frenuloplastika

Frenuloplastika – načo slúži?

Plastická operácia pre uzdičku

Frenuloplastika ako pojem vám zrejme nič nehovorí. Ak ste sa s ňou nikdy nestretli, či už v rozhovore, na internete alebo na vlastnej koži, bude potrebné, aby ste pochopili význam frenuloplastiky alebo aj frenulotómia. Z názvu vám je zrejme jasné, že pôjde o istý chirurgický zákrok. Ak však spomenieme  mužská obriezka , určite viete aspoň približne, o čom bude v tomto článku reč.

Nezamieňajte si ale frenuloplastiku s obriezkou, pretože to nie je tak úplne tá istá vec. Obriezka je odstránenie predkožky. Pri frenuloplastike obriezka zostáva tam, kde má. Viac sa o nej dočítate nižšie.

Čo je to frenuloplastika?

Aby bolo úplne jasno, frenuloplastika je úprava krátkej uzdičky na penise. Môže to znieť veľmi nepríjemne, až bolestne, ale ide o  celkom bežný zákrok.  Počas neho sa chirurgicky upravuje príliš krátka uzdička, ktorá môže pôsobiť problémy počas sexuálneho styku. 

Uzdička sa po latinsky povie frenula, z čoho pochádza aj zákrok na jej upravenie, frenuloplastika alebo frenulotómia. V tomto prípade sa jedná o uzdičku na penise, nie o uzdičku pod jazykom.

Krátka uzdička nespôsobuje pri každodennom živote žiadne problémy, všetko sa odhalí až pri stoporení pesnisu. Pre mužov, ktorí už nechcú bojovať s nepríjemnosťou, dokonca až bolesťou, musia podstúpiť strašidelne vyzerajúcou procedúru.

Ako prebieha

V prípade, ak má muž záujem podstúpiť obriezku, stačí zájsť k urológovi. S ním by ste mali prebrať detaily a následne sa dohodnúť, kedy zákrok podstúpite. Všetko prebieha v lokálnej anestéze, teda po celý čas budete pri vedomí, ale nie je sa čoho báť. Po aplikácií anestetika pomocou tenkej ihly nebudete v oblasti penisu nič cítiť.

Potom sa môže prejsť k samotnému zákroku. Uzdička sa horzontálne prerežie, aby už nespôsobovala žiadne problémy. Vzniknutá rana sa zošije tak, ako každá iná otvorená rana. Moderné zariadenia používajú aj vstrebateľné materiály, takže už nemusíte ísť na vybratie stehov. Jednoducho sa rozložia a nezostane z nich nič.

Po zákroku môže ísť pacient ihneď domov. Stačí, ak si ranu bude potierať antibakteriálnym krémom alebo masťou. Ak sa počas hojenia nevyskytnú žiadne problémy, stačí prísť na kontrolu o týždeň. 

Zákrok trvá približne 30 minút a rana sa hojí dva týždne. 

Ak sa urológ uistí, že všetko je v poriadku, frenuloplastika bola úspešná a môžete pokračovať vo svojom bežnom živote bez nepríjemných pocitov a bolestí.

Určená je hlavne pri bolestivom styku a predčasnej ejakulácii

V prípade, ak ste si všimli, že máte problém s tzv. krátkou uzdičkou, nemusíte ihneď panikáriť. Je úplne namieste otázka, či vám napriek tomu treba možno na prvý pohľad desivú frenuloplastiku. Dôsledne si všímajte, či vám pohlavný styk privodzuje diskomfort a nepríjemnú bolesť, prípadne máte problém s predčasnou ejakuláciou. Ide o to, že predkožka, ktorú so žaluďom spája uzdička, je počas pohlavného styku vystavovaná treniu, a teda aj uzdička je vystavovaná naťahovaniu. Na to, aby ste prežili pohodlný a bezbolestný sexuálny akt potrebujete mať uzdičku primerane veľkú, avšak ak je jej veľkosť malá, váš pohlavný styk môže byť pre vás nočnou morou.

Radi by sme vás však upokojili, nakoľko ide o veľmi bezpečný, bežný a jednoduchý medicínsky zákrok. Zverte sa do rúk odborníka, ktorý takéto ,,ťažkosti” rieši na pravidelnej báze a nemusíte sa obávať žiadnych komplikácií.

Pozrite si video zo zákroku

Pre koho je určená

Možno sa sami seba pýtate, či skutočne potrebujete frenuloplastiku. Nuž, pokiaľ počas sexuálneho styku nepociťujete bolesť a nemáte problém s predčasnou ejakuláciou, nemusíte si s frenulotómiou robiť starosti.

Ak sa u vás vyskytli vyššie vymenované problémy, určite by ste frenuloplastiku mali zvážiť. Určite vám uľahčí život. Skutočne sa jedná o bežný a jednoduchý lekársky zákrok. Ak sa zveríte do rúk odborníkov, nehrozia takmer žiadne komplikácie. To je dobrá správa najmä pre pánov, ktorí sa pri pomyslení, že ich penis by mal podstúpiť niečo podobné, strasú hrôzou.

Čiže ak máte s uzdičkou skutočné, či už menšie alebo väčšie problémy, čím skôr pôjdete na jej úpravu,  tým skôr si môžete začať užívať plnohodnotný sex. 

