erekcia

Erekcia – ako funguje u mužov?

Erekcia je prakticky základný proces mužského pohlavného údu, ktorý sa spája so sexualitou.  Bez erekcie nie je možný pohlavný styk, orgazmus a ani ejakulácia . Nanešťastie mnoho mužov všetkých vekových kategórií trpí rôznymi poruchami erekcie, ktoré sa však našťastie v mnohých prípadoch dajú liečiť.

Čo je to erekcia?

Erekcia, alebo inak povedané stoporenie penisu  (postavenie pohlavného údu) sa spája aj s klitorisom, ktorý sa považuje za zakrpatený penis. Hoci to nie je tak zjavne viditeľné ako pri penise, aj klitoris sa pri sexuálnom vzrušení stoporí. Ak by ste ho pozorovali, určite by ste istú zmenu badali. S pojmom erekcia súvisí aj erektilná dysfunkcia (ED), ktorá sa definuje ako problém dosiahnuť a udržať erekciu. Ďalšie informácie o erektilnej dysfunkcii nájdete TU.

Ako dochádza k erekcii?

Erekcia sa síce týka penisu, ale stoporenie penisu je vonkajší prejav zložitých vnútorných systémov. K erekcii najčastejšie dochádza po vonkajšom sexuálnom stimulovaní, ale často sa stáva aj to, že i po vnútornom, napr. po prežití erotického sna alebo po spomienke či pomyslení si na niečo sexuálne vzrušujúce.

Na základe podnetu dostáva mozog signál, aby vyslal impulz (chemickú správu) prostredníctvom nervov, do krvného obehu. Cieľom mozgu je však dostať krv do penisu. Preto sa cievy uvoľňujú a rozširujú v oblasti genitálií, kde nastáva zvýšený prietok krvi. Plnenie penisu krvou sa deje prostredníctvom toporivých telies, ktoré majú špongiovité tkanivo, vďaka ktorému sa dokáže do penisu relatívne rýchlo nahrnúť potrebné množstvo krvi pod určitým tlakom. Keď je tento proces na konci, penis by mal byť pevný, stojaci a väčší ako do šírky tak aj do dĺžky.

Tip pre Vás
Hľadáte preparát na zvýšenie sexuálnej výkonnosti?, tvrdšiu erekciu a zdravé semeno? Pozrite si teda hlavne produkty Zerex✔️, eJoy✔️ alebo Erexan✔️ a vaša erekcia bude ako nikdy predtým .

Po erekcii nasleduje ejakulácia

Erekcia trvá počas celej doby sexuálneho aktu a končí orgazmom = výronom semena. Ejakulát sa skladá zo spermií z nadsemenníkov a sekrétu z prostaty a nemožno zabudnúť ani na obsah mnohých minerálov a vitamínov. Po zmiešaní všetkých prísad, prechádza ejakulát močovou trubicou a následne rytmickými sťahmi opúšťajú penis. Zaujímavé je, že otvor, cez ktorý prechádza ejakulát je ten istý, cez ktorý vychádza aj moč, ale v čase ejakulácie je nemožné močiť.

Po orgazme sa erekcia stráca opačným procesom a krvi v penise rýchlo ubúda. Penis zmäkne a ochabne.

Celý proces možno rozdeliť do 5-tich fází:

 1. fáza roztiahnutia ciev – nastáva začiatok stoporenia, uvoľnením a rozťahovaním ciev.
 2. fáza náhleho prekrvenia – krv sa rýchlo presúva do penisu, čo vedie k stoporeniu.
 3. fáza konečného stoporenia – ustálený stav krvného zásobovania penisu, čo spôsobuje stabilizáciu maximálneho stoporenia.
 4. fáza vyvrcholenia – dochádza k výronu semena – k ejakulácii.
 5. fáza detumescencie – ukončenie erekcie v podobe ochabnutia penisu.

Podľa portálu coloplastmenshealth.com erekcia prebieha v týchto 3 vizuálnych krokoch:

erekcia krok 1erekcia krok 2 erekcia krok 3

Ako sa prejavuje erekcia?

Medzi vonkajšie prejavy erekcie patrí samozrejme stoporenie, resp. postavenie penisu, ale aj vyššia tepová frekvencia, zvýšenie krvného tlaku, zrýchlený dych, prípadná husia koža.

Typy erekcie

Možno ste to ani netušili, ale existujú 3 nasledujúce typy erekcie.

