impotencia v mladom veku (Kopírovat)

Impotencia v mladom veku – je to možné?

impotencia v mladom veku (Kopírovat)

Erektilná dysfunkcia pre ozrejmenie  je neschopnosť dosiahnuť stav erekcie resp. stoporenia penisu. Tento stav následne vedie k neschopnosti mať pohlavný styk a spôsobuje značné partnerské problémy. Existuje viacero príčin ktoré neumožňujú viesť plnohodnotný sexuálny život spôsobujú impotenciu.

V poslednom čase sa veľa hovorí aj o tom, že nielen starší muži trpia slabou erekciou ale aj v mladšom veku je možné trpieť týmto stavom.

Erekcia je základ

Stav erekcie je súhra niekoľkých telesných procesov, ktoré vedú k stvrdnutiu penisu prostredníctvom naplnenia toporivých telies krvou.

 1. Mozog pocíti určitý vonkajší alebo vnútorný vzrušivý podnet (myšlienky, pocity, vône…)
 2. Vyšle prostredníctvom nervových vzruchov podnet cievam aby sa rozšírili
 3. Tento podnet cestuje celým telom,  zvyšuje sa intenzita dýchania a tým sa zvyšuje okysličenie krvi
 4. Najviac sa rozšíria cievy v penise a následne sa začne napĺňať krvou
 5. Nasiaknutie penisu krvou umožňuje špeciálna vlastnosť toporivých telies, ktoré sa správajú podobne ako špongia
 6. Celý tok sa uzavrie a dosiahne sa vrchol erekcie

Ak je tento proces nejakým spôsobom a v určitej časti narušený, muž nie je schopný dosiahnuť stoporenie.

Príčiny v mladom veku

Existuje niekoľko dôvodov prečo môže byť erekcia narušená. U mladších mužov môžu byť niektoré príčiny odlišné od starších, resp. niektoré majú väčšiu váhu.

Môžu byť fyzického aj psychického pôvodu. Ak ich zaradíme k telesným procesom tak fyzické určitým spôsobom ovplyvňujú cievy a psychické zase mozog a nervové podnety. Podľa zverejnenej štúdie mladý muži ktorí trpia týmto stavom majú tieto spoločné znaky:

Psychické:

 • trauma
 • vysoký stres
 • nespavosť
 • psychiatrická diagnóza (depresia, bipolárna porucha, úzkosť)
 • obavy zo vzťahov
 • obavy z podania sexuálneho výkonu

Fyzické:

 • vek v rozmedzí 16-35
 • problémy a bolesti v oblasti penisu, semeníkov a panvy
 • ochorenie močových ciest
 • zvyčajne netrpia srdcovo-cievnymi ochoreniami
 • majú vysoké očakávania od liečby
 • obezita
 • vážne poranenie v oblasti genitálií

Spoločným faktorom môžu byť aj drogy, alkohol a fajčenie.

Postup pri diagnostike impotencie

Lekár v našom prípade urológ alebo sexuológ by mal k pacientovi s impotenciou v mladom veku prvom rade pristupovať priateľsky a začať s uvoľnenou komunikáciou, lebo ide pre mužov o citlivý problém a pre jeho správnu diagnostiku sú nutné pravdivé a čo najobjektívnejšie informácie od pacienta.

Lekár by sa mal informovať ako dlho pacient trpí týmto problémom, jeho intenzitu a či niekedy bol liečený. Erektilná dysfunkcia je pomerne široký pojem a veľa ľudí si ho rôznym spôsbom zamieňa alebo celkom mení. Pacient môže mať napríklad problém s ejakuláciou a myslí si že trpí slabou erekciou alebo úplnou impotenciou. Čiže pre lekára je v úvode dôležité presne stanoviť problém.

Následne by mal prejsť jeho lekárskou kartou, informovať sa o možných ochoreniach a následne liekoch, ktoré by mohli mať vplyv na proces erekcie.

Najčastejšie by sa mal lekár pýtať cielene na také ochorenia, o ktorých je známe že spôsobujú problémy s impotenciou.

Pre pacientov: Nebojte sa odpovedať pravdivo. Otázky smerujúce napríklad či trpíte depresiou ste liečený na psychiatrický problém sú síce nepríjemné, ale pre správnu diagnostiku nevyhnutné.

