muzsky orgazmus

Mužský orgazmus

Posledná aktuálizácia prebehla 10. mája 2022 by silviab

Orgazmus je niečo, čo väčšina mužov dôverne pozná. Prináša úľavu, rozkoš a aspoň na chvíľku zabudnutie na problémy bežného života. Mužský orgazmus – existuje viacero variánt, ktoré muž môže dosiahnuť a nespočetné množstvo spôsobov ako ich dosiahnuť. Chcete trochu oživiť váš sexuálny život? Prípadne sa chcete dozvedieť niečo viac o vašej vlastnej pohlavnej sústave? O ochoreniach, ktoré môžu orgazmu zabrániť? Čítajte ďalej, odpovede na tieto otázky nájdete v texte nižšie.

Mužský orgazmus: Pár slov na úvod

Schopnosť dosiahnuť orgazmus je jednou z prirodzených schopností ľudského tela. V podstate sa jedná o  vyvrcholenie nahromadeného sexuálneho napätia , ktoré sa prejavuje rytmickou kontrakciou svalov panvového dna. Tento dej je kontrolovaný autonómnym nervovým systémom a orgazmus je možné dosiahnuť dráždením nervových zakončení v určitých častiach tela, ktoré sa nazývajú erotogénne zóny. U mužov je to hlavne penis a jeho okolie.

Zdravotné benefity orgazmu

To ako orgazmus vyzerá, vám asi opisovať nemusíme. Ani to, čo pri tom muž (alebo aj žena) cíti. Ale zato vám môžeme povedať čo – to jeho benefitoch pre zdravie človeka.

 • Orgazmus môže znižovať riziko rozvoja rakoviny prostaty vo vyššom veku – pravidelná a častá ejakulácia môže niekedy robiť zázraky.
 • Pomáha pri bolesti – vedeckými štúdiami bolo preukázané, že orgazmus, vďaka chemickým zlúčeninám a hormónom, ktoré sa počas neho uvoľňujú, dokáže zvýšiť prah bolesti alebo pôsobiť ako analgetikum – hlavne pri bolestiach hlavy.
 • Znižuje stres – asi najčastejší dôvod, ktorý sa skloňuje pri benefitoch orgazmu! Pomáha redukovať stres. A to aj napriek tomu, že najskôr v tele dochádza ku vyplavovaniu stresových hormónov.
 • Znižuje riziko rozvoja srdcovocievnych ochorení – dobre čítate! Pravidelný orgazmus môže hlavne u starších mužov znižovať riziko výskytu ochorení srdca a ciev. Hlavne vysokého tlaku krvi a rýchleho búšenia srdca.
 • Zlepšuje pleť – toto asi nie je až také dôležité u mužov, ale je to pravda! Po pravidelných orgazmoch je pleť viacej rozžiarenejšia – je to opäť vďaka účinku rôznych hormónov, ktoré rozširujú cievy a dodávajú tvári zdravý, ružovejší vzhľad. A takisto orgazmus stimuluje produkciu kolagénu, ktorý pomáha udržiavať pleť pevnú a pružnú.
 • Zlepšuje sebavedomie – dôležitou súčasťou zdravia každého človeka je aj to, aby bol aj psychicky sám so sebou spokojný. Pretože pokiaľ jeho psychická časť sa necíti dobre, tak ani zvyšok tela na tom nie je v poriadku.

Ejakulácia vs. orgazmus

Aj keď sa to nezdá, ale medzi týmito dvoma pojmami je rozdiel. Orgazmus v sebe zahŕňa kontrakciu svalov panvového dna a takisto aj pocit uvoľnenia, ktorý sa rozlieva následne po tele. Rozlišujeme tzv. orgazmus s ejakuláciou a bez ejakulácie.

Ejakulácia na druhú stranu je akt vyvrhnutia semena z penisu. Doslova. Je to proces, ktorý je nesmierne dôležitý a podstatný pre rozmnožovanie. Nie vždy sprevádza orgazmus.