 1. Reflexná – ktorú vyvoláva priame (vonkajšie) dráždenie penisu
 2. Psychogénna – erekciu zapríčiňuje predstavivosť, sluchové, vizuálne a čuchové podnety
 3. Nočná erekcia – prejavuje sa počas spánku a je výsledkom podvedomia, je teda nevedomá.

Nočná erekcia alebo “Mokré sny”

Mladí chlapci, hlavne v období puberty, sa často prebúdzajú so stoporeným penisom. Ide o bežný jav, kedy na základe nejakého sexuálne vzrušujúceho sna, mozog vysiela impulzy na erekciu. Tento jav sa označuje termínom nočná erekcia. Deje sa hlavne v spánkovej fáze, ktorá sa označuje skratkou REM, čo znamená rýchle pohyby očí. Preto v Rem, pretože práve v tomto momente dochádza najvyšší stupeň spánkového uvoľnenia, tzv. aktívny spánkový režim. V prípade, ak nastane aj ejakulácia, teda nočná emisia, hovoríme o “mokrých snoch”.

Poruchy erekcie

Porucha erekcie je dnes problém značnej časti mužskej populácie, prekvapivo všetkých vekových skupín, nielen starších mužov. Na Slovensku trpí nejakým problémom so slabou erekciou resp. erektilnou dysfunkciou až 500 000 mužov. Tento problém je veľakrát iba symptómom iného problému. Preto pri nejakom probléme s erekciou určite navštívte lekára.

Medzi najčastejšie problémy s erekciu patrí:

Nedostatočná a slabá erekcia

Ide o jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich problémov. Je to stav, ktorý sa prejavuje tak, že penis nie je dostatočne vzpriamený a tvrdý, ale je mäkší a ochabnutejší. Za slabou erekciou môžeme hľadať viacero príčin, a to buď organickú, alebo psychogénnu resp. psychosexuálnu poruchu, ale hlavnou príčinou je zväčša nedostatočné prekrvenie, pretože cievne mechanizmy z nejakých dôvodov zlyhávajú.

Krátka erekcia

Časovo ohraničiť, čo presne je krátka erekcia je pomerne náročné. Príliš krátkou erekciou sa označuje stav, keď stoporený penis ochabne do niekoľkých minút a to aj po opakovanom sexuálnom dráždení. Zapríčinené to môže byť cievnym alebo nervovým systémom.

Predčasná erekcia

Tento pojem sa často zamieňa s predčasnou ejakuláciu, ale nejde o to isté. Predčasná ejakulácia je rýchle dosiahnutie orgazmu, ale predčasná erekcia je stoporenie penisu po veľmi krátkom alebo po žiadnom sexuálnom stimulovaní. Tento jav sa často objavuje v čase puberty, čo je normálne. Za problém sa pokladá až vtedy, keď sa vyskytuje okolo 20 roku života muža a vyššie. Príčinou môže byť problém s nervovým systémom, ale aj poruchou tvorby hormónov.

Bolestivá erekcia

Ojedinelým, ale zato vážnym problémom je bolesť pri erekcii. Väčšinou je za tým nejaké vážne ochorenie, napr. rakovina, preto neváhajte a okamžite vyhľadajte lekára.

Častá erekcia

Ďalším problém je príliš častá erekcia. Ide o vysokú aktivitu, ktorá sa spája s vysokým libidom. Za častú erekciu väčšinou môže hormonálna nerovnováha, ale aj problém s chronickým rozšírením ciev.

Čo vplýva na kvalitnú erekciu?

Na erekciu vplýva podstatné množstvo faktorov. Nejde len o vonkajšie faktory, resp. príčiny erekcie, ale aj o vnútorné faktory. Dokonca sa často objavujú aj vo vzájomnej kombinácii. Tieto faktory sa rozdeľujú nasledovne:

Kardiovaskulárne choroby

Kardiovaskulárne choroby alebo srdcovocievne choroby sú jeden z najčastejších príčin problémov s erekciou. Totiž stoporenie je obmedzené, pretože krv sa nedostatočne dostáva do penisu, kde je tým pádom obmedzené prekrvenie penisu. Medzi tieto choroby patrí: zvýšený cholesterol, vysoká hladina cukru, nesprávna činnosť cievnych stien, a samozrejme, problémy so srdcom.

Choroby nervového systému

Ďalšou často sa vyskytujúcou príčinou sú choroby nervového systému, predovšetkým jeho centrálnej časti, pretože dochádza k nesprávnemu alebo k žiadnemu prenosu nervových vzruchov. Ide hlavne o choroby ako je Alzheimer, Parkinson, Skleróza Multiplex. 

