impotentný muž

Impotent alebo impotentný muž – kto je to?

impotentný muž

Impotentným mužom nazývame muža, ktorý má problém s dosahovaním erekcie, s jej udržaním, dosiahnutím orgazmu prostredníctom ejakulácie alebo jej kombináciou.

Teda je to človek, ktorý trpí impotenciou.

Výklady spojenia impotentný muž podľa slovníkov a lekárskych inštitúcií:

 • Podľa sexualadviceassociation.co.uk   anglického združenia na podporu sexuálnych problémov impotent nie je schopný dosiahnuť alebo udržať erekciu dostatčne silnú na vykonanie a ukončenie zvolenej sexuálnej aktivity. Je to bežný problém, ktorý postihuje aspoň jedného z desiatich mužov vo všetkých vekových kategóriách vo všetkých krajinách.
 • Podľa NHS – je to muž ktorý niekedy nedokáže udržať alebo celkovo dosiahnuť erekciu. Najčastejšou príčinou je to stres, úzkosť alebo nadmerné požívanie alkoholu. Ak sa to deje ale často či pravidelne, môžu byť za tým emocionálne alebo fyzické problémi, ktoré treba riešiť.
 • Podľa netdoctor.co.uk je impotent trpiaci impotenciou mužská sexuálna dysfunkcia charakterizovaná neschopnosťou získať alebo udržať erekciu penisu. Najčastejšie je to spojené so sexuálnou aktivitou, ale môže to mať vplyv aj na masturbáciu, sebadôveru a vzťahy.

Impotencia a jej príznaky

Impotent trpí erektilnou dysfunkciou príznakom ktorej je nedostatočná erekcia za ktorou môžeme hľadať mnohé príčiny najčastejšie psychického alebo fyzického pôvodu.

 • ochorenie kardiovaskulárneho systému
 • nadváha
 • stres
 • uzkosť
 • depresie
 • sexuálna trauma
 • vážne poranenie v oblasti genitálií
 • niektoré lieky
 • nespavosť/insomnia

Diagnostika a liečba impotentného muža

Pokiaľ je príčina slabej erekcie vážnejšia ako len nedostatok spánku alebo napríklad stres v práci, vždy je vhodné vyhľadať vášho obvodného lekára, ktorý vás prepošle odborníkovi.

Pri nechutenstve na sex teda napríklad pri zníženom libide, existujú výživové doplnky, ktoré zlepšujú výkonnosť a erekciu, napríklad Ejoy.

Lekár zvyčajne skontroluje pacientovu kartu a vypočuje pacienta cielenými otázkami, ktorého dovedú na presný pôvod ochorenia.

Ak sa tak nestane, lekár môže využiť ďalšie diagnostické postupy na spresnenie anamnézy napríklad odber krvi, zistenie hladiny testosterónu, zistenie správneho fungovania štítnej žlazy a obsah voľného tyroxínu.

Ak sa určí presný dôvod, nasleduje liečba. Najčastejším riešením bývajú predpisované lieky nazývané aj inhibítory fosfodiesterázy (Viagra)

Pomôcť vedia ale aj ďalšie pomôcky a doplnky, záleží však na úrovni erektilnej dysfunkcie.

Nebojte sa navštíviť lekára

Najväčšou prehrou veľkého množstva ľudí je ignorácia očividného zdravotného problému, ktorý im podvedome nedáva spávať. Impotencia je možno na prvý pohľad problémom, ktorý sa tak často nevyskytuje, no opak je pravdou. Problém existuje, no nie každý ho už aj verejne prizná. Na svete žijú milióny ľudí s týmto problémom, ktorý je možné pomerne jednoducho odstrániť. Niekedy stačí zmeniť životný štýl, pomôcť si výživovými doplnkami a tiež je niekedy nutné zájsť k lekárovi pre odbornú pomoc.

Sexuálny život a vaše zdravie v intímnej oblasti je rovnako dôležité, ako každé iné. Nemáme problém navštíviť lekára, keď máme chrípku či angínu, no horšie sa nám už klope na dvere urológa či sexuológa. Treba si však položiť otázku, či ste jediný na svete, kto trpí problémom impotencie a či s ním chcete žiť po zvyšok svojho života. Inšpirovať sa môžete skúsenosťami iných ľudí na internetových fórach či vo vašom okolí. Zdôverte sa s týmto porblémom vašej veľmi blízkej osobe, ktorej môžete na 100 % dôverovať, uvidíte, že sa vám bude ľahšie dýchať a so správnou a vytrvalou liečbou sa budete môcť oddávať sexuálnej rozkoši už čoskoro.

Komplexný postup

Spísali sme niekoľko článkov na tému impotencie u mužov, kde nájdete detailný postup pri liečbe:

Zaujíma vás o impotencii

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Čo je to impotencia?

Impotencia predstavuje súhrn problémov týkajúcich sa sexuálneho apetítu, erekcie, ejakulácie či plodnosti. Niekedy je impotentný muž nesprávne označovaný ako človek, ktorý trpí iba problémami s erekciou, resp. erektilnou dysfunkciou.

Som impotentný, ak mám ťažkosti s dosiahnutím erekcie?

Nie, nie je to automaticky podmienkou. Ak sa to stane iba raz, prípadne iba zopárkrát počas náročnejšieho obdobia, netreba panikáriť. Je nutné si uvedomiť, že impotencia je dlhodobo trvajúci zdravotný problém. Nejde o prechodný stav, ktorý by mal trvať iba krátky čas.

Čo robiť, keď je chlap impotentný?

V prvom rade je nutné zmeniť životný štýl a životosprávu. Následne by ste mali nájsť inú možnú príčinu fyzického či psychického charakteru, ktorá potenciálne môže byť za impotenciu zodpovedná. V neposlednom rade prichádzajú do úvahy voľnopredajné lieky vo forme výživových doplnkov. Ak žiadna z uvedených metód nepomôže, mali by ste navštíviť lekára – sexuológa alebo urológa.

5/5 - (1 vote)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+