Menopauza

Menopauza – strašiak nielen starších žien

Menopauza

Menopauza je definovaná ako obdobie bez menštruácie. Vek, v ktorom sa menopauza objaví sa môže individuálne líšiť ale zvyčajne sa podľa Mayoclinic.org vyskytuje v neskorých 40-tych rokoch alebo začiatkom 50-tych rokov vášho života

Je veľmi pravdepodobné že s menopauzou pocítite veľa zmien vo svojom živote. Príznaky sú výsledkom zníženej produkcie estrogénu a progesterónu vo vaječníkoch. Príznaky môžu zahŕňať návaly horúčavy, nárast hmotnosti alebo vaginálnu suchosť. Vaginálna atrofia prispieva k suchosti vagíny. Tým sa môže vyskytnúť zápal a zriedenie vaginálnych tkanív, čo zvyšuje nepohodlný a často nepríjemný sexuálny styk.

Celkovo sa znižuje chuť na sex  aj vzrušivosť, ktorú má na svedomí znížená tvorba už spomínaného estrogénu.

Obsah článku

Menopauza, niekedy nazývaná aj klimaktérium, je obdobie v ktorom žena začína nepravidelne krvácať až príde k poslednej menštruácii. Jej charakteristickým znakom je hormonálna nerovnováha.

Je niekoľko období do ktorých spadá menopauza:

 • Premenopauza – obdobie predchádzajúce menopauze
 • Menopauza – posledná menštruácia, trvalé vymiznutie menštruácie z dôvodu straty hormonálnej aktivity vaječníkov
 • Perimenopauza – obdobie bezprostredne pred menopauzou a do jedného roku po menopauze
 • Postmenopauza – obdobie vyhasnutej funkcie vaječníkov začínajúce jeden rok po menopauze
Tip pre Vás
Trápia vás problémy ? pri menopauze, zníženom sexuálnom výkone a stratili ste chuť na sex? Pozrite si teda hlavne produkty Menox 45✔️, Menoxin✔️ alebo Indolan Forte✔️ a vaša erekcia bude ako nikdy predtým .

Obdobie menopauzy je u väčšiny vnímané veľmi negatívne. Niet sa ale čomu čudovať. Až 80 percent žien má v tomto období problémy. Niektoré sú ľahšieho charakteru, iné zase môžeme označiť za veľmi vážne. Menopauza zvykne prichádzať okolo 50-teho roku života, pričom jej trvanie je priemerne 5-10 rokov.

Premenopauza a Perimenopauza

Alebo inak povedané obdobie pred a bezprostredne pred menopauzou. 

Počas perimenopauzy začne vaše telo prechodom do menopauzy. To znamená, že produkcia hormónov z vaječníkov začína klesať. Môžete začať prejavovať niektoré príznaky bežne spojené s menopauzou, ako sú návaly horúčavy. Váš menštruačný cyklus sa môže stať nepravidelný, ale počas perimenopauzy sa nezastaví.

Keď úplne prestanete mať menštruačný cyklus po dobu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov, a pociťujete symptómy vstúpili ste do menopauzy.

Predčasná menopauza

Aktuálne sa objavuje predčasná menopauza oveľa častejšie ako pred dekádou. Štatistika je nepríjemná lebo zasahuje už každú 20 ženu v rámci populácii. V súčasnosti nie sú výnimkou mladé ženy, ktoré nedosiahli ani 20 rok svojho života. často je to spôsobené zlým životným štýlom a nedostatkom tukového tkaniva, čo tvorbe estrogénov neprospieva. Je preto dôležité, aby si mladé ženy uvedomili že ideálna postava môže veľmi uškodiť – výsledok z toho je nekompromisný = už nikdy nebudete mať dieťa!

V menopauze sa môžu prejaviť tieto syndrómy:

1. Vegetatívny: Niekoľko minútové návaly tepla, trvajúce od 2 do 5 minút a doba trvania je približne 5 rokov.
2. Organický: Nastávajú veľké zmeny aj na ohanbí, zmenšuje sa ochlpenie. V rámci pošvy nastáva zužovanie priechodu, sliznica býva suchšia a často nastáva aj krvácanie z dôvodu nízkej schopnosti vlhčiť. Svoju veľko mení aj maternica. Objavuje sa stresová inkontinencia, príčinou ktorej sú slabšie svaly panvového dna. Klesá úroveň estrogénov a s ním spojené vypadávanie vlasov, či horšia kvalita pokožky a nechtov. Začínajú prevládať androgény, ktoré spôsobujú napríklad zarastanie na tvári.
3. Metabolický: Jeho hlavným prejavom je rednutie kostí čo môže spôsobiť aj zlomeninu nielen stavca.

