Muira puama – brazílske drevo potencie

Muira puama je brazílsky strom, ktorého účinky na sexuálne zdravie sú známe po celom svete. Ako prvý ho začali využívať domorodí obyvatelia Južnej Ameriky. Využívali hlavne kôru z tohto stromu, ktorá mala zlepšiť fyzickú kondíciu, prekonať nedostatok libida či na plešatosť. zlepšiť fyzickú kondíciu, prekonať nedostatok libida či na plešatosť. 

Muira puama – zázračné drevo

muira puama drevo potencie

Ako sme už spomenuli, Muira je brazílsky strom, ktorý dorastá do výšky 5 metrov. Má červenkastú kôru a neodolateľnú, typickú vôňu jazmínu. Túto vôňu spôsobujú hlavne kvety. Tento strom nazývajú často aj drevo potencie.

Pôvod a popis

Muira puama predstavuje pre nás exotický strom, ktorý sa vyskytuje najmä v tropickom až subtropickom pásme. Kde tento strom nájdete? Ideálne sú preň podmienky v Brazílii, Suriname a tiež vo Francúzskej Guyane, pričom mu vyhovujú aj niektoré oblasti Afriky. Je nevyhnutné, aby strom vyrastal v horúcej klíme a tropickom podnebí. Dôležitými faktormi a podmienkami pre jej pestovanie sú tiež dostatočná vlhkosť a spomínané horúce klimatické podmienky, Kvôli čomu sa vyskytuje najmä v amazonských pralesoch a na miestach s podobnými podmienkami.

Ako muira puama vyzerá? Na strome si môžete všimnúť zaujímavé kvety, ktoré sú typické svojou jazmínovou vôňou a bielou farbou. Rastlinu spoznáte aj vďaka jej typickému krovitému vzrastu a podlhovastým listom, ktoré sú z jednej strany svetlozelené a z druhej tmavozelené.

Muira puama je celosvetovo známa liečivá rastlina, ktorá sa nazýva aj drevo potencie. Obrovský potenciál byliny menom muira puama podporujú aj jej účinky na zlepšenie vitality, odburávanie pocitov únavy a afrodiziakálne efekty, ktoré sú asi tie najznámejšie.

Pestovanie Muira puamy

Áno, ak ste čítali predošlú časť článku o pôvode a popise stromu, pravdepodobne si myslíte, že si doma muiru puamu nedopestujete. Netreba sa však nechať oklamať, pretože si tento strom doma vypestovať dokážete, ak mu zabezpečíte ideálne podmienky. Nemôžte však čakať, že vzrast Muiry puamy bude taký, ako v prípade keď rastie v prírodných podmienkach.

Zabezpečte rastlinke poriadnu dávku slnečného žiarenia, a teda aj svetla, aby sa cítila ako vo svojom ,,domácom” prostredí. Nezabúdajte, aby mala muira puama dostatok vlahy a vody, nakoľko bez nej sa vám stromček nebude vyvíjať a postupne vám zahynie. Myslite na to, že vlaha je pre tento typ stromu kľúčová, nakoľko v jeho ,,domovských” podmienkach jej má naozaj bohate. Nevyhnutnosťou je špeciálny substrát určený na pestovanie tropických rastlín, pričom neodporúča sa veľmi hnojiť. Buďte preto v tomto smere opatrní. Nezabúdajte na správne strihanie vášho stromčeka, aby dosiahol čo najbohatšie konáre a aby ste z neho mali čo najlepší úžitok.

Účinky dreva potencie

 • veľmi silné afrodiziakum
 • posilňuje imunitu
 • pozitívne pôsobí na plodnosť u žien aj u mužov
 • pôsobí na zlepšenie nálady
 • má antistresové účinky
 • odstraňuje depresiu
 • upokojujúco pôsobí na nervový systém
 • podporuje mozgové funkcie
 • odstraňuje prejavy klimaktéria
 • pozitívne pôsobí na ľudí s chronickou únavou
 • pridáva energiu
 • odstraňuje kŕče pri menštruácií
 • podporuje trávenie a tráviaci trakt teda slúži ako detoxikácia organizmu

Zloženie

Dôležité základné zložky Muira puamy sú:

 1. alkaloidy (muirapuamin),
 2. esenciálne oleje,
 3. lupeol,
 4. flobafen,
 5. betasitosterol,
 6. triesloviny,
 7. rastlinné steroly,
 8. nenasýtené mastné kyseliny a organické kyseliny.

V akej podobe úžívať?

