ejakulácia

Ejakulácia – Tipy na predčasnú ejakuláciu

ejakulácia

Ejakulácia a jej proces

 Ejakulácia je uvoľňovanie semena z penisu pri orgazme (sexuálne vyvrcholenie). Ak je človek sexuálnej stimulovaný, mozog vysiela signály do oblasti genitálií cez nervy v mieche, aby sa svaly panvového dna stiahli.

Pri orgazme, vlny svalových kontrakcií prepravujú spermie, s malým množstvom tekutiny, zo semenníkov až semenovodu. V semenných vačkoch a prostate sa prispievajú ďalšie tekutiny, ktoré chránia spermie.

Tip pre Vás
Trpíte nekvalitnou erekciou a ejakuláciou? Erexan stimuluje testosterón a tým zvyšuje kvalitu ejakulácie aj semena! Chcem si prečítať o Erexane ….

Táto zmes spermií a tekutín (ejakulát) cestuje pozdĺž močovej trubice k špičke penisu, kde je ejakulát uvoľnený.

Problémová ejakulácia a jej typy

Správny proces ejakulácie si môžete pozrieť na videu nižšie.

Muži môžu zažiť rôzne druhy problémov ejakulácie, vrátane:

 • predčasná ejakulácia – jedná sa o najčastejší problém, ktorý sa v súvislosti s ejakuláciou vyskytuje. Príčiny tohto problému môžu byť rôzne, no najčastejšie sú to ochorenia – napr. zápal a následné prílišné precitlivenie, ktoré nastáva po sexuálnej stimulácii.
 • retrográdna ejakulácia – po slovensky spätná ejakulácia; Ide o problém, ktorý je charakteristický tým, že ejakulát bol zo semenníkov vypudený, avšak z penisu sa von nedostane. Ejakulát sa kvôli nesprávnemu fungovaniu mechanizmu procesu ejakulácie dostáva do močovej rúry.
 • oneskorená ejakulácia (alebo bez ejakulácie) – v tomto prípade môžeme nájsť dve príčiny. Ak muž dosiahne orgazmus, no ejakulácia sa nedostaví / dostaví oneskorene, pravdepodobne sa semeno nevie dostať von, stojí mu v ceste nejaká prekážka. V niektorých prípadoch je oneskorený aj orgazmus a teda aj ejakulácia, tu už sú príčiny veľmi individuálne.
 • bolestivá ejakulácia – ak počas vyvrcholenia pociťujete bolesť, tento problém netreba podceňovať. Môže sa jednať o vedľajší príznak ochorení, napríklad chorôb týkajúcich sa močového ústrojenstva. V takomto prípade by ste mali navštíviť urológa.
 • krvavá ejakulácia – v prípade, že vás trápi tento problém, mali by ste zistiť, či je vaša prostata v poriadku. Môže sa jednať o jej preťaženie, prípadne rôzne zápaly v tejto oblasti. Ak sa tento problém u vás vyskytuje často, mali by ste navštíviť svojho lekára a obmedziť svoj sexuálny život, nakoľko sa môže jednať aj o jeden z prejavov prenosných pohlavných ochorení.
 • slabá alebo silná ejakulácia – tento jav je vo veľkej miere závislý aj od vášho libida, nakoľko pri nízkej chuti na sex nastáva aj menšie vzrušenie, a preto ani ejakulácia nie je dostatočná. V opačnom prípade, ak má muž veľa testosterónu, prejaví sa to aj na jeho zvýšenom sexuálnom apetíte a intenzívnom orgazme so silnou ejakuláciou.

Ako sú časté problémy ejakuláciou?

Predčasná ejakulácia je najčastejší mužský sexuálny problém a postihuje mužov všetkých vekových kategórií. Predčasná ejakulácia nastáva, keď človek nie je schopný načasovať ejakuláciu, a ejakuluje skôr, než sa on / alebo jeho partner cíti pripravený aby sa to stalo, a to spôsobuje problémy.

Ďalšie problémy ejakulácie sú menej časté ako predčasná ejakulácie, ale môže tiež spôsobiť utrpenie pre mužov a jeho partnerke

Čo spôsobuje problémovú ejakuláciu?