Hormonálne problémy

Hypofýza v mozgu riadi štítnu žľazu, ktorá produkuje hormóny. Ak s ňou nie je niečo v poriadku, tvorba hormónov je narušená a môže vzniknúť problém s erekciou. Väčšinou ide o poruchy tvorby testosterónu, s hladinou libida a ďalších, ktoré sú pre erekciu dôležité.

Životný štýl

Vonkajším faktorom vyplývajúcim na erekciu je váš životný štýl. To čo jete, čo robíte a čo zažívate sa odzrkadlí na vašom sexuálnom živote. Negatívnym vplyvom je hlavne fajčenie, alkohol, nedostatok pohybu, strava s vysokým obsahom nasýtených tukov, s obsahom cukru a produkty z bielej múky.

Psychologické faktory

Veľmi častým negatívnym faktorom je v dnešnej dobe nadmerné množstvo stresu, depresia, strach, únava, nedostatok spánku … Takmer všetko zdravie ovplyvňuje vnútorná pohoda. Kto však dnes môže povedať, že žije bezstarostní život bez stresu? Asi len málokto, ak vôbec je niekto taký. Pre dosiahnutie lepšej erekcie sa snažte objektívnejšie pozerať na situácie, prijať nepríjemnosti a nebojovať s nimi, ľahšie zvládať stres, dopriať si oddych a dostatok spánku.

Lieky

Negatívne, vedľajšie či nežiadúce účinky niektorých liekov zahŕňajú aj stratu chuti po sexuálnom živote. Ide hlavne o lieky, ktoré ovplyvňujú kardiovaskulárny systém, ale aj antidepresíva, lieky na tlak, diuretiká a niektoré lieky na alergie.

Ako posilniť erekciu?

Je niekoľko spôsobov ako podporiť erekciu:

aktívny život (šport)

zdravé stravovanie

Ide o dve základné veci, ktoré majú obrovský vplyv na naše zdravie. Hoci sa spájajú už takmer s každou oblasťou zdravia, nič sa nemení na fakte, že je tomu tak. Niektoré štúdie tvrdia, že  šport a správna výživa má na svedomí až 70% percent celkového zdravia človeka  a inak tomu nie je ani v spojení s erekciou. Preto do svojho životného štýlu zapojte pravidelný pohyb, zdravé stravovanie, prestaňte nadmerne piť, fajčiť a jesť nezdravé jedlá. Mohlo by to vyriešiť váš problém s erekciou.

Potraviny pre kvalitnú erekciu

Možno sa to niekomu bude zdať ako klišé, no slovné spojenie “Sme tým, čo jeme” má svoje opodstatnenie. Inak to nieje ani pri erekcii. Posilniť svoju erekciu a zlepšiť tak sexuálny život, je naozaj možné aj prostredníctvom stravy. Samozrejme, že nejde o jednorázovú konzumáciu zdravších jedál, ale o dlhodobú zmenu jedálnička. Medzi potraviny, ktoré vám zlepšia kvalitu erekcie patrí:

 • ryby a morské plody – pretože obsahujú zdravé omega-3 mastné kyseliny = losos, tuniak, treska, makrela, ustrice, krevety.
 • orechy a semená – sú zdrojom omega, minerálov a aminokyselín = ľanové, tekvicové semienka, vlašské orechy.
 • koreniny a bylinky – ktoré pôsobia ako afrodiziakum a zvyšujú prietok krvi v penise a pomáhajú odstraňovať problémy s ED = chilli, zázvor, mäta, škorica, rozmarín, vanilka, Muškátový oriešok, Kotvičník zemný, zelený a čierny čaj.
 • ovocie – s obsahom vitamínu C = citróny, madarinky, pomaranče, grapefruity, melón, granátové jablko, a samozrejme, ananás, ktorý vášmu ejakulátu dodá sladkastú chuť, čím prekvapíte vašu partnerku.
 • zelenina – predovšetkým čerstvá zelenina, ktorá obsahuje L-Arginín, kyselinu listovú, mnoho vitamínov a minerálov = špenát, zelený šalát, cesnak, cícer…

Potraviny, ktoré škodia vašej erekcii

Potraviny, ktoré uberajú vašej mužskosti sú z pravidla hlavne tie, ktoré tak skvele chutia. Tu však často platí nepriama úmera – čo je chutné, nie je najzdravšie. Nemusíte ich úplne vylúčiť, ale skúste ich výrazne obmedziť. Sú to hlavne potraviny z bielej múky, s obsahom rafinovaného cukru, polotovary, príliš mastné a kalorické jedlá (tzv. prázdne jedlá) a alkohol.

