peyronieho choroba

Peyronieho choroba – škodlivé zakrivenie penisu

Je normálne mať zahnutý penis?

Je úplne bežné, že penis je zahnutý mierne doľava alebo doprava keď je stoporený. Avšak ak máte výraznejšie ohnutý penis, ktorý vám spôsobuje bolesť alebo ťažkosti pri pohlavnom styku, navštívte svojho praktického lekára. bolesť alebo ťažkosti pri pohlavnom styku, navštívte svojho praktického lekára.  Toto môžu byť tiež symptómy Peyronieho choroby.

Čo je Peyronieho choroba?

peyronieho choroba

Peyronieho choroba spôsobuje, že penis sa zakrivuje v stave, keď dochádza k stoporeniu. Tento stav väčšinou postihuje mužov nad 40 rokov, ale tiež sa to môže stať v každom veku. Štatistiky hovoria, že toto výnimočné ochorenie postihuje až 1-2 % mužskej populácie a najčastejšie medzi 40. a 60. rokom života.

Ak by sme Peyronieho chorobu mali bližšie špecifikovať z anatomického hľadiska, tak problém nastáva v toporivých telieskach. Konkrétnejšie povedané, obal, ktorý chráni toporivé telieska, je tvorený z tkaniva, ktoré sa postupne začne zjazvovať. K tomuto sa pridáva aj proces zvaný fibróza, čo znamená, že tkanivo sa postupne zhutňuje a vytvára tak väčší tlak. Zjazvené tkanivo vytvára tzv. tuhé plaky (tvrdé miesta na penise) a práve tieto objekty sú zodpovedné za neprirodzené zakrivenie údu, jeho deformáciu a tiež za nepríjemnú bolesť v tejto oblasti.

Aké sú príznaky Peyronieho choroby?

Príznaky Pezronieho choroby zahŕňajú:

 • Zakrivenie penisu, keď je stoporený (zakrivenie môže byť do všetkých smerov, môže byť sprevádzané aj skrátením)
 • Bolesť v penise pri erekcii (bolesť penise v kľudnom stave je vzácnosťou)
 • Deformujúci vzhľad penisu, ako presýpacie hodiny
 • Strata dĺžky, alebo obvodu penisu
 • Hmatateľné tuhé teliesko v pohlavnom úde
 • Porucha erekcie

Niektorí muži však bolesť penisu vôbec nepociťujú. Bolesť sa však môže prejaviť postupom času. V ťažkých prípadoch môže zahnutie penisu spôsobovať sex ťažkým, bolestivým ba dokonca nemožným. Peyronieho choroba tiež môže časom viesť k erektilnej dysfunkcii.

Čo spôsobuje Peyronieho chorobu?

Príčina Peyronieho choroby nebola doteraz objasnená. Existujú domnienky, že vzniká vtedy, keď dôjde k poraneniu penisu pri erekcii. Ale môže sa vyvinúť bez zjavnej príčiny.  Peyronieho choroba môže byť tiež dedičnou záležitosťou. Poďme sa spoločne pozrieť na možné známe príčiny podrobnejšie.

Čo je príčinou Peyronieho choroby? Doposiaľ sa vedcom a lekárom nepodarilo vypátrať, čo konkrétne by mohlo zapríčiňovať tento problém, avšak isté teórie existujú. Predpokladá sa, že jednou z najpravdepodobnejších príčin môžu byť ,,mikrotraumy” pri pohlavnom styku, ktoré sa prejavujú najmä na krvných mikrocievkach v penise (sú to v podstate malinké zranenia). Ak sú takéto ,,mikrotraoumy” prítomné opakovane, môže sa spustiť vyššie opisovaný proces, ktorý vedie k vývinu Peyronieho choroby.

Jednou z ďalších príčin môžu byť aj genetické predispozície. Taktiež je preukázané, že Peyronieho choroba sa môže vyskytnúť aj u potomkov ľudí, ktorí trpeli ochorením zvaným Dupuytrenova kontraktúra. Táto choroba sa prejavuje zhutnením a zvraštením väziva v oblasti dlane. Až u 15-20% detí takýchto ľudí sa prejavila aj Peyronieho choroba.

Majte sa na pozore, ak…

Bolo preukázané, že niektoré faktory môžu prispieť k vývinu Peyronieho choroby. Ktoré to sú? Nakoľko sa jedná o ochorenie, ktorého pôvod je na úrovni krvných cievok, mali by ste byť obzvlášť obozretní, ak vás trápi niektorý z nasledovných zdravotných problémov:

 • vysoký krvný tlak
 • diabetes
 • ateroskleróza
 • poranenia penisu
 • ak ste podstúpili katretizáciu močovej trubice
 • nedostatok vitamínu E

Vyššie vymenované zdravotné ťažkosti a choroby predstavujú rizikové faktory, ktoré môžu prispieť zvýšeniu rizika vývinu Peyronieho choroby. Ak sa vás niektorý z vyššie uvedených bodov týka, mali by ste sa zaujímať aj o preventívne metódy pred výskytom Peyronieho choroby.

Diagnostika

Priebeh diagnostiky Peyronieho choroby sa zahajuje anamnézou pacienta (otázky, ne ktoré lekárovi odpovedáte). Nasleduje zhodnotenie závažnosti erektilnej dysfunkcie, pozoruje sa tvar penisu pri erekcii, lekár musí dôkladne prezrieť všetky anomálie a deformácie. Ak je potrebné vytvoriť vizualizáciu plaku (stvrdnutého postihnutého miesta), lekár odporučí pacienta na ultrazvukové vyšetrenie alebo magnetickú rezonanciu a následne zo všetkých dostupných materiálov navrhne pacientovi možnú liečbu, ktorou môžu byť lieky, chirurgický zákrok, injekčná enzýmová terapia, rádioterapia alebo novinka ESWT (terapia extrapolárnou rádiovou vlnou).