Rastlinu menom muira puama môžete svojmu organizmu dodávať vo viacerých formách, pričom medzi najobľúbenejšie patria nasledovné:

 • Tablety a kapsule – obsahujú výťažok v podobe sušeného extraktu zo stromu muira puama. Na trhu nájdete viacero výživových doplnkov v tabletovej forme, ktoré obsahujú túto rastlinku buď samostatne alebo v kombinácii s viacerými liečivými bylinkami.
 • Čaj – čaj si pripravíte jednoducho zo sušenej rastliny, ktorú môžete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, prípadne môžete kúpiť už predpripravený porciovaný čaj v sáčkoch. Klasicky necháte lúhovať 1 čajovú lyžičku sušenej rastliny po dobu približne 10 minút vo vriacej vode.
 • Prášok – prášková forma sa stala tiež obľúbeným spôsobom konzumácie, pričom sa jedná vo väčšine prípadov o mletý koreň rastliny, ktorý môžete pridať do akéhokoľvek pokrmu. Pridajte ho napríklad v malom množstve do cesta na koláč alebo do omáčky k mäsu na nedeľný obed.
 • Tinktúra – tinktúru si dokážete pripraviť doma aj sami, ale určite ju nájdete aj v špecializovaných obchodoch. Nechajte lúhovať sušenú rastlinu v alkohole a konzumujte každý deň v malom množstve. Nezabúdajte na pravidelné dávkovanie pre dosiahnutie ideálnych účinkov.

Muira puama – vedecké poznatky

Jeden z prvých výskumov vykonal Jacques Waynberg z parížskeho Sexuologického ústavu ktorý zistil, že Muira puama zvyšuje sexuálnu túžbu a schopnosť udržať erekciu. Ďalej tiež tvrdil, že nevplýva pozitívne iba na erekciu ale vraj dokáže ovplyvniť aj veľkosť penisu. Takže zásadným spôsobom vplýva na štruktúry penisu.

Na výskume v Paríži sa zúčastnilo až 262 mužov aj žien, ktorí si sťažovali na nedostatok sexuálneho apetítu. Na konci tejto štúdie vyplynulo, že denná dávka 1-1,5g Muira puamy im zapezpečila návrat sexuálnej túžby. U mužov trval nástup zlepšenia do 2 týždňov, u žien to bol mesiac a Muira puama sa kombinovala s Ginko bilobou.

Dávkovanie

Bežné dávkovanie je do 2g Muira puamy denne. Niektorí užívatelia však tvrdia, že bezpečné za deň požívať aj 4g. Avšak ako pri každej byline, aj pri tejto je možnosť takzvaných nežiaducich účinkov.

Na webmd.com sa dočítate, že bylinu je možné podávať nie len orálne ale aj prostredníctvom aplikácie na kožu.

Mnohí užívatelia zhodne tvrdia, že pri vysokých dávkach spôsobuje nespavosť, nespokojnosť, nervozitu a podobné prejavy. Tým vedľajším účinkom sa dá úspešne predísť, ak znížite dávku a užívať budete iba ráno a nie večer.

V roku 1983 dokonca štúdia zameraná na toxicitu odhalila, že sa nepriotrávite ani pri vysokých dávkach, avšak vyššie spomenuté nežiaduce účinky spôsobiť môže.

Otázky o Muire

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Aká je jej cena?

Na otázku týkajúcu sa ceny rastliny Muira Puama je ťažké odpovedať, nakoľko vo veľkej miere závisí od toho, aký produkt si kupujete. V prípade, že vás zaujíma cena čaju, tak ten začína na cene už okolo 2 €. Ak vás zaujíma cena prášku, tak 100 g zoženiete už za cenu od 3 €. Ak uvažujete nad tabletovou formou, tak tu sa cena odvíja od počtu tabliet a od konkrétneho výrobcu. Produktov je naozaj veľa, treba si spraviť malý prieskum trhu.

Čo hovoria skúsenosti?

Muira puama je obľúbenou liečivou rastlinkou čo sa týka alternatívnej medicíny a výživových doplnkov. Ľudia si jej účinky veľmi pochvaľujú, pričom vyzdvihujú nielen zvýšené libido, ktoré nastalo približne po týždni pravidelného užívania, ale muži si chvália priaznivý účinok na problémy s potenciou, ktorý taktiež nastúpil po 1.-2. týždni pravidelnej konzumácie.

Čaj, prášok alebo tablety – aká Muira Puama je najlepšia?

Najmenej náročnou formou konzumácie muiry puamy je jednoznačne forma tabliet a kapsúl. Samozrejme, každý z nás je iný, a preto môže každému vyhovovať iná forma konzumácie. Prášok môžete jednoducho pridať do pokrmov a s čajom v ruke si môžete spríjemniť každý večerný relax. Vyberte si formu, ktorá vám vyhovuje najviac.

Má Muira Puama vedľajšie účinky?

Muira puama predstavuje prírodnú živinu, a preto je výskyt jej nežiaducich účinkov iba minimálny a neobvyklý. Nemali by ju však užívať tehotné a dojčiace ženy a tiež ľudia, ktorí trpia problémami so spánkom. Pri nadmernej konzumácii sa môžu objaviť mierne prejavy podráždenosti a tiež mierne tráviace problémy, ktoré sú pri bylinkách známe, avšak časom by mali pomnúť.

Máte skúsenosti s užívaním byliny Muira puama? Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti a pomôžte tak vytvoriť hodnotné fórum. Diskusia je anonymná. 

3.9/5 - (19 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+