Bolesť penisu – čo ju môže spôsobovať?

Posledná aktualizácia článku:

Keď sa príjemné mení na bolestivé

bolesť penisu

Nehovorí sa o tom veľmi často, ale bolesť penisu je súčasťou života niektorých mužov. Má rôzne príčiny a aj rôzne následky. V nasledujúcom článku sa dočítate,  prečo vás môže penis bolieť a ako túto bolesť riešiť. 

Upozornenie
Ak pociťujete akúkoľvek bolesť penisu, či už pri močení, erekcii alebo v kľudovom stave, bezodkladne navštívte svojho lekára.

Dôvody pre bolesť penisu

Dôvodov môže byť niekoľko. Pohlavný úd vás môže bolieť len počas sexu alebo po nejakej aktivite, prípadne vás môže pobolievať neustále bez ohľahu na to, čo robíte alebo čo ste robili. Bolesť môžu spôsobovať aj choroby a poruchy. Pozrime sa na niekoľko z nich:

Peyronieho choroba

O Peyronieo chorobe sme na našom webe už hovorili. Je to  najčastejší dôvod bolestivej erekcie.  V skratke počas erekcie dochádza k zahnutiu penisu, čo spôsobuje bolesť pri stoporení a aj pri sexe, takže je takmer nemožné užiť si sexuálne hrátky. 

Peyronieho choroba sa väčšinou vyskytuje až po určitom veku, vo väčšine po 40. roku života, ale môže sa to stať aj skôr. Peyronieho choroba sa totiž spája s nedoliečenými zraneniami z minulosti. Tie spôsobujú v penisu tvorbu zjazveného tkaniva, ktoré nie je flexibilné.

Fraktúra penisu

Narozdiel od Peyronieho choroby, fraktúra penisu je skôr ojedinelá. Vzniká poškodením stoporeného penisu. Môže sa to stať napríklad počas sexu, ale aj pri iných aktivitách.

Fraktúra sa prejavuje náhlou bolesťou, opuchmi a modrinami. Nakoľko v penise nie je kosť, poškodzujú sa časti penisu, vďaka ktorým sa dostáva penis do stavu erekcie. Okrem bolesti však môže spôsobiť aj erektilnú dysfunkciuPreto, ak máte pocit, že by ste mohli mať fraktúru penisu, konzultujte situáciu s doktorom. 

Priapizmus

Na prvý pohľad sa môže zdať, že priapizmus vôbec nie je pre muža taký zlý. Veď ide o dlhotrvajúcu erekciu. Omyl! Priapizmus je síce erekcia, ktorá môže trvať aj hodiny, ale určite nie je príjemná a bezbolestná. Sprevádza ju nepríjemná bolesť a neodíde, ani keď dôjde k vyvrcholeniu. Nespôsobuje ju sexuálne vzrušenie a ak u vás k priapizmu dôjde, treba vyhľadať lekársku pomoc. 

Neliečený priapizmus môže viesť až k erektilnej dysfunkcii.  

Infekcia močového traktu

Ak práve prežívate zápal alebo infekciu močového traktu, pociťujete bolesť pri močení. Bolesť je ostrá a veľmi intenzívna a často sprvádzaná krvou v moči.

Genitálny herpes

Pohlavné choroby vo všeobecnosti môžu byť zdrojom nepríjemností a najmä bolesti v oblasti genitálií. Genitálny herpes je však perfektným príkladom a dôvodom, prečo sa pri pohlavnom styku chrániť.

Okrem bolesti sa môžu vyskytnúť okolo pohlavných partií pľuzgiere, vyrážky a zápaly. Dbajte preto na poriadnu ochranu.

Typy bolesti a ako ich riešiť

Už vieme, aké sú hlavné príčiny bolesti penisu. Možno ale neviete, prečo vás bolí penis a jediné, čo viete, sú príznaky. Kde a ako vás to bolí. V nasledujúcej časti sa pozrieme na konkrétne riešenia konkrétnych problémov, s ktorými ste sa mohli stretnúť a s ktorými by ste mohli mať v realite problémy.

