kondom logo

Kondóm – všetko, čo potrebujete vedieť

Posledná aktuálizácia prebehla 14. januára 2020 by lenkarus

Prezervatív

Kondóm, niekedy nazývaný aj prezervatív je  najrozšírenejšia metóda sexuálnej ochrany, akú v súčasnoti poznáme . Kondóm nás chráni nie len pre neželaným otehotnením ale aj pred sexuálne prenosnými ochoreniami ako je napríklad aj HIV, teda syndróm imunitnej nedostatočnosti. Hoci kondóm nie je 100 percentnou ochranou, je to pravdepodobne najlepší a cenovo najdostupnejší prostriedok ako sa chrániť.

Tip pre Vás
Hľadáte vhodný, lacný a kvalitný kondóm práve pre Vás? Pozrieť ponuku kondómov v eshope [wp-svg-icons icon=“arrow-right“ wrap=“i“]…

Kondóm a jeho pôvod

Pôvod slova pochádza z anglického condom a často sa spája s dvorným lekárom anglického krála Karola II. , ktorého meno bolo Dr. Condom, niekedy je uvádzané tiež Quondom. Tento lekár odporúčal používať črevo z barana, pretože Karol II. mal minimálne 14 nemanželských detí. Ťažko ale v súčasnosti povedať či kvôli tomu, že používanie čreva bolo neúčinné alebo ho jednoducho používal nesystematicky.

Prvé doklady o používaní kondómu patria už do starého Egypta. Prvé kondómy sa vyrábali z tkaných látok, boli však viac ako neúčinné. Za prvé použiteľné kondómy môžeme považovať tie z ovčieho čreva alebo inej zvieracej blany.

Okolo roku 1500 sa v Európe využívali hlavne tkané kondómy kvôli syfilickej epidémii, ktorá bola v tom čase veľmi rozšírená. Pre svoju stavbu boli ale neúčinné a prakticky bez svojho opodstatnenia.

Prvé sériovo vyrábané pochádzajú z roku 1850 a boli vyrobené z tzv. vulkanickej pryže. Takýto druh kondómu bol použiteľný viackrát, stačilo ho iba umyť. Tento typ sa vyrábal až do roku 1912, kedy sa na jeho výrobu začal využívať latex. Od roku 1957 sa využíva na zlepšenie povrchu aj lubrikant.

V súčasnosti je možné zakúpiť kondóm v rôznych veľkostiach, ako na dĺžku tak aj na obvod, v rôznych farebných prevedeniach, s rozmanitou povrchovou úpravou či dokonca vôňou. Existuje aj ženský kondóm.

Ako funguje?

Princíp funkčnosti spočíva v tom, že látka, z ktorej je vyrobený vytvára bariéru medzi jednotlivými povrchmi (väčšinou teda sliznicami) a robí sex bezpečným. Hlavne medzi penisom a pošvou, penisom a ústami a penisom a análnym otvorom, podľa typu sexuálneho styku. Táto bariéra je tvorená požadovaným materiálom, aktuálne hlavne latexom. Používajú sa síce stále aj iné materiály (zvieracie kože – nie sú však účinné proti prenosu ochorení, ďalej polyetylén, polyuretán…), ktoré sú však vo väčšine prípadov menej účinné ako latex. Veľkou výhodou latexu je aj to, že prešiel obrovským množstvom klinických testov.

Ženský kondóm

 Nie je až taký účinný ako pre mužov . Ide o typ prezervatívu, ktorý sa vloží do pošvy a následne môže prebiehať sexuálny styk. Väčšina ľudí s ním má zmiešané alebo negatívne skúsenosti, neraz aj pre jeho škrípavý zvuk pri používaní.

Sú tiež ale aj ženské verzie, ktoré sa napríklad nasunú na prst a žena s ním môže masturbovať.

