penis

Penis

Penis a všetko, čo chcete vedieť

penis

Toľko sme už o ňom počuli a väčšina by napriek tomu mala problém jasne zodpovedať na otázku, z čoho sa skladá, na čo presne slúži, či aké problémy ho môžu postretnúť. Ako to teda je?

Čo vlastne je penis a na čo slúži

Penis (človeka) je mužský pohlavný orgán, ktorého úloh spočíva v dvoch základných bodoch. Tým prvým je vývod moču z tela muža. Moč, ktorý je ako odpad telom spracovaný sa ukladá v močovom mechúre, z ktorého vedie následne močová rúra, ktorá končí práve v penise. Práve predĺženie močovej rúry do penisu sa z evolučného hľadiska u mužov stalo, zdá sa, ideálnym riešením. Druhou podstatnou úlohou penisu je jeho rozmnožovacia funkcia, resp. Jeho schopnosť zabezpečiť výron semena a tým aj to, že sa mužská spermia dostane k ženskému vajíčku, ale je tiež zabezpečený odvod ejakulátu pri polúcii a masturbácii. Túto funkciu penisu pomáha zabezpečiť jeho stavba vďaka erekcii a tiež prostata.

Z čoho sa skladá penis

Penis zloženie

Zloženie penisu je z väčšej časti tvorené pórovitým hubovitým tkanivom, ktoré vytvára tri toporivé telieska. A síce hovoríme o párovom dutinkovom telese a nepárovom telese. Penis je v zásade valcovitý orgán z dvoch dutinkových telies pre pohlavný úd a močovú rúru. Vonkajšiu ochranu penisu zabezpečuje koža, ktorá je na konci penisu tenká a voľne pohyblivá. Je to predkožka. Na konci penisu sa nachádza žaluď, ktorý je kónického tvaru a je jemne sploštený. Pri vonkajšej strane penisu je väzivový obal, hrubý asi 2mm, ktorý vysiela do vnútra trámčeky, ktoré vytvárajú s dutinkami väzivové útvary. Do týchto útvarov potom ústia drobné tepny a vyúsťujú z nich odvodové žily.

To, že tkanivo penisu je duté, pórovité má významnú úlohu pri erekcii. Tá je možná práve a najmä vďaka tomu, že pri vzrušení sa tieto dutinky naplnia krvou, penis sa zväčši a zostane tvrdý. Tento reflex pochádza z driekovej oblasti a jeho hlavným iniciátorom je prostata.

Dĺžka penisu

dĺžka penisu

Táto téma je naozaj neutíchajúcim predmetom mnohých diskusií, či už medzi mužmi, alebo ženami. Medzi laickou verejnosťou panuje presvedčenie, že mužova sexuálna výkonnosť má čo dočinenia s dĺžkou jeho penisu. Odborná verejnosť – sexuológovia však toto sttriktne odmietajú. Podľa sexuológov, priemerná dĺžka penisu v Európe je 6-10cm v pokoji a 12-19cm pri stoporení. Penis, ktorý pri stoporení nepresiahne 7cm sa nazýva mikropenis. Naopak sú jedinci, pri ktorých sa vyskytla abnormálna dĺžka penisu cez 30-40cm. Hovoríme však o ojedinelých prípadoch

Najčastejšie problémy s penisom

Erektilná dysfunkcia

Erekcia je teda prejavom toho, že v penise sa nahromadí krv, ktorá spôsobí stvrdnutie a vztýčenie penisu. To pripraví muža ako samca na pohlavný styk a rozmnožovanie. K erekcii dochádza po rôznej sexuálnej stimulácii pred samotným pohlavným stykom. Rôzne faktory – srdcovo-cievne, endokrinologické, nervové či psychické však môžu spôsobiť, že k takejto erekcii dochádza nedostatočne či vôbec. Vtedy hovoríme o erektilnej dysfunkcii. Pri erektilnej dysfunkcii je teda podstata problému v tom, že penis sa dostatočne, napriek stimulácii, neprekrví a nedochádza k jeho vztýčeniu a stvrdnutiu.

eJoy

ejoy logoPreparát na stimulovanie správnych funkcí pri dosahovaní erekcie eJoy, Vám výrazne pomôže pri pravidelnom užívaní schopnosť dosahovať erekciu. Pozitívne vplýva tiež na prostatu, čo patrí tiež medzi časté problémy tejto skupiny mužov.