Viac sa o možnostiach liečby dočítate v nasledujúcich riadkoch, kde sa im venujeme podrobnejšie.

Neinvazívna liečba Peyronieho choroby

Mnohí ľudia nepotrebujú liečbu, pretože nemajú bolesť a ani to nemá vplyv na ich sexuálne funkcie. Tento stav sa môže niekedy zlepšiť aj bez liečby.

Existujú rôzne neinvazívne spôsoby liečby, vrátane liekov a injekcií do postihnutej oblasti. Avšak, existuje len obmedzený dôkaz o ich účinnosti.

Jednou z možností liečby je terapia extrakorporálnou rázovou vlnou. Ide o cielené zvukové vlny, použitím ultrazvukového skenera. Národný inštitút zdravia hovorí, že hoci je použitie cielených zvukových vĺn bezpečné, nie je dostatok dôkazov ktoré by preukázali jeho efektívnosť.

Zosilnenie erekcie


 • 65€/balenie
 • 120 tabliet
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Dlhodobý prínos
  ☑️-Zlepšenie sexuality
 • 📢+Zľava 5 eur
  (Vložte ULTRA5 do poznámky)

 • 27€.9/balenie
 • 20 + 4 tabletky
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Silnejšie libido
  ☑️-Oddialenie ejakulácie
 • 📢+Zľava 3 eurá
  (Vložte ejoybonus do poznámky)

 • 65€/balenie
 • 45 tabletiek
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Ušetríte až 9,7 eur
  (Pri kúpe troch balení)

Chirurgická liečba Peyronieho choroby

V závažných prípadoch je možné riešiť Peyronieho chorobu chirurgickým zákrokom. Avšak lekári odporúčajú  počkať aspoň 12 mesiacov, kedy môže dôjsť k zlepšeniu stavu u niektorých mužov bez liečby. 

Chirurgický zákrok môže zahŕňať:

 • Odstránenie alebo odrezanie kúsku kože a pripojenie kože tak, aby sa penis narovnal
 • Odstránenie plochy penisu, aby sa vyvážil ohyb (to môže viesť k skráteniu penisu)
 • Implantácia zariadenia na narovnanie penisu

Peyronieho choroba a liečba v Anglickom jazyku

Odborníka na liečbu peyronieho choroby môžete nájsť aj tu.

Fázy Peyronieho choroby

Túto nezvyčajnú chorobu a jej priebeh môžeme rozdeliť do viacerých častí s konkrétnymi príznakmi, ktoré sa objavujú v istých časových intervaloch. Ide o orientačné informácie, a preto nemusí byť napr. fáza 1 identická u všetkých pacientov. Ide iba o akúsi chronológiu, ktorá by však mala byť u pacientov v rovnakom poradí prítomná.

Fáza 1

Ide o fázu, počas ktorej sa choroba začína postupne prejavovať, a to nie len vizuálne, ale aj pocitovo. Okrem toho, že sa vám neprirodzene zakriví penis, môžete pociťovať nepríjemné bolesti, a to najmä pri erekcii. Túto fázu spozorujete aj zmenou vašich sexuálnych návykov, ktoré sa s týmito ťažkosťami postupne menia a sexuálne aktivity sú pre vás stále menej a menej príjemné, a teda ich aj menej praktizujete.

1. Fáza Peyronieho choroby môže pretrvávať po dobu 6-18 mesiacov. Záleží to od konkrétneho prípadu, keďže u každého muža to môže byť odlišné.

Fáza 2

V priebehu druhej fázy nastáva úplná dostavba tzv. plakov, ktoré sa začínali tvoriť už v prvej fáze. Pozitívom je to, že bolesť údu postupne odznieva. Čo sa však týka zakrivenia, nemôžeme tvrdiť to isté, pretože táto kozmetická vada penisu sa zachováva. Schopnosť dosiahnuť erekciu je veľmi slabá, a teda váš sexuálny život je stále chudobný, podobne ako počas fázy 1.

Fáza 3

Počas tretej fázy Peyronieho choroby máte šancu a nádej na to, že celá táto komplikácia zmizne. Prieskumy hovoria, že muži, ktorí trpeli Peyronieho chorobou, sa mohli stretnúť s tromi variantmi poslednej fázy choroby. Aké to boli? Až u 14% postihnutých mužov príznaky choroby samovoľne odzneli a všetko sa vrátilo do normálu. 40% mužov uviedlo, že priebeh choroby sa len zhoršoval a život s chorobou bol stále nepríjemnejší. Čo sa týka zvyšných 46%, tak v tomto prípade nastala stabilizácia stavu a choroba sa ani nezlepšila ani nezhoršila.

 

Ak máte s peyronieho chorobou skúsenosti, nebojte sa o ne podeliť v ANONYMNEJ diskusii pod článkom.

3.5/5 - (13 votes)

5 komentárov

 1. tomas 6. júla 2018
  • Ján Horváth 8. januára 2020
 2. Nikolaj Dimitrov 16. decembra 2019
  • Ján Horváth 8. januára 2020
 3. Paulie 4. apríla 2020

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+