Pasante pre ženy Pasante pre ženy
So ženským kondómom Pasante môžete zažiť vy aj váš partner absolutné nový druh sexuálneho zážitku! Prečítať si o ženskom kondóme  [wp-svg-icons icon=“arrow-up-right-3″ wrap=“i“]…

Účinnosť a možnosť zlyhania ochrany

Samotná účinnosť kondómov je pomerne vysoká, pri kvalitne prevedených kondómoch je úspešnosť ochrany pred neželaným tehotenstvom a chorobami až 98%, pri tých menej kvalitných to môže klesnúť až na 80%. Taktiež pri nekvalitne vyrobených prezervatívov je až 6 z 10 poškodených mikrotrhlinkami od výroby. Ide však prevažne o prezervatívy, pri ktorých sa nedodržiavajú normy na výrobnú kvalitu a pri značkách ako Durex, či Pepino by nič podobné hroziť nemalo.

Za zlyhanie ochrany vo väčšine prípadov môže nesprávne používanie. Štúdia z roku 1994 preukázala, že natrhnutie alebo skĺznutie sa stáva iba vo výnimočných prípadoch. Pri správnom použití nastane zlyhanie ochrany iba v 0-2% prípadov. Medzi časté zlyhania patrí tiež úmyselné poškodenie kondómu, neraz i prípadoch, kedy jeden partner chce splodiť potomka ten druhý nie. Takýto typ počatia je považovaný prinajmenšom za neetický.

Kondóm – ako ho používať?

kondom postup

Zdroj: alert.org

Pre správne použitie prezervatívu je potrebné dodržiavať túto postupnosť krokov:

 1. Vždy je potrebné skontrolovať najprv dátum spotreby.
 2. Pri otváraní krabičky/obalu si môžete detailne prezrieť aj obal a vizuálne si overiť, či nebol napríklad úmyselne poškodený alebo prepichnutý.
 3. Keď už idete dávať dole obal, všimnite si vrúbkovanú časť. Väčšina výrobcov takto pred-pripraví otváranie kondómu. Za túto časť ho môžete otvoriť, vždy iba ale popri okraji, nikdy nie naprieč. Pri otváraní nepoužívať nože, nožnice, ani žiadne ostré predmety. Prekážať môžu napríklad aj veľké nechty.
 4. Z vrchnej časti (určenej na semeno) odstránime vzduch. Nikdy neprikladáme k žaluďu, pokiaľ sme si neni istý správnym smerom, pretože zrolovať ho možno iba na jednu stranu. Pokiaľ ho opriete a je zle nastavený, treba použiť nový kondóm.
 5. Pokiaľ ste si istí všetkými krokmi, kondóm zrolujete až úplne ku koreňu.
 6. Uistite sa že drží a že sa nezvlečie. Pokiaľ je veľký a nesedí, treba použiť vhodnejšiu veľkosť.

Zásady pri používaní:

 • ak dosiahne penis erekciu, je vhodné okamžite nasadiť prezervatív pred tým, ako príde ku kontaktu s ktoroukoľvek časťou tela
 • nechytať ostrými predmetmi
 • muži s predkožkou si ho nasadzujú, keď je stiahnutá
 • v časti určenej pre semeno (na špičke), nemôže byť vzduch
 • kondóm môže byť použitý aj s lubrikantom, ale nie s olejovým typom
 • výkyvy teplôt sú pre latex namáhavé, skladovať na vhodných miestach
 • penis vytiahnuť hneď po ejakulácií, ale niekedy je vhodnejšie ešte tesne pred
 • pri prvom použití si vyskúšajte kondóm  pred samotným aktom
 • použiť vždy iba raz!

Kroky, ktoré vedú k nesprávnemu použitiu

 • prezervatív sa nasadí až počas sexuálneho styku
 • počas aktu je zvlečený
 • nasadený bez priestoru v špičke
 • poškodený nesprávnym použitím
 • viacnásobné použitie
 • vždy vykonajte najprv kontrolu
 • pri dlhšom použití klesá sekrécia pošvy, nutné je pridať lubrikant

Typy kondómov

typy kondómov

Môžeme povedať, že existujú 4 základné tvary a to rovný, vrúbkovaný, s drsným povrchom a kombinácia drsného povrchu s vrúbkami. Samozrejme je ich oveľa viac ale poväčšine sú odvodené z týchto základných tvarov. Ponuku vrúbkovaných a dráždivých kondómov pre ten najlepší orgazmus si môžete pozrieť tu.