Zdravotné ťažkosti v menopauze

Jeden z najčastejších príznakov menopauzy sú návaly tepla alebo tzv. horúčav. Trpí nimi až 75 percent žien v tomto veku. Často  sprevádzaným javom je očervenenie pokožky a nadmerné potenie. Nie je výnimkou keď sa vyskytuje aj niekoľko rokov. Ďalším častým príznakom je aj zhoršenie psychického stavu, ako časté zmeny nálad a spôsoby správanie a dokonca sa môžu dostaviť ťažké depresie. Z pohľadu metabolizmu zase dochádza k horšiemu spaľovaniu tukov a s tým spojené aj srdcovo-cievne ochorenia či osteoporóza.

Zhrnutie:

 • návaly tepla,
 • búšenie srdca,
 • nespavosť,
 • nervová slabosť, (časté podráždenie)
 • depresie,
 • biologické zmeny na maternici,
 • suché sliznice hlavne pošvy,
 • častá inkontinencia,
 • rôzne zmeny na pokožke,
 • rednutie kostí,
 • metabolické zmeny v rámci cholesterolu, zvyšuje sa riziko náhlych cievnych príhod alebo infarktu myokardu a pod.

Podľa www.medicinenet.com sú tri hlavné ťažkosti a to netypické krvácanie, zmeny nálad a návaly tepla.

Návaly tepla v menopauze

Asi 75 percent žien pocíti návaly tepla (z angl. hot flash tzv. horúce záblesky) počas menopauzy, čo z nich robí najčastejší symptóm, ktorý sa vyskytuje u žien v menopauze. Počas dňa alebo v noci sa môžu vyskytnúť horúčavy. Niektoré ženy môžu tiež mať bolesť svalov a kĺbov či známe zmeny nálady.

Nakoľko sa menopauza odohráva zväčša okolo 50 -teho roku života, je ťažké určiť a spojiť niektoré symptómy s menopauzou, lebo môžu úzko súvisieť aj so samotným procesom starnutia.

Počas návalu tepla budete pociťovať, ako keby ste vykonali nejakú fyzickú prácu a vaše telo pociťuje nárast teploty. Táto zvýšená teplota sa vzťahuje väčšinou iba na hornú časť tela a niekedy môžete na pokožke badať fľaky alebo škrvny – belšie a začervenanejšie miesta na pokožke. Tento nával tepla by mohol viesť k poteniu, búšeniu srdca a spôsobuje aj pocit závratu.

Keď nával tepla ustúpi, môže vám zrazu prísť chladno.

Návaly tepla sa môžu u každej ženy vyskytovať v inom časovom rozostupe – niektoré ženy nezažijú tieto návaly ani raz a niektoré ich pociťujú niekoľko krát denne počas niekoľkých rokov.

Okolnosti, ktoré môžu spúšťať návaly tepla:

 • konzumácia alkoholu alebo kofeínu
 • korenisté jedlá
 • pocit stresu
 • byť v horúcom prostredí
 • Nadváha a fajčenie

Niekoľko techník môže pomôcť znížiť vaše horúčavy a ich príznaky:

 • Obliekajte sa pokiaľ možno vzdušne a použite ventilátor v domácom alebo kancelárskom priestore.
 • Vykonajte dychové cvičenia na zníženie prejavu počas návalu tepla
 • Lieky ako antikoncepčné pilulky, hormonálna liečba alebo dokonca iné predpisy vám môžu pomôcť znížiť návaly horúčavy. Obráťte sa na svojho lekára, ak máte problémy so správnym návalom horúčav.

Nakoľko ide o veľmi nešpecifické príznaky nemusia vám pomôcť konkrétne lieky či doplnky. V tomto prípade treba skôr skúšať a poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Dobrou voľbou môže byť Menox 45 .  

Liečba

Dalo by sa povedať, že sú dve formy možného liečenia, tzv. hormonálna a nehormonálna liečba. Pri hormonálnej liečbe sa odporúča podávanie ženských pohlavných hormónov ako sú estrogény, gestagény, SERM (selektívne modulátory estrogénových receptorov), SEEM (selektívne modulátory estrogénových enzýmov). Týmto sa výrazne znižuje sila aj frekvencia príznakov- potenia, návalov tepla, depresie, búšenia srdca, urologických ťažkosti, suchosti pošvy, osteoporózy ai.