1. Bolí ma špička penisu

Cítite ostrú bolesť a pálenie na špičke vášho penisu? Dôvodov môže byť niekoľko.

Jednou z možností je, že sa vám do otvoru na žaludi dostala troška šampónu alebo mydla. Môže sa to stať počas sprchovania a pálenie sa môže prejaviť počas prvého močenia. Ak máte podozrenie, že sa vám do močovej trubice dostal prípravok na osobnú hygienu, v priebehu jedného, prípadne dvoch dní by mali nepríjemné pocity zmiznúť.

Ak bolesť nezmizne, je to niečo vážnejšie než šampón. Môže ísť o sexuálne prenosnú infekciu. V takom prípade nečakajte dlho a navštívte lekára. 

2. Bolí ma miešok

Iste, miešok nie je penis, ale veľmi blízko s ním súvisí a nemal by sa zanedbávať. Pokiaľ cítite tupú bolesť v oblasti miešku, môže to byť prejav varikokély. 

Varikokéla je zväčšenie žíl v miešku, laicky povedané ide o kŕčové žily. Toto ochorenie sa môže prejaviť po ťažkej fyzickej aktivite, napríklad po prenášaní ťažkého nábytku, zdvýhaní závažia a činiek alebo jednoducho po státi po dlhšiu dobu.

Ochorenie má tri štádiá. Prvé je najjemnejšie a mnoho mužov si ho ani nevšimne. Zato tretie je už dostatočne viditeľné a dá sa i jednoducho nahmatať.

Správnym riešením je sledovať svoj zdravotný stav a po zistení, že môžete mať varikokéliu, treba navštíviť doktora.

3. Bolí ma erekcia a nechce zmiznúť

Príčinu sme už spomínali vyššie. Priapizmus. Normálne by mala krv v penise prúdiť dvoma smermi. V tomto prípade však prúdi len do penisu a to spôsobuje bolesť. Sbôsobiť to môže napríklad miešanie liekov na erektilnú dysfunkciu a drôg. Napríklad ak si dáte naraz Viagru a kokaín. Je to naozaj nebezpečné a nevarujú vás pred ich miešaním zbytočne.

V prípade, ak vás postihla táto nepríjemnosť je nutné zahodiť hanbu a trápne pocity za hlavu a okamžite ísť na pohotovosť.

4. Bolia ma semenníky

Ostrá bolesť v semenníkoch, ktorá nie a nie zmiznúť. Pravdepodobne sa vám v miešku skrútil semenník. Okrem bolesti sa môže vyskytnúť aj nevoľnosť aj vracanie. Dá sa povedať, že ide o infarkt semenníkov. 

Neberte to na ľahkú váhu. V takýchto prípadoch musíte konať čo najrýchlejšie. Inak môžete o semenník prísť. Ak sa poponáhľate a podarí sa vám dostať pod ruky odborníkov do 4 až 6 hodín, semenníky si zachránite. Čím dlhšie však váhate, tým vyššia je šanca, že semenníky nezachránite. 

5. Cítim bolesť pri močení

Ostrá bolesť pri močení je niečo, o čom sme hovorili už vyššie. Najhoršou možnosťou je rakovina močového mechúra.

Omnoho pravdepodobnejším je však zápal alebo infekcia, prípadne sexuálne prenosná choroba. Platí to, čo aj pri predchádzajúcich okolnostiach: navštíviť lekára.

Akého lekára treba navštíviť a prečo?

dopln

Skúsenosti pacientov s bolesťou penisu

Zaujíma vás

dopln vyššie uvedené

Máte skúsenosti s bolesťou penisu, semenníkov alebo miešku? Ako ste ju riešili? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom. Diskusia je anonymná. 

 

 

Aktualne skore
[Celkovol: 1 Priemerne: 5]

Zanechaj nám svoj názor

Máte stres, trpíte zlou psychikou a chcete mať sexuálnu pohodu?Prečítaj si o StressFixe!
+