Za problémovou ejakuláciou môže mať byť celý rad príčin, či už tie fyzické alebo psychické. Fyzikálne príčiny zahŕňajú niektoré choroby, ako je cukrovka, niektoré typy operácií alebo trauma, niektoré typy zápalu alebo infekcie, a niektoré lieky. Medzi psychologické príčiny patrí stres, úzkosť (ako je úzkosť o “sexuálny výkon”), ťažkosti vo vzťahoch a depresie.

Pre každý typ problému s ejakuláciou a pre každého jednotlivého človeka môže byť jedna alebo viac príčin problému s ejakulácie.

Oneskorená ejakulácia

Je po predčasnej ejakulácií asi druhý najčastejší problém s ejakuláciou. 

Oneskorená ejakulácia (OE) je bežný zdravotný stav.Nazývaná je tiež “zhoršená ejakulácia”, a jej charakteristickým znakom je, že muž na ejakuláciu potrebuje 30 a viac minút na sexuálnej stimulácie aby prišlo k ejakulovaniu.V niektorých prípadoch sa ejakulácia nedá dosiahnuť vôbec.

Vzhľadom k predčasnej ejakulácií je tento problém možno priam vítaný ale opak je pravdou. Tak ako predčasná ejakulácia skracuje sex na minimum, oneskorená ho naopak predlžuje viac, ako je prínosné a pokiaľ muž neni schopný ejakulácie, môže byť problém aj s otehotnením prirodzeným spôsobom.

Výhodou je že ani jeden typ ejakulácie neprináša zdravotné riziká a dajú sa pomerne úspešne liečiť.

Príčiny oneskorenej ejakulácie

Existuje mnoho potenciálnych príčin OE, vrátane psychologických problémov, chronických zdravotných stavov a reakcií na lieky.

Psychologické príčiny oneskorenej ejakulácie sa môžu vyskytnúť v dôsledku traumatického zážitku. Kultúrne alebo náboženské tabu môžu poskytnúť sex negatívnu konotáciu. Úzkosť a depresia môžu potlačiť sexuálnu túžbu , čo môže viesť aj k OE.

Vzťahový stres, zlá komunikácia a hnev môžu zhoršiť oneskorenú ejakuláciu. Znepokojenie v sexuálnej realite s partnerom v porovnaní so sexuálnymi fantáziami môže tiež viesť k OE.

Títo muži vedia často ejakulovať v ideálnom čase počas masturbácie ale nie počas sexu.

Retrográdna ejakulácia

Retrográdna ejakulácia predstavuje závažný problém, ktorý muži poznajú aj pod slovným spojením spätná ejakulácia, prípadne suchý orgazmus. Problém spočíva v tom, že muž reálne prežije vyvrcholenie, no ejakulácia sa nedostaví. V čom je vlastne problém? Každého táto situácia zaskočí, a preto sa čo najskôr snaží dopátrať po odpovedi na túto otázku. Zákerný je tento problém aj v tom, že muž nedokáže ženu oplodniť, keďže ejakulácia sa nedostaví, a teda je v istom zmysle neplodný.

Nejde o to, že by muž nemal dostatok semena. Výron semena zo semenníkov je prítomný, no ejakulát neopustí močovú trubicu, cez ktorú za normálnych okolností vychádza von z penisu. Ejakulát sa vráti do močovej sústavy, pričom sa dostáva do močového mechúra, odkiaľ je vylúčený pri najbližšom močení.

Aké sú príčiny?

Príčiny problému spätnej ejakulácie spočívajú vo väčšine prípadov v rôznych ochoreniach, prípadne poraneniach tkanív alebo nervov. Okrem iného sa môže jednať aj o vedľajšie nežiaduce účinky liekov, ktoré užívate, a príčinu problému treba tiež hľadať v močovej sústave. Najčastejšou príčinou je však nervové poškodenie, ktoré zapríčiní, že proces ejakulácie neprebieha tak, ako by mal. Mechanizmus sa narúša napríklad v tom, že zlyhá komunikácia medzi neurónmi, ktorá dáva telu najavo, že ejakulát má byť vylúčený von z tela. Stačí malé poškodenie takýchto nervov a problém rotrográdnej ejakulácie môže byť realitou.

