holenie muzskych intymnych partii

Holenie mužských intímnych partií – ako ho robiť správne?

Posledná aktuálizácia prebehla 10. mája 2022 by silviab

Nielen ženy, ale už aj muži sa čím ďalej tým viac začínajú zbavovať chĺpkov po celom tele. Platí to aj pre intímne partie. Často je súčasťou holenia aj nepríjemné pálenie, svrbenie a červené hrčky, tvoriace sa na jemnej pokožke v okolí penisu a semenníkov. Ak sa chcete holiť bez  zbytočnej bolesti a zranení, ponúkame vám článok nižšie. Je akýmsi návodom na správnu techniku holenia, použitie vhodných nástrojov a informačnou zásobárňou všetkého, čo ste o holení mužských intímnych partií chceli vedieť.

Plusy a mínusy intímneho holenia

Ak ide o intímne holenie, bavíme sa o otázke osobných preferencií v zmysle módy a vkusu. Veľa ľudí si myslí, že holenie je hlavne hygienická záležitosť, no opak je pravdou. Čistotu je možné udržiavať zároveň s existenciou chĺpkov v oblasti genitálií a análneho otvora, no pre väčšinu ľudí je to omnoho jednoduchšie bez nich. Holenie je osobná voľba podmienená spoločnosťou a súčasnými trendami a požiadavkami v prostredí sexuálneho života. Nevýhod holenia je omnoho viac. Od podráždenej pokožky a červených hrčiek, cez rezné rany a svrbenie, až po množstva času stráveného pod sprchou v zvláštnych polohách. Časté bývajú aj črevné problémy, zarastanie chĺpkov a zápaly vlasových folikul.

Návod pre správne holenie žiletkou krok po kroku

Návod pre správne holenie žiletkou krok po kroku

Aj napriek nerovnováhe medzi výhodami a nevýhodami, sa stále viac a viac ľudí rozhodne oholiť. Ak patríte medzi nich a chcete to robiť správne, pripravili sme pre vás krátky a stručný návod, ktorého úlohou je zabezpečiť čo najkomfortnejšie a najlepšie oholenie bez bolesti a zdravotných problémov. Keďže chlpy rastú pomerne rýchlo, je dobré si osvojiť funkčné rady čo najskôr, aby ste si neubližovali každý druhý deň.

Príprava

Je dôležité, aby miestnosť a voda boli  dostatočne teplé.  V opačnom prípade by sa vám mohla vytvoriť husia koža, ktorá je potom priamou cestou k porezaniu. Dôkladne si umyte genitálie, aby vám pri holení cez malé ranky nevnikali do tela choroboplodné zárodky. Teplá voda tiež slúžia ako zjemňujúci faktor tvrdosti chĺpkov a zabezpečuje akúsi vrstvu medzi vašou pokožkou a čepeľou.

Zastrihávanie

Je dobré  skrátiť chlpy na dĺžku vhodnú pre žiletku.  Dlhé chlpy sa zvyknú zachytávať a rovnako ako by ste si neholili dvadsať centimetrovú bradu rovno žiletkou, ani intímne ochlpenie by ste nemali. Niektorý z vás možno budú chcieť pri tomto bode aj ostať. Neoholíte sa úplne, ale necháte si menšiu časť chĺpkov na genitáliách. Pokiaľ ste sa rozhodli pre túto variantu, je dobré použiť radšej zastrihávač, ktorý ich skracuje rovnomerne. Odporúčame zastrihávanie nasucho, aby sa chlpy nelepili.

 • Zastrihávanie pomocou zastrihávača – napnete pokožku, a potom zastrihávač použijete v uhle 45 stupňov, úplne pritlačený k pokožke. Dajte si ale pozor, aby ste si na ňom nastavili želajú dĺžku chlpov v milimetroch.
 • Zastrihávanie pomocou nožníc – učešte si chlpy tak, aby boli rozmotané. Priložte hrebeň k pokožke a strihajte tesne nad ním. Hrebeň sa stáva akýmsi štítom, ktorý by vám mal zabrániť v náhodnom porezaní.

Úplné oholenie

Medzi krokom 2. a 3. by ste sa mali osprchovať a odstrániť tak odstrihnuté ochlpenie. Vymedzte si dostatok času, naneste si gél na holenie na semenníky a oblasť tesne nad penisom. Vytiahnite pokožku, aby bola pekná a napnutá, a potom začnite chlpy odstraňovať dlhými a hladkými ťahmi v smere rastu.  Za každým ťahom žiletku opláchnite čistou vodou.  Ťahajte jemne a netlačte príliš, pretože by to mohlo spôsobiť podráždenie a zápal. Po oholení všetkých viditeľných chlpov si intímne partie opláchnite čistou vodou. Nakoniec môžete po uschnutí použiť mlieko po holení.