Lekár by mal čiastočne suplovať aj psychológa v zmysle zisťovania emocionálneho rozpoloženia, vzťahov v súkromnom aj pracovnom živote a vyvodiť možné príčiny aj z tejto sféry.

Diagnostické nástroje:

biothesiometer

Biothesiometer

Impotencia môže byť ako už bolo spomenuté spôsobená viacerými typmi ochorení, z ktorých viaceré je možné identifikovať prostredníctvom konkrétnych vyšetrení.

 • kompletný krvný obraz
 • testovanie rannej úrovne testosterónu
 • vyšetrenie tzv. bithesiomentrom
 • zisťovanie voľného hormónu tyroxín
 • citlivosť na inhibítoru fosfodiesterázy
 • vyšetrenia cielená na kardiovaskulárne ochorenia a ďalšie

Liečebné postupy u mladých mužov

Ak zvážime najprv problémy s impotenciou na základe faktorov, ktoré vieme vo svojom živote ovplyvniť, treba sa zameriavať na zdravý životný štýl.

Ten zahŕňa zníženie stresu u seba a vo svojom okolí, zlepšenie režimu dňa a spánku, teda je dôležité si dopriať najmenej 6 hodín odpočinku denne.

Rovnako by sa nemalo zabúdať na vyváženú stravu aby sa predchádzalo obezite a zároveň dostatok kvalitného pohybu, ktorý opäť redukuje možnosť vzniku obezity a zároveň podporuje správne fungovanie vášho kardiovaskulárneho systému.

Ak je príčinou slabej erekcie znížená chuť na sex teda vaše libido či znížená úroveň testosterónu, viete si zlepšiť svoj zdravotný stav aj výživovými doplnkami, ktoré obsahujú účinné látky na podporu libida alebo zvýšenie hladiny testosterónu.

Pokiaľ je na príčine komplexnejší problém a uvedené postupy vám nepomáhajú, vždy by ste mali navštíviť svojho lekára aby vás následne posunul odborníkovi.

Liečba účinnými látkami

lieky na impotenciu

Medzi lieky, ktoré majú priamy vplyv na rozširovanie toporivých telies v penise patria všetky inhibítory fosfodiesterázy

Všetky tieto lieky sú iba na lekársky predpis.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Je impotencia u mladých bežná?

Nie je možné povedať, že sa jedná o veľmi častý jav, no v poslednej dobe sa tento negatívny následok vyskytuje u mladých mužov čoraz častejšie. Za drvivou väčšinou prípadov musíme hľadať psychickú príčinu. Základ problému však môže byť i fyzického charakteru, a preto akékoľvek varovné signály neradno podceňovať. V prípade podozrivých signálov odporúčame navštíviť odborníka.

Vplýva na impotenciu aj alkohol?

Samozrejme, za impotenciu môže byť zodpovedný nesprávny životný štýl, ktorý zahŕňa aj nadmernú konzumáciu alkoholu a fajčenie. Alkohol je všeobecne známy tým, že všeobecne má negatívny vplyv na mužské sexuálne zdravie a spôsobuje problémy s erekciou a s jej udržaním.

Aké sú príčiny impotencie v mladom veku?

Samotné príčiny môžeme rozdeliť do dvoch kategórií, a to buď fyzického alebo psychického charakteru. Môže sa jednať o nesprávnu životosprávu, momentálny emocionálny stav či užívanie drog, nadmerná konzumácia alkoholu či iné individuálne problémy. V každom prípade, je treba zájsť čo najskôr na vyšetrenie a problém začať riešiť.

Ako ju liečiť?

V modernej medicíne momentálne existujú dva spôsoby liečby, a to jednak chirurgická alebo farmakologická. Pri ľahších formách impotencie a menej závažných príznakoch odporúčame určite vyskúšať výživové doplnky, ktoré zvyšujú kvalitu sexuálneho života u mužov.

5/5 - (3 votes)

4 komentáre

 1. anna 3. októbra 2018
  • Ján Horváth 15. novembra 2018
 2. Zufalec 1. apríla 2019
  • Ján Horváth 21. októbra 2019

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+