Čo pomôže mužom

Ejoy Ejoy
Najnovší prípravok eJoy, ktorý je vyrobený v Anglicku, Vás okamžite nakopne k sexuálnym výkonom. Prečítať si o prípravku eJoy 
Zerex Zerex
Zerex je na Slovensku dlhoročný reprezentant silnej erekcie a zvýšeného libida. Prečítať si o prípravku Zerex 

Ďaľšie možnosti:

Existuje samozrejme oveľa viac možností, ako podporiť erekciu. My sme Vám predstavili asi tie najznámejšie, možno povedať základné piliere liečby, či už bylinnej alebo farmakologickej. 

Rýchle fakty o erekcii

 • počas erekcii je takmer nemožné močiť,
 • erekciu zažívajú aj nenarodené bábätká, čo je možné sledovať na ultrazvuku,
 • vo všeobecnosti platí, že malý penis dosiahne oveľa mohutnejšiu erekciu ako muž s veľkým penisom,
 • na každého muža denne pripadá priemerne 11 denných a 9 nočných erekcií,
 • pri erekcii je možné zlomiť penis,
 • niektorý muži si dokážu erekciu udržať aj dlho po tom, čo dosiahli ejakuláciu,
 • fajčenie vám nielen ohrozuje vašu erekciu, ale spôsobuje aj skracovanie penisu,
 • existuje aj smrteľná erekcia, tá sa často objavuje u mužoch, ktorí zomreli udusením, napr. pri obesení,
 • pribúdajúcim vekom klesá kvalita erekcie, hoci niektorým mužom to funguje aj v 70-tke.

Vaše otázky a naše odpovede o erekcii

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Môže obezita zapríčiniť problém s erekciou?

Áno môže, dokonca obezita je veľmi častou príčinou problému s erekciou u mladých mužov. Dôvodom je, že pri obezite alebo nadváhe, zaťažujete vaše cievy a srdce, ktoré odvádza a pumpuje krv aj do penisu. Keďže, ale cievy sú zanesené tukom (cholesterom) vzniká problém.

Ovplyvňuje kvalita erekcie plodnosť?

V podstate áno. Hoci ejakulácia dokáže v niektorých prípadoch prebehnúť aj počas ochabnutého penisu, na to aby došlo k oplodneniu, je potrebné pevné a dostatočne dlhé stoporenie, hlboko v pošve, s dosiahnutím vyvrcholenia a ejakulácie.

Môžu byť za problémami s erekciou aj problémy vo vzťahu?

Áno môžu a to viac než by ste si boli mysleli. Ide hlavne o partnerské problémy, ako sú neustále hádky, ktoré zapríčiňujú stratu záujmu o partnera, ale aj strach z nepríjemnej predchádzajúcej sexuálnej skúsenosti.

10 tipov ako OKAMŽITE zlepšíte svoju erekciu

Pre kvalitnú erekciu stačí, ak urobíte pár zmien vo svojom živote. Urobte ich okamžite a ani neviete akou rýchlosťou sa dostavia prvé výsledky.

 1. Prestaňte fajčiť.
 2. Nepite alkohol a sladké vody.
 3. Nejedzte tučné jedlá, polotovary, sladkosti.
 4. Pravidelne cvičte, aj keď len niekoľko minút.
 5. Namiesto auto zvoľte chôdzu alebo bicykel vždy keď je to možné.
 6. Oddychujte, doprajte si dostatok kvalitného spánku.
 7. Zabráňte stresu, aby vás ovládal.
 8. Veďte dôverný partnerský život.
 9. Neprestávajte byť sexuálne aktívny.
 10. Užívajte výživové doplnky na podporu mužskej sexuality.

Ako sme už spomenuli, dôvod, prečo dochádza k poruchám erekcie môže byť organický alebo psychický. Z tohto dôvodu je najprv nutné konkrétny problém odhaliť, diagnostikovať a následne liečiť. Pretože, ak je zdravotný problém vážny, žiadna z týchto rád nemusí byť nápomocná a je najlepšie navštíviť svojho lekára a problém prekonzultovať.

4.3/5 - (9 votes)

One Response

 1. Salome 12. novembra 2016

Zanechaj nám svoj názor