Fázy mužského orgazmu

Aby to nebolo také jednoduché, tak rozlišujeme niekoľko fáz, cez ktoré mužský orgazmus prebieha (podobné je to aj pri ženskom orgazme). V nasledujúcom odseku vám o nich povieme niečo viac.

 1. Vzrušenie – je to fáza, kedy všetko začína. Do mozgu muža príde informácia, ktorá ho vzrušuje. Mozog následne vydá rozkaz, ktorý cestuje po mieche a nervoch až do penisu, kde dochádza ku rozšíreniu artérií a plneniu krvou. Žily sa uzatvárajú. Výsledkom tohto procesu je vznik pevnej erekcie.
 2. Plató – v tomto bode sa mužské telo pripravuje na orgazmus. Svaly panvového dna sa začínajú kontrahovať, srdcová frekvencia stúpa. Z uretry môže vytekať tekutina, tzv. preejakulát. Spôsobuje hlavne zmenu pH v uretre, ktorá následne zvyšuje šancu na prežitie spermií. Táto fáza môže trvať od 30 sekúnd do 2 minút.
 3. Orgazmus – má dve fázy: emisiu a ejakuláciu. Vo fáze emisie sa ejakulácia stáva nezvratnou, čo znamená, že semeno sa dostáva do hornej časti uretry. Nasleduje ejakulácia, ktorá je tvorená rýchlo za sebou nasledujúcimi kontrakciami svalstva panvového dna a penisu.
 4. Rezolúcia a refraktérna perióda – po skončení mužského orgazmu dochádza ku ochabnutiu erekcie. Zhruba polovica sa stráca hneď, druhá polovica ochabuje postupne. U mužov nasleduje po ochabnutí penisu refraktérna perióda, počas ktorej nemôžu nadobudnúť ďalšiu erekciu. V závislosti od veku to môže trvať menej ako 15 minút ( u 18-ročných) alebo aj viac ako 10 hodín (hlavne u starších mužov).

Úloha testosterónu v mužskom orgazme

Testosterón je mužský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v tzv. Leydigových bunkách semenníka. Čo sa týka jeho úlohy v mužskom orgazme, tak v podstave zvyšuje libido alebo inak povedané sexuálnu túžbu. Bez nej by bolo značne nemožné dosiahnuť u muža erekciu. Pokiaľ muž má nízku hladinu tohto hormónu, tak je preukázané, že jeho telo má problém odpovedať na nejaký sexuálny stimul a vzrušiť sa.

Ak by ste sa radi niečo viac dozvedeli o testosteróne.

Typy mužského orgazmu

Existuje niekoľko typov mužského orgazmu a môžeme ich rozdeliť aj z niekoľkých hľadísk. Jedným z nich je rozdelenie mužského orgazmu na orgazmus:

 • Spojený s ejakuláciou – typický príklad mužského orgazmu. Počas dosiahnutia orgazmu muž zároveň aj vylúči semeno.
 • Bez ejakulácie – častokrát sa nazýva aj ako suchý orgazmus. Muž dosiahne vrchol ale neejakuluje.
 • Viacpočetný orgazmus – nielen ženy sú schopné ho dosiahnuť, ale pri správnej technike je možný aj u mužov. Základom je v podstate predlžovať vzrušenie ako sa len dá predtým ako vyvrcholíte. Počas masturbácie, keď budete cítiť, že už ste skoro tam, tak zmeňte techniku dráždenia, prestaňte alebo začnite zhlboka a pomaly dýchať. Keď tento pocit, že už už idete vyvrcholiť odoznie, znova začnite so stimuláciou.

Orgazmus u muža je možné stimulovať nielen penis, ale aj ďalšie oblasti jeho tela, ako je napríklad prostata alebo iné erotogénne zóny. Takisto niektorým mužom môže byť príjemný aj análny orgazmus, aj keď stále je to skôr typ orgazmu prevažne u homosexuálnej populácie.

Ako dosiahneme orgazmus u muža?

