Masáž prostaty = masáž mužského bodu G

Masáž prostaty = masáž mužského bodu G

Posledná aktuálizácia prebehla 10. mája 2022 by silviab

Masáž prostaty – sexuálna stimulácia najcitlivejšieho bodu v mužskom tele, či technika zachraňujúca zdravie a životy? O masáži prostaty bolo toho potichu našepkaného veľa v spálňach heterosexuálnych pároch a nahlas povedaného v spálňach homosexuálnych párov. Viac si o jej pravdách povieme v článku nižšie, kde sa nachádza aj návod na jej bezpečné praktikovanie doma, či medicínske východiská pre tvrdenia o jej pozitívnych a negatívnych účinkoch.

Masáž prostaty alebo rektálna masáž

V angličtine známa pod dvojicou slovných spojení prostatic massage alebo prostate massage, je definovaná ako procedúra, rozvíjajúca sa po roku 1894, pri ktorej sa do konečníka zavádza prst (alebo sexuálna hračka) na stimuláciu prostaty. Cieľom je uvoľniť prebytočnú semennú tekutinu (tekutina, ktorá sa zmieša so spermiami, aby vytvorila riedku hmotu) z kanálikov prostaty. Bola oficiálne prijatá za terapeutickú techniku Kráľovským Štokholským Inštitútom. V súčasnosti je využívaná najmä na sexuálnu stimuláciu a ako doplnok k sexuálnemu životu páru či jednotlivca.

Predstajnica alias prostata

V tomto bode sa asi pýtate, čo je to prostata. Ako názov tohto odseku napovedá, latinské slovo prostata má aj svoje alternatívne slovenské pomenovanie – predstojnica. Je to mužský orgán veľkosti a tvaru gaštanu, ktorý je uložený na dne panvy, kde svojou hornou plochou zrastá so spodnou stenou močového mechúra, pričom močová trubica prechádza stredom prostaty. Jej úloha je vylučovanie sekrétu, ktorý skvapalňuje ejakulát a vytvára primerané prostredie pre spermie. Zaujímavosťou je, že prostata je náchylná na zväčšovanie po päťdesiatom roku života muža. Tento rast prostaty podmieňuje nezhubný nádor (benígna hyperplázia prostaty) a spôsobuje ťažkosti s močením (častá potreba močenia, zvýšená frekvencia močenia v noci, ťažkosti so začatím močenia, slabý prúd moču či neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr). Dá sa tomuto stavu predísť? Niektorí lekári tvrdia že áno, a to práve masážou prostaty.

Masáž prostaty a jej možné zdravotné benefity

Ako sme už spomenuli, masáž prostaty je údajne benefitná práve v prípade častého problému zväčšovanej prostaty. Ďalej je užitočná ako prevencia proti zápalom prostaty, pri ťažkostiach s močením a s nefunkčnou erekciou. Masáž prostaty sa tiež používa na sexuálnu stimuláciu, ktorá pomáha dosiahnuť vzrušenie, zväčšiť nedostatočnú erekciu alebo uvoľniť zvierače v konečníku pred análnym sexom. Treba povedať, že klasická masáž (či už prstami alebo sexuálnou pomôckou) nie je vedecky preukázaná ako terapeutická praktika zlepšujúca prostatické zdravie.

Negatíva masáže prostaty

Príliš silná masáž prostaty môže spôsobovať bolesť, vzhľadom na jemné prostredie konečníka a tkanív v okolí prostaty. Až 8,3% účastníkov v štúdií masáže prostaty so špeciálnym prístrojom, uviedlo nepríjemné pocity pri jej praktikovaní. Rektálne krvácanie môže byť tiež výsledkom príliš agresívnej masáže prostaty, čo  zvyšuje riziko bakteriálnej infekcie alebo zhoršenia hemoroidov.  Ručná masáž prostaty sa navyše neodporúča u mužov s akútnou bakteriálnou prostatitídou, pretože nielen že zvyšuje zápal, ale môže podporovať šírenie baktérií do močovej trubice a ďalších častí močových ciest. Paradoxne, aj príliš silná masáž prostaty je príčinou poruchy erekcie.

Rakovina prostaty

Je veľmi často sa vyskytujúce ochorenie u  mužov. Práve masáž prostaty by nemala byť u takýchto pacientov aplikovaná, pretože by mohlo dôjsť k uvoľneniu nádorovej bunky a tým k neúmyselnému podporeniu šírenia rakoviny do blízkych tkanív. Na druhej strave však masáž prostaty zvyšuje citlivosť pacienta a tým zabezpečuje možné skoršie zachytenie rakoviny prostaty. Tento fakt je dôležitý, pretože včasné zachytenie rakoviny prostaty je hlavný faktor vedúci k dobrému liečeniu až vyliečeniu choroby.