Iné spôsoby holenia

 • Brazílsky vosk – nanesiete horúci vosk na chlpy a po vychladnutí ho prudko stiahnete proti smeru rastu.
 • Epilácia – zahŕňa vytrhávanie chĺpkov spolu s korienkami, milimeter po milimetri.
 • Cukrovanie – funguje podobne ako brazílsky vosk, len je to prírodná metóda.
 • Krémy na odstraňovanie chlpov – sú aplikáciou chemikálií na intímne partie, ktoré môže ľahko vyvolať podráždenie, no na druhej strane je väčšinou bezbolestné.
 • Holenie nasucho – ide o holenie holiacim strojčekom, ale nie klasickým, ktorý je určený na tvár. Takéto strojčeky vyžadujú menšiu veľkosť, kvôli početným záhybom v intímnej oblasti.

Čo ak sa mi vytvoria vyrážky, zarastajúce chĺpky alebo hrčky?

Nie je vylúčené, že aj keď všetko spravíte úplne dokonale a dodržíte každý jeden krok, neprivodíte si na koži malé ranky a výstupky. Je to daň, ktorú musíme platiť za túžbu zapadnutia do súčasnej modernej spoločnosti. Ak sa tieto príznaky objavia, je najlepšie prestať sa holiť, kým nezmiznú. Ak príznaky po holení pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je najlepšie vyhľadať lekára.

 • Vyrážky – neškriabte si ich, radšej na ne položte studený obklad a zaistite pokožke hydratáciu.
 • Zarastanie chĺpkov – navlhčite handričku teplou vodou a pomocou nej každý deň jemne masírujte dané miesto, kým sa na ňom prestane objavovať začervenanie.
 • Červené hrčky – použite upokojujúce krém a čakajte kým chlpy dorastú. Ak sa vám hrčky tvoria často, hoľte sa menej frekventovane.

Filozofia ochlpenia

Holenie na rôznych miestach si vyžaduje rôznu filozofickú vstupnú platformu. Ochlpenie bolo vždy znakom mužskej sily a vodcovstva. Dôkazom je aj štatistická významovosť faktu, že ľudia s väčším ochlpením sú subjektívne hodnotení ako silnejší, viacej hodní nasledovania a pevnejší vo svojich rozhodnutiach. Ak chcete takto pôsobiť na svoje okolie, odporúčame si neholiť viditeľné ochlpenie, ako napríklad to pod pazuchami alebo na hrudi, či tvári. Naopak, ak chcete pôsobiť mladším dojmom, ohoľte sa. Holenie penisu je skôr funkčnou záležitosťou, keďže je pred očami verejnosti skrytí, je to čisto na vašej sexuálnej pohodlnosti a partnerovom/partnerkinom vkuse.

Dôvody pre ktoré sa oplatí holiť

 • Pri nedostatočnej hygiene sa môže stať, že sa na ochlpení odparuje pot, ktorý necháva zápach. Pozitívom holenia sa preto môže byť väčšia voľnosť v sprchovaní, kedy sa nemusíte tak často venovať hygiene. Avšak dodávame, že pot by nemal výrazne smrdieť po odparení, pokiaľ sa správne stravujete alebo netrpíte nejakou chorobou.
 • Oholené intímne partie vyjadrujú určitý symbol starostlivosti, ktorý do seba vkladáte. Niektoré ženy sú radi, keď vidia, že nie len oni sú tie nútené do vizuálnej dokonalosti a upravenosti, ale muži sa rovnako vedia vhodne upravovať aj tam dole a venujú tak čas sebe a svojmu telu pre partnerkino/partnerovo a aj svoje pohodlie.
 • Vizuálne zväčšenie penisu. Ak si odstránite ochlpenie, váš penis bude vyzerať opticky väčší, pretože už nebude čiastočne schovaný. Ak si myslíte, že to až taký efekt nespraví, môžete to skúsiť aspoň raz a nejaký ten centimeter tam určite pridáte.
 • Pri orálnom sexe je príjemnejšie menšie alebo nijaké ochlpenie, pretože sa v procese môže zaseknúť medzi perami alebo zubami a spôsobiť bolestivé ťahanie. Aj na strane partnera alebo partnerky je určite príjemnejšie keď v ústach nemá nijaké chlpy navyše.
 • Oholenie môže priniesť aj pocitovú väčšiu integritu k spoločnosti a zároveň akýsi spôsob zaradenia sa do kultivovanej spoločnosti dvadsiateho prvého storočia, kedy už si vedome môžeme vybrať ako má vyzerať hocijaká časť nášho tela.

