erekcia

Erekcia

Posledná aktuálizácia prebehla 10. mája 2022 by silviab

Pre mnohých mužov je erekcia súčasťou každodenného života. Je to niečo nad čím sa väčšina mužov ani nezamýšľa. K erekcii u muža dochádza, ako náhle sa penis stoporí (zvyčajne stojí smerom von alebo nahor) . Najčastejšie ide o reakciu na sexuálne vzrušenie, no niekedy môže nastať bez akéhokoľvek dôvodu, najmä počas dospievania. Erekcie môžu zmiznúť po ejakulácii alebo samy od seba.

Hoci veľa mužov erekciu zažíva, veľa z nich tomu nerozumie. Schopnosť dosiahnuť a udržať erekciu môže u niektorých dokonca spôsobiť stres. Tento článok obsahuje to, čo by ste mali vedieť o tom, ako funguje erekcia, vrátane toho, aká tvrdá by mala byť , problémy s erekciou a tipy či doplnky na lepšiu erekciu.

Anatómia penisu

Na pochopenie erekcie a systému jej vzniku je dobré poznať aspoň povrchovo anatómiu penisu. Penis je mužský komplexný vonkajší orgán. Má dve hlavné funkcie:

 • Rozmnožovaciu – Počas erotickej stimulácie dochádza k erekcii penisu, ktorá sa prekrví. Po emisii (zmiešanie zložiek semena v prostatickej uretre) môže dôjsť k ejakulácii, čím sa sperma dostane von z uretry cez vonkajší uretrálny otvor. Čím sa zaistí možnosť oplodnenia partnerky.
 • Urinárnu – Penis má tiež dôležitú úlohu pri močení. Obsahuje močovú rúru, ktorá odvádza moč z močového mechúra do vonkajšieho ústia močovej rúry, z kade moč unikne z tela von.

Penis možno anatomicky rozdeliť na tri základné časti:

 • Koreň – najbližšia k telu, pevná časť penisu. Nachádza sa v povrchovom perineálnom vačku panvového dna a nie je zvonka viditeľný. Koreň obsahuje tri erektilné tkanivá a dva svaly.
 • Telo – voľná časť penisu, ktorá sa nachádza medzi koreňom a žaluďom. Je zavesený na pubickej symfýze. Skladá sa z troch valcov erektilného tkaniva – dvoch kavernóznych telies a jedného špongiózneho.
 • Žaluď – najvzdialenejšia časť penisu, ktorá je zároveň najcitlivejšia.

Čo je erekcia a ako funguje

K erekcii dochádza v momente, keď krv začne prúdiť do penisu rýchlejšie, ako vytekať. To spôsobí, že tkanivo v penise napuchne a stvrdne. Netreba si však zamieňať pojmy ako erekcia a stoporenie. Stoporenie je začiatočný stav, vďaka ktorému neskôr pomocou biológie nastane erekcia.

 • Erekcia začína vo vašom mozgu. Niečo, čo ste videli, cítili, počuli alebo si mysleli, núti vaše nervy posielať chemické správy do krvných ciev vo vašom penise. Tepny sa uvoľnia a otvoria sa, aby mohlo prúdiť viac krvi; zároveň sa žily uzavrú. Akonáhle je krv v penise, tlak ju zachytí v kavernóznych telesách. Váš penis sa roztiahne a udrží erekciu.

Netreba si však mýliť pojmy ako erekcia a ejakulácia. Ejakulácia nastane keď pri následku vzrušenia, trubice začnú vytláčať spermie zo semenníkov smerom k zadnej časti močovej trubice. Spermie a tekutinu uvoľnenú semenníkmi, následne močová rúra zmieša a potom, na vrchole sexuálneho vzrušenia, vyšle signály do miechy, ktorá zase vyšle signály do svalov v spodnej časti penisu, vďaka čomu semeno vyjde z penisu.

Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo viac o rannej erekcii

Niektorých však môže trápiť otázka, akým tvrdým by mal penis, teda erekcia, byť. Odpoveď je jednoduchá – erekcia, ktorá je dostatočne tvrdá na to, aby umožnila penetračný sex, sa považuje za normálnu, zdravú erekciu. Vedci poskytli aj presnejšiu odpoveď: u väčšiny mužov tlak v penise počas erekcie dosahuje 100 mmHg. Pokiaľ však ide o „zhodnotenie“ vlastnej erekcie, netrápte sa číslami. Ak je penis dostatočne tvrdý na to, aby prenikol do partnera a ten dosiahol orgazmus, môžete byť s vašou erekciou spokojný. Netreba si však prestať všímať varovných signáloch, ktoré môžu naznačovať, že niečo nie je v poriadku.

