Ginko Biloba – známa bylinka na prekrvenie penisu

Posledná aktuálizácia prebehla 15. januára 2020 by lenkarus

Ginkgo Biloba, poklad z Číny

ginko biloba

Rastlina, o ktorej sme už veľa počuli, no nie každý s ňou prišiel do styku a vyskúšal jej účinky na vlastnej koži.  Čo vlastne ginko dokáže a prečo sa o ňom toľko hovorí? 

Čo je Ginkgo biloba

Hovoríme o strome z čeľade ginkovitých. V súčasnosti je to jediný zástupca triedy gínk. Najviac sa týmto rastlinám darilo v druhohorách, ale postupne s príchodom treťohorného ochladenia ich výskyt postupne ubúdal. Vo svojej dobe, podľa niektorých odborníkov, vraj práve ginko biloba umožnilo rozmach dinosaurov.

Výskyt stromov ginkga biloba

ginko biloba strom

Hoci vo svojich najlepších časoch sa vyskytovali ginkovité rastliny takmer po celom svete vrámci mierneho až teplého pásma, v súčasnosti sa posledný druh prirodzene vyskytuje už len v Číne, na malom území pohoria Tianmu Shan. Nájdeme ho však aj v iných končinách, tu však už nehovoríme o prirodzenom výskyte. S obľubou sa ako okrasná drevina vysádze v rôznych parkoch a okrasných záhradách. Jeho druhové meno symbolizuje charakteristický tvar jeho listov (biloba = dvojlaločné).

Ginko biloba ako zdraviu prospešný zázrak

Jedinečnosť ginka

Ginko je naozaj jedinečné. A to vďaka látkam, ktoré obsahuje. Hovoríme o takzvaných ginkgolidoch, ktoré naozaj neobsahuje žiadna iná rastlina. Tieto látky majú ochranný účinok na ľudské bunky a pomáhajú ničiť aj voľné radikály a dokážu pomáhať aj pri problémoch kože, pľúcnych komplikáciach a tiež podporujú krvný obeh.

Listy plné zdravia

Hlavnou zložkou týchto listov sú najmä flavonoidy, organické kyseliny, fenolické látky a iné. Vďaka kombinácii, ktorá je pre listy ginka charakteristická, môže čaj alebo doplnky výživy z listov ginka pomáhať zlepšovať krvný obeh, odstrániť problémy so studenými končatinami, prekrvením mozgu tiež priaznivo ovplyvniť pamäťové schopnosti.

Plody

U nás menej známe a využívané, avšak aj plody ginka obsahujú množstvo zdraviu prospešných látok. Plody ginka majú veľkosť čerešne, žltý olejovitý obal so semiačkom uprostred. Najmä tieto semiačka obsahujú mastné kyseliny, lipidy, ginkgetín, ginkgolid a iné. Sú tiež bohaté na škrob, proteíny a obsahujú aj široké spektrum vitamínov či magnézium.

Druhy Ginka a ich pestovanie

Známa liečivá rastlina Ginko Biloba si neukrajuje na sláve ani u nás, a práve preto mnohí ľudia hľadajú spôsob, ako si ginko vypestovať doma. Ide o rastlinu spadajúcu do klasifikácie ginkovité, pričom najznámejší a najčastejšie sa vyskytujúci druh je práve ginko dvojlaločné (latinsky gingko biloba). Existujú však rôzne vyšľachtené odrody, ktoré sa líšia napríklad veľkosťou rastliny (stromy, kry), z ktorých si môžete vybrať práve to, ktoré vám vyhovuje najlepšie. Poďme sa spoločne pozrieť na rady a tipy, ako ho pestovať doma tak, aby sa mu darilo.

Prvé roky pestovania ginka nesmiete podceniť, pretože tie sú najkľúčovejšie. Ak sa mu bude dariť v toto obdobie, malo by vám vydržať bez problémov aj nasledujúce roky. Prvé roky dajte rastlinu na miesto, kde jej nehrozí mráz a chráňte ju pred slnečným žiarením. Ideálne je zasadiť strom na jar alebo na jeseň, pričom treba dbať na poctivé zalievanie, keďže ginko nie je tolerantné voči suchu.

