bolesť penisu

Bolesť penisu – čo ju môže spôsobovať?

Keď sa príjemné mení na bolestivé

bolesť penisu

Nehovorí sa o tom veľmi často, ale bolesť penisu je súčasťou života niektorých mužov. Má rôzne príčiny a aj rôzne následky. V nasledujúcom článku sa dočítate,  prečo vás môže penis bolieť a ako túto bolesť riešiť. 

Upozornenie
Ak pociťujete akúkoľvek bolesť penisu, či už pri močení, erekcii alebo v kľudovom stave, bezodkladne navštívte svojho lekára.

Dôvody pre bolesť penisu

Dôvodov môže byť niekoľko. Pohlavný úd vás môže bolieť len počas sexu alebo po nejakej aktivite, prípadne vás môže pobolievať neustále bez ohľahu na to, čo robíte alebo čo ste robili. Bolesť môžu spôsobovať aj choroby a poruchy. Pozrime sa na niekoľko z nich:

Peyronieho choroba

O Peyronieo chorobe sme na našom webe už hovorili. Je to  najčastejší dôvod bolestivej erekcie.  V skratke počas erekcie dochádza k zahnutiu penisu, čo spôsobuje bolesť pri stoporení a aj pri sexe, takže je takmer nemožné užiť si sexuálne hrátky. 

Peyronieho choroba sa väčšinou vyskytuje až po určitom veku, vo väčšine po 40. roku života, ale môže sa to stať aj skôr. Peyronieho choroba sa totiž spája s nedoliečenými zraneniami z minulosti. Tie spôsobujú v penisu tvorbu zjazveného tkaniva, ktoré nie je flexibilné.

Fraktúra penisu

Narozdiel od Peyronieho choroby, fraktúra penisu je skôr ojedinelá. Vzniká poškodením stoporeného penisu. Môže sa to stať napríklad počas sexu, ale aj pri iných aktivitách.

Fraktúra sa prejavuje náhlou bolesťou, opuchmi a modrinami. Nakoľko v penise nie je kosť, poškodzujú sa časti penisu, vďaka ktorým sa dostáva penis do stavu erekcie. Okrem bolesti však môže spôsobiť aj erektilnú dysfunkciuPreto, ak máte pocit, že by ste mohli mať fraktúru penisu, konzultujte situáciu s doktorom. 

Priapizmus

Na prvý pohľad sa môže zdať, že priapizmus vôbec nie je pre muža taký zlý. Veď ide o dlhotrvajúcu erekciu. Omyl! Priapizmus je síce erekcia, ktorá môže trvať aj hodiny, ale určite nie je príjemná a bezbolestná. Sprevádza ju nepríjemná bolesť a neodíde, ani keď dôjde k vyvrcholeniu. Nespôsobuje ju sexuálne vzrušenie a ak u vás k priapizmu dôjde, treba vyhľadať lekársku pomoc. 

Neliečený priapizmus môže viesť až k erektilnej dysfunkcii.  

Infekcia močového traktu

Ak práve prežívate zápal alebo infekciu močového traktu, pociťujete bolesť pri močení. Bolesť je ostrá a veľmi intenzívna a často sprvádzaná krvou v moči.

Genitálny herpes

Pohlavné choroby vo všeobecnosti môžu byť zdrojom nepríjemností a najmä bolesti v oblasti genitálií. Genitálny herpes je však perfektným príkladom a dôvodom, prečo sa pri pohlavnom styku chrániť.

Okrem bolesti sa môžu vyskytnúť okolo pohlavných partií pľuzgiere, vyrážky a zápaly. Dbajte preto na poriadnu ochranu.

Typy bolesti a ako ich riešiť

Už vieme, aké sú hlavné príčiny bolesti penisu. Možno ale neviete, prečo vás bolí penis a jediné, čo viete, sú príznaky. Kde a ako vás to bolí. V nasledujúcej časti sa pozrieme na konkrétne riešenia konkrétnych problémov, s ktorými ste sa mohli stretnúť a s ktorými by ste mohli mať v realite problémy.