Fázy erekcie

Z vedeckého pohľadu sa dá nástup a ústup erekcie rozdeliť do 5 fáz : napĺňanie penisu krvou, čiastočná erekcia, úplná erekcia, tuhá erekcia, návrat do ochabnutosti. Z biologického hľadiska sa niekedy pridáva aj šiesta fáza – fáza 0. Ide o fázu pokoja, teda vtedy, keď je penis prekrvovaný normálne, ako počas bežného dňa.

 Latentná fáza :  V prvej fáze sa penis len pomaly začína napĺňať krvou. A to v dôsledku sexuálnej alebo psychologickej stimulácie, vďaka ktorej impulzy z mozgu a nervov okolo penisu spôsobujú uvoľnenie hladkých svalov.

 Fáza tumescencie :  V druhej fáze je penis mierne „opuchnutý“. Počas vzrušenia spôsobujú správy prenášané nervami krvné cievy a hubovité komory dilatáciu (otváranie). Do penisu teda prúdi viac krvi, ako vyteká von.

 Fáza úplnej erekcie :  Zvýšený objem krvi v penise sa bráni odtoku zvýšeným tlakom, ktorý stláča žily penisu, čím sa penis rozširuje až do úplnej erekcie.

 Fáza rigidnej erekcie:  Ako vzrušenie pokračuje, nervy prenášajú správy o vzrušení medzi penisom a mozgom. Krv neustále prúdi do penisu. Krvou opuchnuté tkanivá tlačia na žily. Časť krvi sa bráni odtekaniu späť. Penis je plný krvi a stuhne. Muž je schopný pohlavného styku.

 Fáza detumescencie :  Po vyvrcholení – alebo keď vzrušenie pominie – sa penis uvoľní, čo umožní krvi vytekať z penisu. Penis sa vráti do normálneho, ochabnutého stavu. Po erekcii a vyvrcholení má veľa ľudí refraktérne obdobie, počas ktorého nemôžu dosiahnuť ďalšiu erekciu, aj keď sú stimulovaní. Môže to trvať len 15 minút alebo jeden či mimoriadne viac dní.

Problémy s erekciou

Medzi najčastejšie a najvážnejšie ochorenie spojené s erekciou patrí jednoznačne erektilná dysfunkcia. Tú si priblížime samostatne v ďalšej kapitole. Mužov trápia však aj iné, menej či viac vážne, no aj tak dôležité povšimnutia, ochorenia.

Sú nimi:

Nedostatočná erekcia : Nedostatočná alebo slabá erekcia je často prepojená s erektilnou dysfunkciou. Tvrdosť erekcie penisu závisí od mnohých faktorov, ako je vek osoby, celkový zdravotný stav, hladina hormónov, nervy, prietok krvi, duševný stav a emócie. Keď sú tieto faktory ovplyvnené, môže dôjsť aj ku takémuto problému.

Priapizmus : Priapizmus je pretrvávajúca, zvyčajne bolestivá erekcia, ktorá trvá viac ako štyri hodiny a vyskytuje sa aj po sexuálnej stimulácie. Tento stav nastane vo chvíli, keď sa krv v penise zachytí a nie je schopná odtekať. Ak sa stav nelieči okamžite, môže viesť k zjazveniu a trvalej erektilnej dysfunkcii.

Retrográdna ejakulácia : K retrográdnej ejakulácii dochádza, keď sperma vstúpi do močového mechúra namiesto toho, aby vyšla cez penis počas orgazmu. Aj keď muž môže v takejto chvíli dosiahnuť vyvrcholenie, ejakulátu môže byť veľmi málo alebo nič. Muži to poznajú pod názvom suchý orgazmus. Retrográdna ejakulácia nie je škodlivá, ale môže spôsobiť mužskú neplodnosť.

Neskorá erekcie : Neskorá erekcia je problém, ktorý často krát súvisí so znížením libidom. Ak nestúpne libido, muž nemá chuť na sex a následne sa u neho neprejaví erekcia. Problémom však môže byť aj ochorenie kardiovaskulárneho systému, kedy dostatočné množstvo krvi na erekciu nedokáže doputovať do penisu. Aj keď sa to nemusí zdať ako veľký problém, netreba to ignorovať. ň

Krátka erekcia : Krátka erekcia je často spojená s predčasnou ejakuláciu, kedy muž vyvrcholí skôr ako by si želal – do niekoľkých minút penis ochabne a muž nie je schopný v pohlavnom styku pokračovať.