Bolestivá ejakulácia

Bolestivá ejakulácia je ďalším z nepríjemných problémov, ktoré môžu narušiť váš sexuálny život. Ak pociťujete pálenie alebo bolesť pri vyvrcholení, mali by ste zájsť za svojím urológom, nakoľko príčina problému môže byť zakopaná v ochorení, ktoré sa u vás vyskytuje. Áno, môže sa jednať o jeden z príznakov ochorenia, o ktorom ani nemusíte vedieť. Častokrát môže byť tento problém prítomný aj vtedy, ak užívate lieky. Ide o veľmi nepríjemný vedľajší účinok, ktorý obmedzuje každého muža.

Čo sa týka chorobných príčin, za bolestivou ejakuláciou môžu stáť problémy s prostatou, rôzne zápaly či infekcie močového ústrojenstva. Z tohto dôvodu odporúčame navštíviť príslušného lekára a nič nenechať na náhodu.

Krvavá ejakulácia

Ak je váš ejakulát iný, ako ste zvyknutí, mali by ste rozhodne začať hľadať príčinu tohto problému. Ak je tento problém iba krátkodobého charakteru a časom vymizne, netreba sa obávať, no ak sa krv v ejakuláte vyskytuje pravidelne a dlhodobo, mali by ste navštíviť vášho urológa.

Čo znamená krvavá ejakulácia? Ide o signál, že niečo vo vašom močovom systéme pravdepodobne nie je v poriadku. Zväčša ejakulát opúšťa semenníky bez prímesi krvi, no v močovej rúre sa doň môžu primiešať čiastočky krvi, čo zapríčiní červenkastý, prípadne hnedý ejakulát. Netreba sa hneď zľaknúť. Tento prípad môže nastať vtedy, ak sú v penise prítomné nejaké zápaly alebo poranenia – rany, ktoré môžu krvácať. Práve z dôvodu napätého (stoporeného) penisu sa môžu rany otvoriť a začať krvácať, čo zapríčiní prítomnosť krvi v ejakuláte.

Každopádne, návšteva urológa je v takomto prípade namieste, nakoľko krvavý ejakulát môže signalizovať aj iné závažnejšie problémy, a to napríklad problémy s prostatou, prípadne jej rakovinu.

Slabá alebo silná ejakulácia

Ejakulácia nie je nikdy identická, a teda nie je ani rovnakej intenzity. Všetko to záleží hlavne od prežitého psychického a fyzického vzrušenia, od kvalitnej erekcie, od chuti na sex a od intenzity stimulácie. Slabá ejakulácia je často zapríčinená práve nízkym libidom, ktorého následkom je nízke vzrušenie a málo intenzívny orgazmus. V takomto prípade nenastáva výstrek ejakulátu, ale spermie len prirodzene vytečú močovou rúrou. Keďže výstrek zabezpečujú svalové kontrakcie, za týmto problémom môžu stáť aj práve problémy týkajúce sa svalstva.

Na druhej strane, silná ejakulácia je charakteristická intenzívnym výstrekom, ktorý nastáva po patričnej stimulácii a intenzívnom sexuálnom vzrušení. Keď má chlap vysoké libido, ejakulácia je logicky silnejšia tak, ako je aj erekcia kvalitnejšia. Vyššie libido môže byť zapríčinené aj vysokou hladinou testosterónu – mužského hormónu.

Inak sfarbená ejakulácia

Farba, ktorá by mala byť pre ejakulát charakteristická, je práve biela, mliečna až sklovitá. V prípade, že váš ejakulát sa vyznačuje inou farbou, môže to upozorňovať na viaceré problémy. Ak je vaše semeno sfarbené do hneda, môže sa jednať o problém, ktorý sme vyššie v článku spomínali – krvavá ejakulácia. Samozrejme, farba semena môže byť rôzna a môže signalizovať tiež anomálie v zložení, prípadne nesprávne zloženie ejakulátu.