1. Bolí ma špička penisu

Cítite ostrú bolesť a pálenie na špičke vášho penisu? Dôvodov môže byť niekoľko.

Jednou z možností je, že sa vám do otvoru na žaludi dostala troška šampónu alebo mydla. Môže sa to stať počas sprchovania a pálenie sa môže prejaviť počas prvého močenia. Ak máte podozrenie, že sa vám do močovej trubice dostal prípravok na osobnú hygienu, v priebehu jedného, prípadne dvoch dní by mali nepríjemné pocity zmiznúť.

Ak bolesť nezmizne, je to niečo vážnejšie než šampón. Môže ísť o sexuálne prenosnú infekciu. V takom prípade nečakajte dlho a navštívte lekára. 

2. Bolí ma miešok

Iste, miešok nie je penis, ale veľmi blízko s ním súvisí a nemal by sa zanedbávať. Pokiaľ cítite tupú bolesť v oblasti miešku, môže to byť prejav varikokély. 

Varikokéla je zväčšenie žíl v miešku, laicky povedané ide o kŕčové žily. Toto ochorenie sa môže prejaviť po ťažkej fyzickej aktivite, napríklad po prenášaní ťažkého nábytku, zdvýhaní závažia a činiek alebo jednoducho po státi po dlhšiu dobu.

Ochorenie má tri štádiá. Prvé je najjemnejšie a mnoho mužov si ho ani nevšimne. Zato tretie je už dostatočne viditeľné a dá sa i jednoducho nahmatať.

Správnym riešením je sledovať svoj zdravotný stav a po zistení, že môžete mať varikokéliu, treba navštíviť doktora.

3. Bolí ma erekcia a nechce zmiznúť

Príčinu sme už spomínali vyššie. Priapizmus. Normálne by mala krv v penise prúdiť dvoma smermi. V tomto prípade však prúdi len do penisu a to spôsobuje bolesť. Sbôsobiť to môže napríklad miešanie liekov na erektilnú dysfunkciu a drôg. Napríklad ak si dáte naraz Viagru a kokaín. Je to naozaj nebezpečné a nevarujú vás pred ich miešaním zbytočne.

V prípade, ak vás postihla táto nepríjemnosť je nutné zahodiť hanbu a trápne pocity za hlavu a okamžite ísť na pohotovosť.

4. Bolia ma semenníky

Ostrá bolesť v semenníkoch, ktorá nie a nie zmiznúť. Pravdepodobne sa vám v miešku skrútil semenník. Okrem bolesti sa môže vyskytnúť aj nevoľnosť aj vracanie. Dá sa povedať, že ide o infarkt semenníkov. 

Neberte to na ľahkú váhu. V takýchto prípadoch musíte konať čo najrýchlejšie. Inak môžete o semenník prísť. Ak sa poponáhľate a podarí sa vám dostať pod ruky odborníkov do 4 až 6 hodín, semenníky si zachránite. Čím dlhšie však váhate, tým vyššia je šanca, že semenníky nezachránite. 

5. Cítim bolesť pri močení

Ostrá bolesť pri močení je niečo, o čom sme hovorili už vyššie. Najhoršou možnosťou je rakovina močového mechúra.

Omnoho pravdepodobnejším je však zápal alebo infekcia, prípadne sexuálne prenosná choroba. Platí to, čo aj pri predchádzajúcich okolnostiach: navštíviť lekára.

Akého lekára treba navštíviť a prečo?

Pravou rukou vašich problémov s mužskou pýchou je špecialista zvaný urológ. Jeho náplňou práce je riešenie širokej škály problémov súvisiacich s ochoreniami alebo nefunkčnosťou pohlavného údu. Taktiež je jediným medicínskym odborníkom, ktorý vám môže predpísať lieky súvisiace s vaším penisom či už sa jedná o bolesť, začervenanie, vredy, opuchy alebo erektilnú dysfunkciu.