Erektilná dysfunkcia

Erektilná dysfunkcia alebo impotencia je neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu dostatočne pevnú na sex. Problémy s erekciou z času na čas nie sú nevyhnutne dôvodom na obavy. Ak je erektilná dysfunkcia pretrvávajúcim problémom, môže to spôsobiť stres, ovplyvniť vaše sebavedomie a prispieť k problémom vo vzťahoch. Problémy s dosiahnutím alebo udržaním erekcie môžu byť tiež znakom základného zdravotného stavu, ktorý si vyžaduje liečbu, a rizikovým faktorom srdcového ochorenia. Preto by sa takéto niečo nikdy nemalo ignorovať.

Mužská erekcia, ako ste už mohli pochopiť,  je zložitý proces, ktorý zahŕňa mozog, hormóny, emócie, nervy, svaly a cievy. Erektilná dysfunkcia môže vyplynúť z problému s ktorýmkoľvek z nich.  Niekedy aj kombinácia fyzických a psychických problémov môže stáť za problémom. Napríklad mierny fyzický stav, ktorý spomaľuje vašu sexuálnu reakciu, môže spôsobiť úzkosť z udržania erekcie. Výsledná úzkosť môže viesť ku alebo zhoršiť erektilnú dysfunkciu.

Bežné fyzické príčiny zahŕňajú:

 • kardiovaskulárne ochorenia
 • vysoký cholesterol
 • vysoký krvný tlak
 • obezita
 • Parkinsonova choroba
 • niektoré lieky na predpis
 • fajčenie

Psychologické príčiny erektilnej dysfunkcie :

 • depresia, úzkosť alebo iné duševné poruchy
 • stres
 • problémy vo vzťahoch v dôsledku stresu, zlej komunikácie alebo iných obáv
 • rizikové faktory

Čo hovorí veda na erekciu

Po stáročia vedci chápali, že dva párové valce v penise, kavernózne telieska, keď sú naplnené krvou, sú zodpovedné za tuhosť teda tvrdosť erekcie. Ale až v osemdesiatych rokoch minulého storočia  začalo vedcov zaujímať, ako sa krv vlastne dostane do penisu. Skutočne, bez nejakého mechanizmu na zachytenie krvi, ktorá sa uvoľňuje počas počiatočného štádia erekcie, by zvýšený prietok krvi prameniaci zo sexuálneho vzrušenia len tiekol do penisu a potom by vytekal von cez žily, čím by sa penis naplnil. Zaujímavé je, že neexistuje žiadna iná časť ľudskej anatómie, ktorý toto krvi umožňuje.

Rôzne štúdie vykonané za posledných pár desiatok rokov pomohli veľanásobne vedcom prísť napríklad aj na spôsob liečby erektilnej dysfunkcie.

V štúdií z roku 2012 (1) Arthura L. Burnetta a jeho kolegoch na myšiach, našli komplexnú slučku pozitívnej spätnej väzby v penilných nervoch, ktorá spúšťa vlny oxidu dusnatého, aby udržal penis vzpriamený. Po experimente Burnett komentoval, že teraz už chápu, že nervové impulzy, ktoré pochádzajú z mozgu a z fyzickej stimulácie, sú udržiavané kaskádou chemikálií, ktoré vznikajú počas erekcie po počiatočnom uvoľnení oxidu dusnatého. Základná biológia erekcie na úrovni hlodavcov je teda rovnaká ako u ľudí.

Toto je zoznam techník na zlepšenie erekcie a čo na ne veda :

 • Kegelove cviky podľa malej štúdie (2) sú spolu so zmenami v životnom štýle účinnejšie na nadobudnutie normálnej erektilnej funkcie ako len zmeny v životnom štýle.
 • Prehľad 10 štúdií z roku 2018 (3) skúmal zase vplyv aeróbneho cvičenia. Z ich prehľadu výskumníci dospeli k záveru, že 160 minút týždenného cvičenia počas 6 mesiacov môže viesť k zníženiu erektilných problémov.
 • Rok 2021 dospel aj pomocou štúdie na 92 mužoch (4), že vegánska strava môže byť dobrým pomocníkom pri  liečbe erektilných problémov.
 • Niektoré známe rastliny ako napríklad ženšen dokážu navodiť erekciu (5).

Ako ešte zlepšiť erekciu

Rôzne štúdie a veda poskytujú variabilné pohľady na to, čím si vylepšiť erekciu. Vyvarovať sa erektilnej dysfunkcii alebo rôznym iným problémom s erekciou sa dá ale aj pomocou prevencie. Prevencia je častokrát kľúčom ku zdraviu.