Obsahuje až 24 tabletiek v jednom balení a stačí ho užiť približne 30-60 minút pred pohlavným stykom. Pravidelným užívaním sa účinok zlepšuje.

Zloženie:

 • Maca, Tribulus terrestris, Chilli extrakt, Saw Palmetto
 • L – arginín, citrulín, Vitamíny C a D

Netreba čakať. Dostupné riešenie, na ktoré nie je potrebný lekársky predpis je tu aj pre Vás.

To môže byť dôsledkom stresu, únavy, či akútnej chorobe. O „chronickej“ erektilnej dysfunkcii hovoríme až vtedy, ak takýto problém pretrváva niekoľko mesiacov. Treba povedať, že erektilná dysfunkcia nie je nezvratný stav. V závislosti od príčiny jej vzniku ju možno odstrániť zmenou životného štýlu, návštevou psychológa, sexuológa. V niektorých prípadoch pomôže chirurgický zákrok. V dnešnej dobe rovnako môžu pomôcť kvalitné doplnky výživy, ktorých je na trhu naozaj dostatok. Nie sú všeliekom, avšak niektoré vďaka kombinácii prírodných výťažkov môžu problém s erekciou pomôcť vyriešiť.

Predčasná ejakulácia

Muži, ktorí majú problémy s predčasnou ejakuláciou nedokážu ovládať tento biologický prejav dostatočne dlho na to, aby uspokojili svoju partnerku. Pri tomto probléme dochádza k ejakulácii už veľmi skoro po vniknutí do partnerky, v ťažkých prípadoch, dokonca ešte pred samotným vniknutím. To môže mať neblahý vplyv na partnerský život a vďaka tomuto problému môžu obaja partneri byť frustrovaní. Názory na príčiny predčasnej ejakulácie sa líšia a ustálený názor neexistuje.

Retrográdna ejakulácia

Počuli ste už o tzv. spätnej (retrográdnej) ejakulácii? Ide o poruchu mechanizmu, ktorý zabezpečuje správny priebeh ejakulácie a vylúčenia semena. Muž precíti orgazmus, pričom semeno sa vylúči zo semenníkov, avšak nevyjde cez močovú rúru von z penisu. Ejakulát teda zostáva v močovej sústave, odkiaľ je neskôr vylúčený močom. Možno si vravíte ,,fajn, aspoň nepotrebuje prezervatív”, ale treba sa na tento problém pozrieť aj z iného hľadiska. Muž, ktorý trpí retrográdnou ejakuláciou je prakticky neplodný, keďže nedokáže oplodniť svoju partnerku.

Vimax

vimax 1Vimax je výživový doplnok zameraný na zlepšenie erekcie a predĺženie pohlavného styku, teda aj liečbu predčasnej ejakulácie. Na trhu je už 15 rokov a mnoho mužov s ním má pozitívnu skúsenosť.

Vimax sa užíva pravidelne na dlhodobú reguláciu problému s erekciou či predčasnou ejakuláciou. V jednom balení nájdete až 30 tabliet, čo je presne dávka na jeden mesiac. 

Zloženie Vimaxu:

 • Paprika Cayenne, Avena Sativa
 • Ginko biloba, Saw Palmetto

Pokiaľ netrpíte ťažkou formou predčasnej ejakulácie, Vimax vám môže priniesť predĺženie styku až o niekoľko minút.

Faktom je, že aj toto je problém riešiteľný. Ak sa jedná o psychickú príčinu, môže pomôcť sexuológ, v iných prípadoch môže pomôcť pravidelný tréning či použitie prípravkov na oddialenie ejakulácie, ktoré penis čiastočne znecitlivujú a tak dochádza k jemnejšej stimulácii, ktorú muž následne lepšie ovláda.

