impotencia význam

Impotencia význam – čo to presne znamená?

Impotencia je často považovaná za hanlivý výraz a definuje muža, ktorý nie je schopný dosiahnuť orgazmus prostredníctvom stoporenia penisu.

Výraz v sebe ukrýva konečný stav, teda že človek je impotent a už mu niet pomoci. Často sa tak nazývajú aj muži, ktorý síce trpia nejakou formou slabej erekcie, ale stačí aby sa našla príčina a a je možné ich stav zlepšiť alebo ich úplne vyliečiť.

impotencia význam

Význam impotencie podľa rôznych pohľadov

 • Podľa Azet slovníka je to určitá pohlavná neschopnosť.
 • Podľa stránky medicine.net je bežný problém u mužov charakterizovaný je trvalou neschopnosťou dosahovať erekciu alebo ejakuláciu alebo oboje naraz. Impotencia môže byť odlišná – môže to byť trvalý stav, ktorý neumožňuje dosiahnuť ani erekciu ani ejakuláciu alebo umožní dosiahnuť erekciu ale nie s ejakuláciou a teda orgazmom naraz alebo dokáže udržať erekciu iba krátkodobo.
 • Podľa slovníka merriam-webster.com  abnormálny fyzický alebo psychický stav muža charakterizovaný neschopnosťou zapojiť sa do sexuálneho styku z dôvodu nedosiahnutia alebo udržania erekcie.
 • Podľa prestížnej Americkej kliniky   je impotencia alebo erektilná dysfunkcia neschopnosť získať erekciu na dostatočne dlhú dobu, ktorá bude postačovať na sexuálny styk.

Vo všeobecnosti môžme povedať, že definície slova impotencia sa viac-menej zhodujú, a teda impotenciu môžeme chápať v širšom slova zmysle ako sexuálnu neschopnosť muža. Čítajte ďalej a zistite, ako sa impotencia prejavuje v praxi, a priblížte si jej význam podrobne.

Impotencia význam – kto je impotent?

Pojem impotent a impotencia zahŕňa širokú škálu problémov súvisiacich s mužským sexuálnym zdravím. Za impotenta je označovaný najčastejšie muž, ktorý trpí problémami s erekciou. Myslíte si, že je tento výraz namieste? Áno, ale iba sčasti. Impotencia zahŕňa ďaleko viac príznakov, než len erektilnú dysfunkciu. Samozrejme, impotencia zahŕňa aj príznaky spojené s týmto problémom, pričom ide najmä o pomalý nástup erekcie, nedostatočné stoporenie (absentuje tvrdosť) či opakované ochabovanie pohlavného údu.

Následkom spomínaných symptómov, ktoré istotne nie sú príjemné ani jednému mužovi, je neschopnosť preniknutia do ženskej vagíny, nakoľko penis nie je dostatočne pevný. Väčšinou pohlavný úd nie je dostatočne stoporený ani po opakovanej sexuálnej stimulácii, čo je zabijakom chute do sexuálnych aktivít, teda libida. Okrem iného je namieste aj komplikácia s ejakuláciou. Vo väčšine prípadov muži za spomínaných okolností vyvrcholenie ani nedosiahnu.

Impotentný muž je teda v praxi neplodný, nakoľko do ženskej vagíny nielenže nedokáže preniknúť, ale namieste je aj neschopnosť dosiahnuť ejakuláciu. V niektorých prípadoch však ejakulácia môže byť prítomná, avšak muž trpiaci impotenciou nedokáže ani v takomto prípade splodiť žiadneho potomka. Tieto symptómy zažíva impotentný muž dlhodobo, teda nejde len o dočasný stav, ktorý môže nastať napríklad po nadmernom požití alkoholických nápojov. Ak spozorujete na sebe tieto príznaky s tým, že nemiznú, určite by ste mali navštíviť sexuológa alebo urológa.

Aké sú najčastejšie príčiny?

Za impotenciou môžu stáť viaceré problémy, ktorých závažnosť si muž nemusí ani uvedomovať. Príčiny sexuálnych problémov, ktoré sú s ňou vo veľkej miere spojené, môžeme rozdeliť do dvoch skupín, a to fyzické a psychické. V prípade, že sa bavíme o fyzických príčinách, najčastejšie ide o:

 • ochorenia spojené so srdcovo-cievnou sústavou – pre dosiahnutie kvalitnej erekcie je nevyhnutné, aby bol pohlavný úd dostatočne prekrvený. V opačnom prípade nastávajú ťažkosti spojené s dosahovaním erekcie, čo môže vyústiť do sexuálnej neschopnosti muža.
 • vedľajší účinok liekov – impotencia  sa môže u muža vyskytnúť v podobe erektilnej dysfunkcie ako nežiaduci vedľajší účinok užívaných liekov. Vždy si podrobne prečítajte príbalovú dokumentáciu.
 • genetické predispozície a vrodené komplikácie – v takomto prípade za svoj problém muž nemôže, pretože sa s ním už narodil. Ak viete o niekom z vašich predkov, že trpí alebo trpel impotenciou, pravdepodobne bude váš problém genetického charakteru. Tiež sa môže jednať o vrodené anomálie.
 • zlý životný štýl – nesprávne stravovacie návyky, málo pohybu, rýchly život – to všetko vedie nielen k erektilnej dysfunkcii, ale tiež k nesprávnej tvorbe spermií a následkom môže byť úplná neplodnosť muža. Ide o jeden z najčastejších dôvodov výskytu impotencie, ktorá je prítomná u čoraz viac mužov.

Poďme sa pozrieť na psychické faktory, ktoré môžu byť príčinami impotencie:

 • depresie – základom pre úspech v sexuálnom živote je zdravá psychika. Depresia je jedným z najzávažnejších psychických ochorení, a preto je potrebné ju liečiť. Zlé psychické rozpoloženie spôsobuje neschopnosť dosiahnuť erekciu, a teda takýto človek je prakticky impotentný.
 • stres – rýchly život, od ktorého človek nestíha ani vypnúť, spôsobuje človeku psychický tlak. Pre dosiahnutie sexuálneho zážitku je psychické uvoľnenie viac ako kľúčové. Keďže je stres úplným opakom duševného pokoja, muž sa nedokáže uvoľniť a teda ani dosiahnuť stoporenie. Nastáva teda sklamanie v posteli, ktoré predstavuje krutú daň za uponáhľaný život sprevádzaný neustálym stresom.

Ďalšie informácie

Napísali sme aj komplexné články na riešenie problémov s impotenciou, ktoré si môžete pozrieť tu:

 1. Impotencia – komplexná príručka
 2. Impotencia v mladom veku
4.5/5 - (2 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+