Bolesť v penise je veľmi všeobecný pojem, ktorý môže prameniť v jeho akejkoľvek časti. Môže sa jednať o žaluď, predkožku, základňu či iné špecifické miesta. Taktiež môže byť jej forma aj intenzita u konkrétnych mužov aj rozdielna. Ak pociťujete svrbenie, pálenie či pulzovanie, nemusíte ihneď panikáriť, no jednoznačne ide o signál, ktorý by ste nemali podceňovať.

V každom prípade je namieste navštíviť urológa napriek tomu, ako chúlostivá sa táto možnosť pre mnohých chlapov javí. Ide o rovnakého lekára ako akýkoľvek iný, a preto treba nabrať odvahu a uľaviť vašej bolesti. On je jediný odborník, ktorý môže nájsť za vašimi nepríjemnými bolesťami rôzne skryté ochorenia, o ktorých ste doteraz ani nevedeli.

Skúsenosti pacientov s bolesťou penisu

Pacienti prichádzajú k urológovi veľmi často so svrbením, pálením alebo pulzovaním v penise. Nezáleží na tom, či ide o žaluď, predkožku alebo inú časť. Takéto bolesti mnohým chlapom bránia v močení, pri sexe a v mnohých prípadoch sa jedná aj o sprievodný znak iných problémov. Taktiež veľmi frekventovaným problémom, ktorý mnohí chlapi riešia na internetových fórach je tzv. priapizmus, teda dlhodobá bolestivá erekcia. De facto sa rovná úplnému diskomfortu v sexuálnom živote. Problémom je aj to, že bolestivá erekcia môže nastať aj vtedy, keď neplánujete mať sex.

Taktiež by sme radi spomenuli ďalší častý problém, ktorým je balanitída. Jedná sa o zápal žaluďa alebo predkožky penisu. Jednou z hlavných príčin je nedostatočná hygiena pod predkožkou, pohlavné infekcie či alergie na mydlo alebo iné produkty. Taktiež sa na fórach dočítate aj o bolestivých sexuálne prenosných infekciách ako kvapavka, syfilis, genitálny opar či chlamýdie.

Zaujíma vás

ako zvýšiť hladinu testosteronu?Ako sa bolesť penisu prejavuje?

Bolesť môže byť mierna až intenzívnejšia, dokonca i veľmi silná v niektorých prípadoch. Ak trpíte špecifickými ochoreniami, často sa bolesť stupňuje. Taktiež mnohí muži pociťujú v rámci bolesti i prejavy ako svrbenie, pálenie či pulzovanie.

Aké sú najčastejšie príčiny?

Snáď najmenej závažnou príčinou je bolesť zapríčinená určitým zranením jedinca. Ak je váš penis zranený najmä v dôsledku sexuálnych aktivít, je prirodzené, že vás váš úd pobolieva. Iná situácia nastáva vtedy, ak trpíte Peyronieho chorobou, priapizmom, balanitídou, infekciou močových ciest či sexuálne prenosnými infekciami ako syfilis, kvapavka či genitálny opar.

Ako predísť bolesti v penise?

Zásadou číslo 1 je pravidelná a kvalitná hygiena vášho prirodzenia. Používajte pri sexe ochranu a zlaďte s vaším partnerom sexuálne aktivity tak, aby vám nespôsobili zranenie či akútnu bolesť. Za pokus stojí určite aj obriezka či hygiena pod predkožkou v prípade ak vás pravidelne trápia infekcie alebo špecifické problémy s predkožkou.

Máte skúsenosti s bolesťou penisu, semenníkov alebo miešku? Ako ste ju riešili? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom. Diskusia je anonymná. 

 

 

3.3/5 - (6 votes)

Zanechaj nám svoj názor

Máte vysoký stres a strach že v posteli zlyháte? StressFix vám prinesie pohodu!Pozri StressFix!
+