Azda najčastejším spôsobom akým je možné dosiahnuť  mužský orgazmus je práve stimulácia penisu. Tá je možná viacerými technikami ako je napríklad masturbácia, pohlavný styk, erotické pomôcky ale aj orálny sex. Pokiaľ máte záujem experimentovať a skúsiť erotické hračky, môžeme vám odporučiť jednu z nasledujúcich: fleshlight alebo vibrujúce krúžky na penis.

Mužský orgazmus je však možné dosiahnuť aj inými spôsobmi. Napríklad:

 • Stimuláciou prostaty – aj keď sa to nezdá, ale tento spôsob stimulácie môže priniesť mužovi pomerne intenzívny orgazmus. Prostatu je možné stimulovať buď prstom cez konečník (kedy sa javí ako taký hrbolček na prednej stene rekta, dobre ohraničený voči svojmu okoliu), prípadne cez perineum (čo je kúsok kože medzi análnym tvorom a mieškom). Pokiaľ však nechcete použiť prsty, či už svoje alebo partnerove, tak stále je na trhu dostupné široké spektrum análnych erotických pomôcok ako sú napríklad análne kolíky, vibrujúce análny guličky alebo aj análne vibrátory. Je naozaj z čoho vyberať!
 • Stimuláciou erotogénnych zón – medzi ne patria napríklad bradavky, ktoré sú veľmi dobre inervované a spojené cez nervové bunky s mozgovou oblasťou, v ktorej sa združujú aj signály z pohlavných orgánov. Takže aj stimuláciou bradaviek je možné dopomôcť ku dosiahnutiu pomerne intenzívneho orgazmu. Existuje však pomerne veľké množstvo erotogénnych zón na ľudskom tele (či už je to krk, uši, dolná časť brucha alebo vnútorná strana stehien), ktoré je možné stimulovať. Nie všetky sú rovnako intenzívne u každého človeka a preto je len na vás, prípadne vašom partnerovi, aby ste zistili, ktoré sú pre vás tie pravé orechové.

Ochorenia, ktoré najčastejšie ovplyvňujú mužský orgazmus

Ochorenia, ktoré najčastejšie ovplyvňujú mužský orgazmus

Aj keď je orgazmus prirodzenou súčasťou života každého muža, niektorí z nich majú problém ho dosiahnuť. Existuje viacero ochorení, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať mužské libido, schopnosť dosiahnuť erekciu alebo ejakuláciu. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť z blízka.

Predčasná ejakulácia. Je to sexuálnej dysfunkcie, kedy dochádza k predčasnému vypudeniu ejakulátu. Hlavným symptómom je neschopnosť kontrolovať ejakuláciu menej ako po minúte penetrácie. Tento problém môže byť spôsobený hormonálnou disbalanciou, psychickými ťažkosťami alebo to môže byť aj vedľajší účinok niektorých liekov.

Retrográdna ejakulácia. Jedná sa o stav, kedy ejakulát neodchádza močovou trubicou smerom von ale naopak, ide naspäť do močového mechúra. Často si muž môže všimnúť malé až žiadne množstvo ejakulátu vylúčeného počas orgazmu. Príčinou je nervové poškodenie a môže napríklad pre to vyskytnúť aj u diabetikov (u ktorých poškodenie nervov býva veľmi časté).

Anorgazmia. Ochorenie, pri ktorom má muž problém dosiahnuť orgazmus. Iným cudzím slovom sa nazýva aj orgazmická dysfunkcia. Medzi jej časté príčiny patrí starší vek, nervové poškodenie, nadmerné množstvo stresu, psychické problémy ale takisto aj niektoré lieky ( napríklad niektoré antidepresíva). Existuje niekoľko druhov anorgazmie. Primárna, kedy daný muž nikdy vo svojom živote nedosiahol orgazmus, sekundárna, kedy orgazmus už zažil, ale z nejakého dôvodu ho zrazu nemôže dosiahnuť. Ďalším typom je situačná anorgazmia, kedy len za určitých okolností má muž výjsť na vrchol. A nakoniec je to generalizovaná anorgazmia, kedy muž nemôže dosiahnuť orgazmus za žiadnych okolností, aj keď je vzrušený  a stimulácia je dostatočná.