Zoznam preventívnych opatrení :

 • Prestaňte fajčiť :  Fajčenie je častokrát spojené s ochorením srdca a krvných ciev, ktoré následne môžu spôsobovať erektilné problémy. A v prípade, že by fajčenie neviedlo ku kardiovaskulárny ochorenie, nikotín sám o sebe spôsobuje erekcii a celému telu problémy. Taktiež sa vyhnite nadmernému pitiu alkoholu.
 • Zdravo sa stravuje : Pod pojmom zdravé stravovanie myslíme celozrnné potraviny, nízkotučné mliečne jedlá, ovocie a zeleninu alebo chudé mäso. Vyhnite sa potravinám s vysokým obsahom tuku, najmä nasýtených tukov a sodíka.
 • Udržujte si zdravú váhu : Udržiavanie zdravej hmotnosti môže tiež pomôcť oddialiť začiatok cukrovky a znížiť krvný tlak. Schudnúť pár kíl môže pomôcť znížiť hocijaký zápal, zvýšiť hladiny testosterónu alebo aj zvýšiť sebaúctu, čo všetko môže pomôcť predchádzať erektilnej dysfunkcii.
 • Hýbte sa : Fyzická aktivita zvyšuje prietok krvi vaším telom vrátane penisu. Aspoň 30 minút denne môže telu všeobecne veľmi pomôcť.
 • Nechajte si skontrolovať hladiny testosterónu : Hladiny testosterónu so starnutím klesajú, takže ak ste starší, môže sa stať, že za vaším problémom stojí práve toto. Nižšie hladiny môžu znamenať problémy s dosiahnutím a udržaním erekcie.
 • Pomôžte si výživovými doplnkami : Pomôcť si doplnkami podporuje veda, ktorá sa sústredí na rôzne prírodné afrodiziaká. Prírodné výživové doplnky sú častokrát pre mužov skvelou cestou ako si podporiť erekciou a mnoho ďalších sexuálnych oblastí. Ktoré sú podľa nás tie najlepšie uvedieme nižšie.

Doplnky na podporu erekcie

Prírodné doplnky dostupné na slovenskom trhu sú častokrát tým najlepším spôsobom ako problém s erekciou vyriešiť. Samozrejme nie všetky, čo tvrdia, že vám pomôžu, tak aj uskutočnia. Pretože nebudeme vám klamať, väčšina chce len vaše peniaze.  Pri výbere doplnku je najdôležitejšie preskúmať zložky a najmä ich koncentráciu. Práve koncentrácia je to čo dokáže ovplyvniť mužské sexuálne funkcie.

Fungovanie týchto tabletiek sa odvíja od zloženia, ktoré je celé prírodné a pre ľudské telo prirodzené. Extrakty z rastlín a rôzne aminokysliny v kvalitných prípravkoch pôsobia presne tam kde a ako majú. Ak hovoríme o výťažkoch z rastlín, dôležité je aby doplnok obsahoval najmä Ženšen, Macu, Saw Palmetto, Kotvičník a z aminokyselín najmä L-karnitín a L-arginín. Tieto a mnohé ďalšie kvalitné zložky obsahujú kvalitné doplnky ako :

ManFix

Väčšina prípravkov určených na podporu erekcie ponúkajú ako cieľ zlepšenie tvrdosti erekcie. ManFix je však výživový doplnok, ktorého spektrum účinkov je omnoho väčšie.

Dokáže :

 • podporiť kvalitnú erekciu
 • zvýšiť libido
 • oddialiť vyvrcholenie, čiže predĺžiť pohlavný styk7
 • podporiť plodnosť
 • podporiť tvorbu testosterónu

Pri toľkých len sľubujúcich a nekonajúcich výrobcoch znie toto až noc dobre. No ak by ste sa pozreli na zloženie, uvedomili by ste si, že to vôbec nie je nereálne. Koncentrácia všetkých zložiek je veľmi vysoká, čo prispieva ku pozitívnym účinkom. Obsahuje rastlinné afrodiziaká ako Kotvičník zemný, Saw palmetto či Ženšen. Zaujímavími zložkami sú aj Taurín či Pycnogenol.

Navyše je dostupný bez lekárskeho predpisu, čiže si ho dokážete objednať z pohodlia domova. Na slovenskom trhu je len veľmi krátko, no už podľa uživateľov, ktorí si ho vyskúšali vopred je vidno, že takýto prípravok a za takúto cenu naozaj stojí za to. S takou rannou erekciou určite problém mať nebude (samozrejme ak nejde o ťažké zdravotné ochorenie).