Nemyslite si, že zákrok je len pre dospelých.  Môžu ho podstúpiť aj malí chlapci.  

Po operácií

Nie je to nič hrôzostrašné. Stačí sa riadiť niekoľkými jednoduchými radami a po troch týždňoch by malo byť všetko v poriadku. 

Kľúčová je hygiena. Starajte sa o jazvu, ktorá po zákroku vznikla. Natierajte ju vhodnými masťami, napríklad lekárskou vazelínou alebo sterilným sadlom. Doprajte si harmančekové kúpele. Nepodceňujte starostlivosť o svoj penis aspoň tri týždne.

Ak je všetko v poriadku, začať so sexuálnym životom môžete už po troch týždňoch.

Cena zákroku

Záleží od toho, kde sa rozhodnete podstúpiť operáciu. Môžete si vybrať operáciu u lekára v nemocnici. V takom prípade zákrok platí poisťovňa. Je však možné, že takto delikátnu záležitosť by ste radšej zverili do rúk súkromnému lekárovi. U neho zaplatíte približne 200€. Je možné, že sa cena v jednotlivých zariadeniach bude líšiť a narazíte na lacnejšie, ale aj drahšie zariadenia.

Verejná nemocnica verzus súkromná prax

Nikde nie je zaručené, že zákrok bude vykonaný lepšie v súkromnej klinike. Istí si však môžete byť tým, že starostlivosť o pacienta býva o čosi vyššia. Pred zajednaním si zákroku v nemocnici alebo v súkromnej klinike si však zistite všetky informácie, ktoré by ste mali vedieť. Prečítajte si recenzie, skúsenosti užívateľov a hodnotenie jednotlivých zariadení. 

Úspešnosť a komplikácie

Aj keď je frenuloplastika veľmi jednoduchá a bežná, vždy sa môže stať, že sa niečo pokazí. Nestáva sa to často, avšak treba sa mať na pozore.

Najhorším prípadom je zrejme to, že bolesť pri erekcii a sexuálnom styku nezmizne. To znamená, že frenuloplastika nebola úspešná a s najväčšou pravdepodobnosťou sa musíte vrátiť späť pod skalpel.

Niekedy nestačí ani frenulotómia a muž musí podstúpiť už na začiatku spomínanú obriezku. Tak sa úplne zbavíte predkožky.

Ďalšie komplikácie sú napríklad:

  • pooperačné opuchy a bolesti
  • opuchy
  • zvýšené krvácanie
  • jazvy po stehoch, ktoré sa samé nerozložia

Skúsenosti pacientov

Na internete nájdete množstvo diskusných fór, v ktorých sa dočítate, ako frenulotómiu znášali a znášajú ostatní muži.

Medzi spokojných pacientov patrí napríklad aj Karol, ktorý napísal: 

Bol som na plastike uzdičky v Trenčíne, operácia mi výrazne pomohla a som veľmi veľmi spokojný, doporučujem všetkým, mal som obavy, ale spokojnosť je veľká, vďačný Karol.

Nájdu sa však aj negatívne skúsenosti, ktoré boli hneď na fóre riešené s odborníkom:

 Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať, podstúpil som frenuloplastiku. Pri erekcii viem pretiahnuť predkožku len ručne, za žaluďom sa nahromadí predkožka, trošku sa mi tam ťahá koža, cítim miernu bolesť. Neviem či tak môžem mať kvalitný sex, alebo či potrebujem obriezku? Po správnej frenuloplastike by sa mi mala predkožka zosunúť viac do hladka?

To znamená, že ak máte po frenuloplastike problém, treba ihneď komunikovať s ošetrujúcim lekárom a nenechávať si to pre seba.

Otázky na frenuloplastiku

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Aká je cena frenuloplastiky?

Cena vo veľkej miere závisí od vášho individuálneho rozhodnutia. Zákrok je totižto možné podstúpiť vo verejnej nemocnici alebo v súkromnej ambulancii. Ak ste sa rozhodli pre prvú možnosť, operáciu vám uhradí poisťovňa. Ak však dávate prednosť súkromnej ambulancii, súkromný lekár si zaúčtuje približne 200 €.

Je operácia bezbolestná?

Zákrok je úplne bezpečný, trvá približne 30 minút a rana po frenuloplastike sa zahojí približne dva týždne po zákroku. Vykonáva sa v lokálnej anestéze, t. j. celý zákrok je úplne bezbolestný, a to aj napriek tomu, že budete pri vedomí.

Má frenuloplastika aj riziká?

Frenuloplastika je pomerne bežným a veľmi jednoduchým operačným zákrokom, ktorý vo všeobecnosti neprináša žiadne riziká. Vylúčiť ich však úplne nemožno. Možným dôsledkom môže byť to, že bolesť pri erekcii a pohlavnom akte bude stále pretrvávať. Ďalšie možné komplikácie predstavujú opuchy, jazvy po stehoch, nadmerné krvácanie či rôzne opuchy a bolesti.

Máte skúsenosti s frenuloplastikou? Boli ste spokojní alebo nespokojní? Podeľte sa s vašimi skúsenosťami v diskusnom fóre pod článkom, aby ste tak pomohli aj ďalším mužom hľadajúcim odpovede. Diskusia je anonymná. 

4.4/5 - (29 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+