Nehormonálna liečba zase spočíva v zdravom životnom štýle a v užívaní rôznych podporných látok a vitamínov. Vdaka aktívnemu životnému štýlu, zdravému stravovaniu, a kombináciu cvičenia a častého pohybu môžeme výrazne ovplyvniť fyziologické prejavy menopauzy.

Návod na otestovanie menopauzy si prečítajte na rodinke.sk.

Menox 45

menox45 zľavaMenox 45 je výživový doplnok pre ženy, ktoré trpia príznakmi menopauzy. Unikátne a bohaté prírodné zloženie eliminuje a mierni následky, ktoré spôsobuje menopauza.

Už po desiatich dňoch užívania Menoxu sa Vaše príznaky začnú zmierňovať. Odporúčané užívanie je 1 tabletky ráno s jedlom (po jedle.)

Zloženie:

 • Kvetúci vrcholok hlohu 
 • Koreň ploštičníka hroznovitého
 • Červené kvetenstvo ďateliny lúčnej
 • Žerucha peruánska

Menox je navrhnutý na dlhodobé užívanie, takže sa nemusíte obávať vedľajších účinkov. Je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Z pohľadu podporných látok ide o užívanie fytoestrogénov, rastlinných látok ktoré sa svojím zložení podobajú estradiolu a vo významnej miere sa nachádzajú napr. vo vybraných typoch ovocia (maliny, jahody). Na záver ešte nemôžeme zabudnúť ani na vitamíny, ktoré tiež prospievajú zdraviu hlavne v tomto období.

O podobnom a prírodnom spôsobe liečby sme sa venovali aj v našej recenzii o produkte Menox 45.

Tehotenstvo a menopauza

Príznaky tehotenstva a menopauzy sú dosť podobné. Vynechaná menštruácia, únava, nepríjemné pocity. Mnoho dám po štyridsiatke si myslí, že už prichádza menopauza. Avšak môže to byť aj tehotenstvo. Môže sa to zdať ako niečo, s čím sa len veľmi ťažko vyrovnáva, ale faktom je, že mamičiek po štyridsiatke je veľké množstvo. Aj keď sa to javí ako riziko, nemusí to tak byť. S vyspelou medicínou a zvýšenou kvalitou života je pôrod a výchova nového potomka aj v pokročilejšom veku pomerne jednoduchou vecou.

Netreba sa toho báť,  máte vysokú šancu na pohodové tehotenstvo a zdravé dieťa . Stačí sa vzdať všetkých nerestí ako napríklad alkoholu, cigariet a stresu. V podtsate treba nabehnúť na taký istý životný štýl, ako keby ste boli tehotná v tridsiatke.

Ďalšie produkty do obdobia menopauzy

 • Predajca:
 • Menoxin na slúži na úľavu pri príznakoch menopauzy ❤️ ako sú návaly či potenie. Skladá sa zo 7 bylín, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu.
  Obsahuje 💊 60 kapsúl
 • Predajca:
 • Indonal Forte chráni tkanivo prsníkov a maternice, ❤️ zlepšuje priebeh menštruácia a tiež menopauzy. Obsahuje 90 💊 kapsúl
TOP
 • Predajca:
 • Menox 45 je určený na zmiernenie ❤️ prejavov klimaktéria a obnovenie ženskej vitality a sexuality
  Obsahuje 30 + 15 💊 kapsúl

Bylinky

Ploštičník strapcovitý – považuje sa za hormonálne liečivo z byliniek.. Vyrovnáva hormóny v tele prostredníctvom fytoestrogénov, ktoré obsahuje. Účelným spôsobom neguje, resp. zmierňuje bolesti pri menštruáci.í

Srdcovník obyčajný – ľahké prírodné antidepresívum, ktoré ženy v tomto období potrebujú. čiže upokojuje a chráni aj Vaše srdce,

Vitex jahňací  napomáha vyrovnávaniu hormónov spolu s priaznivým vplyvom na tvornu progesterónu. Upravuje menštruačné kŕče a akné.

Angelika čínska – rieši málokrvnosť, lieči myómi a reguluje hladinu ženských hormónov.

 

Prekonali ste menopauzu? Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti a pomôžte tak ďalším ženám.

3.4/5 - (85 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+