Pohlavné choroby penisu

Mužské pohlavné choroby môžu predstavovať rozličné ochorenia zapríčinené baktériami a vírusmi, ktorých oblasťou prejavov sú penis, semenníky, prípadne vnútorný reprodukčný systém muža. Prevenciou pred takýmto druhom ochorení môže byť chránený pohlavný styk (používanie prezervatívu) a vyhýbanie sa priamemu kontaktu s osobami, o ktorých viete, že majú pohlavné choroby. Okrem iného sa tieto ochorenia môžu šíriť aj krvou, napríklad transfúziou alebo u tehotných žien sa môže jednať o prenos na plod.

Najčastejšie pohlavné choroby

 • AIDS (vírus HIV) – ide o asi najznámejšie pohlavne prenosné ochorenie, ktoré je známe tým, že vírus HIV postupne naruší celkovú imunitu organizmu, čoho následkom môže byť smrť na bežné ochorenie (napr. chrípka). Doposiaľ neexistuje efektívna liečba, ktorá by túto chorobu dokázala úplne zastaviť.
 • syfilis – ide o bakteriálne ochorenie, ktoré sa prejavuje výskytom tvrdého vredu na mieste počiatočnej infekcie. Ochorenie sa šíri análnym, orálnym aj vaginálnym pohlavným stykom, pričom choroba sa postupne rozšíri do celého tela.
 • kvapavka – ďalšie známe pohlavné ochorenie, ktoré postihuje najmä ľudí do 25 rokov sa dokáže prenášať len pohlavným stykom. Prejavom ochorenia u žien aj u mužov je hnisavý výtok z močovej rúry, časté močenie a tiež bolestivé semenníky. Opäť ako prevencia platí chránený pohlavný styk s prezervatívom.
 • genitálne bradavice – ide o výskyt bradavíc v oblasti konečníka. Bradavice môžete spozorovať buď na penise alebo v oblasti semenníkov.
 • genitálny herpes – jedná sa o infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje výskytom vyrážok a neprirodzených vriedkov v oblasti penisu a semenníkov, pričom môžu byť sprevádzané bolesťou a svrbením.
 • rôzne infekcie – infekcie majú podobné prejavy ako vyššie uvedené ochorenie, pričom môžete spozorovať červené podráždené miesto, pričom vaše močenie môže byť bolestivé a veľmi nekomfortné. Nie je vylúčený ani výskyt pupákov, zdurenín či fľakov, ktoré svrbia a mierne bolia.

Pozor na rôzne infekcie a kvasinky

Či už ich získate u partnerky alebo v miestnej plavárni je jedno. Každopádne ani tento problém netreba brať na ľahkú váhu a rýchlo sa ho zbaviť. To, že niečo nie je v poriadku, môže naznačiť začervenaná pokožka na penise a v jeho okolí, rôzne vyrážky, fľaky, či strata pružnosti predkožky a jej časté praskanie. Výnimkou nie je ani svrbenie, pálenie a problémy pri močení. Ak máte akékoľvek podozrenie alebo obavy, určite navštívte svojho lekára.

Zlomenina penisu

O tomto probléme ste možno ešte nepočuli, avšak ide o komplikáciu, ktorá sa môže vyskytnúť u každého muža. Možno si vravíte, že penis sa zlomiť nedá a máte pravdu. Ide totiž o jav, ktorý je len mylne označovaný ako zlomenina. K zlomenine penisu môže dôjsť pri akčnom sexuálnom akte, pričom najrizikovejšia je poloha ,,cowgirl” (muž ležiaci na chrbte a žena na ňom). V tejto polohe napomáha k akčnému pohlavnému styku aj gravitačná sila.

Ale ako vlastne dôjde k tej zlomenine? Erekcia penisu je zabezpečená toporivými telieskami, ktoré sú počas stoporenia naplnené krvou. Krv v nich je nahromadená pod istým tlakom (pre kvalitnú erekciu v nich musí byť dostatok krvi), pričom toporivé telieska predstavujú akési miešky chránené pevným obalom. Pri akčnom sexe môže dôjsť k prasknutiu týchto obalov, čo spôsobí to, že krv sa z teliesok uvoľní. Následkom je ochabnutý penis, ktorý ja navyše kvôli rozliatej krvi sfarbený do fialova, čo vôbec nevyzerá dobre. Dbajte preto na to, aby váš sex nebol príliš akčný a aby vaša partnerka bola vždy v dobrom sklone a smere (v opačnom prípade sa riziko zlomeniny penisu len zvyšuje).