Stoporex

Stoporex je len jedným z ďalších kvalitných overených doplnkov na erekciu. Zaujme nie len účinkami, ale aj rôznymi inými kvalitami ako napríklad overený a známy výrobca, či dobré zloženie a jednoduchosť objednávky.

Za účinkami ako podpora erekcie či predĺženie pohlavného styku stojí 5 zložiek – prírodné afrodiziaká, aminokyseliny a minerály. Oproti konkurencii sa Stoporex nedal zlákať na „vyplnenie“ pre erekcie nepodstatné a neúčinné zložky. Kombinácia všetkých zložiek, presne funguje ako má a kde má.

Zerex

zerex klasik nový hlavny

Hádam najkupovanejším prírodným prípravkom na erekciu je Zerex. Muži si ho obľúbili najmä kvôli ponuke 3 rôznych variant. Aj s prírodným zložením, dokázala výrobca vyrobiť taký účinný prípravok ako Zerex.

 • Zložky ako Ženšen, Maca a Kotvičník zemný hrajú úlohu afordiziaka a podporujú libido
 • L-citrulín má za úlohu pomôcť lepšiemu priechodu krvi do penisu
 • A ďalšie s podobnými účinkami

Ako Zerex, tak aj ManFix a Stoporex sa teda môžu pýšiť kvalitným zložením, ktorými dokážu dopomôcť nejednému mužovi. Preto určite odporúčame tieto doplnky si naštudovať, najmä ich zložky a koncentráciu a sami zvážiť kúpu.

Pýtate sa nás

Čo je erekcia?

Erekcia u muža je stav, kedy je penis v pevnej a napnutej forme vzpriamený. Ľudia niekedy erekciu, nazývajú aj stoporenie. Stoporenie je však taký „predjav“ erekcie.

Ako funguje erekcia?

Keď je muž sexuálne vzrušený, krvné cievy v penise sa uvoľnia a otvoria sa, čím ich krv naplní. Krv zachytená pod vysokým tlakom vytvára erekciu.

Aká je problémová alebo slabá erekcia?

Problémovou alebo slabou erekciou sa rozumie erekcia, ktorá je nedostatočná na uskutočnenie pohlavného styku. Slabá erekcia môže byť predzvesťou erektilnej dysfunkcie.

Je erekcia-stoporenie nevyhnutné na styk?

Na pohlavný styk ako taký nie je nevyhnutný stoporený penis, no nemyslíme si, že to bude to pravé orechové. Avšak už na mužské vyvrcholenie alebo pri pokusoch o otehotnenie je erekcia nevyhnutná.

Ako zlepšiť erekciu doplnkami?

Prírodné doplnky sú jedným z najlepších riešení. Väčšina mužov si myslí, že hneď musí siahnuť po syntetických liekoch. No nie je tomu tak. Kvalitné prípravky ako napríklad ManFix dokážu svojou koncentráciou zloženia prispieť ku lepšej erekcie a mnoho iných sexuálnych oblastí.

Pomôže zdravý životný štýl na erekciu?

Fajčenie, pitie alkoholu a jedenie mastných jedál na dennej báze, neprospieva ľudskému organizmu. V niektorých prípadoch je možné aby bol problém s erekciou vyriešený. No už s ťažším ochorením bude potrebné navštíviť lekára.

Použité zdroje :

(1) https://www.pnas.org/doi/full/10.1073/pnas.1213790109

(2) https://bjui-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1464-410X.2005.05690.x

(3) https://www.smoa.jsexmed.org/article/S2050-1161(18)30029-1/fulltext

(4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33980148/

(5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC3731873/

 • https://www.webmd.com/men/picture-of-the-penis
 • https://www.webmd.com/erectile-dysfunction/how-an-erection-occurs
 • https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10036-erection-ejaculation-how-it-occurs
 • https://www.healthline.com/health/healthy-sex/what-is-an-erection
 • https://www.nhs.uk/conditions/erection-problems-erectile-dysfunction/
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-get-harder-erections
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-long-can-the-average-man-stay-erect
 • https://www.healthline.com/health/erectile-dysfunction/surprising-facts
 • https://www.benulekaren.sk/co-sposobuje-problemy-s-erekciou-a-ako-ich-riesit
 • https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000645/1838345/Ked-erekcia-nie-je-to–co-byvala–Ake-su-priciny-a-ako-sa-dostanete-opat-do-formy-
 • https://www.erekciablog.sk/slaba-erekcia/

 

Každý hlas je cenný :)

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+