Preto ak sa vám zdá vaše semeno, prípadne jeho sfarbenie, podozrivé, neváhajte a navštívte urológa, ktorý vám bude vedieť pomôcť.

Ako to riešiť?

Ak máte problém s ejakuláciou, ktorý Vás trápi, diskusia s miestnym lekárom (napr. urológom alebo sexuológom) je najlepšou cestou, ktorou sa treba vydať. Lekár Vám pomôže odhaliť príčiny Vašich problémov a navrhne vhodné riešenia.

Zerex Extralong


extralong
Na čo slúži Extralong? Ide o výživový preparát, ktorý si za cieľ dáva nie len celkovo zlepšiť sexuálny život, erekciu a libidom ale zameriava sa konkrétne aj na predĺženie sexuálneho styku. Teda je určený hlavne pánom, ktorý majú problém s predčasným ejakulovaním.

Jedno balenie obsahuje 12 tabletiek. Pri užívaní netreba zabúdať, že ho treba užiť hodinu pred stykom a denne maximálne dve tabletky.

Zloženie:

 • Maca, Tribulus terrestris, Teobromín, Ženšen, Pestrec Mariánsky
 • L – arginín, lyzín a citrulín

Extralong môže predĺžiť Váš sexuálny styk až o 30 minút a jeho zloženie je výhradne prírodné.

Doplnková liečba hlavne predčasnej ejakulácie môže byť vhodný spôsob ako začať. Existujú ďalšie výživové doplnky, ktoré deklarujú zlepšenie problému predčasnej ejakulácie a celkového sexuálneho stavu ak napr. Vimax alebo Zerex.

Ďaľšie spôsoby na predčasnú ejakuláciu

ejakulacia

Pri liečení predčasnej ejakulácie máte aj ďalšie možnosti ako ju liečiť, resp. potláčať jej dopad na Váš sexuálny život. Patria medzi to pomôcky, cviky či lieky. Napríklad existujú kondómy, ktorý sú z vnútornej strany pokryté látkou zvanou benzokain alebo lidokain. Napríklad značka Pepino ponúka radu kondómov Long Action. Tento spôsob zaručene predĺži Váš sexuálny styk, lebo benzokain spôsobuje umŕtvenie najcitlivejších častí Vášho penisu.

V poslednej dobe sa začínajú predpisovať aj rôzne lieky. Napr. Dapoxetine bol špeciálne vyvinutý na liečbu predčasnej ejakulácie. Ide o spôsob antidepresívnej liečby, ktorá priamo riadi tú časť mozgu, ktorá má na starosti ejakulovanie.

Z cvikov existuje pomerne účinná forma, tzv. Master – Johnsonova metóda. Prečítať si viac o tejto metóde.


 • 34€/balenie
 • 12 tabliet
  ☑️-Určený pre múžov s predčasnou ejakuláciou
  ☑️-Zvýšenie sexuálnej chuti a aktivity
  ☑️-vysoko koncentrované zložky
 • 📢+Zľava 2 eurá
  (Vložte DOG5 do poznámky)

 • 27€.9/balenie
 • 20 + 4 tabletky
  ☑️-Lepšia erekcia
  ☑️-Silnejšie libido
  ☑️-Oddialenie ejakulácie
 • 📢+Zľava 3 eurá
  (Vložte ejoybonus do poznámky)

 • 65€/tri balenia
 • 30 tabletiek
  ☑️-Zhrubnutie penisu
  ☑️-Predĺženie styku
  ☑️-Zvýšená chuť na sex
 • 📢+Zľava 11%
  (Vložte vimax11sleva do poznámky)

Zmena životného štýlu

Zdravý životný štýl vám zabezpečí zdravý sexuálny život. Účinným spôsobom, ako sa zbaviť problémov s predčasnou ejakuláciou, môže byť aj aplikovanie niekoľkých zásad zdravého životného štýlu do vášho života. Zakomponujte do vášho života aktívny a pravidelný šport, choďte si napríklad zabehať alebo začnite chodiť na skupinové tréningy. Každé cvičenie a obzvlášť kardio cviky naštartujú prúdenie krvi vo vašom cele, čo prispieva k zdravému prekrveniu pohlavných orgánov. Celkový účinok pocítite na kvalitnej erekcii.