Dôvody pre ktoré sa neholiť

 • Chlpy zabezpečujú reguláciu teploty, preto ich odstránením telu berieme túto schopnosť samoregulácie. Nízke teploty tak môžu vyvolať stiahnutie ciev a obmedzenie prietoku krvi v penise a vo výsledku menšiu erekciu.
 • Chlpy sú bariérou pred baktériami, ktoré sa pri sexe vymieňajú. Práve intímne partie sú veľmi náchylné svojou jemnou pokožkou na zápaly. Rovnako aj trenie pokožky sa znižuje vďaka chlpom. Chlpy sú teda akási medzivrstva pri sexuálnom styku. Okrem baktérií chránia chlpy aj pred infekciou a vírusmi. Muži, ktorí sa holia majú o 75% vyššiu pravdepodobnosť, že sa nakazia pohlavnou chorobou cez malé trhlinky spôsobené žiletkou.
 • S chlpmi je symbolicky spojená sexuálna zrelosť a mužnosť. Tak isto vedci veria, že chlpy podporujú zachytávanie feromónov, ktoré hrajú veľkú úlohu v sexuálnej príťažlivosti. Chlpy teda nemajú evolučne len ochrannú funkciu, ale aj sexuálnu.
 • Oholenie môže spôsobiť rôzne vyrážky, trhliny, škrabance a zarastené chĺpky. Partner alebo partnerka sa pri sexe môže sťažovať na nepríjemné škriabanie pri trení genitálnych partií. Holenie tak nie je príliš fyzicky príjemné a prirodzenejšie je voľné ochlpenie. Mimo chlpov holenie odstraňuje aj vrchnú časť kože a povlak na nej a tak intímne partie vystavuje nebezpečnému prostrediu bez prirodzenej ochrany. Neholenie sa týmto nepríjemnostiam môže zabrániť.
 • Posledným pozitívom, ktoré nachádzame na neholení sa je ušetrenie si času aj peňažných prostriedkov. Holenie niečo stojí a to nie len finančné prostriedky, ale aj vyžaduje istú investíciu času, ktorá v podstate nie je potrebná pokiaľ sa holenie nekoná. Preto ak ste pragmatický človek a prežijete pár chlpov navyše, holenie je bezvýznamné.

Pýtate sa nás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?

Je holenie penisu potrebné?

Podľa toho z akého hľadiska sa na to pozrieme. Ak sa jedná o otázku socio-kultúrneho prijatia, tak áno, vo väčšinovej spoločnosti je prijateľnejšia jemná pokožka bez chlpov. Ak sa na to pozrieme z väčšiny iných hľadísk, nie je to potrebné. Holenie je osobná voľba podmienená súčasnými trendami a požiadavkami v prostredí sexuálneho života. Veľa ľudí si myslí, že holenie je hlavne hygienická záležitosť, no opak je pravdou.

Čo je dobré použiť na holenie?

Sortiment na trhu je rôzny. My odporúčame holenie žiletkou, ktoré je cenovo dostupné ale aj zdravotne takmer nezávadné. Avšak, môžete použiť aj: Brazílsky vosk – nanesiete horúci vosk na chlpy a po vychladnutí ho prudko stiahnete proti smeru rastu. Epiláciu – zahŕňa vytrhávanie chĺpkov spolu s korienkami, milimeter po milimetri. Cukrovanie – funguje podobne ako brazílsky vosk, len je to prírodná metóda. Krémy na odstraňovanie chlpov – sú aplikáciou chemikálií na intímne partie, ktoré môže ľahko vyvolať podráždenie, no na druhej strane je väčšinou bezbolestné. Holenie nasucho – ide o holenie holiacim strojčekom, ale nie klasickým, ktorý je určený na tvár. Takéto strojčeky vyžadujú menšiu veľkosť, kvôli početným záhybom v intímnej oblasti.

Sú nejaké dôvody prečo by som sa nemal holiť?

Keďže chlpy sú prirodzenou súčasťou každého z nás, našli sme viacero negatív, ktoré sa s holením spájajú. Jedným z nich môže byť fakt, že chlpy zabezpečujú reguláciu teploty, preto ich odstránením telu berieme túto schopnosť samoregulácie. Nízke teploty tak môžu vyvolať stiahnutie ciev a obmedzenie prietoku krvi v penise a vo výsledku menšiu erekciu.

Použité zdroje:

Každý hlas je cenný :)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+