Erekcia

Erekcia je prakticky základný proces u mužského pohlavného údu v rámci spojenia so sexualitou. Bez erekcie nie je možný pohlavný styk, orgazmus a ejakulácia. Nanešťastie mnoho mužov všetkých vekových kategorií trpí rôznymi poruchami erekcie, ktoré sa však naštastie dajú liečiť.

Čo je to erekcia?

Stoporenie penisu alebo jeho erekcia  (postavnie pohlavného údu, často sa používa aj v spojení s klitorisom) je zdurenie penisu alebo klitorisu pri pohlavnom vzrušení. Môžeme to považovať za stav, vrámci ktorého nastáva plnenie penisu krvou. Deje sa to prostredníctvom toporivých telies ktoré majú špongiovité tkanivo, vďaka ktorým sa dokáže do penisu relatívne rýchlo nahrnuť potrebné množstvo krvi pod určitým tlakom. Keď je tento proces na konci, penis by mal byť pevný, stojaci a väčší ako do šírky tak aj do dĺžky.

Ako vzniká?

Je spôsobená presunom krvi do penisu vo chvíli, keď muž pocíti sexuálne vzrušenie. V tej chvíli sa zvýši srdcový tep, zvýši sa krvný tlak a zintenzívni sa dych. Aby mohlo nastať stoporenie penisu, musí vydať centrum erekcie povel tepnám aby sa rozšírili. Tie následne prijmu viac krvi a penis sa zväčší.

Erekcia trvá počas celej doby sexuálneho aktu a končí orgazmom = výronom semena. Ejakulát sa skladá zo spermí z nadsemenníkov a sekrétu z prostaty. Po zmiešaní prechádzajú močovou trubicou a následne rytmickými sťahmi opúšťajú penis.

Po orgazme sa erekcia stráca opačným procesom a krv je z penisu odstránená.

Slabá erekcia

Je to problém značnej časti mužskej populácie prekvapivo všetkých vekových skupín, nie len starších mužov. Na Slovensku trpí nejakým problémom so slabou erekciou resp. erektilnou dysfunkciou až 500 000 mužov. Tento problém je iby symptómom iného, väčšinou vážneho ochorenia.

Za slabou erekciou môžeme hľadať dve príčiny a to buď organickú, alebo psychogénnu resp. psychosexuálnu poruchu. Ďalšie informácie o erektilnej dysfunkcii nájdete TU.

Ako posilniť erekciu?

Je niekoľko spôsobov ako podporiť erekciu:

  • aktívny život (šport)
  • zdravé stravovanie

Ide o dve základné veci ktoré majú obrovský vplyv na naše zdravie. Hoci to je spájané už takmer s každou oblasťou zdravia, nič sa nemení na fakte že je tomu tak. Niektoré štúdie tvrdia že šport a správna výživa má na 70% percent na svedomí celkové zdravie človeka a inak tomu nie je ani v spojení s erekciou.

Ďaľšie možnosti

Existuje samozrejme oveľa viac možností, ako podporiť erekciu. My sme Vám predstavili asi tie najznámejšie, možno povedať základné piliere liečby, či už bylinnej alebo farmakologickej.

Ako sme už spomenuli, dôvod, prečo dochádza k poruchám erekcie môže byť organický alebo psychický. Z tohto dôvodu je najprv nutné konkrétny problém odhaliť, diagnostikovať a následne liečiť. Pretože ak je zdravotný problém vážny, žiadna z týchto rád nemusí byť nápomocná a je najlepšie návštíviť svojho lekára a problém prekonzultovať.

Erekcia
4.3 (85%) 8 votes

One Response

  1. Salome 12. novembra 2016

Zanechaj nám svoj názor