Keď už je vaše ginko zdravo uchytené, môžete mu dopriať aj slnečné žiarenie, keďže v tomto období už strom rastie intenzívnejšie a vyháňa silné konáre. Ginko potrebuje pre svoj zdravý vývin priepustnú pôdu. Ak chcete rast ešte viac urýchliť, odporúča sa použiť hlinité alebo mierne piesčité pôdy. S hnojivom to nepreháňajte, stačí mu dopriať len minimálne hnojenie.

V prvých rokoch ginko rastie naozaj pomaly (v niektorých prípadoch môže trvať aj 12 rokov kým dosiahne výšku 6 metrov), no treba byť trpezliví a netreba sa zľaknúť, ak nebude rásť úplne rovno. Ginko sa počas svojho rastu postupne vyrovná.

Spracovanie a spôsob využitia

Ak sa chystáte spracovať ginko, dbajte na to, aby ste pri jeho zbere mali nasadené rukavice. Prečo? Semená ginka, ktoré sa nachádzajú v jeho plodoch, obsahujú látku MPN, ktorá u vás môže vyvolať silnú alergickú reakciu. Okrem iného sa plody ginka vyznačujú aj intenzívnym pachom, ktorý sa prirovnáva aj k francúzskym syrom. Preto aj ak sa chystáte plody ginka spracovávať, odporúčame mať nasadené ochranné rukavice, pretože zápach ginka sa ťažko odstraňuje aj z rúk.

Z plodov je možné spracovať ich dužinu a semená, avšak nekonzumujte ich v nadmernej miere. Dospelým sa odporúča denne nezjesť viac ako 5 semien. Najčastejším predmetom spracovania rastliny Gingko Biloba sú však jeho unikátne listy, ktoré sa jednoducho vysušia. Následne môžu byť využité na prípravu liečivého čaju, prípadne sa môžu rozdrviť na prášok, ktorý sa používa do rôznych výživových doplnkov alebo ako suplement pre športovcov.

Pozitívne zdravotné účinky na mužov i ženy

Účinky ginka sú naozaj bohaté. Predovšetkým zlepšuje zdravie krvného obehu a celého kardiovaskulárneho systému.

 • Zlepšuje krvný obeh
 • Podporuje činnosť mozgu a zlepšuje pamäť
 • Ginko biloba normalizuje krvný tlak
 • Pomáha znížiť riziko infarktu
 • Pomáha upraviť nepravidelnú činnosť srdca
 • Pomáha pri problémoch s obličkami a pečeňou
 • Preventívne môže pôsobiť proti rôznym ochoreniam poškodzujúcich zrak
 • Má antibakteriálne účinky a pomáha hojeniu rán
 • Ginko biloba potláča alergické reakcie, najmä pri astme
 • Pomáha pri viacerých kožných problémoch či pri problémoch s močením

U mužov svojimi účinkami môže ginko biloba pomôcť vyriešiť problémy s erekciou. Je to práve vďaka jeho priaznivým účinkom na zlepšenie krvného obehu. A keďže nekvalitná erekcia je odrazom zlého prietoku krvi, je práve ginko vhodným pomocníkom. Mužská časť populácie je tiež náchylnejšia k infarktu. Tu svojim pôsobením na kardiovaskulárny systém môže ginko toto riziko znížiť.

Ženy ocenia, okrem vyššie uvedených zdravotných benefitov aj schopnosť ginka zlepšiť prenos nervových signálov medzi jednotlivými nervovými bunkami. To ocenia najmä ženy, ktoré majú problém s dosiahnutím orgazmu. Nakoľko orgazmus je výsledkom obrovskej nervovej aktivity, práve problém sprenosom nervových vzruchov môže byť príčinou, prečo žena nemôže dosiahnuť orgazmus alebo ho dosiahne len ťažko. Tento problém môže ginko bilobapomôcť odstrániť.