Psychické problémy. Depresia, úzkostné stavy, prechádzajúce traumy, nadmerný stres a v podstate s týmito stavmi spojená terapia môže negatívnym spôsobom ovplyvniť nielen orgazmus ale aj samotnú sexuálnu túžbu.

Prostatitída. Jedná sa o zápal prostaty, ktorý jednak spôsobuje bolestivú erekciu, ktorú je jednak problém dosiahnuť, ale muži častokrát majú problém aj s ejakuláciou, keďže močová trubica, cez ktorú ejakulát  odchádza je stlačená zväčšenou prostatou.

Zväčšená prostata. Častý problém u mužov po 50tke. Okrem iných symptómov, medzi ktoré radíme aj problémy s močením, sa toto ochorenie môže prejavovať aj erektilnou dysfunkciou.

Rakovina prostaty. Príznaky tohto nebezpečného a zákerného ochorenia sú podobné ako pri zápale prostaty alebo zväčšenej prostate. A veľmi častým problémom je aj to, že sa diagnostikuje pomerne neskoro.

Trauma. Z tejto kategórie nemôžeme vynechať úrazy, ktoré takisto môžu byť príčinou neschopnosti dosiahnuť stav vzrušenia, erekciu alebo ejakuláciu.

Môže mať muž bolestivý orgazmus?

Odpoveď na túto otázku je jednoznačne áno. Mužský orgazmus môže byť za určitých okolností bolestivý. Príčinou bolestivého orgazmu môžu byť ochorenia, ktoré postihujú penis, prostatu, miešok  alebo okolie análneho otvoru a perineálnu oblasť.

Čo sú najčastejšie príčiny? Medzi ne určite patrí prostatitída, ktorá sa vyskytuje hlavne u starších mužov. Je to ochorenie, pri ktorom sa baktérie dostanú do prostaty a vyvolajú v nej zápal. Najčastejšie postihuje diabetikov, mužov s oslabeným imunitným systémom, zväčšenou prostatou alebo tých, ktorí majú zavedený močový katéter. Ďalšou príčinou môže byť aj rakovina prostaty, ktorá sa okrem bolestivej erekcie a orgazmu prejavuje aj napríklad prítomnosťou krvi v moči alebo v semene a problémom vymočiť sa. Nemôžeme takisto zabudnúť ani na operačné zákroky (radikálne odstránenie prostaty kvôli nádorovému procesu alebo z dôvodu jej zväčšenia), ktoré takisto môžu byť príčinou bolestivého mužského orgazmu. V neposlednom rade medzi príčiny rozhodne patria aj psychické problémy a  spojená liečba, sexuálne prenosné ochorenia, neuropatie, o ktorých sme písali v odseku vyššie.

Ako riešiť tento problém? Všetko závisí od vyvolávajúcej príčiny. Pokiaľ sa jedná o akútny bakteriálny zápal prostaty, treba nasadiť antibiotickú liečbu. Pokiaľ sa jedná o psychické problémy, na mieste je stretnutie s psychológom alebo psychiatrom. Pokiaľ sú to nežiadúce účinky liečby, treba zvoliť a nasadiť alternatívnu terapiu. Pokiaľ sa jedná o rakovinu, na mieste je konzultácia s onkológom a zvolenie adekvátnej terapie (najčastejšie chirurgické odstránenie prostaty).

Použité zdroje :

 • https://www.insider.com/orgasm-health-benefits-2018-11
 • https://www.healthline.com/health/healthy-sex/male-orgasm#types
 • https://www.everydayhealth.com/sexual-health/the-male-orgasm.aspx
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/232318
 • https://www.healthline.com/health/mens-health/painful-ejaculation
Každý hlas je cenný :)

Zanechaj nám svoj názor