Obmedzte nezdravé jedlá a doprajte si zdravú vyváženú stravu, ktorá má blahodarný vplyv na celý ľudský organizmus. Dopujte sa potravinami bohatými na zinok, ktorý prispieva k zdravej spermatogenéze a celkovo podporuje sexuálne zdravie.

Zdravý životný štýl vám pomôže odbúrať psychické napätie, ktoré sa na ľudí hrnie z každej strany. Častokrát býva problém s predčasnou ejakuláciou spojený práve so stresom a uponáhľaným životom. Dôležité je preto ,,upratať” si svoju duševnú stránku, pretože od psychiky človeka sa v živote odvíja takmer všetko a duševná pohoda je nevyhnutná pre riešenie problémov týkajúcich sa sexuálneho zdravia.

Čo s partnermi?

Hovoriť s vaším partnerom môže byť užitočné, najmä ak zažívate pocit úzkosti pri problémovej ejakulácií. Pri hľadaní liečby je vhodné zapojiť aj partnera, ktorý vám môže nielen pomôcť ale aj veľa uľahčiť.

Nehanbiť sa

Najdôležitejšie je sa pred partnerom nehanbiť a byť úprimný. Akýkoľvek problém práve zažívate, či už sa jedná o problém spojený s ejakuláciou alebo nie. Pomôže to spoločnému vzťahu, zlepšíte medzi sebou dôveru a možno sa zbavíte aj dôvodu, prečo máte problémy s erekciou. Bude to znieť ako klišé, ale  komukikácia je skutočne kľúčová.  Nehanbite sa za svoje telo, prijmite ho vy a aj vaša polovička a život bude opäť o niečo jednoduchší.

Zaujíma vás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Čo je to ejakulácia?

Ejakulácia predstavuje výron semena z penisu, ktorý nastáva po jeho stimulácii. Vo väčšine prípadov sa jedná o výstrek z močovej rúry, ktorá vedie semeno zo stoporeného údu von a vymrští ho pomocou kontrakciám svalstva.

Ako oddialiť ejakuláciu?

Ejakuláciu je možné oddialiť jednak zdravým životným štýlom, ktorý vám môže dopomôcť k dlhšej výdrži pri sexe, a tiež výživovými doplnkami, ktoré sú určené na komplexné riešenie mužských sexuálnych problémov – slabá erekcia, predčasná ejakulácia, nízke libido a podobne. Overenými produktami sú napríklad eJoy, Erexan alebo Zerex.

Ako vplýva strava a alkohol na ejakuláciu?

Samozrejme, vyvážená strava bohatá na minerálne látky a vitamíny dokáže priaznivo ovplyvniť ejakulát a teda aj celý proces ejakulácie. Zakomponujte do vašej stravy zeleninu, ovocie, semienka a oriešky, vajcia a morské plody. Čo sa týka alkoholu, tak ten ovplyvňuje ejakuláciu a spermie len v negatívnom zmysle, no tekutiny všeobecne sú dôležité pre dostatok ejakulátu a pre jeho kvalitu.

Prežívajú ejakuláciu aj ženy?

Áno, existuje aj ženská ejakulácia. Je vedecky dokázané, že všetky ženy sú schopné dosiahnuť ejakuláciu, naj keď niektoré ju možno ani nezažijú, niektoré ju majú len v malej miere a niektoré ženy ju zažívajú pravidelne. Ženský ejakulát taktiež vychádza močovou rúrou a tiež obsahuje prostatický antigén (prítomný aj v semene kvôli pohyblivosti spermií).

Máte problémovú ejakuláciu? Podstúpili ste konkrétnu liečbu? Podelte sa s nami anonymne v komentároch o vaše skúsenosti.

3.9/5 - (15 votes)

6 komentárov

 1. Slavomir Raslavský 30. mája 2016
 2. Zolo 19. júla 2017
  • Baby 24. októbra 2017
  • Ján Horváth 9. januára 2020
 3. Petr 3. novembra 2017
  • Ján Horváth 9. januára 2020

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+