Čo robiť, keď prezervatív praskne?

V prvom rade je nutné zachovať chladnú hlavu a nepanikáriť. Áno, je to ťažké a pravdepodobne nereálne, no treba konať rozumne. Ak sa kondóm pretrhol na začiatku pohlavného styku, kedy muž ešte neejakuloval, nič sa nedeje. Nasaďte okamžite druhý prezervatív a pokračovať môžte presne tam, kde ste prestali.

V prípade, že sa kondóm pretrhol v tom najlepšom, a teda pri vyvrcholení partnera (muža), je viac než pravdepodobné, že ejakulát sa dostal do pošvy a je na ceste ku vajíčku. V takomto prípade zostáva jediná záchrana pred nechceným a nečakaným tehotenstvom, ktorou je známa ,,tabletka po“.

Escapelle – účinná ,,tabletka po“

Overeným riešením je tabletka Escapelle, ktorá predstavuje núdzovú formu antikoncepcie. Podmienkou je to, že ju musíte užiť do 72 hodín (3 dni) po nechránenom pohlavnom styku, pretože iba v takýchto prípadoch výrobca garantuje 99% istotu účinnosti. Čím skôr Escapelle užijete, tým väčšia je šanca zabrániť neželanému tehotenstvu – ideálne do 24 hodín.

Ide o výrobok renomovanej spoločnosti, ktorej patrí prvenstvo medzi renomovanými výrobcami núdzovej antikoncepcie. Doposiaľ bola tabletka Escapelle využitá už vo viac ako 400 miliónoch prípadov, a to bez prítomnosti akýchkoľvek závažných vedľajších účinkov. Ide o produkt najvyššej kvality, ktorý sa predáva po celom svete a je overený dlhými rokmi svojho pôsobenia na zdravotníckom trhu.

Značky

Medzi tých najlepších a u nás dostupných výrobcov sme zaradili Durex, Pepino a Primeros.

Durex

durex logo

Patrí asi medzi najpredávanejšiu značku kondómov u nás. Má dlhoročnú tradíciu vo výrobe (už od roku 1915). Ide o Londýnsku spoločnosť, ktorá podlieha najprísnejším výrobným štandardom. Vyrába široké portfólio prezervatívov a má čo ponúknuť naozaj každému. Niektorým však ich kondómy príliš nesedia.

Pepino

pepino log

Vyrába sa v Českej republike a ak je nejaký typ kondómov ešte u nás známejší ako Durex, tak je to práve Pepino. Vyrábajú špičkové prezervatívy rôznych druhov aj veľkostí. Ponúkajú aj riešenie pre mužov s predčasnou ejakuláciou a to pri ty Long Action. Takýto typ je potretý látkou zvanou bezokaín, ktorá pri styku so žaľuďom vyvolá ľahké znecitlivenie. Ide o naozaj účinný spôsob riešenia tohto sexuálneho problému.

Primeros

primeros logo

Ďalšia česká značka, ktorá je synonymom pre bezpečnosť. Históriu majú dokonca dlhšiu ako samotný Durex. Primeros založil český obchodník Gustav Schwarzwald.

Pasante

passante logo

Kondómy Pasante s mierne španielskym názvom sa v skutočnosti vyrábajú v Anglicku. Ide o rodinný podnik a patrí medzi najväčšie súkromne vlastnené spoločnosti. Čo sa týka kvality, samozrejmosťou je CE aj anglické ocenenie za vysokú kvalitu a spoľahlivosť. Spoločnosť nemá ani 20 rokov a už sa stáva lídrom v oblasti výroby kondómov.

My Size

my size logo

V naších končinách v zásade neznáma značka, ktorá má ale jeden obrovský benefit. Ide o to, že nie každý muž má rovnaké prirodzenie a hlavný parameter pri jeho používaní je ideálny rozmer, aby dobre ,,sedel,, na penise. No a značka My Size ponúka naozaj každú veľkosť.