Ako na liečbu rakoviny prostaty sa dočítate

Masáž prostaty ako medicínska technika

Masáž prostaty ako medicínska technika

Masáž prostaty sa využíva napríklad ako súčasť digitálneho rektálneho vyšetrenia (DRE), ktoré rutinne mužom poskytujú urológovia, s cieľom vyhľadať uzliny rakoviny prostaty a získať vzorku  prostatického sekrétu na laboratórne vyšetrenie. Iné medicínske východiská zatiaľ neboli potvrdené, aj keď masáž prostaty bola v minulosti uznaná ako terapia, súčasná medicína toto stanovisko nepodporuje. V niektorých prípadoch (pri spomínanej akútnej bakteriálnej prostatitíde) priam neodporúča.

Elektroejakulácia

Elektroejakulácia je postup, pri ktorom sa nervy stimulujú pomocou elektrickej sondy, ktorá sa zavádza do konečníka blízko prostaty. Tento postup sa využíva ako liečba neschopnosti ejakulácie u mužov, no omnoho častejšie je praktikovaná pri zvieratách, za účelom odberu vzoriek spermií na testovanie alebo umelé oplodnenie. Tento postup sa výrazne líši od klasickej masáže prostaty, či už samotným prevedením výkonu alebo jeho účelom.

Sexuálna stimulácia prostaty

V tejto časti sa bližšie pozrieme na prínos rektálnej masáže v oblasti sexuálneho života partnerov či prípadne jednotlivca. Niektoré zdroje uvádzajú rozoznateľne väčšiu silu orgazmu počas masáže prostaty, iné zas odkazujú na možnosť dosiahnutiu vyvrcholenia len pomocou nej – bez dotyku penisu či genitálií. V tantrickom svete je masáž prostaty opisovaná ako „masáž posvätného miesta“ a spája sa s mnohonásobným orgazmom, počas ktorého muž nemusí ejakulovať, ale cíti vlny orgazmu prechádzať celým jeho telom, podobne ako prežívajú orgazmus ženy. Ide o iný druh vyvrcholenia, ktorého hlavnou úlohou nie je vypustenie ejakulátu pre rozmnožovanie, ale prináša slasť a pôžitok prijímateľovi prostatickej masáže.

So sexuálnou stimuláciou prostaty sa spája takzvaný P – bod, ktorý je synonymom k ženskému bodu G. Je to v podstate alternatívne pomenovanie k prostate ako takej. Účinnosť tohto bodu si môžete vyskúšať sami na sebe, pomocou splnenia nasledujúcich kritérií a postupov.

Príprava

Pred masážou prostaty sa odporúča dodržať nasledujúca postupnosť bodov:

 • Nechty na rukách by mali byť čo najkratšie aby sa zabránilo poškriabaniu, porezaniu alebo natrhnutiu konečníka, alebo prostaty.
 • Pred masážou prostaty si treba dôkladne umyť a osušiť ruky.
 • Je dôležité používať veľké množstvo lubrikantu (najlepšie na báze vody, ideálne bez parfumácie).
 • Odporúča sa používanie latexových rukavíc.
 • Pred vykonaním rektálnej masáže môžete pomocou ľahkej sprchy či klystíru odstrániť fekálne látky z konečníka.
 • Masáž nerobte ak: má partner hemoroidy alebo trhliny v oblasti konečníka, alebo ak partner túto masáž nechce praktikovať z vlastnej vôle.

Masáž prostaty ak ste ten, kto ju dostáva:

Vyprázdnite sa a vymočte sa, pretože pri masáži sa tlačí na rôzne miesta, ktoré môžu pri plnom močovom mechúry spôsobiť nepríjemné pnutie. Pred masážou sa osprchujte, prípadne si spravte klystír. Ešte pred začiatkom si môžete pozrieť porno, zapáliť sviečky, pustiť obľúbenú hudbu – nastavte si atmosféru, ktorá vám vyhovuje.

Masáž prostaty, ak ste ten, kto ju dáva:

Ešte pre tým, než začnete s masážou, je dôležité, aby bol partner vzrušený. Tento stav môžete dosiahnuť rôznym spôsobom. Napríklad stimuláciou penisu, bradaviek alebo iných erotogénnych zón na tele. Ďalej je dôležitá partnerova celotelová uvoľnenosť, ktorá je dosiahnuteľná bežnou masážou tela, či erotickou masážou penisu.

 1. Naneste veľa lubrikantu okolo konečníka.
 2. Začnite s pomalým masírovaním prvých zvieračov análneho otvoru. Tento bod má navodiť pocit uvoľnenia v oblasti konečníku a tým uľahčiť vstup prstu dnu.
 3. Pomaly začnite zasúvať prst. Nerobte to nasilu, len toľko, koľko vám partner zovretím dovolí. Budete musieť prekonať dva análne zvierače: jeden vonku a druhý viac vo vnútri konečníku.
 4. Postupujte opatrne a pomaly. Ak máte prst zasunutý v partnerovom konečníku už úplne, skúste nahmatať vyvýšenú hrčku, nachádzajúcu sa zhruba 10 centimetrov od análneho otvoru, na strane smerom ku koreňu penisu.
 5. Začnite s masážou. Krúžte pomocou bruška prstu po hmatateľnej časti prostaty. Môžete tiež vyvíjať jemný tlak na sedem až desať sekúnd špičkou prsta. Vyskúšajte miesto krúženia použiť pohyb prsta, ako keby ste neverbálne niekomu ukazovali gesto:“poď sem“.