Zakrivenie a deformácie

Samozrejme, že žiadny penis na svete nie je úplne rovný. Mierne zakrivenia penisu sú úplne normálne, prirodzené a neškodné. Horšie je, ak nejaká malformácia penisu obmedzuje váš sexuálny život a ste si vedomí toho, že váš úd nie je taký, aký by mal byť. V takomto prípade je určite namieste návšteva vášho sexuológa, prípadne urológa, ktorý vám povie viac o možnostiach riešenia problému (najčastejšie chirurgický zákrok).

Príčin zakrivenia a podobných anomálií penisu môže byť viacero. Jedným z dôvodov výskytu tohto zdravotného problému je aj nosenie tesného spodného prádla (slipy), ktoré vám môže spôsobiť aj problémy týkajúce sa erekcie. Tesné gumy zabraňujú tomu, aby sa do oblasti penisu a pohlavného ústrojenstva dostávali potrebné látky, a práve preto nefunguje všetko tak, ako má.

Peyronieho choroba

Ide o jednu z najznámejších chorôb týkajúcich sa zakrivenia penisu. Zakrivenie je najviac citeľné a viditeľné v stave erekcie, pričom je sprevádzané nielen vizuálnou anomáliou, ale tiež bolesťou pri stoporení, slabou erekciou, zmenšením penisu a tiež si nahmatáte neprirodzené tuhé teliesko. Liečba tohto nepríjemného problému, ktorý je typický neprirodzeným zakrivením a deformáciou penisu, môže byť buď chirurgickým zákrokom, injekciami, prípadne liekmi.

Prečo sa toto ochorenie vyskytuje? V niektorých prípadoch môže ísť o genetické predispozície, avšak spôsobiť ho môžu aj tzv ,,mikrotraumy”. Ochorenie začína zjazvovaním tkaniva v penise, čo vedie k postupnému vývoju neprirodzeného tvaru, prípadne zakrivenia. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u mužov starších ako 40 rokov, no môže sa prejaviť aj u mladých chlapov.

O čom sme písali

Pozrite si zoznam článkov, ktoré sme písali v súvislosti s penisom. Tu nájdete odpovede na väčšinu svojich problémov:

Pýtate sa na tému Penis

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Bolesť penisu – je bežná?

Ak sa u vás bolesť v penise vyskytuje, nemali by ste tento problém zanedbávať. V prvom rade sa nejedná o bežný jav, avšak dočasne a v miernej intenzite sa môže bolesť údu vyskytnúť. Ak však u vás tento problém pretrváva dlhšie a obmedzuje vás vo vašom sexuálnom živote, mali by ste navštíviť lekára, nakoľko sa môže jednať o jeden z príznakov viacerých závažných ochorení.

Aký dlhý by mal byť penis?

Dĺžka mužského pohlavného orgánu závisí od mnohých faktorov, ako sú aj zemepisné šírky a tiež farba pleti (je všeobecne známe, že muži čiernej pleti majú penisy väčšie). Ak sa pýtate, aký je priemer v našich podmienkach, tak sa jedná približne o dĺžku 13 cm. Väčšina mužov v Európe má dĺžku penisu, ktorá sa pohybuje v miernych odchýlkach od tohto čísla.

Aké sú najčastejšie problémy s penisom?

Problémov s penisom môže byť naozaj veľa, pričom medzi najčastejšie ťažkosti by sme zaradili poruchy erekcie a problémy s ejakuláciou. Známe sú aj pohlavné choroby, ktoré spôsobujú veľké ťažkosti v sexuálnom živote, nakoľko ich liečba môže byť zdĺhavá a komplikovaná. Ďalej sa môžu vyskytnúť menej závažné ochorenia, ako sú napríklad infekcie či genitálny herpes.

Ak máte nejaké otázky alebo podnety do diskusie, môžete sa s nimi podeliť vo fóre pod článkom. Disksusia je anonymná. 

 

3.4/5 - (59 votes)

2 komentáre

 1. Dušan 10. marca 2019
  • Ján Horváth 21. októbra 2019

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+