[/su_list].

durex-balicek-nove-karty

Kúpte si skvelý výber kondómov tzv. Super balíček sobotnej noci. Ide o prémiový balíček vybraných kondómov značky Durex. Balíček obsahuje:

 • 20x Feel Ultra Thin– ultra tenké Durex kondómy pre maximálnu citlivosť
 • 20x Durex Pleasure Me – stimulačné s vrúbkami pre rozkoš oboch partnerov
 • 20x Durex Strawberry – jahodové kondómy pre sladký orál a zmyselné vône počas milovania

+ 1x Kamasútra karty zdarma

[/su_list]

Existujú aj nevýhody používania kondómu?

Áno, ako sa hovorí, každá minca má dve strany a kondóm má tiež svoje nevýhody. Ktoré sú to? Poďme sa na ne spoločne pozrieť a zvážiť ich závažnosť.

Zníženie citlivosti u mužov – Pravdou je, že sex s kondómom nie je úplne identický ako sex bez kondómu. Je pravda, že latex tvorí akúsi bariéru medzi sliznicami, a teda vôbec neprichádzajú do priameho kontaktu, čo môže v porovnaní so sexom bez prezervatívu vyvolať pocit menšej dráždivosti penisu. Tento fakt závisí vo veľkej miere aj od hrúbky kondómu, ktorý používate. Existujú totiž aj tenké kondómy, ktoré spotrebiteľovi sľubujú zážitok z pohlavného styku autentický styku bez kondómu.

Niektorí ľudia sú na latex alergickí – Približne 1-2 % populácie trpia alergiou na latex, čo môže spôsobiť nepríjemné alergické reakcie. V takomto prípade je nutné latexové kondómy z vášho sexuálneho života úplne odstrániť a nahradiť ich prezervatívmi, ktoré sú vyrobené z polyureátu alebo z polyizoprénu. Navýhodou bezlatexových kondómov je hlavne ich vysoká cena.

Narušenie romantiky – Predstavte si tú situáciu, kedy ste obaja rozpálení a chýba už len málo k tomu, aby prišlo vytúžené vzájomné potešenie. A v tom partnerka zahlási ,,Máš kondóm?“. Bum! Romantická bublina, ktorá bola plná vzrušenia práve praskla a vaša chuť do sexu začína výrazne klesať. Rozbaľovanie prezervatívu a jeho nasadzovanie situáciu iba zhoršuje a vy len v mysli prosíte, aby ste sa dostali do rozpoloženia, v ktorom ste ešte pred pár minútami boli. Situáciu dokáže dať do poriadku pár erotických a dráždivých dotykov, takže netreba zúfať.

Možnosť pretrhnutia – Kondóm sa môže ľahko pretrhnúť, a preto by ste si mali dávať pozor na jeho správne používanie a dbať na to, aby ste ich používali do odporúčaného dátumu spotreby.

Kondóm a zaujímavosti s ním spojené

 • Kondómy boli v minulosti vyrábané z rôznych látok, od textilu, cez zvieracie črevá až po výrobu prezervatívov z pancierov korytnačiek v Japonsku.
 • Niektoré sa v minulosti vyrábali až 12 rokov. Výhodou (?) ale bolo že sa dali (museli) používať viacnásobne.
 • V Amerike boli jeden čas dostupné iba pre mužov a na recept, aby sa chránili pred prostitútkami.
 • V Kanade sa aktuálne skúma tzv. neviditeľný prezervatív. Je určený pre ženy a je vo forme gélu, ktorý ztuhne.
 • Tuhne aj kondóm v spreji, ktorý sa iba nastrieka na penis a hneď zatuhne a prispôsobí sa. Aktuálne sa testuje v Nemecku.
.

Potrebujete pre svoju ochranu a ochranu blízkej osoby kvalitný kondóm Pozrite si ponuku kondómov najlepšom e-shope vo svoje kategórie!!

Máte skúsenosti nejakou konkrétnou značkou kondómov? Ak áno, podeľte sa o ne v doskusii pod článkom. Diskusia je anonymná. 

4.7/5 - (13 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+