Priligy stojí za vysúšanie. Vo Veľkej Británii sa tento liek predpisuje praktickým lekárom zadarmo. Ale aj keď si v prípade súkromného lekára alebo v inej časti sveta budete musieť za liek priplatiť, jeho cena v posledních rokoch dosť rapídne klesla. Môžete ho získať tiež cez internet, ale v tomto prípade Vám odporúčame online konzultáciu s lekárom. O lieku Priligy si môžete prečítať aj ADC číselníku.

Liečba pomocou kongnitívnej techniky (prerušovaná metóda)

V roku 2006 sa vo Viedni konala konferencia o sexuálnej medicíne. Jeden z rečníkov, Dr. Mehmed Sungur, hovoril o veľmi dobrých výsledkoch dosiahnutých pri kongnitívnej metóde.
Táto metóda sa zameriava na riešenie problémov s myslením, ktoré sa ukázalo byť ako neužitočné. Napríklad muži si myslia, že musia vydržať až kým žena nedosiahne vyvrcholenie. Takéto myslenie je nielen škodlivé pre muža, ale tiež nesprávne. Väčšina žien okrem penetrácie dáva prednosť maznaniu, dotykom a orálnemu sexu . Táto metóda sa tiež usiluje o zmenu správania muža v tom, že sa odporúča, aby masturboval pomocou prerušovanej techniky, čím získa väčšiu kontrolu nad nutkaním ejakulovať príliš skoro.

Prerušovaná technika

V tomto prípade muž masturbuje sám. Muž je požiadaný aby začal masturbovať so suchými rukami až do bodu kedy dôjde takmer k ejakulácii a potom sa zastaví. Takýmto spôsobom by mal pokračovať tri krát. Na štvrtý krát je dovolené, aby prišlo k vyvrcholeniu. Potom, čo dosiahol takúto formu kontroly nad svojou ejakuláciou, môže sa pokúsiť masturbovať s mokrými rukami, aby tým nasimuloval vnútro pošvy. Postupujeme rovnako ako predtým so suchými rukami.

Predčasná ejakulácia a iný pohľad

Názory niektorých odborníkov sa líšia a to hlavne v pohľade na danú problematiku. Jedna časť hovorí že problém máme hľadať vo fyzickej predispozícii jednotlivca, tá druhá skôr v tej psychickej.

Pri fyzickej hľadáme príčinu ako zlú stavbu uzdičky alebo iné akútne ochorenie. Pri psychickej hľadáme pôvod v neustálom strese, pracovnom tlaku a iných negatívnych dopadov na človeka.

Riešenie

Jedným z riešení môže byť aj Vimax,, hlavne pre tých, ktorý trpia slabšou verziu predčasnej ejakulácie. Prečítať o Vimaxe tu

Existuje niekoľko prostriedkov ako zamedziť alebo úplne predísť predčasnej ejakulácii. Záleží však čo je príčinou tohoto sexuálneho problému. Pokiaľ prišla rázne a nečakane a predtým nikdy žiadne problémy nenastali, a nebodaj aj s nejakými ďalšími príznakmi, je veľmi pravdepodobné že ide o akútne ochorenie a treba ísť k lekárovi, ktorý určí ďalší postup.

Niektorí muži sa rodia s kratšou uzdičkou. Pri vniknutí do pošvy spôsobuje uzdička niekoľko násobne väčšie vzruchy ako bežne. Riešením je narezanie uzdičky, ktorá sa následne predĺži a už nespôsobuje také vzruchy ako predtým. Liečba je však niekoľko týždňová, ale je to pomerne účinné riešenie problému.

Pomôžte sebe aj ostatným

Predčasná ejakulácia je problém, ktorý trápi naozaj veľa mužov. Je zbytočné sa tváriť, že neexistuje a rozhodne sa vás netýka. Skutočnosť je taká, že okrem vás može mať problém s predčasným vyvrcholením ktokoľvek z vašeho okolia. Či už je to tak alebo nie, nič vám nebráni pomôcť mužom, ktorí sa stretli s rovnakou nepriazňou osudu ako vy. Stačí, ak napíšete, čo vás postrehlo, ako ste to riešili a ako ste to v priebehu času aj vyriešili.

Otázky o predčasnej ejakulácii

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Čo robiť, keď mám predčasnú ejakuláciu?

Je dôležité najprv zvážiť, či je termín predčasná ejakulácia vo vašom prípade namieste, keďže niekedy sa môže jednať iba o subjektívny pocit. Ak sa u vás tento problém vyskytuje pravidelne a znemožňuje vám naplno si využívať svoj sexuálny život, mali by ste navštíviť lekára (sexuológa). Ak sa u vás predčasná ejakulácia vyskytuje len z času na čas, nechajte prejsť nejaký čas a skúste pozorovať stav. Ak sa problém nezlepší, navštívte lekára.

Po akej dobe by mala počas sexu nastať ejakulácia?

Na túto otázku môžu existovať rôzne odpovede, keďže sa to môže líšiť od prípadu k prípadu. Jediné, čo vieme povedať je to, že muž by mal ejakulovať v priemere po sexuálnej stimulácii, ktorá trvá viac ako 5 minút. Ak u vás nastáva výron semena už po 1-2 minútach, ide o problém, ktorý by ste mali začať riešiť, ak chcete mať zdravý sexuálny život.

Je nutné zájsť k lekárovi?

Spočiatku treba problém pozorovať, aby ste zistili, či nejde len o dočasnú záležitosť. Možným počiatočným riešením môžu byť aj výživové doplnky pre mužov, ktoré zlepšujú nielen erekciu, ale aj celkovú výdrž, teda odďalujú ejakuláciu. Odporúčame vyskúšať napríklad Zerex, eJoy alebo Erexan. Ide o prírodné doplnky stravy, ktoré zoženiete bez lekárskeho predpisu. Ak sa u vás problém nezlepší, navštíviť by ste mali sexuológa.

Budeme radi, ak sa s nami o skúsenosti podelíte v komentároch. Komunikácia, je samozrejme, anonymná.

 

4.3/5 - (50 votes)

6 komentárov

 1. emsy 29. októbra 2016
 2. Uličny Ladislav 21. decembra 2016
  • Redakcia sexuálne zdravie 20. januára 2017
 3. majo 19. októbra 2018
  • Ján Horváth 15. novembra 2018
 4. Lea 6. februára 2020

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+