Najlepšie Ginko

Ginko 2500mg

ginko 25020mg

Toto je najsilnejšia forma Ginko biloby, akú môžete na trhu nájsť. Na porovnanie – bežné extrakty z Ginka obsahujú iba okolo 40-60 mg účinnej látky z listu.

Účinky v skratke:

 • zlepšuje cievny systém a obeh
 • zlepšuje pamäť
 • detoxikuje
 • obsahuje antioxidanty
 • afrodiziakum, ktoré zlepšuje napr. erekciu

Ide o doplnok stravy, v zásade nemá nežiaduce účinky, stačí sa držať dávkovania.

Ginko vo forme čaju

 • Predajca:
 • Ginko biloba čaj 50g
 • Predajca:
 • Ginko biloba čaj Herbex 60g
TOP
 • Predajca:
 • Brainactive:
  -✔️ 1x Gino Biloba
  -✔️ Bacoba
  -✔️ Ženšen
  -✔️ Guarana
  -✔️ Rhodiola
  -✔️ Schizandra
  + vitamíny B5 a B6Intenzívny účinok lapacho

Koľko Ginko biloby je tak akurát

Nakoľko doplnky výživy, čaje a iné prípravky ginka obsahujú množsto aktívnych látok prirodzene sa vyskytujúcich v tejto rastline, treba byť pri jeho použití aj zdravo opatrný a držať sa zásady všetkého veľa škodí. Napríklad nadmernou  konzumáciou surových plodov ginka by ste si mohli ublížiť, pretože obsahujú látky, ktoré z tela odbúravajú vitamín B6.

Bez ohľadu na formu užívania by ste nemali požívať viac ako 50-60mg účinných látok denne prvé dni a viac ako 120-140mg denne pri následnom dlhodobom užívaní. Ak sa rozhodnete pre niektorý z doplnkov výživy, riaďte sa priloženými pokynmi. Pokiaľ preferujete pitie čaju, jedna šálka denne, v ktorej bude čajová lyžička listov ginka postačí.

Kombinujte Ginko s inými

Tým, že Ginko pôsobí ako efektívne prírodné afrodiziakum, môžete dosiahnuť podstatné zlepšenie v sexuálnej sfére. Pre zosilnenie účinkov tejto zázračnej bylinky odporúčame kombinovať s inými bylinami, ktoré majú veľmi podobný účinok. Pre príklad môžeme uviesť napríklad Macu, Saw Palmetto, Ženšen a ďalšie…

Preparáty s Ginkom

PreparátMnožstvo GinkaNačo slúžiCena a kúpa
Vimax – recenzia 100 mg slabá erekcia, predčasná ejakuláciaKúpiť za 25 eur
Andrimax – recenzia 20 mg erekcia, libidoKúpiť za 52 eur

Vedľajšie účinky

Ginko biloba sa neodporúča pre tehotné a dojčiace ženy a tiež by ho nemali užívať ľudia, ktorí majú zníženú zrážanlivosť krvi. Dlhodobým užívaním ginka dochádza práve k efektu zníženia zrážanlivosti krvi. Inak pri správnom dávkovaní nie sú pozorované žiadne kontraindikácie či nežiadúce účinky.

Na záver

Či už máte v pláne zlepšiť svoj celkový zdravotný stav, zbaviť sa problémov s erekciou či s dosiahnutím orgazmu, ginko biloba vám bude dobrým pomocníkom. Vďaka jeho účinkom ho možno považovať aj za afrodiziakum a môže tiež pomôcť zvýšiť libido. Žiadne zázraky na počkanie ale nečakajte. Ak chcete z účinkov tohto starého stromu vyťažiť čo najviac, rozhodne vytrvajte pri jeho užívaní čo najdlhšie a sami sa presvedčíte. Jeho zdraviu prospešné vlastnosti poznali ľudia už v staroveku a používame ho dodnes. Je na to dôvod.

Ak máte s ginko biloba skúsenosti, podeľte sa s nimi v diskusií pod článkom. Vaše názory si ceníme a sú, samozrejme, anonymné. 

 

4.3/5 - (3 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+