Pomôcky pre masáž prostaty

Ak sa vám nepáči predstava vašich, či priateľkiných/priateľových prstov vo vašom zadku, na trhu existuje veľa nových hračiek, ktoré vám pomôžu dosiahnuť orgazmus pomocou masáže prostaty. Tento spôsob môžete použiť aj v prípadoch, kedy skrátka chcete skúsiť niečo nové alebo ozvláštniť svoj masturbačný či sexuálny život. Z pravidla sú tieto pomôcky vytvarované do zahnutých a guľatých tvarov. Niektoré vibrujú, iné sú uspôsobené na masturbáciu a ďalšie zas na párové potešenie. Sortiment je veľký a výber je na vás.

Konkrétne typy masturbačných pomôcok pre prostatu

Pomôcky na masáž prostaty sa nerozlišujú na konkrétne typy, ale môžete si vybrať rôzne veľkosti, tvary a funkcie. Podľa tvaru sú to:

 • Dlhé – väčšinou klasický typ masážneho prístroja, ktorý dočiahne až na spomínaný mužský bod G. Väčšinou sú zahnuté.
 • Široké – vytvárajú pocit nasýtenia a sú určené pre menej citlivý análny otvor. Sú kratšie.
 • Textúrované – od hladkých povrchov po gumové hroty s jasnými vystúpenými kopčekmi. Je to o preferencií.
 • Tvrdý plast – sú cenovo dostupné a odolné. Väčšina mužov začne s týmto typom masturbátora.
 • Silikón – tento materiál je mäkký a tým pádom aj pohodlnejší. Silikón býva jedným z najbezpečnejších materiálov kvôli svojim neporéznym vlastnostiam, a preto do neho nemôžu preniknúť žiadne baktérie.
 • Vibrujúce – rovnako ako ženy aj muži sa môžu tešiť vibrujúcemu stimulu. Existujú vibrátory aj na kontaktné ovládanie, ale aj na diaľkové.
 • Rotujúce – hriadeľ masturbátora je pripevnený na otočnom kĺbe, ktorý po spustení rotuje. Tento typ hračky odporúčame pokročilejším praktikantom análneho uspokojovania.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Čo je masáž prostaty?

Masáž prostaty je definovaná ako procedúra, rozvíjajúca sa po roku 1894, pri ktorej sa do konečníka zavádza prst (alebo sexuálna hračka) na stimuláciu prostaty. Cieľom je uvoľniť prebytočnú semennú tekutinu (tekutina, ktorá sa zmieša so spermiami, aby vytvorila riedku hmotu) z kanálikov prostaty.

Ako súvisí s tantrou alebo mužským bodom G?

Mužský bod G, bod P či predstojnica, sú alternatívne názvy pre podstatu samotnú. S ženským bodom G sa prirovnáva preto, lebo jej dotyk prináša slasť a sexuálny pôžitok. V tantrickom svete je masáž prostaty opisovaná ako „masáž posvätného miesta“ a spája sa s mnohonásobným orgazmom, počas ktorého muž nemusí ejakulovať, ale cíti vlny orgazmu prechádzať celým jeho telom, podobne ako prežívajú orgazmus ženy. Ide o iný druh vyvrcholenia, ktorého hlavnou úlohou nie je vypustenie ejakulátu pre rozmnožovanie, ale prináša slasť a pôžitok prijímateľovi prostatickej masáže.

Je masáž iba pre gejov?

V minulosti bola masáž prostaty praktikovaná najmä u homosexuálnych ľudí či párov, pretože uvoľňovala zvierače pred análnym pohlavným stykom. Tak isto prinášala silnejšie vlny orgazmov, než samotná stimulácia penisu, a tak sa začala stávať obľúbenou praktikov aj medzi heterosexuálnymi mužmi či pármi po celom svete. V súčasnosti ide o žiadanú formu sexuálneho uspokojenia, najmä v erotických salónoch.

Čo treba urobiť pre kvalitnú masáž prostaty?

Všeobecný návod znie nasledovne: Ešte pre tým, než začnete s masážou, je dôležité, aby bol partner vzrušený. Tento stav môžete dosiahnuť rôznym spôsobom. Napríklad stimuláciou penisu, bradaviek alebo iných erotogénnych zón na tele. Ďalej je dôležitá partnerova celotelová uvoľnenosť, ktorá je dosiahnuteľná bežnou masážou tela, či erotickou masážou penisu. Následne naneste veľa lubrikantu okolo konečníka.

Použité zdroje:

Každý hlas je cenný :)

Zanechaj nám svoj názor